CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 15576|Reply: 74

A few Question By Me (Salasilah dalam agama Kristian)

Salam sejahtera

ada beberapa soalan hendak bertanya sebab saya tak tahu.

1) Bagaimanakah sasilah keluargan dalam agama kristian di lakukan?
         a) adakah anak angkat akan di susur galurkan dalam salahsilah?
         b) adakah anak tiri akan di susur galurkan dalam salahsilah?

itu je ....harap penjelasan yang di terima mudah di fahami..k

[ Last edited by  casejulia at 26-9-2006 05:47 PM ]

tiM This user has been deleted

Salasilah keluarga Kristian.

Satau saya merujuk pada Bible Jesus tidak pernah membuat peraturan khusus mengenai duniawi. Anak murudnyapun begitu, mereka pernah ditawarkan utk menjada hukum adat bangsa mereka tapi mereka menolak kerana merasakan etika Iman harus diasingkan dari etika/urusan duniawi. Begitulah lebih kurang.

Tp walau bagaimanapun, keluarga kristian tidak bercanggah dengan tamadun manusia baik di era koloni manupun era merdeka ala alaf baru ini. Soal hak dan salasilah keluarga anak angkat, sama sahaja dengan anak sebenar kalau begitulah yg didaftafkan di jabatan pendaftaran negara. Soal dia boleh kahwin atau tidak dengan adik-beradik yg lain, itu bergantung kepada penerimaan budaya setempat (komuniti). Rujukan pada saya lebih benrbentuk kepda kecapaian intelek utk menetukan tamadun semasa bukan menggunakan nilai intelek lampau utk menentukan tamadun sekarang. apapun ia bersendikan dan perpaksikan kasih sebagai keluarga kristian.

Soal anak tiri, adalah jelas bahawa mereka adalah mempunyai bapa dan emak yang asal. Hak mereka dan sasasilah mereka juga mengikut yg asal, namun begitu sebagai ahli keluarga, berbalik lagi kepada kasih sayang keluarga kristian dari segi kerjasama dan perpaduan. Ia senang bukan!!!!

Tak wujud peminggiran atau penafian hak ke atas ahli keluarga. Walaupun begitu mungkin ada juga di pelusuk dunia ini masih mengekalkan ciri-ciri adat resam mereka dalam hal ini yang sukar utk diselarikan pendekatan Jesus.

Originally posted by tiM at 27-8-2006 04:34 PM
Satau saya merujuk pada Bible Jesus tidak pernah membuat peraturan khusus mengenai duniawi. Anak murudnyapun begitu, mereka pernah ditawarkan utk menjada hukum adat bangsa mereka tapi mereka menola ...

Hmmm......Digest...digest....

Baiklah....penerangan agak susah nak paham bukan apa, ianya lebih kepada sesuatu yang umum, walaubagaimanapun apa yang saya faham....

Kristian tidak menetapkan secara khusus dan bergantung kepada budaya dan sosio masyarakat kristian itu sendiri menetapkan kedudukkan mereka( anak yatim dan anak zina).

Sebenarnya ada beberapa perkara yang saudara tIM kemukakan membuatkan saya rasa hairan...mungkin ini adalah cara tIM.ketahuilah...sama ada mereka itu anak tiri atau anak zina mereka adalah suci dan tidak berdosa maka mereka ini wajar di kasihi dan di sayangi...tiada bezanya diantara kita dan mereka, cuma kebenaran ialah sesuatu yang tidak boleh kita sembunyikan mereka wajar tahu kedudukan mereka dan menerima kebenaran dengan tabah hati dan bersyukur pada tuhan. Saya cuma ingin mengetahui corak penetapan kedudukan susur galur salasilah....yalah! macam kita selalu buat masa sekolah tadika atau sekolah rendah..."Family Tree". Datuk + nenek dapat Papa, mak long, ayah ngah...pastu Papa + Mama dapat adik, saya kakak dan abang...dan seterusnya.

Susur Galur keluarga saya agak besar merangkumi beberapa generasi......kiranya dari moyang sebelah mak saya. Dan ada beberapa bahagian keluarga kami tidak ditulis nama tetapi di anggap satu keluarga, apabila saya mendapati mereka sebenarnya bukan berasal dari susur galur keluarga saya kerana mereka merupakan anak angkat....dan mempunyai susur galur sendiri. tetapi kami masih lagi sebuah keluarga dan sebarang perjumpaan keluarga mereka di jemput bersama....hehehe...masa masih kecil saya dengan aruah atuk belah mak saya sangat rapat dan dia selalu cerita pasal keluarga masa saya duduk atas ribanya sambil buka kertas salasilah dan album gambar lama.

Apa-apa pun tIM terima kasih di atas perkara tersebut,nanti saya ada perkara lain yang ingin saya tahu saya akan tanya.

Orang yg masuk islam akan hilang famaly treenya?

Kalau anda lihat kecenderungan islamisasi akan menidakkan nama, budaya dan keluarga seseorg itu. Kenapa ia berlaku? Bukankah itu satu kekejaman yg melenyapkan susurgalur salasilah masyarakat. Contohnya Param a/l Pantian, Pantiam a/l Mutu, Mutu a/l Anakonda.... (sampai ke great grand grand moyang mereka di tana besar indiasana) Tibah2 Param msuk Islam, dan ada anak dan cucu (yg pasti diwajibkan sebagai islam). Bagai mana bentuk famili treenya? Katakan dia ada cucu nama Mohd Osama bin Saddam, Saddam b Mohd Kulub, Mohd Kulup Param b Adullah..... Kan haruuuuu!?

Originally posted by tiM at 5-9-2006 08:13 PM
Kalau anda lihat kecenderungan islamisasi akan menidakkan nama, budaya dan keluarga seseorg itu. Kenapa ia berlaku? Bukankah itu satu kekejaman yg melenyapkan susurgalur salasilah masyarakat. Conto ...

Tak haru pun kalau kita tahu susur galur sejarah manusia. semua berasal dari Adam. Dari sulbi Adam inilah yang bersusur galur membentuk jutaan rangkaian generasi manusia.

Ada yang beriman pada tuhan dan ada yang sesat serta ada yang tidak mempercayai Tuhan! Moral citernya watak manusia dipelbagaikan untuk sama2 mengenali satu sama lain!

Originally posted by Tok_imam at 6-9-2006 05:50 AM

B.L.A.N.K!..

..............                                                                                       ..........:stp:

Follow Us

Entah mana saya tahu

Kalau anda lihat kecenderungan islamisasi akan menidakkan nama, budaya dan keluarga seseorg itu. Kenapa ia berlaku? Bukankah itu satu kekejaman yg melenyapkan susurgalur salasilah masyarakat. Conto ...

Saya tak pasti kaitan dengan perkara itu, walaubagaimanapun...mengikut keluarga saya sendiri yang mana ada ada keturunan kayan iaitu mak saudara saya yang saya takut(sebab agama dia sangat tinggi dan pegang rotan masa mengaji al quran...saya pula lembab sikit al quran nih), namanya Johana binti Lay.... masa saya kecik saya tak faham kenapa nama mak saudara saya ni pelik semacam bunyi tak macam nama biasa orang melayu pakai...bila saya besar barulah saya tahu dia tu keturunan kayan(+ campur chinese skit).hahahaha...keluarga saya ni pelik sikit dan islam kami rasanya banyak bezanya dengan islam di masyarakat sekeliling... (kadang-kala kami kutuk juga sikit2 tentang islam dalam masyarakat melayu..."islam apa macam tu"..lebih kurang la hahahaha)  

Lagipun sepanjang saya belajar islam tidaklah pula di wajibkan tukar nama bapa atau keluarga apabila dah peluk agama islam cuma seelok-eloknya pilih nama yang baik untuk diri kita sendiri sahaja. Bagi anak zina seeloknya di bin kan dengan nama Abdullah atau Abdul Mutalib dan ada beberapa nama lagi..sebab taraf keturunan mereka di ragui. tapi di binkan Abdullah itu bukanlah untuk menghina tapi bertujuan untuk menaikkan taraf mereka kerana nama Abdullah itukan nama Ayah Rasulullah saw.

Tujuannya supaya masyarakat tidak mengeji mereka, kalau mereka menganggap "budak tu anak haram sebab bin Abdullah" maka katakan " Rasulullah saw juga bin Abdullah". Begitu mulianya Rasulullah saw menyama tarafkan dirinya dengan anak zina agar orang islam tidak mengeji mereka ini, sebab sedia maklum tiada satu pun umat islam sanggup menghina Rasulullah saw sama ada secara langsung atau tidak. tengok aje kartun dari denmark....haru...

Jadi sayangi sesiapa saja,sama ada mereka anak zina atau anak angkat kerana sesungguhnya mereka adalah hamba Allah swt, yang Allah swt kasihi.

Hmmm...

Originally posted by Tok_imam at 6-9-2006 06:50 AM

Tak haru pun kalau kita tahu susur galur sejarah manusia. semua berasal dari Adam. Dari sulbi Adam inilah yang bersusur galur membentuk jutaan rangkaian generasi manusia.

Ada yang beriman pa ...

betul-betul...saya tak faham apa tok iman katakan ni....ada kaitankah?

Lagi sekalila

Hmm....hairan pula saya kenapa tIM bangkitkan hal ini? saya sebenarnya dah dapat jawapan yang saya nak tapi bila tIM cakap macam ni timbul idea baru...hehehe

Kristian tidak menetapkan secara khusus dan bergantung kepada budaya dan sosio masyarakat kristian itu sendiri menetapkan kedudukkan mereka( anak yatim dan anak zina).

Yang ini adalah kesimpulan yang saya dapati dari jawapan tIM yang pertama tadi, dan nampaknya tIM tidak memberi apa-apa komen mengenai kesimpulan saya tersebut jadi saya anggap tIM bersetuju.jadi saya gunakan kesimpulan saya ni untuk idea baru saya....

tIM katakan suatu masyarakat tu, membolehkan kita menukar nama dan keturunan sesuka hati..masyarakat ini ada di indonesia(iaitu budaya atau sosio masyarakat pada tempat itu) maka sudah tentu ia melenyapkan susur galur keturunan bukan...!

Jadi jika masyarakat itu ialah masyarakat kristian.... maka agama kristian membenarkan keadaan ini terus berlaku kerana kristian tidak menetapkan suatu peraturan atau sistem bagi mengekalkan susur galur sebagai mana islam lakukan.sekarang bukankah kristian pula yang melakukan penidakkan dalam keturunan dan nama

ramalan cuaca GasTrick : kalau tIM akan nafikan kesimpulan yang GasTrick buat sebelum ini, kemudian GasTrick akan minta...jawapan bagi persoalan pokok yang di utara kan dalam thread ini(sebab kesimpulan itu ialah jawapan bagi soalan pokok..kalau di nafikan kena dapatkan jawapan yang sebenarnya bukankah itu tujuan saya di sini). Dan jika tIM berjaya memberikan satu peraturan dalam menyusur galurkan dalam kristian maka tIM harus bersedia menhadapi dua tindakan dari GasTrick!

mati-mati saya ingat hal ni dah habis...! Tapi tak apa saya sudi bersabar bagi mengetahui kebenarannya

kesimpulan itu saya terima.

tapi,
ada delema palsu di sana.
Contoh;
Baba adalah ayah kepada Ali. Ali hanya ada satu ayah. Kesimpulan; Baba hanya ada satu anak bernama ali. Adakah itu betul?
Adakah anda merujuk pada anak yatim dan zina merujuk kes di Indonesia?
Anda menjangkau akan batasan kesimpulan itu dengan mendakwa saya mengatakan kristian membolehkan menukar nama sesuka hati. Tiada rujukan yg saya kata begitu bukan?
Sebaliknya,
Saya katakan budaya mengasingkan org zina dan anak yatim dari jenama standard masyarakat adalah salah di sisi kristian sebaliknya mereke perlu dirujuk (disandarkan) nama kepda bapa yg asal. Dibolehkan juga ia dirujuk pada nama keluarga angkat seperti juga anak sebenar. Mesage: tiada diskriminasi.

Salasila haruslah bertali arus tanpa putus utk menunjukan keturunan yg sebenar. Contohnya seorg kawan bernama James Anthony, Anthony David, David Arumugom, Arumugom Pilai, Pilai ... hentah apa lagi nama bapa yg naik tongkang dari india dulu2. Contoh kedua, Mallisa Anne Teoh, Patrick Teoh, Teoh Hoe Kam, Teoh.... itupun satu kapal dari china. Kalau merujuk contoh ke 3  pulak. Contohnya Petrus Ajeng, John Ajeng Wan, Wan Kelesing, Kelesing Maring... Hahahahahah!

Memang laaa

Salam sejahtera...

tapi,
ada delema palsu di sana.
Contoh;
Baba adalah ayah kepada Ali. Ali hanya ada satu ayah. Kesimpulan; Baba hanya ada satu anak bernama ali. Adakah itu betul?
Adakah anda merujuk pada anak yatim dan zina merujuk kes di Indonesia?
Anda menjangkau akan batasan kesimpulan itu dengan mendakwa saya mengatakan kristian membolehkan menukar nama sesuka hati. Tiada rujukan yg saya kata begitu bukan?

Ya, kalau nak cakap itu dilema palsu...boleh juga, tapi saya lebih suka kalau saya katakan itu adalah satu contoh masalah dalam satu keadaan(situasi) dan andaian penyelesaian yang saya jawap sendiri berdasarkan jawapan kamu....

saya guru Physic, biasanya saya berikan suatu permasalahan kepada pelajar berdasarkan situasi kepada pelajar saya dan saya akan minta mereka menyelesaikannya dengan formula yang mereka pelajari.(alaaa..macam selalu saya buat. 損elajar-pelajar,katakan  diatas pokok ada 10 ekor burung kalau saya tembak seekor berapa lagi yang tinggal atas pokok

Situasi sebenar...

Jika tIM tidak berminat dengan masalah yang saya andaikan...baiklah bagaimana dengan situasi yang sebenarnya pula, tIM mengetahui bahawa saya tinggal di sarawak kini. Maka tIM mesti sedar bahawa guru mesti bergaul dengan masyarakat. Masyarakat di sarawak amat istimewa kerana memiliki suku kaum yang amat ramai dan unik.....

Daisy ak Timothy ak Goerge ak Pirau ak Juking ak Ulak .......

perasan sesuatu, ini salasilah pelajar saya......selain Physic saya juga mengajar Sivik, bagi menghabiskan masa saya minta pelajar saya menulis salasilah (sebab pertama saya tak berapa pandai ajar sivik dan ke2 silibus sivik dah habis...)

1)Daisy ak Timothy ak Goerge

Biasa saya ni tulis panjang-panjang

Oh ya! Saya baru terfikir satu lagi situasi baru. jika bapa tiri ...katakan bernama Thomas ak Richard berkawin dengan seorang perempuan yang mempunyai anak bernama Jack dimana ayah asalnya bernama Vincent ak Edward. Kemudian nama anak tirinya itu ditulis sebagai Jack ak Thomas, dan apabila menulis susurgalur keturunan atau salasilah. Dia menulis Jack ak Thomas ak Richard ak... dan bukan Jack ak Vincent ak Edward ak...... Sedangkan Jack bukan anak kandungnya. Dalam islam ini salah, kerana Jack bukan anak kandung Thomas. Tunggu dulu biar saya cuba jawap berdasarkan pemahaman saya dengan apa yang telah awak beritahu saya...okey (biasalah nak mencuba pengetahuan baru)

Saya ringkaskan...

Thomas ak Richard ak.... bapa tiri jack

Jack.... anak yang dalam dilema

Vincent ak Edward ak..... bapa kandung Jack

Yang manakah yang patut kita tulis untuk salasilah atau susurgalur bagi keturunan Jack. Adakah...?

Jack ak Thomas ak Richard ak...

atau

Jack ak Vincent ak Edward ak......

Hmmm.................................! yang mana ya?!

[quote]Soal anak tiri, adalah jelas bahawa mereka adalah mempunyai bapa dan emak yang asal. Hak mereka dan sasasilah mereka juga mengikut yg asal[quote]

Berdasarkan penyataan kamu diatas sebelum ini, adalah sama dengan Islam iaitu susurgalur bagi Jack mestilah Jack ak Vincent ak Edward ak..........disini saya bukanlah hendak tIM terangkan panjang lebar tetapi cuma nak pengesahan tIM betul atau tidak jawapan tadi.Tapi kalau rajin bolehlah terangkan panjang-panjang...saya nak buat rujukan sahaja. Jika mana forumner kristian fikirkan jawapan ini tidak tepat atau ada alternatif lain bolehlah bagitau saya.

Originally posted by GasTrick at 18-9-2006 02:39 PM
Salam sejahtera...

Ya, kalau nak cakap itu dilema palsu...boleh juga, tapi saya lebih suka kalau saya katakan itu adalah satu contoh masalah dalam satu keadaan(situasi) dan andaian penyeles ...

Salah!
Kristian tidak lakukan itu.
Anda yg membuat andaian (tidak fakta yg tepat) mengenai masyarakt di indonesia itu. Adakah anda merujuk masyarakt yg makan org itu? Tiada dlm kamus saya kristian menukar salasilah Keturunan kerana memeluk kristian. Contoh lagi. Kalau nama bapaknya MUtu anak memelujk kristian maka anak itu masih disandarkan pada nama ayahnya. Tak perlulah buat Anthony A/l Maria...

Originally posted by GasTrick at 18-9-2006 02:54 PM
Masalah disini : jika tidak disebabkan oleh ak yang ditetapkan oleh kerajaan Malaysia dalam penulisan nama untuk sijil lahir. Sudah tentu jika lihat dari atas kertas sahaja no. 1  itu, mana-mana orang akan merujuk kepada keturunan dari barat (dalam budaya iban nama-nama ini tiada pernah digunakan melainkan selepas mereka memeluk agama kristian). Manakala nama-nama tradisi iban...kini kurang digunakan lagi dan mungkin pupus di telan zaman.Budaya siapa yang hilang...adakah disebabkan oleh islam?

Apuuuuuu.... ukai bekenyak waiii/chiak!
Kerajaan tidak beri AK itu kepada org iban. Itu memang cara mereka memanggil seseorang. Ramai juga org yg bukan kristian menggunakan nama barat (nama Kristian) tapi x samasekali mereka hilang salasilah keturunan bukan? Soal hilang budaya itu tuduhan yg liar tanapa melihat menyeluruh apa itu budaya? Minum Langkau masih? Miring, masih? Gawai, masih? Ngabang, masih?  Ngayau, dah pulus? Ngayap, pun dah pupus... La ni zaman dermawan tak kira sempadan budaya atau agama. Anda nak melihat yg mana satu sebagai budaya? Heheheheheheh! Dunia tanpa sempadan yg menidakkan sesiapapun utk menipu fakta yg kononnya tersorok dari pengetahuan saya.

Ada membuat perbincangan ideal teori bukan budaya yg diamalkan. kalaupun ada diamalkan (d isaerawak) itu kes terpencil. Yg semua org tahu Semua dibinkan Adbullah. Kesiaaaaaan si bapak sudahlah dilupuskan nama yg diberikan kepada anaknya dilupuskan pulak anak itu dari salasilah keturunannya.

Originally posted by GasTrick at 18-9-2006 03:36 PM
Oh ya! Saya baru terfikir satu lagi situasi baru. jika bapa tiri ...katakan bernama Thomas ak Richard berkawin dengan seorang perempuan yang mempunyai anak bernama Jack dimana ayah asalnya bernama Vincent ak Edward. Kemudian nama anak tirinya itu ditulis sebagai Jack ak Thomas, dan apabila menulis susurgalur keturunan atau salasilah. Dia menulis Jack ak Thomas ak Richard ak... dan bukan Jack ak Vincent ak Edward ak...... Sedangkan Jack bukan anak kandungnya. Dalam islam ini salah, kerana Jack bukan anak kandung Thomas. Tunggu dulu biar saya cuba jawap berdasarkan pemahaman saya dengan apa yang telah awak beritahu saya...okey (biasalah nak mencuba pengetahuan baru)

Ini salah.
Saya tahu ini salah. Tunggu dulu kemunculan Mod Cokelate atau mana2 sumber yg credible utk memberi penerangan.

Originally posted by GasTrick at 18-9-2006 03:36 PM
Berdasarkan penyataan kamu diatas sebelum ini, adalah sama dengan Islam iaitu susurgalur bagi Jack mestilah Jack ak Vincent ak Edward ak..........
Tak betul jugak.
Ini soal anak tiri dan anak luar nikah bukan?
Klaau dia tidak mempunyai bapak yg sah tak salah sesiapapun mengambil tanggungkawab utk menjadi bapak kepadanya. tapi Ia haruslah sama juga dengan status anak sebanar. Itu moralnya! Tiada diskriminasi.

Siapa kata Islam menidakkan nama, budaya dan keluarga seseorang itu? Saudara mempunyai hujah ataupun bukti dr Al-Quran? Sy harap fakta yg saudara berikan itu bukan berdasarkan pemikiran minda sendiri saja, tanpa kaji dan selidik dahulu.

Pemberian nama islam adalah sama seperti pemberian nama dlm agama kristian. Nama adalah satu doa dan rahmat, seperti Christina, John, David etc. Islam pun begitu jugak. Cume yg bezenye nama Islam dlm bahasa Arab dan nama kristian dalam bahasa inggeris yg ditranslasikan. Itu bergantung kpd hak masing2 utk memilih, samada menggunakan nama asalnya, nama islam ataupun kedua2nya sekali. Eg:

nama islam sy Nashrullah wong, nama cina Wong Chien Fui, dan nama english sy Wilson (business name). Jd terpulanglah kpd kwn2 sy utk memanggil nama sy ikut kesukaan masing2. Tiada masalah dlm penamaan Islam, dan tiada pengguguran nama asal sama skali. Org yg memeluk islam dlm namanya harus memiliki nama bapaknya.

sy boleh pilih samada meletakkan nama islam sy dlm IC, ataupun mengekalkan nama asal. ia tetap tidak jd masalah, krn yg penting adalah amalan ibadah dan keimanan kpd Allah. Sbb Allah tidak akan menyoal hambaNya samada dah tukar nama islam ke blom dlm IC mrk smasa Akhirat nanti...

Kedua, Islam tidak melarang budaya sekiranya amalan budaya asal itu tidak bercanggah dgn kepercayaan Islam. Ini mmg adil dan wajar. Lihatlah org2 Chi Muslim di China, perkampungan Islam mrk berdasarkan budaya cina. cth: bangunan masjid direka mengikut budaya cina, yg penting tempat sembahyang menghala kiblat dan tiada unsur2 yg bercanggah dlm kepercayaan Islam. Lg, style makanan mrk pn ikut cina, masak LiXian style...XinJiang style dan sebagainya. Selagi ia halal, bersih dan suci, selagi lah ia bleh dimakan. Jd sapa yg katakan Islam melarang kebudayaan?

satu lg contoh yg amat jelas berlaku di Malaysia negara kite sendiri. lihatlah mcam mane hari raya Aidilfitri diraikan. bkankah ia diraikan mengikut kebudayaan melayu sendiri dgn memakan rendang ketupat, pakai baju melayu dan samping etc. Jd, adakah Islam benar2 melarang budaya?

Ketiga, Islam tidak memutuskan hubungan kekeluargaan jika salah seorang drpdnya memeluk islam. Malah, dlm Islam menyeru ahli keluarga itu harus lebih erat lg menjalinkan hubungan dgn keluarganya. Jika anak yg memeluk Islam, lagilah perlu dia memuliakan ibubapaknya wlaupun mrk bukan Islam. Dlm pengajaran Islam, seteruk-teruk ibu bapak menjadi khinzir, anak tetap harus melayan mrk dgn baik. Itulah pengajaran Islam, hubungan tidak pernah diputuskan.

Utk pengetahuan saudara Tim, sy sorang jer drpd keluarga sy yg memeluk islam. Dan ibu sy lebih sayangkan sy berbanding ngan dulu yg blom Islam lg. skrang ibu sy bukak radio dengar ceramah islam dlm mandarin kul 6am. Hubungan keluarga sy lebih erat dan kite saling rindu antara satu sama lain. Dulu sblom sy islam, sy tidak pernah pn salam ngan mrk. Slepas peluk islam, sy diajar utk salam dan cium tgn mrk setiap kali bertemu. Mrk mula2 heran tanye apsal mcam nih, sy kata nih mmg ajaran Islam iaitu memuliakan ibubapa. mrk sgt suka, drpd dulu mrk yg tidak tahu pasal islam. skrang mrk siap bleh criter pengalaman islam kpd kwn2 dan client2 diaorang.

Islam tidak pernah menidakkan nama seseorang itu dan melarang kebudayaan dan keluarganya. Apa yg sy alami sekrang, dan apa yg umat2 islam lain alami spt sy ini, bkanlah seperti yg diperkatakan oleh saudara Tim. Sy rasa jika saudara memberi maklumat dan fakta yg salah, ataupun tidak terkandung dlm konteks Islam, merupakan sesuatu yg dianggap Fitnah dan tidak adil kpd semua.

Jika salasilah islam adalah kejam, adakah begitu ramai org2 eropah yg memeluk Islam setiap minit? Bukankah org2 eropah mrk bijak pandai dlm ilmu duniawi, kenapa mrk pilih islam akhirnya? adakah mrk buta?

[ Last edited by  Presa1200 at 19-9-2006 09:19 PM ]

orang yg baru memeluk Islam bole menggunakan nama asalnye..penukaran ke name yg lebih Islamik adalah digalakkan utk mengelakkan situasi2 yg menyebabkannya dianggap bukan Muslim..contoh seperti ingin mengkebumikannya jika meninggal dunia..

Memandangkan saya bukanlah pakar sangat dalam perkara ini, saya cuma mengulas kes-kes yang tertentu sahaja.

Apa bila seseorang itu memeluk Kristian, sebenarnya nama asal dia tidak akan dihilangkan. Contohnya, nama asal Kumang ak Mendan.

Apabila  kumang memeluk Kristian, sudah pasti Kumang akan diminta memilih nama Kristian untuk tujuan Pembapstisan. Andaikan dia memilih Angelina.

Jadi nama dia akan menjadi Angelina Kumang ak Mendan.

Untuk tujuan rasmi, Kumang akan mempunyai pilihan sama ada hendak mendaftar nama Kristian tersebut ke dalam ic atau tidak. Seandainya Kumang bertindak hendak menambahkan nama Kristian ke dalam ic, ia akan menjadi

Angelina @ Kumang ak Mendan.

Dalam kes saya, nama saya masih lagi menggunakan nama iban. Cuma apabila dalam urusan gereja saya akan menggunakan nama Kristian.

Apabila memeluk Kristian, saya juga mempunyai godparent/keluarga angkat Kristian, tetapi nama ayah, saya tetap menggunakan nama ayah asal saya.

Begitu juga dengan anak-anak saya nanti. Tetap beranakan nama iban saya dan berdatukkan ayah asal saya.

Begitu juga orang Cina tidak akan membuang nama keluarga. Sebab itu kita melihat Francis Wong, James Thien dll...