CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2566|Reply: 14

hukum isteri minta wang

isomil This user has been deleted
assalamualaikum
saya ingin bertanya pd yg arif bab agama ni...

saya seorang isteri yg tak bekerja, telah berkahwin selama 2 tahun dan ada anak yg masih kecil lagi.suami berpendapatan sederhana, dan ada bisnes sampingan, saya kira kami boleh dikatakan bukan 'miskin'.
soalan saya boleh atau tak saya minta wang dr suami, mcm elaun lah tiap2 bulan, sbb mkn minum,suami telah sediakan...saya bukan meminta wang utk berbelanja yg bukan2 tp sekurang2nya adalah duit kat tgn saya...dan utk beli brg2 keperluan diri yg asas mcm syampu, pencuci muka, etc. sbb kalau sy minta dr suami dia selalu ungkit dan kata x perlu semua tu...sy bukan minta yg berlebihan cukup utk dpt jg kebersihan dahlah..bukan sy minta utk bershopping
sbb setau sy yg cetek bab agama ni suami kena sediakan tempat tinggal, memberi mkn pakai...

Rate

1

Biasalah tu, sekarang nih semua naik, tol naik, minyak naik, sayur naik, ayam naik. kena cut cost.....Alah pujuk suami tu elok2 musti dia bagi punya.

apa salahnyer minta sikit, bukannyer byk pun...

lagipun tu kan tanggongjawab suami......

kalau kena cara pujuk tu... bleh dapat...

tapi itu mmg kewajiban suami.. menyediakan keperluan keluarga

pttnya tak yah minta suami mmg kena sediakan walaupun sampai masuk bhgn part dlm2 tu. kalau pendapatan kurang boleh buat cara kurang itu je...heheh...kalau dia kata tak perlu siaplah..esok2 tanggunglah..ckp sal tanggungjawab kena telus lah...sbg lelaki kena fikir hal2 camni walau nmpk kecik tetapi bg perempuan besar tu

Originally posted by isomil at 22-12-2006 03:09 PM
assalamualaikum
saya ingin bertanya pd yg arif bab agama ni...

saya seorang isteri yg tak bekerja, telah berkahwin selama 2 tahun dan ada anak yg masih kecil lagi.suami berpendapatan sederhana, ...

puan,
sebaiknya puan berbicara dari hati ke hati dgn suami..saya faham yg naluri pompuan sukakan kecantikan..dan ingin menjaga kebersihan diri dgn syampoo,cleanser etc..
tp mungkin di pihak lelaki,benda2 ini dianggap sbg tak perlu dan membazir..jadi sbg pompuan,kita kena buat lelaki faham situasi kita..
puan berbincanglah dgn suami dan nyatakan keinginan puan..katakan bukan puan minta yg berlebih2,cuma cukuplah dgn kemampuan suami..
seeloknya puan cuba sediakan budget bulanan,contohnya dlm sebulan puan perlukan sebotol syampoo dan satu tube cleanser..anggarkan harganya..tanyakan pada suami jika itu munasabah dan tidak membebankannya..lihat apa pula pandangan suami puan..

Rate

1

Follow Us
Originally posted by yanzz at 23-12-2006 01:03 AM
pttnya tak yah minta suami mmg kena sediakan walaupun sampai masuk bhgn part dlm2 tu. kalau pendapatan kurang boleh buat cara kurang itu je...heheh...kalau dia kata tak perlu siaplah..esok2 tanggun ...

saya setuju :setuju:

isomil This user has been deleted
terima kasih pd semua yg memberi respon ttg permasalahan sy ni.:tq:

jd mmg x salahkan lah kan kalau minta elaun tu...yelah kena tgk kemampuan suami dululah
sy rs suami sy mmg mampu utk bg semua tu dan benda yg sy minta pun bukannya mahal.cuma yelah
suami sy kdg2 'susah' sikit kalau sampaii bab2 mintak ni...sbb tu lah sy mahu elaun ni supaya senang
sy urus perbelanjaan sendiri, tak perlulah setiap kali habis sy kena mintak kat dia.

Originally posted by isomil at 24-12-2006 11:39 AM
terima kasih pd semua yg memberi respon ttg permasalahan sy ni.:tq:

jd mmg x salahkan lah kan kalau minta elaun tu...yelah kena tgk kemampuan suami dululah
sy rs suami sy mmg mampu utk bg semua ...

kalau suami puan mampu,then puan minta dia allocate sedikit duit utk puan monthly utk puan membeli barang2 keperluan diri,termasuk yg dlm2 atau sebagainya..

seperti yg saya kata previously,kena komunikasi :ah:

Mintalah apa2 pun kat suami, bukan takat nafkah zahir jer, nafkah batin pun x mengapa.

itu kan hak isteri?

:love:

Antara hak suami ke atas isteri ialah memberikan isteri nafkah.  Nafkah yang dimaksudkan ialah perbelanjaan makan minum, tempat tinggal dan lain-lain keperluan dalam kehidupan rumahtangga.  Pemberian nafkah ini diwajibkan ke atas golongan suami mengikut kemampuannya.

Jadi puan bolehlah meminta dengan baik dari suami apa yang saudari perlukan.  Sebagai seorang suami yang menyayang mesti dia ingin melihat isterinya cantik dan wangi.

Rasulullah s.a.w. pun ada menyebut:

"Adalah menjadi tanggungjawab kamu kepada mereka (iaitu isteri-isteri) memberikan mereka rezeki serta pakaian sekadar ma'ruf.

Rate

1

sekadar pendapat

itulah masalahnya zaman skarang....ada suami yg tak sanggup nak keluarkan duit utk isteri berhias walau utk suami sendiri...bila isteri nampak tak cantik..tak kemas..tak berbau harum...mulalah diorg merungut n start carik pompuan lain...bila ditanya..alasannya isteri tak pandai berhias tak jaga kecantikan utk diorg...pompuan lain nampak cantik..isteri sendiri alahai sadisnya..lelaki kena tahu bukan murah belanja utk sentiasa nampak anggun bergaya ni..lg2 zaman skarang yg harga mmg melambung tinggi...tp bila dimintak beli itu ini..diorg taknak pulak...
so dasarnya kena ada sikap tanggungjawab pada suami...kena lah keluarkan duit kalau nak isteri sentiasa menarik...tp isteri pun kena faham keadaan suami..jgn minta di luar kemampuan suami...tp lebih baik suami isteri sentiasa berbincang dr masa ke semasa apa yg suami nak dr isteri dan apa yg isteri perlukan dr suami...persetujuan dan persefahaman dua2 penting utk melayari bahtera perkahwinan ni..

Rate

1

Puan, keperluan elaun bulanan selain makan pakai serta kediaman keluarga, adalah sebhg nafkah yg seharusnya diesediakan suami puan.

Namun begitu, bincanglah seadanya ngan suami puan sebaik mungkin, & kira jua keperluan peribadi beliau.

Gunalah cara komunikasi yg lembut, menggoda yg mampu menarik hati suami ... cthnya, "Abg nak tgk saya hari2 cam Gorila ke cam Angelina Jolie" atau "Takpela abg nk pegang duit sendiri, nanti blhlah abg tlg belikan & pilih bra & pad utk sy".

Pantang kalau lelaki disuruh beli pad wanita.

Kalau blh pikat hati suami tu dulu. Dah gula2kan dia, kemudian puan mintalah anggaran perbelanjaan peribadi yg munasabah. Bincang elok2 dulu, mana yg blh dikurangkn, mana yg blh dilbhkan.

Wassalam.

[ Last edited by  Robotech at 16-1-2007 11:08 AM ]

Rate

1

kalau tak minta pun memang wajib suami memberi nafkah kepada saudari walaupun sikit

belatokrimba This user has been deleted
kita sebagai suami mesti kena ambil tahu keperluan isteri juga...tambah lagi isteri yang tidak bekerja. jangan biarkan mereka makan hati lak dengan perangai kita lelaki nih yang buat-buat tak tahu.kita tahu setakat mana kemampuan kita...jangan tunggu bila isteri merajuk aje baru nak tanya ngape? sepatutnya tanya juga bila dia sedang senyum....keperluan seorang isteri itu lebih daripada lelaki....yang dalam lah,luarlah, baju keciklah baju besarlah....kebanyakkan isteri malu sebenarnya nak minta pada suami dia atau rasa bersalah takut suaminya tak faham dan tak mampu. tak patut tuhh...biar isteri makan hati sorang2....

kau orang nak tahu apa yang belatok buat untuk isteri???....setiap bulan mesti bagi duit dapur pada dia sebab dia yang menguruskan semuanya hal makan minum nie....(timer kasih isteriku, sebab jadi pengurus yang baik...sasyanggg sangat). kadang2 kesian juga sebab dia juga bekerja, tapi dok dalam opis aje...belatok juga tanya keperluan wanita dia cukup ker tidak...sakit pening dia kena jugalah tanya. yang sonoknye setahun sekali kami akan pergi honeymoon...nak eratkan lagi kasih sayang dan cinta suami isteri...kami berdua aje.anak2 tinggal kat rumah.waktu itulah belatok akan tanya dia...sama ada dia bahagia tak jadi isteri belatok, macam mana perasaan dia pada belatok, di mana yang perlu diperbaiki dalam hubungan kami suami isteri...dan macam2 lahhh... wahai suami2 buatlah apa saja yang dapat bahagiakan isteri kalian yerrr...

bertul cakap tok imam tuh....:setuju:

Rate

1