CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 6706|Reply: 14

Pil perancang & puasa

Assalamualaikum.

Saya ingin bertanya boleh kah kita mengatur haid kita menggunakan pil perancang semasa bulan puasa, maksud saya kita menggunakan pil perancang tu sepanjang bulan puasa supaya kita tidak uzur dlm bulan tersebut, so maknanya boleh la berpuasa sebulan.

mengatur haid menggunakan pil perancang ni selalunya digunakan oleh jemaah haji/umrah.

penggunaan pil ni di bulan puasa mungkin sbb :
1) nak solat terawikh selama sebulan
2) susah nak ganti balik puasa yg tertinggal sbb selalunya dugaan berpuasa di luar bulan ramadan lebih hebat dr berpuasa dlm bulan ramadan.

Rate

1

yalah...nak tahu jugak...

macam jemaah nak pi Makkah buat Haji/Umrah,
makan pil nak tahan haid
(konon supaya tak rugi?)

Boleh ker tak boleh?:hmm:

mana perginya orang yang pakar dalam bidang nie???????? nak tahu juga apa baik buruknya KALAU MENGGUNAKAN PIL PERANCANG ITU.............buat masa ini saya tak sampai anggap bahawa nak ganti puasa itu satu masalah besar dalam hidup saya........sebab penggunaan pil perancang itu tidak begitu popolar dikalangan orang islam dan ramai yang tidak berminat menggunakan nya...

sabor lah hasmania... forumner dalam ni pun perlu ambil masa merujuk juga sebelum beri apa-apa komen... yg ada dalam ni bukan mufti yang boleh beri fatwa begitu saja sekelip mata... jadi tak perlu letak tanda soal tu panjang-panjang... bila ada yg jumpa jawapan pada sesuatu persoalan, ada lah yg akan menjawab...

Cuma pendapat yg saya jumpa setakat ini, harus mengambil pil menahan haid semasa melakukan umrah / haji, ini masalah keperluan sebab mereka perlu tawaf, selagimana ianya tidak membawa kemudaratan kepada wanita yg mengambilnya.

Namun dalam kes menunda haid ketika ramadhan, saya berjumpa dua pendapat bertentangan. Satu pendapat mengharuskannya sama seperti wanita yg menunaikan haji / umrah.

Tetapi satu lagi pendapat menghalangnya disebabkan tidak datangnya keperluan untuk memutar fitrah sedemikian. Namun saya belum berjumpa kehadiran dalil kukuh untuk menyokong penghalangan penggunaan pil ini dalam budan ramadhan.

Will get back to this once I found any valid argument.

Cuma saya tak pasti, mengapa qadha' puasa menjadi satu perkara besar? Sedangkan puasa itu sendiri untuk mengawal nafsu?

[ Last edited by  antiQue at 1-9-2006 10:26 AM ]

anNaqiy This user has been deleted
sikit je....eemmm bukankah ianya datang bila sampai masa dan bukanlah kita yang yang aturkan kedatangannya...semuanya kehendak Alllah, jadi adlh lebih baik tidak mengambil apa2 perancang tu (pil dsb). bila ia datang maknanya nak suruh kita rehat la dan memang benda ni fitrah.mungkin boleh kiranya jika dikatakan sebagai hadiah kpd wanita. kalau nak sangat baik makan sepanjang masa biar tiap hari boleh sembhyang tiap hari boleh puasa dsb..tapi benda ni ni terjadi bukan saja2 bahakan bersebab..
wbgmanapun perkara ni khilaf juga..

AK-47 This user has been deleted
Laa ada juga yang teringin sangat nak puasa sampai macam tu sekali...  kalau utk umrah/haji mmg nampak keperluaannya.. tetapi utk suka-suka  buang masa saja... ikutlah fitrah.. kalau pergi travel pun digalakkan tidak puasa tambahlah masalah fitrah ni.. agama bukan utk memberatkan manusia.. tak perlu nak compress amalan puasa utk masa tertentu (bulan ramadhan) saja...

Follow Us
This is a good question. Saya akan postingkan soalan ni utk panel fiqh al-Ahkam Online. Hopefully sis antique boleh cari jawapan juga in the meantime.

Wassalam.

- MENJ

Ada jumpa persoalan yang sama dalam fatwa online...

Can I take pills in order to delay my menses so that I can catch the full month of fasting?

According to the best of my knowledge and understanding, it is not recommended for women to take pills to delay menstruation with the intention of catching up full month of Ramadhan fasting. For as the Prophet, peace be upon him, told his beloved wife 慉抯iah梬ho had accompanied him in his final pilgrimage梐nd who had been apparently distressed by the fact that because of the onset of menses she was unable to perform Umrah like everyone else in the group,

bxn This user has been deleted
pd aku laaa... ni sekadar pendapat je, kalau salah tolong tegur... aku suka kaitkan semua permasalahan ngan logik akal... kalau pakai dalil aku mmg tak pandai...

kalau gi haji / umrah tu aku rasa perlu pakai gak pil perancang haid tu... maklum laaa nak pergi haji nih kena ada modal yg agak besar serta kuota terhad... so kalau tak dapat melakukan haji pada masa yg dirancang akan mengecewakan jemaah haji tersebut... kalau umrah aku rasa jemaah tau bila dia period, so leh rancang dgn betul... tak perlu laaa pakai pil perancang tu...

kalau puasa plak aku rasa tak payah... puasa laaa mana yg boleh puasa... then ganti balik bulan syawal skali ngan puasa 6... kalau kuat semangat InsyaAllah boleh ganti balik... boleh ganti Isnin Khamis ke... tak semestinya ganti berturut-turut... lain laaa kalau 'bersama' ngan suami di siang hari bln Ramadhan... Islam tu mudah & tak memberatkan umatnya...

so nak tau klw guna gak pil perancang ni utk menahan haid masa bulan puasa dikira haram ke?

ini persoalan yg tgh dibincangkan di ofis saya, sampai sekarang kami tak tau hukum guna pil ni utk tahan haid.

Originally posted by gam_gajah at 5-9-2006 11:10 AM
so nak tau klw guna gak pil perancang ni utk menahan haid masa bulan puasa dikira haram ke?

ini persoalan yg tgh dibincangkan di ofis saya, sampai sekarang kami tak tau hukum guna pil ni utk ta ...

Tidak ada dalil yg qat'ie yg mengatakan haram, oleh sebab itu datangnya perbezaan pendapat antara mengharuskan dan menghalang. Kecuali jika ianya jelas mendatangkan kemudaratan kepada si pengguna.

Tapi hingga sekarang saya masih tak faham, mengapa ada juga wanita yang nak juga menahan haid memutar fitrah ketika bulan ramadhan? Dalam kes tawaf, ianya difahami, kerana ianya satu keperluan.

[ Last edited by  antiQue at 5-9-2006 11:24 AM ]

di ofis saya ni ada 2 org yg bercadang nak guna pil ni masa puasa nnt.

1) yg no. 1, bercadang nak puasa penuh tahun ni sbb tahun depan bercadang nak dptkan anak sorang lagi. so klw dah dpt anak, agak susah nak ganti puasa sbb nak menyusukan anak. dia ni pulak ada masalah anemia, klw menyusukan anak, mmg takleh puasa, dia akn pitam.

2) yg no. 2, jenis period smp dekat 2 minggu, jenis period yg dtg sket2 tu tp lama. dia ni susah sgt nak ganti puasa time prg lain tak berpuasa (kes takleh tahan nafsu mkn la ni), tu pasal la dia ni klw boleh nak puasa penuh supaya takyah ganti puasa.

saya pernah terbaca dulu, yg tak boleh tahan haid dlm bulan puasa sbb melawan fitrah perempuan tu sendiri tp nak tau secara jelas hukum klw tetap menggunakannnya.

bxn This user has been deleted
Originally posted by gam_gajah at 5-9-2006 12:10 PM
di ofis saya ni ada 2 org yg bercadang nak guna pil ni masa puasa nnt.

1) yg no. 1, bercadang nak puasa penuh tahun ni sbb tahun depan bercadang nak dptkan anak sorang lagi. so klw dah dpt anak, agak susah nak ganti puasa sbb nak menyusukan anak. dia ni pulak ada masalah anemia, klw menyusukan anak, mmg takleh puasa, dia akn pitam.

2) yg no. 2, jenis period smp dekat 2 minggu, jenis period yg dtg sket2 tu tp lama. dia ni susah sgt nak ganti puasa time prg lain tak berpuasa (kes takleh tahan nafsu mkn la ni), tu pasal la dia ni klw boleh nak puasa penuh supaya takyah ganti puasa.

saya pernah terbaca dulu, yg tak boleh tahan haid dlm bulan puasa sbb melawan fitrah perempuan tu sendiri tp nak tau secara jelas hukum klw tetap menggunakannnya.

jawapan perbadi aku laaa...

1) patutnya dia rancang dah pregnant dlm bulan posa nih (kena plak bila dah bulan 4-6 pregnant, tgh active tu) so dpt laaa dia posa penuh... hehehe... pada aku laaa kalau dia plan nak dpt baby tahun depan, plan je laaa... kalau Allah izinkan insyaAllah dikurniakan rezeki berupa cahaya mata tu... sebaik2 perancangan adalah daripada Allah... katakan takde rezeki nak dpt baby tu tahun depan, mana kita tahu Allah nak uji kita dgn menukar perancangan kita manusia nih... mana kita tahu? macam laaa bila plan lepas raya tu leh sangkut dpt baby? apa laaa salahnya pose ganti balik lepas seminggu raya...

2) nak seribu daya, kalau taknak mmg mcm2 alasan... mcm ni laaa, pekata kalau ganti pose tu amik cuti... duk jauh dari masyarakat yg sibuk ngan makan2 nih... pastu duk berkurung je kat dlm bilik... takpun posa bila dah ujung bulan, kena plak lepas raya... duit pun kurang sket sbb dah byk sedekah kat anak sedara mara/kawan2... kan dpt jimatkan perbelanjaan tu... sambil tu leh diet sket, boley kekalkan bentuk badan... yea dak?