CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6619|Reply: 41

Tanda salib pada KUSTEM ??

Gambar tersebut dari bumbung salah sebuah bangunan yang terdapat di dalam kawasan kampus tersebut.

Gambar setelit atas bumbung bangunan KUSTEM

Bila Gambar ini di zoomkan imej semakin jelas

Sumber : http://www.buletinonline.net/modules.php?name=News&file=article&sid=938

Rate

1

ASM.
Pada adatnya harus kebetulan saja kot,.

Rate

1

Rasanyer ni tak disengajakan..

Originally posted by SICUREZZA at 14-12-2006 02:00 AM
Rasanyer ni tak disengajakan..

:setuju: tapi kalau nak tahu sama ada ia disengajakan atau tidak maka bolehlah bertanya pada akiteknya. Siapa akiteknya ya...adakah ia seorang Keristian?
Hijjas Kasturi pernah merekabentuk bangunan Maybank di KL dan setelah siap ada yang mengatakan bahawa ia seperti hulu keris. Jawab Hijjas...alhamdulillah ada juga menampakkan nilai-nilai Melayu tradisi dalam rekabentuknya sedangkan ia tidak pernah terfikir demikian.

lagi satu... betulkah itu bangunan KUSTEM?

rotibakar2006 This user has been deleted
Originally posted by Gravedigger at 15-12-2006 02:06 PM

:setuju: tapi kalau nak tahu sama ada ia disengajakan atau tidak maka bolehlah bertanya pada akiteknya. Siapa akiteknya ya...adakah ia seorang Keristian?
Hijjas Kasturi pernah merekabentuk ban ...

org yg keje hijjaz kasturi tuh semua islam ke?

Follow Us
Originally posted by i212 at 15-12-2006 02:47 PM
lagi satu... betulkah itu bangunan KUSTEM?

betul la tu KUSTEM

Originally posted by rotibakar2006 at 15-12-2006 06:00 PM

org yg keje hijjaz kasturi tuh semua islam ke?

Hijjaz Kasturi tu adalah nama seorang akitek yang terkenal. Yang membuat design tu tentulah beliau sendiri dan tiada kena mengena dengan pekerja-pekerja nya sama ada keristian ker, Hindu ker, buddha ker ataupun rufakak ker.

apa da... kat sejadah dlm masjid pun banyak gak salib. jangan la paranoid weeeehhh....

Originally posted by bzzts at 16-12-2006 01:03 AM
apa da... kat sejadah dlm masjid pun banyak gak salib. jangan la paranoid weeeehhh....

Betul...huruf t pun kena buang dari alphabet yang digunakan sebab ia melambangkan salib.

Originally posted by Gravedigger at 16-12-2006 12:55 AM

Hijjaz Kasturi tu adalah nama seorang akitek yang terkenal. Yang membuat design tu tentulah beliau sendiri dan tiada kena mengena dengan pekerja-pekerja nya sama ada keristian ker, Hindu ker, ...

Itu aku tahu la HIjjaz katuri tu lelaki islam....dulu aku penah keje satu banguanan dgn HQ hijjaz kasturi tuh....
tapi hijjaz kasturi yg kita berckp skrg ni adalah nama company dia...tak semestinya bangaunan yg company yg hijjaz kasturi buat semuanya hijjaz kasturi tu yg design sendiri?? kau ingat dia larat ke nak design semua projek2 dia? abis pekerja2 staff2 dia buat pe? kau tahu tak staff /arkitek2 dia pun ramai bukan islam??? kau nih berckp mcm confirm je semua design Hijjaz Kasturi yg buat??? kau anak sedara dia ke?

Originally posted by Gravedigger at 16-12-2006 01:11 AM

Betul...huruf t pun kena buang dari alphabet yang digunakan sebab ia melambangkan salib.

huruf t tu huruf....kau nak berckp pasal huruf ke pasal design bangunan?

kita tak patut tak peka dan tak patut terlalu paranoid.

balance.

ade yang boleh diterima dan yang tak boleh diterima langsung pun ade.

Biasanya kalau design bangunan arkitek seboleh bolehnya akan mengelak dari design sesuatu yang melambangkan symbol kontroversi seperti lambang salib etc. Tapi pada pandaangan aku, design bumbung kustem ni terjadi secara tak sengaja, kerana bila bercakap pasal design, selalu come across with shape like "T" ...tapikan kalau issue ni di hilightkan pada kustem, tentu architect yg design bangunan ni akan kena kritik, walaupun dia islam dan tak disengajakan..sebab dia kena peka!

Originally posted by rotibakar2006 at 16-12-2006 05:17 PM
Itu aku tahu la HIjjaz katuri tu lelaki islam....dulu aku penah keje satu banguanan dgn HQ hijjaz kasturi tuh....
tapi hijjaz kasturi yg kita berckp skrg ni adalah nama company dia...tak semestinya bangaunan yg company yg hijjaz kasturi buat semuanya hijjaz kasturi tu yg design sendiri?? kau ingat dia larat ke nak design semua projek2 dia? abis pekerja2 staff2 dia buat pe? kau tahu tak staff /arkitek2 dia pun ramai bukan islam??? kau nih berckp mcm confirm je semua design Hijjaz Kasturi yg buat??? kau anak sedara dia ke?  

Yang aku cakap sebelum nie adalah berkenaan bangunan Maybank yang terletak di depan Puduraya tu. Ko tak faham ker? Aku bukan bercakap pasal design bangunan2 lain. Anyway.. although ramai pekerjanya terdiri daripada bukan Islam tapi every design mesti melalui proses sehingga dapat approval dari top management. Hijaz kasturi ada konsep dan falsafahnya tersendiri dan walaupun ramai arkitek yang bekerja dibawahnya perlulah mengikuti garis panduan yang ada. So the top management must take responsibility for every designs approved.

FYI Hijas Kasturi ni ada kena mengena sedikit dengan aku dan aku kenal dia baik. So?

Originally posted by Gravedigger at 16-12-2006 09:03 PM

Yang aku cakap sebelum nie adalah berkenaan bangunan Maybank yang terletak di depan Puduraya tu. Ko tak faham ker? Aku bukan bercakap pasal design bangunan2 lain. Anyway.. although ramai pekerj ...

okeh...kalau kau kenal sgt dgn HIjjaz Kasturi...antara bagunan nih, yg mana bukan design Hijjaz kasturi
(a)Menara Telekom Lembah Pantai
(b)Putrajaya International Convention Centre
(c)Kuala Lumpur Convention Centre
(d)Istana Budaya

Common la...benda macam ni pun nak kecoh...banyak lagi isu2 yg lebih besar yg melanda umat islam tapi itu yg takde faedah ni jugak yg korang paranoid

Originally posted by Dicota8 at 17-12-2006 12:03 AM

okeh...kalau kau kenal sgt dgn HIjjaz Kasturi...antara bagunan nih, yg mana bukan design Hijjaz kasturi
(a)Menara Telekom Lembah Pantai
(b)Putrajaya International Convention Centre
(c)Kuala  ...

Menara Telekom still Hijjaz Kasturi punye design...
Putrajaya Convention Center Serina Hijjaz project leader
KL convention center...aku tak hingat. aku rasa GDP Architects
Istana Budaya ACDA Architect...principal melayu designer project tu Chinese

Originally posted by melayucyber at 17-12-2006 12:50 AM
Common la...benda macam ni pun nak kecoh...banyak lagi isu2 yg lebih besar yg melanda umat islam tapi itu yg takde faedah ni jugak yg korang paranoid

betul...kalo mcm tu frame tingkap pun ada unsur cross...sheessh...open sket mata tuh, jgn kecikkan pandangan anda...

Salam
kita tak patut tak peka dan tak patut terlalu paranoid.

balance.

ade yang boleh diterima dan yang tak boleh diterima langsung pun ade.

Setuju. Kalau kes ni, to me sbg seorang akitek terkenal dan berpengalaman, he should aware with all this thingy. Takkan x perasan masa design tu. Samada tak cukup pro or tak cukup sensitivity

Kadang2 terfikir jugak, org kita ni too paranoid or no sensitivity at all?