CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: a.ceCCo

Tanda salib pada KUSTEM ??

hai..lupa ke, simbol petronas pon pernah di jadikan isu. last2 tukar....paranoid gak tu

tak lupa gak design bulat kat bangunan tertinggi di Taipei or shanghai tak salah aku, last2 minit tukar sebab cam melambangkan bentuk bulan cam bendera Jepun. orang cina memang sensitif gak tu. derang bukan nya berkiblatkan Jepun. itu dua CONTOH untuk perkara yang bukan sensitif dari segi agama.

persepsi manusia berbeza, tetapi jika ada pihak yang cuba mensensasikan persepi tu, mungkin bole jadi pertelagahan, terutamanya bila bercakap soal agama dan sebagainya.

wallahualam

draculla je takutkan salib ni.
Anyway, thanks to a.ceCCo bringing up this subject at least dari tak tau jadi tau.

Originally posted by HOTlips at 19-12-2006 12:24 PM
Salam

Setuju. Kalau kes ni, to me sbg seorang akitek terkenal dan berpengalaman, he should aware with all this thingy. Takkan x perasan masa design tu. Samada tak cukup pro or tak cukup sensit ...

Memang betul tuh....sebagai seorang arkitek dlm mereka bentuk apa jua design bangunan, dia kena peka kat benda2 yg sensitive kat agama, bangsa dan negara. It is obvious actually. Walaupun it is not really big issue sangat, tapi arkitek tu kena aware laa...lagi satu, masa present proposal, masa submit to authority, masa review oleh client, takkan depa tak nampak terbongkang nesar lambang T tuh...usually masa dok buat design, review dan submission, kalau ada benda2 yg sensitive dah lama kena amend dan buat revision...tapi dlm soal bumbung kustem ni mmg jelas dan nyata. Issue kecik, tapi the point is...arkitek yg rekabentuk bumbung bangunan ni tak sensitive. Siapakah arkitek tersebut..kerja firm mana? hehehe

hmm...brdasarkan tajuk..
saya terpikir jugak kadang2 kan...sesetgh mnde leh jd x berniat...

Nmpak cam btul2 salib. Maybe xdisengajakn.

cari la kontraktor adjust.

Originally posted by Da_ceria at 20-12-2006 08:33 PM
Nmpak cam btul2 salib. Maybe xdisengajakn.

cari la kontraktor adjust.

Adjust tu senang ajer....tambah lagi satu blok fakulti dan hilanglah lambang yang ditakuti oleh Drakula ini.

Follow Us
tumpang tanya......aku sebenarnya konfius. minta bantuan . apa standard cross yang melambang kan salib yang boleh meragui akidah kita..? tanda campur tu boleh kira cross salib tak ?

Korang jgn ambil tak kisah benda2 mcm nih.......
Dulu wang kertas rm5 berlatar belakangkan  istana negara. Tetapi yg mencurigakan , tiang bendera dihadapan istana negara itu telah diubah dan diletakkan palang. Apasal pulak tiang bendera kena ada palang melintang menyerupai salib pulak? Padahal yg sebenarnyer di hadapan istana negara itu hanya sebuah tiang bendera yg tegak lurus. Sudah tentu ada konspirasi jahat mereka ini.Wang kertas rm5 nih aku pegang dan tgk sendiri dan bukan dengar cerita dari rg lain.
Jgn mudah terleka dgn asyik bagi komen bodoh mcm suruh hapuskan huruf t lah, suruh tukar tanda campurlah, tanya soalan mcm nih pun ada "boleh terpesong akidah kah" lloyar buruk ka?

Satu lagi kes, kulit tebal tafsir al-quran tu, didalam dia mereka lekatkan mcm keratan tentang bible dan kristian. Tak tahulah, hati aku terdetik utk mengupil lapisan luar kulit keras tafsiran Al-Quran tu. Dan satu penemuan yg mengejutkan....mcm mana boleh ada keratan mengenai bible dan kristian digamkan di bahagian dalam kulit keras tafsiran Al-Quran itu.
So....jgn asyik "Aiman tak kisah memanjang", peka ler sikit.
Kami yg sensitif dlm isu yg mcm ni diperli2 pulak, dituduh drakula lah, apa lah....

Salam
Kami yg sensitif dlm isu yg mcm ni diperli2 pulak, dituduh drakula lah, apa lah....

Yg ni, "aiman tak kisah"

Apa pun bila melihat sesuatu yg batil, dahi ku berkerut dan berdoa agar yg haq akan dtg
Semuga kerutan dahiku menjadi bukti di akhirat betapa aku mengasihi Agamaku, dan Rasulku
:pray:

Reply #28 sedondon's post

alahhh sedondon kau tak yah lah nak marah lak. aku tanya je. kau boleh jawap kau jawap, tak leh jawap tak yah nak melenting. Kalau anak kau tanya soalan macam tu kau nak melenting macam tu jugak ke? Soalan tu nampak bodoh. tapi hakikatnya kalau org bodoh macam aku dan yang baru masuk islam bertanya takkan kau nak jawap macam tu jugak ke?

rotibakar2006 This user has been deleted
Originally posted by yassin_yahya at 21-12-2006 09:00 PM
alahhh sedondon kau tak yah lah nak marah lak. aku tanya je. kau boleh jawap kau jawap, tak leh jawap tak yah nak melenting. Kalau anak kau tanya soalan macam tu kau nak melenting macam tu jugak ke ...

itu soalan kau ke anak kau? kalau soalan anak kau logik la budak2 tanya soalan2 bodoh mcm tu...

Originally posted by yassin_yahya at 21-12-2006 09:00 PM
alahhh sedondon kau tak yah lah nak marah lak. aku tanya je. kau boleh jawap kau jawap, tak leh jawap tak yah nak melenting. Kalau anak kau tanya soalan macam tu kau nak melenting macam tu jugak ke ...

Mana ada marah....
Marah dan tak marah , depend bagaimana ko membaca post aku.
Ini bukan masalah tergugat akidah, tapi sebagai Muslim aku tak suka simbol agama tersebut ditempat menimba ilmu mcm tu. Tak tahu ke kalau kita selalu memandang simbol salib boleh mengelapkan hati, ini ustaz aku yg cakap lah,
Kalau lambang salib pada gereja lantak pi lah, sapa nak halang.

Originally posted by HOTlips at 21-12-2006 06:11 PM
Salam

Yg ni, "aiman tak kisah"

Apa pun bila melihat sesuatu yg batil, dahi ku berkerut dan berdoa agar yg haq akan dtg
Semuga kerutan dahiku menjadi bukti di akhirat betapa aku men ...

Kau ni citer mcm lah allah x tahu dahi ke brkerut ke tidak , kau sayang allah ke tidak , x yah ckp lah , smua allah tahu:nerd:

Reply #32 rotibakar2006's post

Saudara roti...aku dah cakap aku ni bodoh pada awal post..minta bantuan lah.

Reply #33 sedondon's post

Sorrylah sedondon iye lah mungkin aku salah baca kot.  Aku bertanya pun pasal aku nak tahu asasnya, supaya dengan terangnya merujuk kepda al quran dan hadis, kita boleh membezakan perkara yang membawa keruntuhan akidah kita. Sorrylah cara aku post soalan pun mungkin tak sesuwai.

Salam
Kau ni citer mcm lah allah x tahu dahi ke brkerut ke tidak , kau sayang allah ke tidak , x yah ckp lah , smua allah tahu

Tau x pe! Ada pun teramat BENARlah perkataan mu itu.   Allah tahu. Allah MAHA tahu!

Akan tetapi tujuan aku citer ni, nak beritahu moral disebaliknya.
Bila ada sesuatu yg batil, ada 3 cara utk menanganinya: dgn kuasa, lisan or hati.  Pilihlah kita di tahap yg mana. (and yes, me yg ke-3 tu   )

Spt kisah seekor burung yg berulang-alik membawa air dgn paruhnya utk memadamkan api yg membakar Nabi Ibrahim as, sehingga ada binatang yg memerlinya dgn berkata "apa yg engkau buat tu bukannya memberi sebarang kesan kpd api yg besar tu. Buang masa je"
But the bird answered "sekurang2nya aku tlh berbuat sesuatu apabila ditanya oleh Allah swt nanti"
So, in this case, I guess x perlu mereka ini dikatakan too paranoid ke apa. Wallahu alam

adawiah This user has been deleted

sedondon

memang betul kita tak boleh aiman tak kisah tentang perkara ini.melalui pengalaman akak ...25 tahun telah meninggalkan sekolah convent,tetapi sehingga sekarang masih terbayang lambang salib itu.bila terbayang sahaja akak cepat-cepat mengucap.kadang-kadang tu rasa nak menangis almaklumlah takut rosak kita punya akidah.wallahualam.

adawiah This user has been deleted

carpet

mana boleh tak disengajakan.....itu plan jangkapanjang bukan islam.

Reply #39 adawiah's post

tapi kta tak tahu...

lagipun dalam pembinaan bangunan memang banyak bentuk camtu...T , petak , tiga segi,

lagipun sapa nak tengok kena kot atas jer, betul tak?

ok sekarang sapa ada gambar bangunan tu dari arah lain...maybe design dia yg menyebabkan dia kena buat camtu...!

kan bab2 camni dah dibincangkan  dimana kita perlu berfikiran terbuka KECUALI perkara itu betul2 jelas mendatangkan bahaya...

banyak lagi benda lain yg perlu difikirkan!:lebai:

[ Last edited by  ussopp at 22-12-2006 09:05 PM ]