CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 5981|Reply: 46

party chrismast

seperti biasa, syarikat multi national company kat mana2 pon tentu sedang sibuk buat christmas party. sama gak ngan tempat aku nih.
takder la involve wine ker stout ker, tapi ada la christmas tree decorations. yg aku sedih tuh, yg dok sibuk budak2 melayu kita. yg pakai tudung tertonggeng2 hias pokok christmas. aku tanya la depa, nape dok sibuk2? depa balas balik saja nak seronok2. aku tanya, masa raya tak nampak pon buat celebration. depa jeling aku. aku buat derk jer.

lepas tuh, ada la acara tukar2 hadiah. yg aku pelik, yg bertudung, melayu pulak yg melebih2. cina india relaks jer. dgn ketawa terkekek, beria2 nak tangkap gambar..hei lawak2.. aku usya dari jauh jer la, lawak tgk melayu hadhari nih.

ada makan2, ada ayam panggang, ada kek, ada spaggettthi, mcm2 ada. sumer halal la (kot?) abis satu opis kosong la bersesak2 di cafeteria, biasa la rakyat malaysia makan free mmg pantang. ada dua tiga org budak melayu kita ketuk bilik aku tanya aku tak makan ker? aku suruh depa pi dulu. aku tanya, naper masa raya tak buat jamuan camtuh (budak2 nih la antara komiti yg buat menda nih) depa kata raya lain. aku kata lagik, raya lain camner pulak. depa kata raya nih utk org islam jer. lepas tuh aku tanya, so party christmas nih utk org christians jer la kan..diam lagik. aku dgr sok sek kata aku anti sosial la, kolot la, old skool la, taliban pon ada :lol mcm2 budak sekarang nih.aku bukan apa, dah bukan raya kita, buat apa kita yg melebih2? masa raya kita depa buat derk jer.

entah la, pada aku baik aku makan bekal org rumah aku masak. pahala pon dapat, kenyang pon dapat. Opis koang ada tak scenario mcm nih? camner koang handle?

[ Last edited by  snipersnake at 20-12-2006 02:12 PM ]

aku sokong apa yg kau kata.. dulu aku pun jahil gak bab2 ni..siap join tukar2 hadiah....paling tak lupa masa deepavali tolong buat "kolam" lagi...
sekarang dah tau...tak buat dah la...buat dekk jer

Seb baik kat Ofis sini takde

Tapi sedih ler semua jenis perayaan kat Malaysia ni disambut sama rata??@#$%

Mesti pas nih ada cakap saya ni Kolot dan sebagainya...

:cry:

skang kat shopping compleks kan tgh promosi chrismas... 2 bulan sebelum chrismas dah pasang stokin merah kat merata2 dlm shopping compleks..

masa hari raya tempoh hari.. lagi seminggu nak raya barulah diorang pasang ketupat.. itu pun kat main area je.. sedih aku tgk..

hpokrit

Originally posted by eiyoei at 21-12-2006 11:42 AM
skang kat shopping compleks kan tgh promosi chrismas... 2 bulan sebelum chrismas dah pasang stokin merah kat merata2 dlm shopping compleks..

masa hari raya tempoh hari.. lagi seminggu nak raya b ...

Yang meramaikan dan memeriahkan tempat tu pun orang Melayu juga. Kalau pakat ramai-ramai boikot pi ke sana...tentu dah lama mereka bungkus.

greyfox This user has been deleted
adeh aku ingat kat tempat aku je yang ada. maklum ler aku keja kat company orang putih . kebetulan lak ,kalau korang nak tau diaorang buat ari ni kat tempat keje aku aku biasa ler malas tadi diaorang tanya ko beli ape aku jawap x sempat sebab aku pergi jumpe allah buat kali kedua hari ini (solat zuhur ler) ada ke diaorang kata aku wat lawak (x paham aku perli diaorang ).
baru jeni diaorang tanya aku pukul berapa g aku jawap kalau aku g x sempat aku nak bagi salam kat malaikat nanti hehehehehe yang pelik nya dia orang leh tanya nape x bagi salam sekarang kat malaikat?? dalam hati aku berkata nape ler budak melayu islam sekarang banyak yang berpelajaran tinggi tapi jahil agama .bukan marah diaorang tapi sedih bangsa aku seagama dengan aku jadi camni

[ Last edited by  greyfox at 21-12-2006 02:35 PM ]

Follow Us
Iyelah org melayu nie kan ke sopan santun baik hati ..mesra...pandai ambik hati...gadai agama atau maruah pun tak pe...

Kalau tak buat nanti TAKUT bangsa lain kata perkauman pulak...

Nanti dia ord nak tanah melayu ni baagi aje leeeeeee..

ha..........nak tanye la..ape hukum kite attend christmas party???

dan ape hukum kite nyanyi lagu-lagu Christmas celebration???

sambutan christmas bukan ni perayaan agama ke?
kepercayaan Jesus Christ diaorg memang menyimpang jauh dgn Jesus a.s yg org Islam yakini

bukan jelas ke benda ni?

p/s:kat pej maj Melayu, so tak timbul ler soal ni

East baru ari nie tergerak nak masuk thread M&M nie...tak sangka best gak perbincangan kat sini yek??

East pun rasa pelik ngan orang yang mengaku Islam, tapi perangai tak macam Islam. Tahu benda tu haram, tapi lagi nak dibuatnya.... Sedih bila tengok orang Islam yang espnya orang Melayu kat Malaysia nie..

Kalo perhatikan kat megamall cam Midvally, KLCC, time hari raya memang hambar jek nampak... Kalo ada pasang pa2 pun, seminggu sebelum raya.. Tapi kalo Christmas or Chinese New Year, sebulan dr tarikh raya diorang, dah promosi besar2an....

Lama2 nanti, tak mustahil agama rasmi Malaysia bertukar...nau'zubillah.

Originally posted by sayang_mulut at 21-12-2006 07:02 PM
ha..........nak tanye la..ape hukum kite attend christmas party???

dan ape hukum kite nyanyi lagu-lagu Christmas celebration???

yg ni dh bincang dh dolu2...
haram cz ia perayaan agama...sah kan hadir parti atau nyanyi lagu dia...
ucapkan Merry Christmas tu pn x leh...

Christmas ni kalau nak ikutkan penganut agama kristian yang tau sejarah asal-usulnya perayaan ni takkan celebrate dan tak ngaku akan tarikh 25 Dis sebagai tarikh lahir Nabi Isa/Jesus. (cuba tanya pada Truth atau Debmey dalam Religion forum tu...depa pun tak celebrate)

- Bulan December tarikh yang tak masuk akal sebagai tarikh lahir Nabi Isa/Jesus sebab dalam bible depa pun kata lahirnya dia malam tu ada sebut gembala kambing biri2 sedang menjaga binatang2 mereka so tak mungkin musim sejuk ada orang duk ditengah padang.

- Zaman pagan Babylon pada 25 Dec tarikh depa merayakan kelahiran anak Isis tuhan depa (ada unsur2 persamaan sebab kristian kata Jesus/Isa anak tuhan)

- Zaman pagan Rom masa winter depa ada amalan semasa merayakan perayaan dengan pergi ke rumah2 menyanyi menghiburkan orang ramai serupa dengan amalan crhristmas carole masa christmas

- Di Utara Eropah zaman pagan masa winter ada amalan setiap seorang menyalakan lilin pada malam depa merayakan tuhan matahari (Mithras). Mencium dibawah mistletoe juga dimulakan dari zaman ini. Begitu juga dengan p

jadinya ajaran kristian sudah mix dgn agama pagan rom la
tak hairan la jauh terpesongnya agama kristian
kalu dema nak consider its still as revealed religion

patutnya ada senarai cam makanan2 yang dilabel halal oleh JAKIM, JAIS dan seumpama
utk perayaan pun patut ada label juga
bukan untuk menghalang integrasi kaum, cumanya kita pun kurang ilmu, jadinya kenkadang terlepas gak kan
kot2 benda yang salah dari segi akidah kita amalkan, contohnya berapa ramai yg tahu ucap Happy Christmas day or Merry Christmas tu tak bleh?

(teringat masa study, gi ziarah rumah jiran masa Deepavali)

kawan2 aku pun jemput pg C party ni
tapi..hati berat je nak pegi

lagipun..mesti ada serve arak..

uztazah aku pun penah pesan
jgn dok sebok2 perayaan
agama len

tapi..kalau org agama len nak sebok2 ttg perayaa kita
takpe

mesti jelaskan

tarikannya sebab krismas sudah jadi semacam perayaan universal... global gitu.

aura agamanya tetap ada tetapi sudah semakin menipis... diganti dengan aura kemanusiaan... yg boleh dan sedia diterima oleh semua orang tak kira agama.

ditambah lagi dengan unsur dan peranan komersialisme yg sarat di dalamnya... semakin menipislah aura agamanya.

saya percaya satu hari nanti ia akan jadi perayaan yg benar2 global... dirayakan di seluruh dunia. Mungkin jadi satu perayaan yg boleh menyatukan manusia... di mana kasih sayang sesama manusia menjadi terasnya.

dan sesiapa yg tidak ikut sama akan dianggap sebagai pariya kemanusiaan... hehehe

silap2 hariraya yg kita anggap suatu bentuk ibadah itu dan mahu terus menjadi hak eksklusif kita akan terpinggir...

ada sesetengah org mengatakan jika kita boleh merayakan maulid Nabi Muhammad apa salahnya kita pun merayakan harijadi Nabi Isa... nabi kita juga... bukan orang lain.

lagipun ia tak menjejas syariat Muhammad...

apa kata anda? :bgrin:

Originally posted by petola at 23-12-2006 08:51 PM
ada sesetengah org mengatakan jika kita boleh merayakan maulid Nabi Muhammad apa salahnya kita pun merayakan harijadi Nabi Isa... nabi kita juga... bukan orang lain.

lagipun ia tak menjejas syar ...

Tengok pada niat dan pegangan akidah juga......... kalo niat awal awal lagi dah menyimpang, dah bukan sambut besday nabi isa......... takut jadi benda lain ............

Originally posted by petola at 23-12-2006 08:51 PM

Jangan nak mengarut dan jadi tukang karut!

Bagi bukti 25hb Disember tu tarikh lahir Nabi Isa dan ritual orang2 kristian menyambutnya tu betul mengikut ajaran Nabi Isa......

woi2 apa ni...
kan datuk harussani dah cakap deeparaya tu haram, inikan pulak christmas...
george bush mesti bangga kalo tau org islam kat malaysia sambut C besar2an...
arghhhhh...