CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: LailaTempawan

Legenda Mahsuri

Close [Copy link]

Reply #140 tanggo's post

Oh, apa kaitan ngan makhluk putih ngan sumpahan Mahsuri?

Balas #135 tanggo\ catat

ada baiknya saudara tanggo baca blogspot ni:

http://sejarahnagarakedah.blogspot.com/

2 lagi makhluk putih tuh apa? ermm berat nih, camner en tanggo buleh mgetahui perkara camni? adakah anda mcarinya? or diberitahu org?

Balas #142 sapient\ catat

Cukup menarik. Nei tentu mrombak sejarah Malaysia hatta sejarah nusantara skali pun...
Kalo betul la apa yg penulis blog nei dakwakan, sistem raja perlembagaan msia perlu drombak smula...
Just my 5 cents...

menarik gaks citer ni.... x sabar nak tunggu sambungannya

wah menariknyer...
so tanggo,cepat sambung lg....
syok baca...

Follow Us
Originally posted by tanggo at 18-1-2009 04:24 PM
Rakan forom.
Tahukah anda dgn makhlok putih telah ada d langkawi.(7 semuanya )
yg telah ujud sudah 5  iaitu Pelandok putih, ikan keli putih.ular putih,ikan pari putih dan monyek putih. Ada lagi ...

Salam saudara Tanggo,

Saya tertarik dgn post anda tentang 7 makhluk putih. Sebelum ni memang tak pernah dengar kaitan makhluk ni dengan sumpahan mahsuri. Nampaknya macam ada banyak benda yang tersembunyi di sebalik lagenda ni. Memang saya tak sabar nak tunggu penjelasan anda tentang kaitan makhluk putih ni.:handshake:

Legenda Mahsuri

7 mahlok putih................Rakan forum boleh beza cacatan saya dgn org lain.Banyak org tak tahu tentang sub sumpah.Iaitu sumpah sebelum Mahsuri di tikam.1 minggu sebelum dia d tikam ,dia sudah tahu . Maka dia secara diam telah menanam barangnya ,di sumpah dan d kunci secara batin.Juga 7 benda putih tu hanya keturunannya saja yg tahu sebabnya.Tunggu ada 2 lagi pasti tiba dan apa akan berlaku.Sebab tu lah ada org cuba nak ambil barang d Makam Mahsuri tak dapat walau  d bawa Pak Kie dari Indo dgn belanja ratusan ribu ringgit.

Lagenda Mahsuri

sapient.............I dah baca lama dah .Ada tak sama dgn catatan I terutama fasal makam purba d Langkawi. Bagi saya makam tu milik pendakwah bebas dari seberang. Nama nya Pak Jonokorbo.

Balas #148 tanggo\ catat

kupasan yg sgt menarik...
tak sangka ade sumpah lain yg dibuat oleh mahsuri...

Lagenda Mahsuri

SALASILAH WAN DERUS suami Mahsuri.

Wan Embong berkhawin dgn Wan Cik Bunga dan mendapat 3 org anak. Wan Yahya, Wan Kecik, Wan Derus.Wan Yahya khawin dgnWan Mahora dan dapat 2org anak, WanIshak dan Wan Ayob.Wan Yahya adalah Dato Pekerma Jaya yg selalu d sebut org dlm kisah Mahsuri d bunoh. Wan Darus adalah suami Mahsuri. Makam Wan Embong dan Wan Cik Bunga sekarang ini berada d kawasan makam beras terbakar (Pdg Mat Sirat)
Tapak rumah asal mereka sekarang ini d duduki oleh Ku Halim d tepi beras tterbakar.

Originally posted by tanggo at 28-12-2008 02:56 PM
OK Aishah tu anak kerana RM . Ini bukan fitnah tapi depa nak tutup muka dgn RM.Sebab tu kerajaan Kedah dulu nak suruh depa duduk d Langkawi depa tak mau.Sebab depa tahu siapa depa dan org tahu si ...

Tanggo,

Boleh jelaskan maksud 'Aisyah tu anak kerana RM'? Lagi satu tlg trgkan dgn jelas kenapa keluarga dia tak nak tinggal di kedah?

Cerita awak ni menarik, tapi terlalu banyak cerita tergantung. Sebab awak dah cakap benda tu kat sini, jadi better explain terang2. Bukan semua org yang faham bahasa kiasan ni. Lepas tu apa kena mengena cite ni dgn harga pisang?

Just my 2 cent question lah.

ha'ah baru nak sebut...

1.Aisyah anak RM kenapa?
2.Pas tu pasal harga pisang tinggi..

Reply #153 iniaroonz's post

Pisang goreng k?

Legenda Mahsuri

chrysalis dan rakan forum ,
RM adalah ringgit Malaysia. Waktu tu meka susah >ibunya keja d resort , faham-faham sajalah.Tunggu akan d dedah d mahkamah.Nanti d kata fitnah pula.
Meka tak nak tinggal d Kedah sebab meka tahu siapa meka sebenarnya. Nanti cirik sampai siang. Meka tahu ada org tahu sapa meka.Berlakonnnnnnnn.
Fasal pisang tu. Munkin rakan forum tak pernah melawat ke makam Mahsuri atau tak perasan. Pisain tu d guna olih org Siam utk urusan nazar meka. Kalau dulu meka bawa sendiri. Tapi la ni tak boleh. Kena beli d situ. Katakan 1 sikat Rm3.00 dibawamasuk dan d letak d makam.Lepas tu bila banyak pisang tu di pungut dan d jual semula hinggalah masak.30.. kalau 1 hari pisang tu pising 20 kali dah berapa.
Faham ya. Lepas tu bila sudah masak  adapekerja bawa balik makan.I sendiri yg check hal ini, bukan org cerita.
Saya perlu banyak soalan sebab tu saya banyak buat cerita gantong......forom kan

Originally posted by tanggo at 22-1-2009 03:05 PM
chrysalis dan rakan forum ,
RM adalah ringgit Malaysia. Waktu tu meka susah >ibunya keja d resort , faham-faham sajalah.Tunggu akan d dedah d mahkamah.Nanti d kata fitnah pula.
Meka tak nak tin ...

Terima kasih Tanggo. Panjang lebar penjelasan awak, dan sekarang saya dah faham.

Pembaca kat forum ni datang dari banyak lokasi, malah ada juga yg sejauh borneo dan tak faham apa yang berlaku di sana. Jadi kadang2 kala kami ni nak penjelasan lanjut. ANyway.. saya teruja baca cerita awak & tunggi posting awak yang selanjutnya. :handshake:

Legenda Mahsuri

chrysalis... tq. Klau dtg sini cari saya .ok.

Rakan forum>Apa sudah jadi ni . Diam saja?
OK Ada lagi. Dlm hujung tahun 2003, setelah saya d benar kan keluar cerita ini kpd umum terlebih dahulu saya berdiam diri d tasik Dayang Bunting.Dlm bulah 11 .Waktu tu disitu kemarau. Saya berdiam diri seorang diri .Berbekalkan ayer mineral dan biskut kering saja.Sebab d situ tak boleh bawa makanan berdarah.Ini kerana saya tunaukan apa yg dtg dlm mimpi saya.Itulah tempat yg pernah d diam oleh bapa Mahsuri,ibu dan kakaknya.Saya pergi dgn tumpang perahu pekerja syarikat yg urus tasik itu.Jam 5 ptg pekerja akan balik, tapi saya beritahu mereka bahawa tinggalkan saya d sini kerana ada perahu akan dtg ambil saya. Saya cakap begitu dgn tujuan mereka tak tahu bahawa saya akan bermalam d situ. Jadi tak ada siapa akan risau kerja gila ini dannnnnnnn

Legenda Mahsuri

dan bila jam 6 ptg keadaan di situ sudah gelap. Saya dah ada d tempat duduk siap dgn wuduk utk sembahyang maghrib dan isyak.Sebelum tu saya nyalakan api . 7. 30 pm ketika tu sudah cukop gelap. Waktu maghrib dah masuk.Saya memasang setangi ros 2 batang dan d cucuk di kiri dan kanan saya  dan terus sembahyang, berdoa. Saya memohon dari Allah sekiranya kerja saya benar janganlah adakan satu mahlok pun ganggu saya walau pun nyamuk dan agas,dan kalau sebaliknya saya rela d jemput Allah walau pun disini......

Reply #158 tanggo's post

sambung lg...menarik gak tp apsal g tasik dg bunting sorg2?

*last yr pg sna..baru tau yg makam mahsuri 2 cuma replika je..tp pokok besar dkt tu buat seram jgk...n ada setandan pisang dletak kat sna..my mum ckp ni souvenier tu visitors ke?

[ Last edited by  eunnisa at 25-1-2009 12:26 AM ]

Reply #158 tanggo's post

mana sambungannya ............. ish berdebar nihhhh