CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cloud_hardcore

SILAT GAYONG

Balas #339 cloud_hardcore\ catat

yup..aku wat camtuh arr..buat latihan sendiri je..kt umah aku ada ruang besar..malam2 slalunya aku wat pergerakan kt situ...buah2 sumenye masih diingati..

salam sumer...
aku penah join Gayong nih... pas SPM. tp smpai bengkong hijau je...
ms further study kat uitm tu ingat nak sambung balik tp buah die lain sgt dgn yg asl sy blajar...
so sy lost n blah!!!
tp skrg lps 8 taun tingin nak blajar balik ar.. tp kat subang jaya nih tak tau ade ke takde gelanggang gayong nih...

sy dah bace page by page... klu ikutkan mmg
Pertubuhan Silat Seni Gayong Malaysia sebuah pertubuhan yang gah.. tp org tak nampak.. sbb ape??
sbb org konpius.. bnyk sgt silat gayong yg wujud di malaysia nih... kebanyakannya nak guna nama Gayong.... bukti hebatnya Persilatan Gayong nih..
kendian, bnyk pulak  yg nak bukak gelanggang kat sesebuah tempat sdgkan ade satu2 negeri yg takde langsung gelanggang Gayong... contoh kat selangor nih kat mane ade gelanggang?
kite tengok silat lincah... (dl sy tak suke ngan budak Lincah sbb dorang cam berlagak je)
skrg sy dah dpt jwpn knp dorg leh blagak... sbb diorg mmg kukuh sbb bersatu... pertubuhan diorg takde due atau tiga...

Balas #343 ice98\ catat

ice
Harap Silat Lincah terus bersatu walaupun apabila Mahaguru dia meninggal dunia. Krisis persatuan silat meruncing bila ada dua nahkoda atau pengasas sudah tiada. Gelanggang PSSGM di Selangor anda boleh tanya di gayong.com.my . Gelanggang PSSPGM boleh tanya http://kksgayong.blogspot.com/ sekian

Reply #344 tdpp2006's post

thanks tdpp....

al fatihah untuk allahyarhamah Puan Siti Kalsom binti Dato慚eor Abdul Rahman..
smoga roh beliau sentiasa dicucuri rahmat... dan ditempatkan bersama org2 yg dikasihi ALLAH hendaknya..
segala jasa baiknya, ALLAH shj yg layak utk membalasnya...  amin..

Follow Us
aku rindukan kawan2 seGayong ngan aku!!!

aku ingat lagi dulu2 org ejek "woi, aku ade silat cebok korang taknak blaja ngan aku ke??hahahahahaha" dorg ketawa...
dorg pandai nak ejek time cikgu takde...
bile ngadu setiapkali cikgu kate, "biarlah dorang tu, anggap je la korang belajar dlm hutan yg banyak monyet2 bergayutan buat bising".
pas tu bile dorg ejek lagi, kitorg gelak je...

nape tak boleh jadikan bod gayong nih sbg tmpatyg meriah utk bersembang...cam bod borak ke bod gossip ke??
boleh gak share2 ilmu n pengalaman....

Reply #349 ice98's post

Sebab ramai pegi anakgayong.net . Ada member tdpp buat lawak nak buka silat baru. Dia kata sabtu gi bawah tangki air dia nak buat majlis mandi ber"apple". Sabtu tu dia terkejut sebab bebudak form 1 ada beratur pegi tangki air sebab nak mandi ber"apple". Apa da.. korang. lawak pun tak faham..

Pertubuhan Seni Silat Pusaka Gayong Malaysia

adalah dengan ini di maklumkan bahawa,

PSSPGM Cawangan Daerah Kota Setar akan mengadakan istiadat perlimau @ mandi tapak/adat..

majlis ini akan berlangsung pada 25hb april 2009..

bertempat di taman budaya negeri, pumpong, alor setar, kedah..

barangsiapa yg berminat untuk menjadi ahli @ nak tgk mcm mana istiadat ini dilakukan bleh join pada hari tersebut..

pada hari tu gak.. akan ada demo @ persembahan silat drp jurulatih2 daerah..

sebarang pertanyaan sila hubungi 018-4619930 (cikgu shahmi)

3 line sbnrnya ade kaitan tak ngan gayong nih??
ice konpius sket arr..

Reply #352 ice98's post

Tidak ada kaitan iaitu dari segi Pertubuhan. Tapi ramai orang gayong masuk Pekida dan sebaliknya. Kaitan nya ialah "Melayu Islam". Ok.. nape pun?? Dah dapat no tel C Rahim dan C Khairul Anuar ?

[ Last edited by  tdpp2006 at 10-4-2009 11:26 ]

hmm..

jangan salah paham..

3 line @ pekida @ 30 adalah satu pertubuhan berbeza dengan gayong..

jangan campur aduk kan..

kedua-dua pertubuhan ini adalah berbeza..

Nampaknya ada pecahan antara 'Gayong Lama' dan 'Gayong Baru'

Titik perpecahan bermula apabila buah pukul dan buah kunci 21 biji dicipta

Siapa hafal dan ingat semua, dia lulus boleh dapat bengkung baru, sedangkan sepatutnya siapa yang bertarung boleh menewaskan lawan maka dialah yang layak mendapat bengkung peringkat lebih tinggi.

Silat terus mati apabila diperkenalka silat olahraga. Buat bunga tari sikit, kemudian sepak macam taekwondo, dapat point, boleh menang.

Kenapa aku katakan budak sekarang tak pandai bersilat?

Jika tidak pernah lihat apa itu silat, macam mana nak bersilat?

Apakah bersilat? Adalah gelek-gelek, tari-tari itu bersilat?

Dengan memulakan pertarungan dengan gerak tari dan kemudiannya menyerang, adakah itu bersilat?

Jika bukak tapak rendah-rendah, adakah itu tapak terbaik?

Gayong itu bukan terletak pada tari, kerana panglima sendiri tak suka tari menari.

Gayong itu tidak terletak pada sebarang jenis tapak menanti apa gaya sekali pun kerana Panglima dan hulubalang sendiri pun cuma berdiri seperti biasa.

Gayong itu mula 'keluar' semasa seseorang itu melangkah dan bergerak. Dari langkah dan gerak itu lah bezanya seorang pendekar, seorang palnglima dan seorang hulubalang. Teknik pukul dan kunci boleh ditiru tetapi gerak dan langkah tidak boleh ditiru, ianya daripada dalam di luar kotak ingatan, malahan gerak seorang hulubalang adalah 'automatik' di luar kawalan.

Pernahkah anda lihat silat olahraga? Adakah itu silat? Satu lawan satu pun nampak macam sabung ayam laga. Bagaimana nak 1 orang tangan kosong lawan 10 orang bersenjata dengan cara macam sekarang ini?

[ Last edited by  WonBin at 11-4-2009 22:39 ]

Balas #355 WonBin\ catat

silat olahraga tu street fighter ..

nak buat cemana.. org skang ska benda macam tu..

xda seni lg dah..

Budak jalan atas kaca
Laporan dan foto MOHD IDRIS SULAIMAN

BERANI...Mohd Adi Putra berjalan di atas kaca sempena
demonstrasi tamat latihan Seni Silat Gayung Malaysia
cawangan Pokok Asam, Taiping.

TAIPING: Keberanian kanak-kanak berusia tujuh tahun, Mohd Adi Putra Mokhtar, membuat demonstrasi berjalan di atas longgokan kaca berjaya mencuri perhatian orang ramai pada majlis Penganugerahan Bengkung dan tamat Latihan Persatuan Silat Gayung Malaysia, di gelanggang silat Pokok Asam, di sini, malam kelmarin.

Mohd Adi Putra, peserta termuda di majlis itu, berkata dia menjalani latihan silat sejak setahun lalu di bawah tunjuk ajar Guru Satu pertubuhan seni silat yang disertainya.

揝aya tak rasa sakit, malah rasa seronok. Guru cuma menyuruh saya yakin pada diri dan berserah kepada Allah. Sebelum berjalan di atas kaca, saya mengambil wuduk dan berzikir,

Balas #356 selendangmerah\ catat

kalau street fight camtu rasenyer cam xde ape je...
kalau lawan 2-3 orang pon da bleh kalah tu..

Balas #358 ymhr1\ catat

ntah r..

susah nak memartabatkan "silat melayu" skang neh..

x ramai yg nak amek tahu pasal gendang silat, bunga tari, rahsia buah...

makin lama.. makin pupus...

Tp kalau jadi seperti 13 Mei mesti naik punya lg lg yang ada hikmat Dewata Raya...