CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2336|Reply: 4

acute appendix - mandul?

Assalamualaikum... saya nak tanya ...betul ke acute appendix boleh menyebabkan sesorg itu mandul...?

Originally posted by durability at 20-10-2006 10:27 AM
Assalamualaikum... saya nak tanya ...betul ke acute appendix boleh menyebabkan sesorg itu mandul...?

ws wrt..

appendicitis ni ialah radang pada bahagian appendix (part of kita punya usus) .. yang kalau tak dibuang (operate) akan pecah dan menyebabkan merebaknya jangkitan ke dalam ruang abdomen (peritonitis)..

bagi wanita.. dalam ruang abdomen dan pelvis ada ovaries dan fallopian tube yg terdedah kepada spread of infection kalau appendix tu dah meletup..

kalau dapat jangkitan kat salur fallopian .. boleh dapat keradangan dan parut.. yg melekat2 dan boleh menyempitkan saluran ni.... so kekadang ini later on... boleh menyulitkan proses ovum (telur) untuk bertemu sperm..

so i rasa this is why orang kaitkan mandul dgn appendicitis..
tak semua wanita yg dapat appendicitis akan mandul...

therefore.. kalau sakit perut yg mulanya kat area tengah pusat then spread to right lower ab.. dan sakitnya kian teruk.. jangan tunggu lama2.. jumpa doctor utk check..

Rate

1

Reply #2 rebas's post

member aku ada exp sadis ngan acute appendix nih..kena time dia tghh ngandung...suddenly dia demam panas sgt...ms tuh at 4-5months..g klinik bertukar2 antibiotik..tak kebah gaks...even dah g pantai dah..doc kasik antibiotik gaks...the next day sesajer g satu klinik lain lak igt nak scan skali..the doc warned her that dianyer cecair amnion(betul ke nih) mcm berkurangan jek..better dia g check ngan gynae dia..so kononnya besok nak g juper gynae..skali mlm tuh water bagnyer sudah pecah..gynae dia ckp babynya too young utk diselamatkan...but she was curious gak mende le penyakit dak nih...so skali dia tkn perut belah kanan tuh..sah le appendix...
months later..(aku luper kurang ke lebih 6 bulan ntah)..tau2 dia ngandung lgk..mmg senang lkt dia nih..rezeki...

weiii betul ke ni weh?
aku operate apdx ni pada 14.11.05 yg lalu
takut aku kalau mandul wehh..
tak sempurna aku jadik wanita

Reply #4 Joi-ah's post

ishhh takut aku.....
smlm aku pi klinik jumpa doktor....aku di syaki mgidap appendiks...
simpang malaikat 44...huhuhu....