CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5244|Reply: 26

Tolong beri jawapan

red4roses This user has been deleted
Tak tau yg ni nak letak kat maner.  

Ada pernah dengar tak baru2 ini, 1 of the YB in Sarawak converted to Islam? So my question is, kalau dia dah masuk islam & the wife still a christian, so dia org msh duduk sama2 kah @ perkahwinan dia org msh sah??  :hmm:

kalau dalam kristian ianya masih sah. "apa yg disatukan Allah, tidak boleh dipisahkan manusia". penceraian tidak digallakkan kecuali salah seorang drp mereka berzinah atau mengalami kematian. Dalam islam saya tak tahu

Originally posted by red4roses at 14-10-2006 10:29 AM
Tak tau yg ni nak letak kat maner.  

Ada pernah dengar tak baru2 ini, 1 of the YB in Sarawak converted to Islam? So my question is, kalau dia dah masuk islam & the wife still a christian, so ...

mmmm YB Leo Micheal Toyad tue... die convert sebab die bakal CM / TYT yang baru.. that's what i heard...
biase la politik....

hmm is he converted to Islam because of the CM/TYT title
curious....:hmm:

Originally posted by casejulia at 14-10-2006 05:30 PM
hmm is he converted to Islam because of the CM/TYT title
curious....:hmm:

yep julia.... tapi bile kuar paper nanti mesti die orang tulis '....atas kerelaan hati'

tiM This user has been deleted
Originally posted by VittoVictorio at 14-10-2006 04:15 PM

mmmm YB Leo Micheal Toyad tue... die convert sebab die bakal CM / TYT yang baru.. that's what i heard...
biase la politik....

Minta mod Coke Comfirm!!!...
Kalau tak silap dia org sulid politician....Hihihihihih!
Yg saya tau TYT sarawak adalah seorg Kristian yg salin kulit jadi islam kerana politik.....
Seorg lagi nak bersalin kulit???:pmuka:

Follow Us
red4roses This user has been deleted
Originally posted by VittoVictorio at 14-10-2006 05:15 PM

biase la politik....

Oh really...maksud nya tak ikhlas lah nak msk islam. Its juz bcoz of the title.:bodek:

saya ada tanya salah seorang ahli keluarga toyad pasal ni..
dia cakap. i dont want comment about my uncle life style.
so,  mungkin pasal politic juga.

Ish... masuk islam pasal politik?
tak paut.. tak patut... Boleh mencemarkan agama.
Ada sesiapa leh confirm?

Ada sesiapa leh confirm?

TYT skrg pun convert juga.

Kalau ikutcakap cakap orang dalam memang leo diminta untuk convert ke Islam.Tapi anak isteri dia tolak.

Dengar khabar, TYT sekarang akan bsara hujung tahun ini. So, sudah pasti kerusi TYT tu kosong.

Untuk makluman, TYT skrg nak leo, kedua-duanya adalah melanau...paham-paham la sendiri...

kalau tak convert cam mana? tak bleh jadi TYT ke?

Mencemarkan agama betul la orang-orang politik nih.

Itulah manusia.
Terlalu menurut nafsu. terlalu mengejar nama.
Macam kalau mati nanti Pangkat akan selamatkan mereka hari seksaan kubur dan juga seksaan di hari pengadilan.

Dalam Islam, manusia mati hanya akan "membawa" 3 perkara sebagai bekalan,
1) Amal kebajikan semasa hayat
2) Doa dari keluarga yang soleh
3) Amal Ibadat yang dilakukan.

Originally posted by casejulia at 19-10-2006 12:15 PM
kalau tak convert cam mana? tak bleh jadi TYT ke?

saya rasa memang tak boleh. macam TYT sabah juga.bezanya sabah amik TYT yang memang beragama Islam.
TYT macam raja/sultan di negri tersebut, mesti la dia kena beragama Islam sebab dia adalah ketua agama islam di negri tersebut macam sultan/raja juga.Dr. Leo ni berasal dari keluarga(Toyad ) yang agak kuat kekristiananya .Tapi pangkat lebih penting bagi dia mungkin.seperti mana kes2 terdahulu.

[ Last edited by  tinangol_csm at 19-10-2006 06:03 PM ]

kalau saya tidak silap, di Sarawak :

1) tidak ada istilah agama rasmi. Sebab inilah persetujuan antara kaum semasa sarawak menyertai persekutuan dahulu

2) TYT x semestinya Islam. TYT ptama dulu adalah iban.

3) sy juga difahamkan, dlm kes sarawak, seandainya TYT Islam, CM mestilah daripda kaum bumi yg lain. begitu juga sebaliknya.

Tetapi, faham-faham jak la...

Dlm kes leo ni, apa yg kedengaran adalah dia diminta untuk convert..

Dllm konteks politik srwk, ia melibat survival penguasaan satu kaum.

seandainya, semua ckp2 dalaman pasal leo convert benar , bnyk yg melayu islam frust...skrg pun dah ada yg frust...

Dengar kabar lagi, tyt skrg, yg dah nak bhenti, nak blk ke agama asal.

p/s : jgn ambil serius dengan apa yg. sy tulis, sumer ni ckp-ckp angin sahaja....k.

Originally posted by shalom at 20-10-2006 08:31 AM
kalau saya tidak silap, di Sarawak :

1) tidak ada istilah agama rasmi. Sebab inilah persetujuan antara kaum semasa sarawak menyertai persekutuan dahulu
2) TYT x semestinya Islam. TYT ptama du ...

macam tu ke.. memang sabah dan sarawak tiada agama rasmi macam negeri2 semenanjung. tak tau pula kalau dah ada perubahan. tapi setahu saya, TYT adalah ketua agama islam di negri masing...nanti saya tanya roommate saya orang sarawak.

TYT pertama sarawak  ialahTun Abang Haji Openg 1963-1969(saya rasa islam) ,CM pertama sarawak  ialah Datuk Stephen Kalong Ningkan(saya rasa orang iban dan kristian)

Originally posted by casejulia at 14-10-2006 05:10 PM
kalau dalam kristian ianya masih sah. "apa yg disatukan Allah, tidak boleh dipisahkan manusia". penceraian tidak digallakkan kecuali salah seorang drp mereka berzinah atau mengalami kemat ...

dlm Islam, terfasakh perkahwinannya..

tiM This user has been deleted

Aper ker bender ko orang sibuk pasal org!!!

Saya pernah buat saut pilot study dulu pasal org yg convert ke islam. 5% jerr yg masuk islam kerana mengakui islam itu memberi makna dalam jiwanya sal kehidupan di dunia dan akhirat. 7 peratus akur pada keputusan yg terpaksa diambil maka mereka mampu memujuk diri mengikuti tuntutan agama Islam. 90% Golongan yg terpaksa dan hakikatnya dlm jiwa mereka masih adah Jesus Chirst. dlm 90% itu 65% kerana perkahwinan (terpaksa tanpa ada pilihan seperti mana yg berlaku di Indonesia, Singapore mahupun arab), 20% kerana kesempitan hidup maka mereka convert dlm keluarga, 15% tergolong dlm kumpulan TYT sarawak tu... utk mendapat jawatan dan kedudukan yg baik dlm masyarakat....

Saya tak kata mereka ini hina, bacul dan pengecut... cuma itulah yg terbaik sebagai seorg kristian. x memberontak kerana tekanan/ paksaan sebaliknya mereka berkorban demi kemanusiaan. Tapi sedih apabila perbuatan itu nampaknya jadi tren.... 100,000 org islam sangat mengharapkan adanya kebebasan utk memilih agama sendiri, sementara kumpulan ini tambah mencemarkan lagi kekalutan ini yg sikit sebanyak menjajaskan imej Negara. Kita hanya mampu berdoa, yg lain hanya mampu dibuat oleh polisi kerajaan terhadap pengimplimentasian perlembagaan Malaysia secara holistik.

orang2 yang bertukar agama dengan bukan sepenuh hati tak merugikan agama yang ditinggalkan dan menguntungkan agama baru yang dipeluk. dari segi yang lain, hanya dia yang tau ikhlas atau tak dia buat camtu.

tim, kalau ramai orang islam yang nak bertukar agama, tak ada apa yang dapat menghalang mereka. mak bapak, pak imam, menteri2, sultan sekali pun tak dapat menghalang sebab agama adalah kepercayaan dalam hati, disebut dengan lidah dan dikerjakan dengan amalan. kalau perlembagaan negara ditukar sekalipun, masih ada undang2 islam (syariah) yang semua muslim atau ex-muslim sedia maklum.

(hi tim..just panaskan badan

dalam islam,kalu penganutnya convert ke the other agama..diorang boleh dihukum bunuh tau!ini adalah utk menjamin kesucian agama sbbnya agama ni pegangan utk seumur hidup bkn sesuka hati je nak tukar2.

pernah buat saut pilot study dulu pasal org yg convert ke islam. 5% jerr yg masuk islam kerana mengakui islam itu memberi makna dalam jiwanya sal kehidupan di dunia dan akhirat. 7 peratus akur pada keputusan yg terpaksa diambil maka mereka mampu memujuk diri mengikuti tuntutan agama Islam. 90% Golongan yg terpaksa dan hakikatnya dlm jiwa mereka masih adah Jesus Chirst. dlm 90% itu 65% kerana perkahwinan (terpaksa tanpa ada pilihan seperti mana yg berlaku di Indonesia, Singapore mahupun arab), 20% kerana kesempitan hidup maka mereka convert dlm keluarga, 15% tergolong dlm kumpulan TYT sarawak tu... utk mendapat jawatan dan kedudukan yg baik dlm masyarakat....

teringat kat daerah aku masa pengislaman secara besar-besaran semasa era Tun Mustapha ...
di kg. saya hampir 70% diislamkan. apa taknya masuk islam. masa tu penduduk bergantung sepenuhnya kepada pertanian, tapi kemarau berpanjangan menyebabkan tanaman tak menjadi.ayah aku perna cerita, masa tu nak makan ubi kayu pun punya la payah nak dapat. last2 kerajaan negri beri bantuan kebajikan dengan syarat masuk islam. .batuan tu pun bukanya banyak pun,2 kampit beras, sejadah satu dan kain pelikat 2 dendan wang tunai rm 50 untuk seorang, tapi bagi mereka benda tu cukup untuk bertahan sehingga kemarau berlalu atau mengalas perut yang dah lama tak makan nasik.kerajaan negri juga menabur janji dengan mengatakan akan memberi bantuan secukupnya untuk membantu hidup mereka. tapi memang sayang lepas je penduduk didaftarkan ke MUIS(majlis ugama islam sabah), mereka tida pernah pun diajar mengenai agama islam,tiada tindakan susulan, keimanan mereka kepada tuhan lagi bertambah teruk.seperti asalkan ada nama sebagai islam cukup la. surau yang dibina di kampung saya pun dibiarkan roboh ditelan usia. hampir kesemua yang masuk islam convert balik ke kristian dan mengerjakan sepenuhnya ajaran kristian. that why, di kg. saya kristian amat kuat. diorang sudah mengalami pencobaan dalam hidup mereka.mereka convert balik pasal tiada usaha kerajaan negri untuk mengajar mereka mengenai islam.lagipun tida sempat mengucapkan kalimah syahada(sorry kalau silap)
kebetulan masa tu kristian baru je masuk sabah, dan belum kukuh keimana mereka terhadap kristian ada juga segilintir yang masih pagan. saya bukan mo tipu korang tapi, ayah saya sendiri terlibat.nama dia dalam islam ialah Moksin tapi tidak sempat daftar dalam IC, ada beberapa orang sempat daftar. kalau dengan kawan2 dia mesti mereka memangil nama islam masing-masing, kadang2 rasa kelakar la pula.saya bukan blame sesiapa, tapi just bagi tau apa yang pernah berlaku.

cheer.......

12Next
Return to list New