CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Claudia_Lestat

Perihal Anak Angkat - Contoh Surat Akuan di page 15 [MERGED]

Pada kawan2 yang nak ambik anak angkat tue..saya nasihatkan sayangilah anak tu nanti macam anak sendiri..bukan ape saya dah tengok 2 kes yang saya kesian pada anak angkat.

FYI, saya pun kahwin dah 5 tahun baru ada anak sendiri.Sebelum tue terpikir gak nak ambik anak angkat but husband tak setuju . Alasan dia "boleh ker kita sayang budak tue nanti macam anak dari darah daging kita"

Dulu saya tak setuju gak dengan husband tapi lepas tengok satu insiden kat hospital n kat kampung saya . Saya jadi insaf dan agree dengan husband. Masa kat hospital tue..ada sorang minah nie dia baru ambik anak angkat sebulan n dia dah disahkan mengandung.

Masa saya jumpa dia tue, dia dah pregnant about 8 month and baby angkat dia dalam 9 bulan still tak jalan lagi..so dia mengeluh kat saya..nanti susah nak jagalah anak angkat dia..nanti anak angkat dia akan pukul anak sendiri dialah..dan macam2 alasan..saya kesian tengok baby angkat dia yang tak berdosa tue..tapi nak buat macamana saya hanya boleh nasihatkan minah nie jerlah..sebab saya bukan kenal dia pun .cuma kenal kat hospital jerr..lagi kesian baby angkat dia BOY n anak dalam perut dia pun BOY gak..saya terbayangkan budak tue mesti tak dapat kasih sayang bila dia dah bersalin.

Yalah sedangkan masih dalam kandungan pun dia dah merungut pasal anak angkat dia..inikan pulak bila anak dia sendiri dah lahir.Mesti anak angkat tue terpinggir.

Lagi satu kes kat kampung..couple nie dah kahwim almost 12 year takdak anak.once dia adopt baby girl nie..tak lama lepas tue terus pregnant..dah tue pregnant tak berhenti2 lak tue..laa nie anak dia sendiri dah 5 orang..tapi bila hari raya depa datang umah nenek saya sure ..anak angkat nie akan pakai baju yang lain dari parent n other sibling ialah depa sekeluarga sedondon cuma anak angkat nie jer lain. Nampak sangat yang depa beza kan anak angkat tue...kalau nak ikutkan Allah kurniakan dia anak sendiri lepas dia ambik anak angkat.So kami adik baradik akan pakat2 bagi duit raya lebih kat anak angkat dia..supaya budak tue boleh buat belanja sekolah. Kesian sangat.

kepada yang nak ambik anak angkat supaya mengelakkan gaduh..baik pikir 100 X. Bukan ape ade anak lagi senang nak bergaduh..sebab badan kita penat balik kerja, mana nak mengemas,masak n jaga anak..nak2 anak demam ker..alah tak yah demam..anak berak pun dah tension tau..kadang2 saya ngan husband main oozzom dulu siapa kena basuh bila anak berak tau..nak2 anak kami kembar , lepas sorang berak mesti few second or minutes later yang lagi sorang plak berak gak. Penat oo..bukan hanya penat fizikal,mental n fulus also..so fikir2kan lah yerr

Anak Angkat

hmmmm...u just miss by a day........i ada jumpa one pregnant lady minta tolong carikan keluarga angkat untuk anak dia.  2 minggu i cari semalam baru i jumpa....but anyway kalau u belum dapat lagi i boleh tolong.... cause normally i selalu dapat tahu tentang pregnant lady yang tak nak anak yang dikandungnya.    This year saja yang dua orang i tolong

kerek nak mampus...aku dah call.

Reply #90 gilagila2's post

GG call sape yg kerek tu? org kt kewaja ke?

tp,kan mak membe aku nie ader amik anak angkat.. anak luar nikah la nie... membe aku cakap, budak tu nakal sgt... mmg susah nk bentuk... cakap org tue di lawannya...

kawan aku nie bli spek mata baru, mintak la pendapat die... cantik x... die kata x cantik macam b*b*...

aper korang rase ble tye pendapat, budak tu cakap camtu... mau rase cam nk pelempang kan... nasib baik kawan aku nie bersaba.. kalau x.. dh lama makan slipar jepun...

membe aku ni nasihatla, kalau nk amik anak angkat biarla amik dari keluarga yang miskin... jgn amik anak yg luar nikah...wallahualam...

Originally posted by mama_cute at 6-7-2007 04:54 PM
tp,kan mak membe aku nie ader amik anak angkat.. anak luar nikah la nie... membe aku cakap, budak tu nakal sgt... mmg susah nk bentuk... cakap org tue di lawannya...

kawan aku nie bli sp ...

emm, TL rasa, anak luar nikah ke anak miskin ke bergantung pada pembentukan nya....

macam2 cara dlm islam di ajar untuk mendidik anak.... kalau di ikut insya Allah, betul lah jadi nya.... mmg terjadi nya dia dalam keadaan maksiat, tapi kalau hidup nya dalam berkat, insya Allah lebih baik. tambah lagi yg mendidik ikhlas nak menjaga, pasti Allah berkati....

anak sendiri pun ada nakalnya, tapi kita fikir, darah dging sendiri, mesti ikut tabiat kita skit. bila ter ada mind setting mcm tuh, itu yg kita rasa anak luar tuh ada ikut tabiat mak pak asal dia. walhal kadang kadang kita tak kenal pun siapa. setiap org tu kan ada baik dan buruk tabiat nya....

tolong selamatkan akhlak anak anak itu dari terbiar pun satu jihad, ye tak?

Rate

1

Follow Us

Reply #92 mama_cute's post

tk adil rasanya kita ckp mcm tu... bak kata pepatah kerna nila setitik rosak susu sebelanga.
Dlm dunia ni rasanya yg jahat2 tu lebih ramai anak yg dari mak bapak yg sah dari anak luar nikah. kalau tk caya, cuba tgk senarai org2 wanted kt website PDRM, yg muslim semuanya 'bin' bapa yg sah

Originally posted by tehlaut at 6-7-2007 05:16 PM

emm, TL rasa, anak luar nikah ke anak miskin ke bergantung pada pembentukan nya....

macam2 cara dlm islam di ajar untuk mendidik anak.... kalau di ikut insya Allah, betul lah jadi nya.... mm ...

:victory: :victory: :victory:  setuju bebenor... yg penting bagaimana kite bentuk anak tu....kalau baik, baikla jadi nya.. kalau menyerong, nyerongla anak tu...

Sabda Rasulullah S.A.W. yang diriwayatkan oleh Bukhari dan Muslim, yang bermaksud:

揝etiap bayi yang lahir itu adalah suci bersih. Maka ibu bapalah yang menjadikan mereka sama ada Yahudi, Nasrani ataupun Majusi.

Rate

1

Originally posted by baldu_biru at 6-7-2007 05:18 PM
tk adil rasanya kita ckp mcm tu... bak kata pepatah kerna nila setitik rosak susu sebelanga.
Dlm dunia ni rasanya yg jahat2 tu lebih ramai anak yg dari mak bapak yg sah dari anak luar nikah. kal ...

mmgla x sesuai kata-2 camtu... tp,kan lepas membe tu citer, trus terencat teman nk amik anak angkat...

sbbnya ader org offer nk jaga x bayi tu.. actually budak tu dh ter'mengandung.... so, kalau xde org nk jaga, budah tu nk gugurkan.. mase tu kandungan die nk masuk 3 bulan...

kalau kite amik anak angkat, Insyallah rezeki die murah....

kesian anak tu..bukannya dia mintak dilahirkan kalau dia tau dia anak tak sah taraf..

Originally posted by gilagila2 at 05/7/2007 11:03 PM
kerek nak mampus...aku dah call.

U call sapa yg kerek nie ?

pada yg announce nak cari anak angkat kat sini
berhati hati dgn offer yg diberi
ada yg ikhlas, ada juga yg tidak

** kepada yg terasa maaflah.... kalau nak tolong biar ikhlas

Reply #101 missuzu's post

betul tu miss... baldu pun pernah terkena dulu.
seeloknya kalu nk ambil anak angkat ni biarlah melalui saluran yg betul.
Miss dh dpt baby lom?

akak called...asyik engaged je...salah timing kot ?

personally, akak rasa bila kita  niat nak ambik anak angkat, kita mesti ikhlas nak jaga depa as if kita jaga anak sendiri...anak tetap anak...tak kira le apa status dia, jagaan, pembentukan siasah, cara pemikiran, percakapan, adap sopan semuanya kita yg tentukan, bukan org lain....

berdosa kalau kita bezakan depa ni kalau kita dah dikurniakan anak sendiri...anak angkat yg diserahkan pd kita bukan kah amanah drp Allah juga? bezanya bukan dari darah daging sendiri saja...hanya org yg tak reti bersyukur saja suka beza-bezakan anak-anak ni...

family members akak ramai yg ambik anak angkat, walaupun mmg dah ada anak sendiri...alhamdulillah semuanya are equally treated...sebutan 'anak anagkat / anak bela' tak penah kami mention...comel-comel pulak tu...eeeiii gerammm!!

my brother pun ambik sorang anak angkat - girl 5 years ago, masa tu umur dia baru 3 hari....muka pun mcm mak dia ( SIL )...ok je...pandai ambik hati...dengar kata & so far so good....sekejap je dah besar...skang ni mak dia dah risau mcm mana nak bagi tau yg dia ni anak angkat bila besar nanti....

kalau ada yg berminat boleh pm kiter, sbb ari tu auntie hubby ada tanya, sbb nyer ada sorang indon nie nak deliver kat tempat dia within this year...lupa plak bila.. dia mmg tak nak baby tu sbb tak mampu nak bela jd nak diserahkan terus kat org yg betul2 memerlukan..cuma nyer sapa yg mmg btul2 nak kena bayar bil hospital during delivery time tu jer bukan nyer monthly check up. Pastu sedikit duit saku utk mak bapak budak tu..segala urusan surat menyurat hospital tersebut yg akan handle... sekadar mewarwarkan lain2 hal don't put the blame on me ok

Reply #90 gilagila2's post

hmm...dah lama tak masuk sini...

BTW, GG ko call ckp ngan sapa....?? setau drimy depa ni ok jer very informative..

hi.. assalammualaikum semua...
sy haryani... sy pun skrg ni tgh bercadang nk ambil anak angkat di JIM (Jemaah Islam Malaysia) tpt ni perlindungan utk anak bermasalah... ari jumaat ni nk jumpa dgn penegtua dier utk appointment... harap2 adela rezeki sy... da 3 thn kawen, tp masih belum dikurniakan zuriat sendiri.. mungkin belum rezeki.... jadi suami dan sy bercadang utk bela anak angkat... nk jaga mcm anak sendiri/... doakan sy ye...

saje nk kongsi...
sblm nk ambik ank angkat, pastikn jgn dibinkn dgn bapa angkat..
mungkin semua tahukn..w/pun kite ikhlas nk ambik die, tp itu dikira bdosa..
tmbhan bile ank tu pompuan, die mmerlukn wali hakim bile ingin bkahwin nnt..
bukn bapa yg memelihara die..

selain drp tu, bile ank tu dh baligh, wajib utk kite menutup aurat, begitu juga ank itu..
w/pun tinggal di dlm rumah yg sama, msh ttp ade batasannye..
coz mereka bkn mahram kite..
itulh cabarannye bile kite mngambil ank angkat..
kecualilh, klu kite dh mjadikn saudara perempuan kite sbg ibu susuannye.
tu in case klu kite ambik ank boy..
tp klu ank girl msh lg bkn mahram utk suami kite..

tp kak, sy kalau dpt baby tu, sy niat nk susukan sendiri... bile da disusukan sy, bermakna dia da tak batal air sembahyang dgn suami sy... kenapa nk bg mak sedara yg susukan sedangkan sy bole susukan sendiri....