CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: padlie

Pensyarah: Kerjaya Mendidik atau Kerja Cari Makan?

thanx gilos pada pembuka thread...
banyak advise n pengajaran leh wana leh kutip utk bekalan mase depan...
wana pon bukan nak sangat jadi lecurer nie..but seperti
yang di ckpkan kat atas, kerjaya nie di pilih sebab minat@nak teruskan idop...
dah 4bulan menganggo then last week gie interview actually as stdnt affair tp sebab
qualification, the interviewer/dean oper me to b lecturer...
bukan senang nak decide sama ader nak trime ke tak..

then lastly, accpet jek sebab dari tak kerja baik grab je opportunity yg ada kan..
then sampai arinie masih lagik mencari pendapat/knwledge/apa2 yang sewaktunye utk guide me into this line....

bukan la tak minat sgt tp tulah, kite nie agak fresh kan, so knwledge tuh  ada tp tak ler hebat sgt..pengalaman keja pon tak banyak n tak ler memenuhi field nie langsung...tp interest utk belajo+tmbh ilmu/share ilmu masih ader ler...

so kalo ader sesapo yang bg pendapat lagik sgt2 wana hargai...terima kasih..

thanx gilos pada pembuka thread...
banyak advise n pengajaran leh wana leh kutip utk bekalan mase depan...
wana pon bukan nak sangat jadi lecurer nie..but seperti
yang di ckpkan kat atas, kerjaya nie di pilih sebab minat@nak teruskan idop...
dah 4bulan menganggo then last week gie interview actually as stdnt affair tp sebab
qualification, the interviewer/dean oper me to b lecturer...
bukan senang nak decide sama ader nak trime ke tak..

then lastly, accpet jek sebab dari tak kerja baik grab je opportunity yg ada kan..
then sampai arinie masih lagik mencari pendapat/knwledge/apa2 yang sewaktunye utk guide me into this line....

bukan la tak minat sgt tp tulah, kite nie agak fresh kan, so knwledge tuh  ada tp tak ler hebat sgt..pengalaman keja pon tak banyak n tak ler memenuhi field nie langsung...tp interest utk belajo+tmbh ilmu/share ilmu masih ader ler...

so kalo ader sesapo yang bg pendapat lagik sgt2 wana hargai...terima kasih..

sori terpost due kali....
ampunnnn

kalau nak jawab soalan ni, kena jawab dengan soalan..

ada orang jadi doktor. diorang jadi doktor pasal nak kerjaya yang berjasa dalam masyarakat atau nak kembungkan kocek?
penulis buku lak tulis buku untuk jadi kaya atau nak kerjaya yang mampu memberi ilmu pengetahuan pada orang?
orang jadi PTD pasal nak glamer dan disanjung atau sebab nak berjasa pada masyarakat melalui pembentukan dasar dan polisi yang bersifat mesra rakyat?

orang selalu buat pandangan ramai nak jadi pensyarah/guru sebab takde kerja kat tempat lain, sedangkan persepsi yang sama juga sepatutnya ada pada kerjaya lain.

Reply #21 newana's post

Takde pengalaman pun, tapi jika anda rajin mencari ilmu, rajin bertanya, suka berkongsi ilmu dan tak malu untuk berdepan kesilapan, saya yakin anda akan jadi seorang pensyarah yang baik.

Reply #24 juwaini's post

Kenapa saya persoalkan pensyarah adalah kerana pensyarah adalah merupakan orang yang bertanggungjawab membentuk acuan bagi menghasilkan graduan-graduan yang baik. Kalau acuan tersebut rosak, maka hasilnya pun semua tidak berkualiti.

Bayangkan seorang pensyarah mengajar satu subjek kepada 200 pelajar sambil lewa. Jadi 200 pelajar akan kerugian ilmu yang tak terhingga. Negara pun kehilangan 200 bakal tenaga kerja yang berdaya saing..

Lagipun bagi saya, nak jadi pensyarah tak sesukar menjadi doktor, penulis, mahupun PTD. Yang penting anda mempunyai kelulusan akademik yang baik.. Seterusnya bergantung kepada hati masing-masing.

Rate

1

Follow Us
Originally posted by padlie at 9-4-2007 11:05 PM
Takde pengalaman pun, tapi jika anda rajin mencari ilmu, rajin bertanya, suka berkongsi ilmu dan tak malu untuk berdepan kesilapan, saya yakin anda akan jadi seorang pensyarah yang baik.

tq padlie...

mase mula2 decide tuh takot jugak sebab takot tak bole nak bg yang terbaik...
try to build confident dlm diri..tnye pensyarah2 kat previous uni...

i really hope bole jadi pensyarah yang baik...
now memang sibok ngan note2 yg lame sebab nak recall balik seme ilmu yg penah di ajo...
cume agak gementar sebab kite kena berhadapan ngan berpuluh2 bijik mata yang lebih kurang sebaya ngan kita...
takot gaks kalo aper yg cube kite deliver tuh derang tak bole capture..al maklum ler kurang pengalaman...

now days, i felt more confident wlwpun agak berdebar...n i rase mcm nak jadik kan this career as my life bukan lagik bcoz
i'm jobless so i really need this job...mungkin dah tersurat nasib kita dlm bidang nie kan...

wish me luck..heaheah...

Originally posted by padlie at 9-4-2007 11:21 PM
Lagipun bagi saya, nak jadi pensyarah tak sesukar menjadidoktor,penulis, mahupun PTD. Yang penting anda mempunyaikelulusanakademikyang baik.. Seterusnya bergantung kepada hatimasing-masing.

Tuna tak setuju bahawa nak jadi pensyarah tak sesukar menjadi doktor,penulis mahupun PTD. Kat pengalaman tuna ada mention yg nak jadipensyarah tak susah mana dan tak senang mana. Don't underestimate tugaspensyarah. Apa jua bidang mempunyai kesukaran masing2 dan taksepadanlangsung kalau nak bandingkan dgn doktor watsoever apatah lagi PTD.

Tuna dah pernah jadi pensyarah, cikgu dan corporate trainer dan dah tausemua kesukarannya. Bukan mengajar setakat utk yg sebaya umur,malahtuna dah ajar dari yg kecil budak, sama baya, sampai la yg tuabangka...dari yg level bawahan sampai la managing director dan pangkattinggi dalam pasukan beruniform... setiap individu memberikan cabaranyghebat kepada tuna.... huhuhuhu.... mengajar bukan setakat cakap melayulaymannyer level, malah kena ajar bangsa lain yg tak boleh cakap BIwaima BM.... apa yg tuna nak cakap kalau dua dua bahasa tu dia takboleh? tuna cakap guna bahasa isyarat la....

ilmu mengajar tidak langsung tuna pelajari di mana2institusi...semuanya bergantung kepada kesabaran dan kreativitidirisendiri....tuna tak pernah masuk institusi perguruan ker hapa kermcm orang lain....

nak jadi pensyarah ataupun tenaga pengajar ni kesabaran perlu tinggidan diri sendiri perlu dimotivasi sebelum dapat menyampaikan ilmukepada orang lain

kalau nak kata tuna tak ikhlas mengajar masa tu, mmg tuna akui tuna takikhlas.... pada peringkat permulaan kerana ia bukan kerjaya impiantuna... tak mimpi nak jadi pensyarah.... tapi sepanjang 3 tahun,tunabelajar dan terus belajar.... dan akhirnya tuna sangat hargai bidangkerjaya sebagai pensyarah yg pernah tuna lalui sebelum ini.... yg tunabangga, disebabkan ketidak ikhlasan itulah maka tuna boleh menghasilkanbeberapa system developer di pelbagai institusi kerajaan mahupun swasta

tugas pensyarah bukan setakat duduk rumah baca buku dan tulisnota....tuna perlu cari buku, design system, buat nota, buatpresentation, buat latihan, buat ujian, hadiri kursus, hadirimeeting,dan sejuta macam lagi.... hari sabtu dan ahad bukan haricuti... hari2 tersebut adalah hari khas utk buat preparation keranahari biasa adalah hari bekerja

jangan sesekali pandang orang lain senang dan kita ni susah....setiapmanusia ada masa2 sukar dan masa2 senang yg bakal ditempuhi.....kalaukita rasa kita susah, dalam dunia ni ramai lagi yg jauh lebih susahdari kita.. it's part of life...

[ Last edited by  tuna_sandwic at 10-4-2007 10:23 AM ]

Reply #28 tuna_sandwic's post

buat aku berdebar2 nak jadik lecturer nanti..huhuhu...

Moccha::

berdebar2 sebelum lalui mmg standard kehidupan... nanti dah lalui...tau lah debaran hari2 nak mengadap orang... sbg umat Islam, tunaselawat banyak2 agar tidak tekedu lidah utk berkata... it happensthough.... sampai satu ketika, otak blank dan murid2 ternganga takpaham apa yg tuna cakap.... so.. kena cepat2 sedar, take a break danstart balik mana yg tercicir

tuna ada trick cara2 nak jadi pensyarah dan tuna dah amalkan sehingga kini...

niatkan dalam hati yg derang tak paham satu benda pun.... dan kita ygpaling pandai dalam dunia nih... lagi satu, segala kata2 pensyarah akandiambil bulat2 oleh pelajar jadi kita tak usah risau kalau kita salahmenyampaikan ajaran.... tapi perlu diingat, jika kita dah sedar darikesilapan apa yg disampaikan, jgn malu2 nak minta maaf dgn anak muriddan perbetulkan apa yg silap

we are not perfect..... masa tuna mengajar, tuna anggap tuna punbelajar dari mereka... tak kisah samada mereka tu budak kecik walaupunorang tua... sama2 belajar.. saling lengkap melengkapi.... jgn lokekdgn pujian.... dan jgn ego dgn tidak meminta maaf... tapi syarat mintamaaf tu jgn sampai mintak maaf mencecah lantai... minta maaf dgn carayg sebaiknya...

[ Last edited by  tuna_sandwic at 10-4-2007 10:30 AM ]

Reply #30 tuna_sandwic's post

tq tuna..
berguna betol tips2 yg tuna bg

keptenmarbel This user has been deleted
pensyarah pun skang ni kena brainwash ngan btn jer...tapi sendiri mau igt ler niat ngajar kena ikhlas...susah nk ckp ler mendidik ke carik mkn ker...living kos pun makin naik...bergantung gak ler ngan cara hidup ngan cara berbelanja...

Originally posted by tuna_sandwic at 5-4-2007 11:07 PM
tak dinafikan, tuna terpaksa menjadi pensyarah kerana tiada peluang pekerjaan pada tahun 1998. sedangkan tuna adalah ditaja dan mendapat biasiswa dari Telekom. dari 26 pelajar yg ditaja, tuna seo ...

waa bagusnyer

tuna,
bg tips mcm mane nak kita nak face first class yg kite kena ajo...
maklom ler, class wana start early may, so sempat lagik kalo nak prepare hard...

macam mana kita nak solve prob yg stdnt yang slalu banyak tanye/yg suke tunjuk pandai...maklom ler kite fresh lect kan..sebab based on mase blajo dulu ader gaks classmate yang mcm nie...so memang kesian lect tuh..terkincit2 nak jawap..

Reply #28 tuna_sandwic's post

Maaf tuna sebab buat anda salah faham.

Saya bukan katakan kerja pensyarah mudah. Apa yang saya maksudkan ialah NAK JADI pensyarah tidak sesukar NAK JADI doktor dan PTD. NAK JADI pensyarah tidak perlu kelulusan khusus berbanding jawatan lain. Bila DAH JADI, apa kerja pun tanggungjawab dia berat.

Saya pernah menjadi tutor sebaik sahaja saya graduate. Cita-cita masa tu memang nak menjadi pensyarah. Saya pernah mengajar classmate saya masa sekolah, mengajar senior saya dan pernah ada student saya mengadu dengan pensyarah, yang saya kedekut markah (50% markah pelajar di tangan saya).

Selama empat semester saya mengajar saya dapati ilmu saya terlalu kurang. Saya hanya tahu ilmu yang diajar di universiti tetapi saya tidak tahu apa yang berlaku di luar. Sedangkan itu apa yang student perlukan. Akhirnya saya letak jawatan walaupun ditentang dekan dan ketua jabatan saya. Kini saya terlibat dalam R&D dan saya masih memberi training kepada staf-staf..

Bila saya dah tukar kerja, pernah sekali saya ditegur seorang lelaki sewaktu shopping. Dia menghulurkan salam dan berkata, "Encik, saya sudah konvo. Sekarang saya kerja kat Seremban. Terima kasih kerana mengajar saya dulu."
Walaupun pertemuan kami tak sampai 5 minit, saya cukup terharu. Saya tahu, saya tak akan jumpa situasi ni lagi..

Mulianya seorang pensyarah, pengajar dan guru..

Padlie::

thanks atas explanation tu....

tuna akui NAK JADI pensyarah tak perlu ada kelulusan khusus mcm doktor... tapi kalau takde kelulusan  pun tak boleh jadi pensyarah.... tak kisah apa jua kelulusan samada diploma atau degree mesti ada... kalau takat SPM, tak leh jadi pensyarah, hanya leh jadi cikgu sekolah rendah atau tadika atau cikgu tuisyen....

even kalau ada degree atau diploma, tak sesenang mana utk dapat title pensyarah... tapi tak susah mana kalau dapat kolej ipts yg jenis tak kisah (mcm kolej tuna dulu)... kalau jadi PTD kena ada mcm2 xm kan? nak jadi pensyarah tak perlu apa2 xm sebelum diterima.... just interview dan kalau rezeki bagus terus dapat... tapi... perlu diingat... xm@penilaian seseorang pensyarah hanya bermula selepas dapat title tersebut... iaitu bermula dari hari pertama mengajar... hari pertama result student keluar.... penilaian akan dibuat oleh para senior lecturer, academic advisor mahupun managing director... i've been under strict evaluation situation by all of them... sebab pada keputusan ujian yg pertama my group of China student hanya 2% yg lulus...    ... kaw2 kena brainwash dgn orang2 atasan.... tuna menangis dan demotivated.... tapi lepas puas menangis, tuna pk jalan terbaik utk bagi student faham.... sampai la tuna diberhentikan dari ajar mereka.... tuna diarahkan ajar student lain pulak....

tu la.... bak kata u, kerja sbg tenaga pengajar ni mulia.... kena ada 'jiwa' kalau nak mendidik orang...

Rate

1

newana::

for first class.. tipsnya....

1. prepare nota... atau presentation.... atau pk apa yg nak buat masa hari pertama... kalau boleh, dah plan sepanjang tahun utk kelas tersebut, apa yg hendak disampaikan... atau kata lain, sediakan jadual utk selesaikan subjek sepanjang tahun/semester

2. pada hari pertama, yg selalunya tuna buat, berkenalan, bgtau tujuan subjek (apa yg nak dipelajari), bgtau buku2.... then tuna suka bertanya .... plg susah kalau student senyap dan sunyi....  jenis tak kisah nak belajar ke tidak.... kalau boleh hari pertama dah start belajar bg mengelakkan student take for granted....

berbeza dgn corporate student, short perkenalan, intro subjek, terus buat latihan.... tuna tak akan explain .... terus buat latihan.... lagi byk latihan, lagi cepat student paham... lagipun, kursus hanya satu hari atau 2 hari atau 5 hari.. sepanjang latihan, jawab jer soalan2 yg diajukan

3. bg yg byk bertanya, kalau tau jawab, jawab ler.. kalau tak tau jawab, bgtau akan jawab esok atau lusa.... atau bgtau soalan tu tak cover dalam subjek (trick utk selamatkan diri.. ehehhehe)... kalau tak, cuba tanya soalan tu balik kat student lain.... ada tak yg leh jawab.. sapa yg leh jawab pujilah... ataupun jadikan ia satu kuiz yg perlu dijawab esok.... puji yg bertanya.... bagi derang kembang skett

4. ada student mmg suka tunjuk pandai, tapi kita jgn tunjuk kelemahan kita... i did face this thing.... cuma kita pun jgn berlagak dgn mereka... api kalau dilawan api, kita pun sama bodoh jadinya.... dalam kelemahan kita, tunjuk kan kredibiliti kita... yg ni kena ambil masa ... kita akan belajar seiiring masa... dan kalau rasa nak terkincit facing this problem... jgn mengaku kalah.. refer trick2 di no 3...

tu jer la kot leh share serba sedikit

aku pulak
sebab aku suka apa yang aku buat masa belajar dulu
and aku nak orang lain suka apa yg aku suruh diorang buat
plus aku memang suka research2
maybe in few more years aku bleh jadi orang terkenal

masa kat oversea, ada jugak kenal dengan orang yg kena sponsor oleh univ buat phd...tapi tanak balik mengajar after dapat phd...and tanak bayar balik pulak tuh
kiranya jadi lecturer sebab nak dapat free phd
aku marah orang2 macam tuh....mmg tak berkat laa phd dia bagi aku
dah laaa orang hantar dia buat phd supaya dapat membantu balik negara
nih tak...sebab tamak, sanggup buat macam tuh
bukan sorang dua tuh...byk weh

so aku harap mana2 lecturer yg kena hantar study oversea karang
jangan laaa buat camtuh

Rate

1

"Takde pengalaman pun, tapi jika anda rajin mencari ilmu, rajin bertanya, suka berkongsi ilmu dan tak malu untuk berdepan kesilapan, saya yakin anda akan jadi seorang pensyarah yang baik" - tuan rumah (padlie)

Saya sgt setuju.
Setelah saya bacer penjelasan tuan rumah, saya faham kenapa tuan rumah berkata demikian (refer pada topic thread nih).
Perbincangan thread nih mmg berguna. Nampak pendapat individu lain dr view berlainan.
-------------------------------------------------------//

Tips2 n pengalaman tuna tu mmg berguna, tuna_sandwich. Kagum dgn semangat tabah  tuna.
Saya tak rasa mudah jd pensyarah.

Tuna bidang IT ker? Kalau bidang teknikal programming ke  system design mmg kene byk timba kt perigi ilmu luar (real life system development) dr lubuk teori dan buku.  Latihan byk membantu tp tak semua. Sure tuna nampak...

Tambahan plak nk ngajar secara efektif n dapat kt semua student bukan tugas mudah. Lain student, lain.

Kene catch up dgn teknologi satu hal. Kalau lecturer tuh rajin explore mmg baguish. Kalau die tak tahu, die amik ms buat RnD sendiri.

p/s: Teringat saya ms saya mengajar dulu. Lain kelas, lain jenis pelajar kita jumpa. Lain batch lain.Macam2 gaya...Pengalaman sy lak dalam kelas kene energetic sket. Kalau tak, student buat yg slow n yg tak bukak minda utk blajar tuh 'tidooo mindanya'...   
-------------------------------------------------------//

Lady_nf, lecturer gomen dpt byk peluang n insentif yg gov beri. X mcm private. Sedih, kalau hantar golongan yg mmg betul2 dpt membantu perkembangan negara kan bagus. Maybe some people have their own reasons.
Tanak bayar balik??? Tak patut tu. Menutup peluang utk org lain plak.

[ Last edited by  guppy at 11-4-2007 11:53 AM ]

wow...mcm makin best plak tajuk nie....
tuna thanx a lot's for ur tips..insya-allah wana akan cuba apply kan ape yang ptt dari sekarang...

memang pensyarah nie nampak mcm tak brapa susah kan..mcm tuna kate, lain bidang, lain cabaran yang harus dipkul....xm akan bermula apabila individu itu mula mengajar..dari situ lah kite bole ramalkan kebolehan seseorang individu itu...

mcm padlie kate, mungkin nak jadik pensyrah lebih senang sebab individu tidak memerlukan qualification yang tinggi..kalo takat nak mengajar kat sesetengah kolej swata tuh, takat ada degree pon dah bole jadik lecturer...tak mcm doctor@pekerjaan yang laen...ia lebih memerlukan kelayakkan yang setaraf baru bole di gelar seorang doctor...

tapi kena ingt, lepas seseorang tuh di gelar doctor, kebanyakkannye dah tak perlu nak study balik mcm mana lecturer..based on teori,simpton2 je derang dah bole predict u sakit aper...tapi kalo lecturer plak kite kena menggali sehabis mungkin ngan aper yang kite nak delever setiap ari..bukan setakat satu capter tp seme capter yang kita nak ajo....

mintakk maap la kalo apa yang wana ckp nie ader yang silap di pemikiran u all..wana pon bukan pandai ngat lebih2 lagik budah fresh yang brapa nak matang..heahae tp mesih ade ati nak join thread nie...