CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 12664|Reply: 59

PATUT ATAU TIDAK KITA HULUR DUIT PADA PENGANTIN

Assalamualaikum..
  1. Aku ada terbaca artikel pasal AMALAN TERBALIK..Sepatutnya tak payah hulur duit kat pihak pengantin sebab diaorang yang menjemput untuk meramaikan majlis..Tapi disebabkan turun temurun dah jadikan amalan perkara tu nampak remeh aje..Tapi bagi pendapat aku ia baik sebab dapat meringankan beban si pihak pengantin selagi orang yang menghulur duit tu ikhlas dan tidak menyusahkan..Kalau nak link pada hukum termakan harta anak yatim tu,aku tak tahu nak jawap mcmana:)Berat tu..tapi apakan daya..takkan masa jiran tetangga datang ke kenduri hulur duit, diorang nak tolak pulak..:)
  2. Ada yang berpendapat kalau tak hulur duit nanti kena mengata sebab makan free..:)
  3. Apa pendapat korang?!PATUT ATAU TIDAK PATUT KITA MENGHULUR DUIT KEPADA PIHAK PENGGANTIN?!APA ALASAN & PENDAPAT KORANG?!
Copy the Code
:lebai:

[ Last edited by  ibnur at 18-7-2007 11:25 AM ]
Single Polls, Total 4 Users voted
90.00% (18)
10.00% (2)
Your User group have no permission to vote

Rate

1

Sebagai bakal pengantin aku jawab je la yekk..

Aku rasa patut dan tak patut. Benda mcmni, kita cuba buat benda yg baik di belah kita..

kalau kita di belah org yg hadir kenduri, kita bagi la sedikit utk ringankan beban keluarga pengantin, ataupun kalau kawan2 biasanya bagi hadiah. Sebaliknya kalau kita di belah pengantin, kita cubalah utk buat kenduri mengikut kemampuan perbelanjaan kita, dan bila tetamu nak bagi duit, kita tolak la dengan baik. Tapi kalau org tu insist then no harm accepting it.

Kalau di negeri Kelantan, biasanya kitorg dah specify kenduri tu jenis yg kutip duit atau tidak.. benda ni dah jadik general knowledge, sumerang pun tau.

Kalau dlm kad jemputan tu disebut walimatul-urus kenduri perkahwinan, then normally kita bagi duit. Kalau dlm kad jemputan tu tulis Kenduri Kesyukuran, then normally takyah bagi duit. Takyah nak susah2 bab adat yg camni.. bukannya tuan umah cakap pun bape kena bayar.. dia tak tgk pun duit tu, salam terus masuk lam poket

Rate

1

cecco rasa patut..tp jarang cecco buat camtu..selalu bg hadiah cawan2 je...

Rate

1

pengantin dok ingat benda lain ..   

Pada saya tak jadi masalah menghulurkan duit.... dan keluarga pengantin pun tak kisah, beri ambil tak beri pun tak pa.. tapi saya terkilan dengar kisah seorang rakan yang abangnya bertunang dengan seorang yang berasal dari sebuah kampung dinegeri melaka (tak ingat le nama kampung tu).  Pihak keluarga perempuan siap sediakan meja khas untuk pembayaran duit dari tetamu, siap ada buku daftar nama... dan siap hadkan berapa banyak yang perlu dibayar.  Biar betul kawan... betul dia kata... seluruh kampung tu memang ada adat macam tu... tapi akhirnya abang kawan saya tu tak jadi kahwin pun dengan perempuan tu... tak de jodoh... ada sapa-sapa yang jumpa keadaan macam ni... nak makan kenduri kena  berbaris,  kena tulis nama berserta wang sumbangan.  Kalau cam ni memang saya tak setuju.

Rate

1

hulur dkt mak atau bapa pengantin ok gak.

Follow Us
SALAM..................
Anggap sebagai hadiah..................Selesai!

Originally posted by ct_og at 8-11-2006 08:05 PM
Pada saya tak jadi masalah menghulurkan duit.... dan keluarga pengantin pun tak kisah, beri ambil tak beri pun tak pa.. tapi saya terkilan dengar kisah seorang rakan yang abangnya bertunang dengan  ...

aku rasa baik camtu gak. sbb buat majlis kawin bukannya murah ooo...

tapi kekadang amalan ni telah menjadi kebiasaan sehingga ada yang membuatnya satu kebanggan.. "anak si polan  kenduri dapat banyak ni... anak si pulan banyak ni" dah jadi satu bahan lak... \

dan ada satu kes tu.. kalau orang tak bagi duit dia leh marah lak.. ngumpat2 orang tu tak bagi duit... hmm.. itu yang tak sedapnya jika amalan ni diamalkan...

Rate

1

alaaa,... niat sedekah jee.. bukan niat kerana adat.. niat sedekah dapat pahala...  dan yang penting ikhlas..

alaaa yang dpt pun bapak pengantin..bukan pengantin tu.. sbb bapak dia yg dok depan sekali salam2 dgn org ramai.. masyuk kat bapak laa.. pengantin xkan laa nak mintak share dgn bapak dia kan..

Rate

1

Pada saya tak jadi masalah menghulurkan duit.... dan keluarga pengantin pun tak kisah, beri ambil tak beri pun tak pa.. tapi saya terkilan dengar kisah seorang rakan yang abangnya bertunang dengan  ...

Ayok.......ini mcm pun ada ka? Baik tak payah buat kenduri kawin mcm tu...
Kenduri kawin nih tujuannyer utk menghebahkan dan memberitahu yg kedua mempelai telah selamat diijab kabulkan supaya tak menjadi fitnah.
Selain dapat kenal saudara mara kedua2 mempelai. Kalau siap kena berbaris tulis nama bayar duit baik tak payah. perbuatan menghulur duit kepada pihak pengantin memang ok, tapi jgnlah sampai jadi kewajipan. Kalau segan, bagi jer dalam angpau.

IbuYasin This user has been deleted

kampung mana tu ye? nak jugak tahu. nak tanyalah kat orang kampung tu betul ke keadaannya macam tu, dengar dari satu pihak je tak bestlah, biar kita dapat kesahihannya.

Originally posted by Muntz at 9-11-2006 01:11 AM

aku rasa baik camtu gak. sbb buat majlis kawin bukannya murah ooo...

Salam  Muntz dan semua....................

Nikah tu syariat, mahalke syariat?
Khenduri kahwin tu adat, memang mahal bila adat dikomersilkan...........
Berpada-pada mengikut kemampuan hanyalah tinggal nasihat, desakan masyarakat dan adat seolah-olah menjadi wajib pula.

Renung-renungkan(guna tone suara farit ismet yang baca berita tu)

Salam............
Bagus! Inilah dinamakan demokrasi terpimpin!(P. Ramlee)
Terpimpin kepala hotak kauuuu........aku dah nak mamposs!!!(Ahmad Nisfu)
Ingat tak majlis harijadi dan Ayahnda kpd 3 Abdul, siap ada list nama lagi.............

Bila adat diadun dengan syariat sehingga sebati, maka kita menjadi serbasalah, seolah-olah menjadi dosa sekiranya tak buat.  Sebab?  Ialah dah namapun amalan, amalan adalah perbuatan yang selalu, kerap dan acap sehingga seolah mendaging dengan kehidupan dan mencandui hidup...........bila tak buat, perasaan bersalah seolah-olah dihambat dosa, walaupun sebenarnya bukan satu dosa.

Rate

1

Originally posted by IbuYasin at 9-11-2006 11:24 AM

kampung mana tu ye? nak jugak tahu. nak tanyalah kat orang kampung tu betul ke keadaannya macam tu, dengar dari satu pihak je tak bestlah, biar kita dapat kesahihannya.

Macamana adat kutip tol? Haku berpengalaman dalam hal ni, sebab aku yang kene pegang sampul berisi wang untuk membayar beberapa tol sebelum pengantin lelaki dibenar melangkahkan kaki masuk ke halaman rumah, pas tu keperkarangan rumah lepas tu keruang tetamu dan akhir sekali kepentas pengantin, mak aihhh, banyak betul tolnye dan banyak pula relatidf die yang kite kene bagi.....itu dulu la........tahun 80an. Le nitak tau le aku.  Tempat di rahsiakan untuk tujuan keselamatan sehingga pihak forensik selesai menjalankan siasatan.................:pmuka:

bam This user has been deleted
niat sedekah xleh ka?

Kalau nak niat sedekah, dah jadi lain pulak..Macam member aku,dia ramai kengkawan(termasuk la aku..) jadi dia buat macam main KUTU..WIN WIN SITUATION..Tapi kena percaya abisla kat kengkawan..Dapat kutip sorang RM100.Kalau 20 orang da brape?!Boleh la nak meringgankan beban member aku ni..
Takpun,join je Majlis kahwin yang JAIS buat..Pastu buat kenduri selamat..abis cerita

Rate

1

aku hanya bagi pada mereka yang kurang berada....kalau yang dah kaya raya tu buat apa...perabih boreh aja..

bagi duit yang tak boleh pakai.contoh:duit keluaran khas sempena jubli perak ke

saya bagi sebagai hadiah... juga niat untuk meringankan beban dia.
mesti bagi... tak pernah tak bagi.

jumlah ikut siapa ibu bapa pengantin atau pengantin itu... sama ada keluarga sendiri, sdr mara dekat, sdr mara jauh, kenalan rapat, kenalan jauh, jiran dekat, jiran jauh.

faktor latar belakang pun kadang2 ambil kira juga... sama ada dia orang senang atau orang susah.

masuk dalam envelop dan tak pernah tulis nama sendiri, sama ada isinya RM10 ataupun RM500.

oh ya... faktor bajet pun ambil kira juga... hehehe
yelah... kalau setiap hujung minggu ada 5 - 10 jemputan, sejak minggu pertama lepas raya sampai akhir tahun ini tak renti2, kalau tak fikir pasal bajet mau terduduk dibuatnya.

Rate

1