CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2270|Reply: 15

Samak???

Nak tanya pendapat forumis sekalian....Alkisahnya..

Aku kerja di sebuah syarikat di mana 99% cina...maksudnya aku sorang je muslim kat situ...Masalahnya....Aku konfius sebab aku selalu guna toilet diorang utk berwuduk...Adakah wuduk aku sah??kerana diorang jenis tapau kalo lunch...korang paham la apa diorang selalu makan kan....Setakat nih management faham la kalo aku amik waktu utk solat asar aku still ragu tentang status wuduk aku tuh....Any comments???

Rate

1

assalamualaikum...
xde toilet lain ke bleh guna, abg nun?

Originally posted by carpet at 9-1-2007 10:45 PM
assalamualaikum...
xde toilet lain ke bleh guna, abg nun?

le...dah toilet tuh satu..ada org jual sabun yang leh samak tak??..ingat nak cari sabun jenis tuh...yang ada campuran tanah tuh....

Aku kerja di sebuah syarikat di mana 99% cina...maksudnya aku sorang je muslim kat situ...Masalahnya....Aku konfius sebab aku selalu guna toilet diorang utk berwuduk...Adakah wuduk aku sah??kerana diorang jenis tapau kalo lunch...korang paham la apa diorang selalu makan kan....Setakat nih management faham la kalo aku amik waktu utk solat asar aku still ragu tentang status wuduk aku tuh....Any comments???

Takde surau berhampiran tempat keja Abg Nun ke? Ada tak shopping complex berdekatan tempat keja Abg, sbb kat shopping complex mmg ada surau.

Kalau takder, kira darurat lah tu. Tawakal kat Allah Taala, semoga wudhuk kita diterima seadanya.

Wassalam

Originally posted by Robotech at 9-1-2007 11:16 PM

Takde surau berhampiran tempat keja Abg Nun ke? Ada tak shopping complex berdekatan tempat keja Abg, sbb kat shopping complex mmg ada surau.

Kalau takder, kira darurat lah tu. Tawakal kat  ...

ada tuh ada tapi jauh la...nak sampai je ambik 10 minit..kerja abis pukul 6 dalam kul 6.30 kan dah masuk waktu diharamkan solat.kerja abih kul 6...baik disegerakan solat.....tul tak??

nurul_yusra This user has been deleted

Reply #5 AbangNun's post

berapa jauh tu..dh balik keje eloklah terus ke surau..kalau mslh cmni lbh baik ke surau..bkn kita sengaja lmbt2kan solat..

Follow Us
Originally posted by Robotech at 9-1-2007 11:16 PM

Takde surau berhampiran tempat keja Abg Nun ke? Ada tak shoppingcomplex berdekatan tempat keja Abg, sbb kat shopping complex mmg adasurau.

Kalau takder, kira darurat lah tu. Tawakal kat  ...

:setuju:   Janji tak nampak benda tu ada kat situ,  Tawakal saja, janganwas-was.  Kalau was-was dah tak boleh.  Tapi kalau adapilihan, sembahyang jerlah kat surau tu.  Lambat sikit takaperlah, Allah maha mengetahui.  Bukan sengaja.  Lebih baikdari tak sembahyang langsung.

bagi aku la kan, xde masalah pon nk amik wuduk kt toilet tu. Lain la kalo AbangNun nampak cebisan2 daging bab* dalam toilet tuh. Aku percaya walopon ofismet AbangNun slalu tapau makanan pon, setau aku diorg nih makan pakai sudu garpu.xde la nk basuh2 tgh kat sinki tuh.

Isu2 cenggini la yg menyebabkan org cino xnak masuk islam tuh. Nampak Islam ni satu agama yg amat susah. Sedangkan ISLAM itu mudah. AbangNun kena tunjuk kt ofismet AbangNun bahawa ISLAM ni mudah. Semayang boleh buat kat mana2. Xsemestinya surau atau masjid je. Barula diorg nampak keindahan islam tu. Tu kiranya salah satu cara dakwah kpd non-muslims. Besor pahalanya tuh...

Originally posted by lamka_13 at 12-1-2007 09:35 AM

lamka...statement perenggan ke2 saudara/i carpet x setuju sgt laa..
perlukah kita permudahkan urusan ibadah utk menarik mereka memeluk Islam?
bagaimana jk mereka pk begini..."oo...Islam ni mudah diamalkan..lebih baik peluk Islam..agama aku skrg susah laa.."
jelasnya, mereka peluk Islam bukan krn Allah s.w.t...tp krn mudahnya ibadah yg dituntut Islam...

:hmm:

saya rasa maksud dia bukan begitu...dia cuma maksudkan kadang2 was2 tu lebih menakutkan kita lagi. Pernah dgr tak ada alasan orang tak smbhyg sbb dia kata seluar dia kotor? Adakah kotor dari terkena tanah itu menyebabkan tidak sah solat? Jika begitu...bagaimana askar yg sedang di dalam hutan tanpa ada tempat yg nampak bersih secara fizikal hendak bersolat?

Adakah semua tempat yg pernah dilalui oleh anjing perlu disamak? Haa...cuba cari jawapannya. Adakah alkohol itu haram dipakai atau haram diminum? Kalau baju kita tiba2 tersimbah arak adakah kena samak?

Originally posted by AbangNun at 1/9/07 06:34 AM

I don't believe they throw away their leftover inside the water supply tank. So there's no reason to believe that the water is najis. Kalo worry kepala paip tu najis, don't touch it directly with your hands. Use paper towels. Kalo still was-was, bring your own water.

ff:
By the way, 99% Chinese company doesn't mean you're the only muslim employee. Chinese can be muslim too. You see, that kind of statement may be offensive to Chinese muslims or the non-muslim chinese who are interested in Islam. So, please separate race and religion. I know it's common to call non-muslim Chinese or Indian simply Cina or India. But I think it has to stop.

That's the problem in Malaysia...race=religion

le...dah toilet tuh satu..ada org jual sabun yang leh samak tak??..ingat nak cari sabun jenis tuh...yang ada campuran tanah tuh....

kalau tak salah sabun tuu namanya 'taharah' yg mana kadungannya ada tanah liat dan  boleh dibuat samak

Janganler terlalu berperasangka pada benda yang kita tak melihat. Agama Islam bukanlah agama yang menyusahkan... sesuai dengan semua keadaan... lebih2 lagi dalam keadaan darurat. Kalau terlalu banyak prasangka... nak tarik orang suka pada agama kita pun susah nanti.

Originally posted by mak^ngah at 12-1-2007 01:30 PM

kalau tak salah sabun tuu namanya 'taharah' yg mana kadungannya ada tanah liat dan  boleh dibuat samak

Yup...terima kasih mak^ngah...dah jumpa sabun tuh dalam rm 5 rega dia...Ada kandungan tanah liat..tapi tak pasti la hukum kesucian kalo guna  sabun tuh....

sabun safi kalo tak salah. member aku ada abg keje askar, ada jaga anjing. diorang guna sabun tu cap safi, buat dgn tanah liat.