CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: MENJ

Kursus Perbandingan Agama

satu kursus yg sama akan diadakan oleh IIS (Islamic Information & Services) dari semasa ke semasa, namanya FCR (Friendly Comparative Religion). esok akan ada FCR Khas kat UPM tujuannya utk bg budak2 basic dakwah le mmandangkan UPM ada gak persatuan dakyah kristianiti underground.

apakah qualification pensyarahnya?
kucingblue Post at 16-10-2009 09:33

Saya bercadang untuk menjadi "pensyarahnya", insha'allah tetapi terma yang sesuai pada saya adalah "fasilitator", bukan pensyarah. Kerana saya tidak mahu bersyarah sahaja tanpa apa2 tindakan selepas itu.

satu kursus yg sama akan diadakan oleh IIS (Islamic Information & Services) dari semasa ke semasa, namanya FCR (Friendly Comparative Religion). esok akan ada FCR Khas kat UPM tujuannya utk bg budak2 b ...
maleezee Post at 16-10-2009 14:08

Assalamualaikum, saya dahulunya adalah Koordinator IIS jadi saya maklum akan program FCR. Namun, cadangan saya untuk program ini sekiranya ia berjaya dilaksanakan adalah dengan tidak mengikut kaedah yang dianjurkan oleh FCR/IIS. Di IIS, seorang peserta selepas kursus FCR tidak ada "follow up" selepas itu dan ilmu itu akan "hilang" begitu sahaja tanpa apa-apa tindakan susulan. Ini disebabkan kelemahan pengurusan pihak IIS, yang tidak saya mahu mengulas dengan lebih lanjut di sini.

Di dalam "Kursus Perbandingan Agama" versi MENJ, saya bercadang untuk menjadi "fasilitator" (bukan pensyarah!) di mana setiap peserta akan dikumpulkan mengikut tahap kefahaman masing2 mengenai perbandingan agama, asas2 ajaran doktrin agama samawi serta salah-faham dan soal-jawab terhadap soalan2 lazim yang sering dikemukakan oleh mereka yang non-Muslim/Islamofobia. Dalam kursus perbandingan agama saya ini, saya hanya akan memfokuskan kepada agama-agama samawi SAHAJA, dan tidak akan menyentuh langsung mengenai agama manusia, i.e. Buddha dan Hindu, kerana pada saya agama2 ini tidak penting untuk dihuraikan. Selepas program selesai, para peserta akan diserapkan masuk ke dalam pasukan penulisan/research team Bismika Allahuma (www.bismikaallahuma.org) atau Explaining Islam (www.noorullah.org), mengikut minat masing2. Para peserta akan diberikan tugasan untuk disiapkan untuk diterbitkan di dalam laman-laman web ini. Di samping itu, para peserta kursus juga akan diberi "latihan" lanjut (juga bergantung kepada minat masing2) di mana mereka boleh menambah ilmu yang ada dan mempelajari ilmu2 perdebatan dan sebagainya.

Ini adalah rough sketch di dalam minda saya pada masa kini, mungkin akan diubah atau ditambah mengikut kesesuaian. Tetapi saya rasa "kursus" saya ini amatlah berbeza daripada FCR.

tarikh dan berapa hari?  di mana?

comparative religion..interesting tapi anda mmg ( saya  just nak tanya jer ) mmg being trained in that body  of knowledge ker? diperakukan ker oleh badan badan berwajib ?

salam..
saya nk join sgt sgt sgt dan sgt..
kalau sy xdpt follow up dgn thread ni tolong PM sy kalau terlaksana eh..

purplehyppo Post at 16-10-2009 10:26

yes ..i would be wondering  on the same thing....

sebab yg key piont islah yg guru tu own the body of knowledge  ini bukan theology ?

Follow Us
comparative religion..interesting tapi anda mmg ( saya  just nak tanya jer ) mmg being trained in that body  of knowledge ker? diperakukan ker oleh badan badan berwajib ?
mbhcsf Post at 17-10-2009 12:43

Not trained formally tetapi cukup untuk start sesebuah kursus. Saya belum pernah dengar lagi kursus comparative religion perlu "ditauliahkan" oleh pihak berwajib.

tarikh dan berapa hari?  di mana?
ibnur Post at 17-10-2009 11:50

Belum ditetapkan lagi, saya nak tengok respons atau sambutan dulu sebelum buat keputusan.

Not trained formally tetapi cukup untuk start sesebuah kursus. Saya belum pernah dengar lagi kursus comparative religion perlu "ditauliahkan" oleh pihak berwajib.
MENJ Post at 17-10-2009 12:51

Yang mengajar agama kebiasaannya ada surat tauliah oleh Jabatan Agama Islam negeri.  Tapi samada ada atau tak undang-undang penguatkuasaan ini saya tak tahu.  Comparative Religion sebenarnya termasuk dalam Usulludin.  Sesiapa yang ambil pengajian usulludin memang ada belajar berkenaan agama-agama lain tapi saya tak tahu sampai tahap mana pembelajaran tu.

Belum ditetapkan lagi, saya nak tengok respons atau sambutan dulu sebelum buat keputusan.
MENJ Post at 17-10-2009 12:52

nak belajar 'perbandingan agama', iman kena kuat & mantop. Bukan calang2 orang boleh join kan MENJ,
sbb dulu pensyarah saya kat Terengganu, berpangkat juga lah dalam institusi tempat saya belajar,
dia ambik PHD ini kat USA. Memang hebat dia belajar, sampai kelemahan Islam (insya-Allah, tak jumpa)
pun deme nak korek (tau lah orientalis ni kan)...hehehe...

Tapi niat MENJ ni saya nampak suci, nak bagi basic pada yg berminat utk berdakwah kan...teruskan lah
jika tidak ada aral dgn pihak berkuasa agama. Cubalah contact jabatan agama utk 'makluman' kepada
mereka, jika pun takde kriteria berkenaan utk penganjuran. Just play safe....congrats.

This is big time imagination for MENJ..

nak belajar 'perbandingan agama', iman kena kuat & mantop. Bukan calang2 orang boleh join kan MENJ,
sbb dulu pensyarah saya kat Terengganu, berpangkat juga lah dalam institusi tempat saya belajar ...
kasturi Post at 17-10-2009 18:22

Saya tahu dan yakin bahawa kursus ni tidak memerlukan "tauliahan" daripada mana-mana third party sekalipun, lagipun bukannya saya nak buat fahaman ajaran sesat ke, nak buat ajaran Islam liberal ke, atau nak ajar orang supaya menyembah saya pun Siapa2 pun boleh join, bukannya saya seorang ahli agama pun masa saya mula mendalami ilmu ini.

Cuma skrg ni persoalannya adakah seseorang itu berminat untuk mengikuti kursus asas perbandingan agama mengenai agama2 samawi (skopnya saya sudah terangkan di dalam posting2 yang lepas di muka depan thread ni...walaupun ia ditulis hampir 3 tahun lepas!) dan follow-up seterusnya. Yang paling banyak disentuh adalah mengenai agama Judaisme dan agama Kristian, soalan2 lazim yang sering ditanya oleh golongan non-Muslim/anti-Islam ini akan menyentuh sedikit sirah atau fiqh tetapi tidaklah terlalu dalam sgt, dan bukannya benda yang susah sehinggakan memerlukan pentauliahan pihak jabatan agama.

Yang mengajar agama kebiasaannya ada surat tauliah oleh Jabatan Agama Islam negeri.  Tapi samada ada atau tak undang-undang penguatkuasaan ini saya tak tahu.  Comparative Religion sebenarnya terma ...
ibnur Post at 17-10-2009 13:44

Yang saya tahu, tenaga pengajar IIS untuk kursus FCR tidak ada surat tauliahan apa2 kerana ia adalah inisiatif sendiri. Jadi saya rasa ini tidak diperlukan.

Mengenai Usuluddin, saya rasa subjek CR ini tidak ada dalam matapelajaran ini kerana para pelajar usuluddin sendiri menyertai FCR anjuran IIS dahulu.

I'm reviving this idea.

MENJ replied at 18-7-2023 08:30 AM
I'm reviving this idea.

apa khabar apa perkembangan ilmu yg dah berlaku.

boleh cerita sedikit sebanyak.(umum)tak kisah dari aspek apa.

dan dari sudut perbandingan agama, adakah ia menjadi semakin clear islam berbanding agama lain atau hujjahnya remain debateable??

12
Return to list New