CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amir1976

Asal Usul Keturunan Korang

nuox plak

sebelah mak: datuk nuox asal dr selatan thailand..bila remaja datuk bhijrah ke malaysia ...
nuox84 Post at 24-1-2011 15:09

hahaha nuox...mcm adik aku je. belah nenek aku india muslim, atuk belah mak bugis.

belah bapak aku confirm jawa

tp dlm family kitorg, muka bugis n jawa ni yg dominan.  cuma pakcik aku (dah arwah dah alfatihah), nenek dan adik aku je yg dpt muka india ni.

jadi haruslah org lain kalau nampak kami sekeluarga jalan-jalan mesti ingat adik aku ni anak angkat. LOL

errr...family belah mak aku ade pangkat Raja. bile mak aku kawin ngan bapak aku yg jawa ni ...
annehuda Post at 17-6-2011 12:53

ko pon ade Ku jugak ker?? bapak aku ade Ku kawen dgn mak aku xde pape pangkat nama biasa je.. aku adek beradek sume ade Ku.. adek beradek ayah aku semua Ku.. ade beradek ayah aku yg lelaki, anak2 dieorg (cousin aku) semua nama ade Ku. adek beradek ayah aku yg pompuan, anak2 dieorg xde Ku. sbb pangakt2 ni kan ikut laki/suami.. nnti anak aku xde Ku la.. tp adek2 lelaki aku nnti anak dieorg blh la letak Ku.. aku penah terbaca bapak aku buat salahsilah psal keluarga die.. klu x silap aku la Ku ni berasal dari keturunan Raja Siam.. tah aku pon xtau la.. aku bce sekali imbas je..  tp klu x salah aku yg pangkat Ku ni byk kat belah utara like Kedah, Perlis.. in fact bapak aku pon mmg asal org kedah ..dlu kteorg penah nak join perjumpaan semua keturunan Ku.. tp x jd.. xtau la npe.. mase tu terbaca dlm paper ader wat iklan psal perjumpaan semua keturunan Ku kat kedah.. klu korg penah dgr lagu vespa haji samat ke ape tah name dia yg pak ku shadat buat tu.. pak ku tuh sepupu belah bapak aku la..

errr baguslah ada pangkat kat depan tu.. tengku ke tunku ke raja ke wan ke che wan ke ungku ke engku.. berapa punya banyak daaa.. silalah pelihara.. tapi pasal belah perempuan janganlah disisih.. walau tak bawa gelar tu.. kenalah ingat.. dah satu darah juga.. err pasal aku.. bapak aku.. bugis .. bondanya cina.. macam mana boleh lekat pun tak tahu citer.. bonda aku.. katanya pakistan + melayu siak + jawa.. .. nih kes melayu siak yang lari ke melaka..

apsal vote utk keturunan BANJAR xde nih..aku ade keturunan banjar(sebelah mak) dan javanese-jowo (sebelah ayah)..mak aku terer la sket2 ckp banjar + jawa..tp generasi aku skrg haremm nak tau..hanya tau siket2 je perkataan2 jawa tu.Tahu pun sbb mengajuk bila dgr mak aku nyembang2 dlm bhs tu..

antara pkataan yg aku still ingat..
*kemeren-cemburu,jeles
*merinding-kesejukan
*ireng-hitam
*budek-xingat lak makna dia

sape2 yg tahu lg boleh la sambung..terigin gak nk belajar

kita nie mmg keturunan Jawa Totok..hehehehhe..mak ngan bapak kita org jawa perak..
Atuk kita (ayah mak) mmg org jawa dari tanah jawa indonesia...dtg sini khawin ngan nenek kita (mak kpd mak)yg mmg nya jawa..dulu masa arwah ayah hidup kalau marah kami adik-beradik mmg dlm bahasa jawa....yang mak kita lak boleh ckp "Jawa Halus"....org jawa nie pun ada mcm dielak juga...ada dielak halus lah,kasarlah..pas tue bila khawin lak FIL org jawa klang dan MIL lak org banjar.....so nie kira kaut jawa lah..

ha ha dah empat tahun lebih hidup lagi poll thread aku nih..hebat!!

kepada sesapa yang tertanya2 sebab apa keturunan dia takde dalam pilihan sorry la eh, aku tak reti nak tambah pilihan poll.

lagipun kalau nak list semua mau ada dekat 20 options kot....bugis, jawa saja pun ada banyak suku.

Follow Us
ada dengar pasal nih, ekeli sebenar org dulu2..bila dah kompem nak jd org biasa..dia mmg letak a ...
remizati Post at 28-1-2011 12:13

Ye apa yg awak ckp ni akak setuju.  Terutamanya datuk2 kita yg hidup di zaman penjajahan british & jepun mereka terpaksa tinggalkan gelaran raja/tengku demi keselamatan anak cucu.  Ini turut terjadi pd keturunan sebelah ibu akak.  

Tapi seperti yg remizati ckp...'aura' tetap ada.  ini terjadi setiap kali bertemu org2 tertentu terutama sekali ustaz2 perawatan islam.- hatta berjumpa dgn mereka hanya utk mengambil air utk anak periksa.  kalau tulis aje nama ___ binti (nama ibu) pasti ditanya asal usul keturunan. ada suatu ketika berjumpa seorang ustaz dia bertanya asal usul keturunan. akak cuba mengalihkan jawapan kepada asal usul sebelah bapa (sebenarnya sebelah bapa pun tak tahu sgt).  

Ustaz tu senyum dan kata "tak..saya tanya di sebelah ibu.. siapa nama datuk dan asal usul keturunannya.. di sebelah ibu.. datuk bukan org biasa2".

akak mengeluh panjang dan terkeluar perkataan "sangkut kat sini lagi"  akak cuma boleh beri nama datuk saja.  tidak tahu datuk bin apa..apatah lagi generasi di atasnya, di mana asalnya dia dilahirkan.. terdiam bila ditanya.. akak tidak ada jawapannya sbab ibu dan saudaranya tak pernah beritahu.  "saya tak tahu" itulah jawapan setiap kali ditanya.  "tak tahu?..kenapa tak tahu ye.. nanti awak cuba carik.. kena tahu tu.."

Bila balik...menangis.. perasaan sedih, marah dan rasa terhina brcampur.. sebab tak tahu asal usul.. sehinggalah hari ahad lepas kakak akak beritahu dia ada curi2 ambil teks yg mengandungi salasilah keturunan ibu.. itu pun diam2 dia selongkar beg ibu kali terakhir ibu dtg umah dia.  

Jadinya.., dah tua bangka ni baru tahu.. kami p'copy dan simpan dlm frame.. bukan utk claim apa2. tapi akak tak mahu anak2 akak pula tercangak2 nanti bila ditanya salasilah keturunan mereka..

mama scha mmg totally chinese cume die dibesarkan oleh keluarga angkat melayu....
ayah scha pulak ade keturunan jawa+bugis+jepon...
so, x hairan laa kalo org selalu ingt scha ni chinese...
huhuhu

Pangkal nama aku ada KU.. sbb bapak aku pon ade KU.. adik beradik bapak aku sume KU.. pendek kata ke ...
shasya866 Post at 17-6-2011 12:12

time budak2 biasala

Reply 487# Az_zy

kak.. sabarlah.. janganlah bersangka kepada bonda akak itu.. kadangkala mereka itu ada alasan kenapa tidak dizahirkan jurai keturunan.. bukan apa ditakuti banyak persoalan yang perlu mereka jawab.. macam2 perkara boleh muncul.. kadangkala takutkan keselamatan mereka tergugat.. itu pendapat saya..

<----------- keturunan scotland kerabat McLeods

waaahhh, hebat2....

aku Kerabat Diraja Pai...

n also Kesultanan Terengganu, Pahang n Johor (Bendahara/Temenggung)

unekspekted_XII Post at 6-7-2011 10:56

Scotland?..keturunan scotish agama kristian ker.. kalau tengok komen2 awak bukan main berkobar2 semangat juang melayunya..
ke saja2 lawak kat sini..  jgn buat jenaka sgt bab agama & keturunan ni bro..

Reply 493# Az_zy

Mader tu keturunan kerala.. aku tengok dia lebih melayu dari melayu

Hassan Yee tu cine, aku tengok dia lebih melayu islam dari lebai pas pis pus

Reply  Az_zy

Mader tu keturunan kerala.. aku tengok dia lebih melayu dari melayu

Hassan Yee t ...
unekspekted_XII Post at 6-7-2011 16:17

emmm eloklah tu klau masih kuat smangat melayunya.. jgn jadi setengah melayu yg lupa jasa bangsa sendiri.
pergi belajar tinggi2 pakai duit/dana org melayu.. balik tak kenang jasa.  

Bagilah kuasa pd org lain nanti tengoklah dimana tempat anak cucu kamu mereka letak.. jadi tukang sapu ofis diaorang la..

Reply 484# As_Qein

Based on apa yang adik tahu lah yerk..

Budek = pekak (telinga)
Loro = sakit...satu lagi yang sama macam ney Loro (sebutannyerk LowRow) = dua
Wajan = Kuali
Kendil = Periuk

Aku wong JOWO. Mak ku wong jowo. Bapak ku wong jowo.

TAPI sai'ki aku wong ISLAM...{:1_137:}

1Ummah

Reply 493# Az_zy

hukum mengubah-ubah nasab sendiri atau org adalah LAKNAT...

apsal vote utk keturunan BANJAR xde nih..aku ade keturunan banjar(sebelah mak) dan javanese-jowo (se ...
As_Qein Post at 18-6-2011 12:20

kat Pulau Jawa banyak nama tempat bermula dengan banjar macam Banjarsari.  Aku ingatkan ada kena mengena dengan bangsa banjar, rupanya 'banjar' tu dalam bahasa tempatan (bahasa jawa kot) = sawah.

Aku pun orang banjar.

Reply  Az_zy

hukum mengubah-ubah nasab sendiri atau org adalah LAKNAT...
AadiGoth Post at 6-7-2011 18:31

Nasab = Kiraan

Sekadar bertanya bukan bermaksud menghukum org lain.

Jika seseorang memegang segelas air kosong (bersih lagi suci) sambil berpura2 berlakon mabuk2
sambil berkata "yeh..mari2 minum arak"   ADAKAH ITU SATU PERBUATAN DAN UNGKAPAN YG MULIA

Bukankah Rasulullah menasihati kita supaya menjaga lidah