CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: amir1976

Asal Usul Keturunan Korang

Originally posted by LLM at 15-1-2007 12:46 AM
nak isi form, kalau option bangsa cuma ada melayu, cina, india dan lain-lain, mahu tak mahu aku pun letak lain-lain:hmm: . Kalau ada option bumiputera sarawak, aku letaklah bumiputera sarawak

wa pernah terpikir pasal borang-borang sebegini, especially borang-borang kerajaan.  kalo yang mix melayu/cina atau india/cina atau belanda/melayu, nak letak apa?  takkan nak pangkah "melayu" ngan "cina" atau "india" ngan "cina" atau "lain-lain" ngan "melayu"...

patutnya depa mansuhkan benda-benda macam nie.  aparaaa borang jenis nie.  apa faedahnya pun wa tak nampak.  borang mohon Kad Mesra Petronas pun ada soalan-soalan mcm nie.

btw, wa nie jawa+melayu.  biasanya kalo mood baik, wa pangkah "melayu".  kalo tak, wa pangkah "lain-lain".  so far, tak ada siapa talipon tanya.  LOL.

Rate

1

apa pun, post-post dari thamrong amat baik.

aku klu kat kg masih lg menggunakan bahasa aceh sebagai bahasa utama, sebabnya bapak aku asal aceh, ramai penduduk di kg aku kebanykannya asal dr aceh, itulah sebabanya kg tu pun nama kampung acheh. ianya terletak di yan kedah, sapa2 yg pernah pergi ke sana pasti tahu akan hal ini, pemimpin2 seperti tan sri sanusi junid asalnya dr sini dan y terlatest skrg ni adalah dtuk badaruddin amiruddin yg merupakan pengerusi tetap perhimpunan umno pun asalnya dari sini. sekian.

Originally posted by remizati at 12-1-2007 10:36 AM
ada satu lagi..pasal org minang
diorg kata , diorg asal dari bangsa ark (bangsa yg terselamat dr bahtera nabi nuh a.s)
tapi kesahihannya belum dikenalpasti...:hmm:

Bukan ke sume org yg ada skarang ni keturunan org yg terselamat dalam bahtera nabi nuh ke? hehe..

Originally posted by hiGh_frEQuEnCy at 17-1-2007 10:53 AM
aku klu kat kg masih lg menggunakan bahasa aceh sebagai bahasa utama, sebabnya bapak aku asal aceh, ramai penduduk di kg aku kebanykannya asal dr aceh, itulah sebabanya kg tu pun nama kampung ach ...

Aku dah pernah sampai ke kampung Acheh ni masa nak pi mancing ke Pulau Bunting. Cantik kampung ni yang terletak dekat kaki gunung Jerai.
Di Kedah ada kampung Acheh manakala di Acheh ada kampung Kedah.

ada satu lagi..pasal org minang
diorg kata , diorg asal dari bangsa ark (bangsa yg terselamat dr bahtera nabi nuh a.s)
tapi kesahihannya belum dikenalpasti...:hmm:

Dari mana dapat citer ni bang?:hmm:

Follow Us
Untuk orang2 minang di rantauan....mari lah kito pulang!!
Nak pulang...tak pulang...nak pulang.......dah pulang tercangang-cangang!

Perantau Minang di Seluruh Dunia 'Pulang Basamo' 2008

Padang-RoL -- Orang Minang yang merantau ke seluruh pelosok dunia akan "pulang basamo" (pulang kampung ke Sumatera Barat bersama-sama, red) pada tahun 2008 dan hal ini menjadi salah satu potensi besar bagi pengembangan pariwisata, sosial, budaya dan ekonomi di daerah ini.
"Pulang basamo perantau Minang di dunia tahun 2008 adalah kelanjutkan dari pulang basamo sekitar 300 orang orang Minang di Amerika Serikat yang direncanakan 8 April 2007," kata Gubernur Sumbar, Gamawan Fauzi di Padang, Senin (15/1).
Terkait kedatangan 300 perantau Minang di Amerika Serikat itu, ikatan masyarakat Minang di negara-negara lain kemudian menyampaikan maksud agar pada tahun 2008 perantau Minang di dunia pulang basamo.
"Jumlah mereka bisa mencapai ribuan orang hingga puluhan ribu. Ini jumlah sangat besar dalam menunjang sektor wisata, sosial, budaya dan ekonomi," katanya.

http://www.republika.co.id/online_detail.asp?id=279010&kat_id=21

bapak aku = bugis johor
mak aku = bundu liwan a.k.a kadazan dusun

yg lain sket belah mak aku ni, moyang lelaki aku kawen dgn ppuan (moyang ppuan) dari puak pygmy borneo. moyang ppuan aku kira tinggi jugak dlm group tu, dalam 4'. seb baik aku tak ter'pygmy' mcm dia sekali hehehe

[ Last edited by  mala0n at 23-1-2007 05:06 PM ]

U all nk tau tak, kat johor ade kampung name nye Kg Parit Jerman....?
Haa...jgn tak percaya. Mgkn golongan hitler pernah beranak pinak kt sana...

keturunan aku plak (kalo ikut citer bapak aku la...), berasal dari Si Pitung...,

yg aku tau masa subject kat u dulu...org melayu asal daripada yunan (china)
ada dua gelombang
gelombang pertama bawak melayu proto (peradaban yang asas)..melayu proto nie adalah suku kaum
org ....melayu deutro nie pindah melalui dua cara
satu daratan dan lautan

good info remizati....

untuk pengetahuan tuan remizati , akulah salah seorang melayu deutro yang jalan kaki dari tanah besar china ke tanah melayu ...penat woooo jalan kaki sejauh itu ...tapi akhirnya sampai ke KLCC.

Aku = melayu+siam+benggali (aku org kedah) - tp muka aku more cam melayu siam, ikut sebelah bapa aku... dh hilang muka benggali... mak aku pun dh takde rupa benggali sbb mak dia (nenek aku)cam cina, tp nenek aku kata dia melayu... tp org selalu igt mak aku ada darah arab... kalau tengok maklong aku sebijik cam pompuan arab ... walhal diorang no keturunan benggali...

Hubby = melayu+jawa (laki aku org johor), FIL jawa johor dan MIL melayu terengganu... tp rupa hubby cam mak dia sejibik...

So anak kitorang = melayu+jawa+siam+benggali

bila terbaca artikel dibawah, terus datang idea plak...nak tanya forumer kat sini;

Anda suku Melayu dari mana? Tanya USM...
07-02-2007 11:46:23 PM
Oleh IAN MCINTYRE

KOTA BARU:  Pusat Genom Manusia di sekolah perubatan Universiti Sains Malaysia (USM) akan dapat memastikan secara saintifik suku terawal yang meneroka Semenanjung daripada 14 suku Melayu di negara ini.

Hasil tersebut akan diperolehi selepas kajian genetik selama tiga tahun yang akan berakhir pada 2009.

Sepasukan 20 penyelidik dari sekolah perubatan, sekolah sains perubatan dan sekolah pergigian akan membantu pusat genom tersebut.

Pengarahnya Dr Zilfalil Alwi berkata kajian awal mendapati Melayu terdiri daripada 14 suku di negara ini, termasuk Melayu Kelantan dan Melayu Minang.

"Kami setakat ini berjaya mengesan asal-usul genetik Melayu Kelantan daripada Melayu yang menetap di Pattani (di selatan Thailand) dan Melayu Minang pula daripada Sumatera Barat (Indonesia)."

Pensampelan untuk 12 lagi suku kaum akan dijalankan secara berperingkat-peringkat dan pusat genom ini mengalu-alukan sukarelawan untuk menderma darah mereka bagi kajian tersebut, kata Dr Zilfalil.

sekarang ni mmg seluruh dunia org mmg berminat sgt nak tau asal usul derang, kat national geographic pon selalu tnjuk.
pstu majalah NG pon ada bg tawaran pada sesapa nak beli kit utk kita amik sample dna sndiri n then antar kat NG n then derang akan trace asal usul kita.
rasa tertarik gak dgn mnde tu...tp mahal la.

Reply #114 sayangidaku's post

baper harga kit tuu

aku baru je tnye mak aku aritu

belah mak
atuk aku asal org bugis,belah nenek minang

belah ayah
atuk aku belah Jawa, mmg pure jawa, Nyang aku dtg tnh melayu bwk atuk aku
nenek aku asal minang..

hmm best gak main selidik2 asal usul ni...
aku plak blah mak aku asal aceh katanya... lari merantau ke tanah melayu sbb merajuk ngan family (huhu hapa la )
blah bapak aku plak katanya turunan syed2 penah jadik pegawai perang dari pattani... pun lari gak sbb kene fitnah n nak dibunuh... lari sampai perlis, buang nama syed... pastu lari masuk kedah... (lari lagi.. sampai skang family aku takde pangkal nama syed lagi dah)

aku rasa aku melayu.. tapi mak aku kata kitaorg keturunan rawa... muka dgn badan macam arab atau pakistan sebab besar dan tinggi..... kalu yg kurang sikit gen kearaban ni jadi mcm muka mamak sikit2.... ..

Originally posted by galaxie83 at 15-2-2007 12:17 AM
hmm best gak main selidik2 asal usul ni...
aku plak blah mak aku asal aceh katanya... lari merantau ke tanah melayu sbb merajuk ngan family (huhu hapa la )
blah bapak aku plak katanya turuna ...

letih weii... kejo duk lari jo......... apsal pegawai perang pun leh larik gok....