CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: husz

FAKTOR YG MEMBUATKAN ANDA TERTARIK KPD SEBUAH BUKU?? [by husz & irzalanny]

Reply #9 irzalanny's post

hehe.. tak gak ir. kadang suka belek sinopsis kat belakang tu. dah tu kalau jenis buku yg tak berbalut tu, intai2 sikit dalam.. depan, tengah, tengah & belakang. kalau rasa ok, beli je. sbb tak ramai member kat sini yg rajin membeli & mengumpul buku2 ni. so tak leh nak pinjam :bgrin:

assalamualaikum

i am merging this thread:

APAKAH FAKTOR2 YG MEMBUATKAN KORANG TERTARIK KEPADA SEBUAH BUKU by husz
APAKAH FAKTOR YANG PALING DIAMBIL KIRA OLEH ANDA SEBELUM MEMBELI SESEBUAH NOVEL by irzalanny

Reply #102 limau_nipis's post

bg alycia, faktor2 yang membuat kan tertarik pd sebuah buku :
1. tgk penulis dulu
2. baca sinosis
3. cover
4. komen dari member2 ttk buku tu, biasanya dalam forum mcm ni kalau ada yg suggest buku tu bagus, alycia try belilah... walaupun before ni xpernah bc tulisan penulis tersebut...

Rate

1

cecco:
tengok penulis dulu..kalau dah dijamin best cecco beli terus,tak ingat apa dah.kalau tak ,cecco tengok sinopsis dan tengok ketebalan...

bagi aku ... asalkan buku itu ialah buku buku history tak kesah arh ... aku minat

kalo wakanabe lak, lebih suka beli lepas ada ada pembaca yg kata best. Tak kisah la mana2 author wpun memang ada fav. author. Sebab, bila nak beli author yg sama aje, belum abis baca dh dpt agak apa ending ngan klimaks critenya. Kekadang dh dpt agak ayat dan jln penulisannya.

Follow Us

factors -

- authors
thats definitely saya beli

factor lain kalau author tak berapa kenal -
- plot
- recommendation from friends
- cheap / on sale

actually saya baca apa2 saja yang saya nak  -
kekadang tu  desperate sangat sebab masuk bathroom
kat rumah kawan2 ka -- capai aje ikea catalogue ka,
avon catalogue ka --  anything to read while....  --

Rate

1

aku ni kira random reader, aku membaca based on couple of things:

1.baca untuk relaks: aku baca buku sebab aku nak relakskan kepala otak. aku tak suka baca bacaan berat ni. tak bermakna aku tak suka buku yg berkualiti. cuma aku akan tengok sama ada worth it ke tak untuk baca buku tuh.
2.baca untuk improve my english: biasanya aku akan cari novel yg mudah dibaca cam M&B. Aku takkan baca novel yg terlalu sastera sebab aku tau aku takkan guna pun perkataan kat dalam tuh.

Masa nak memilih buku tuh, I'll check out a few things like:
1. Cover: cantik ker idak. walaupun sebenarnya tak relevant dengan contentnyer, aku cuma tanak simpan buku yg tak covernya tak menarik
2. Sinopsis kat belakang buku: walaupun kekadang tuh apa yg ditulis kat belakang langsung tak sama dengan yg kat dalam. ada la jugak timenyer aku tertipu. baca kat belakang cam best, bila masuk dalam... sungguh hampeh
3. penggunaan ayat: camna penulis tuh mengolah ayatnya, menarik ker idak. kadang2 kalu novel melayu, penulis ada gak guna ayat2 in english. so, aku akan tengok bagus ker idak ayat2 tuh. kalu tonggang terbalik, aku takkan beli walaupun citernya menarik. sebab aku akan rasa kecewa sangat bila penulis dan penerbit tak menitikberatkan soal pengolahan ayat.
4. ending: haa... ini la bad habit aku. aku kena tau ending dia camna baru la aku bleh baca atau beli. semestinyer kena happy ending. aku takleh terima sad ending. itu untuk novel la.

Biasanya aku tak kisah sapa penulisnya asalkan citernyer menarik.

Rate

1

nengok dulu saper penulisnyer...jalan citer dan harga...lain2 okay sajer.

first tgk dulu author, kalo author mmg fav, harga tak jadi masalah. tapi kalo buku baru yg tak dikenali sape penulisnya sinopsis dan harga di ambil kira

Reply #110 wymer's post

Kiter serupa, wymer..dan satu lagi, kalau ramai kata buku tu best..walaupon author tu baru, saya mmg beli gak...

aku pula..

1) tengok siapa penulisnya
2) tengok sinopsis kat belakang buku
3) tengok pulak terbitan mana
4) lepas tu tengok instinct lak.. takut nyesal lak kalau terbeli buku tak best
5) tengok pula harganya
6) intai duit dalam beg.. cukup ke tak duit nak beli

cover!!!  kite mmg takkan tertempting nak beli kalo cover die ada gambo muke2 org betul ...setakat ni mmg tak penah beli lagik..this one for malay novel

as for english novel kite suke kalo gamba cover die cam katun2 drawing..novel yg ada sketch of org betul tgh konon2 romantik..mmg kite tak minat nak beli

if aku great follower seseorg author tu aku trus beli buku dia without survey the synopsis or review abt that book.. usually it never disappoint me..

if new author or lain aku akan wat survey dulu.. baca synopsis and review.. dan jugak baca excerpt buku tu kat internet.. klu menarik baru aku beli..

secondly baru aku consider cover, publisher, plot or genre sesuatu buku tuh...

penuilis + genre

PENULIS + ILMU YG DISAMPAIKN

semestinya penulis.... sinopsis kat website penulis...& rekomen ppl yg nyatakan buku tu best....walaupun penulis baru & check $$ if enough to buy or not

saya akan pilih buku berdasarkan:
1. penulis
2. sinopsis

pulisher ngan harga tu tak penting...
janji buku tu best...
sometimes publisher tak terkenal tapi buku memang best...

Buku yg aku takkan bli:
- author yg nama canggih manggih. Cth : Edlynn Mysara, Natasya Batrisya, Sofia Kirana etc (contoh je la)

Yang akan aku bli:
- recommended
- best seller
- cover tak penting sgt

minah akan beli kalau penulisnya ada reputasi yg baik, plot cerita kemas, bahasanya bagus, ada kelainan pada cerita, soal cover tak penting sebab selalu dah kena, cover meletup isi cerita hampeh   lagi satu minah jarang nak baca sinopsis atau blurb kat belakang.. kekadang macam best tapi bila baca rasa menyesal beli, ada masa sinopsis tu macam tak sampai.. tak tertarik nak beli& baca buku walhal hakikatnya buku tu isinya bagus sangat... benda ni kekadang byk jugak bergantung kat editor buku rasanya..
kekadang minah memang selamba koyakkan plastik yg buat balut buku sebab nak selak awal, tengah dan hujung isi buku tu... dari situ boleh buat pertimbangan.
dan tentunya minah akan beli buku yg ada diulas sama ada kat cari forum ni atau kat blog carriekirana ke...atau mana-mana komen yg minah rasa memang komennya adil pada karya yg dibaca.
ada novel yg baik tak popular, ada jugak yg tak seberapa isinya popular sesangat... ni bergantung pada selera pembaca. kalau minah baca, minah nak sesuatu yg melekat di hati.

[ Last edited by  minahleter at 18-8-2007 11:53 PM ]

Rate

1