CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 222937|Reply: 1208

Perihal Anak Angkat - Contoh Surat Akuan di page 15 [MERGED]

Post Last Edit by ParinAmat at 26-9-2011 13:00

end of last month kawan lama aku call. kira rapatlah sbb dia ngan aku mmg rapat time skolah dulu.
rupanya dia nak mintak bela anak adik dia yg baru lahir. baby tu baru lahir berapa before dia call aku.
actually baby ni anak tak sah taraf. adik laki dia dah termengandungkan GF dia.
family kwn aku ni pulak dah mmg bengang giler sbb masa awal2 kes ni diaorg ada jumpa family pompuan ni nak kawenkan budak berdua ni tp family pompuan x nak. family pompuan antor ke Pusat tp budak pompuan ni dapat lari. and mak kawan aku ni dah sound kat kawan aku yg dia x nak kawan aku ni campor tgn lam hal.

tp kawan aku x sampai ati tgk. so masa GF adik dia bersalin dia yg fully support cost budak pompuan ni kat hosp. dr awal mmg adik dia nak bela baby tu. tp kwn aku ni pulak x konfiden lansung ngan adik dia lgpon dedua x kawen mcm mana nak bela. ada gak kawan adik dia nak tp dia x mo kasik. katanya dia x percaya dan x kenal sapa org yg nak amek tu. lgpon katanya org tu mintak bayaran. dia takot nanti kalo adik dia lupa nak bayor abih budak tu nanti. tu yang dia mintak aku tolong amek baby ni. dia ramai kawan tp kat aku jerk dia percaya.

so aku skang dilanda perasaan yg serba salah yg teramat sgt. ada diskus ngan hubby psl ni. dia x kisah tp dia tanya gak aku ready ke dr segi mental ngan fizikal? part tu mmg aku pening. aku cuma ada pengalaman jaga adik bongsu aku dulu dan anak buah aku. nak mandi baby pon aku x reti. lg satu..aku br jerk resign dan kewangan mmg x berapa kukuh sbb baru jerk start buat biz kecik2.

sebenarnya aku nak sangatttttt amek baby tu. tp aku takot kalo nanti aku tak mampu. nak bincang ngan mak bapak aku, aku x berani lagik. skang ni baby tu ada kat kawan aku ni. kawan aku pon bukan x nak bela..tp dia risau kalo mak dia dpt tau.

macam mana ni??????

Rate

1

Reply #1 Claudia_Lestat's post

skrg ni nak amik ke tak nak?

pasal jaga2 anak ni kan......aku dulu2 pun tak reti gak.....lagi la my wife bersalin sendri2 kat oversea...mak mertua plak sampai 4 hari lepas dia bersalin...so, 2 hari kat hospital, 2 hari lagi aku yang mandikan baby tuh...nak kata tak reti pegang baby? masa tu tak de masa nak tanya2.....aku amik baby tu & lap2 jek badan dia....kalu mak mertua aku datang lepas 2 weeks, rasanya memang tak mandi 2 weeks la anak aku tuh.....:lol

sebaiknya, ko fikir2 la yek....paling penting kewangan la...jangan pulak lepas dah bela budak tuh, bila sesak skit ko salahkan budak tuh jadik beban pulak..setiap manusia yang lahir ada rezeki masing2...insyaAllah, kalu niat ko ikhlas, Tuhan mesti balas dengan kebaikan...biar buruk sekalipun mak bapak budak tuh, tapi budak tuh tetap suci....tanggungjawab kita untuk pastikan dia tak ikut perangai mak bapak dia.....insyaAllah...

[ Last edited by  BingkaUbi at 16-7-2006 02:25 PM ]

Rate

1

claud...,
cakap hubby ko tu betul... dah bersediakah mental & fizikal?kewangan?
ko sendiri cakap ko baru resign kan..
so..think carefully..

mmg anak itu rezeki..tak dinafikan...
tapi dlm nak membesarkan mereka tu..kena ada pengorbanan dari segala segi yg seperti putu maksudkkan di atas tu..

sekarang ni ko tanya diri kau sendiri...?

tapi kalau sanggup utk menanggung segala risiko..teruskan aje..!!
mungkin ada hikmah di sebalik semua ini..
mana tau bila ko dah bela dia... rezeki ko makin bertambah..bisnes dari kecil2an boleh naik sikit lagi..bertambah maju... iye dak? wallahualam..

kalau aku le di tempat ko..mmg tak sanggup pada mulanya..
tapi bila aku tgk je wajah baby tu..mesti keputusan aku berubah punya..
pasal aku ni cepat kesian..cepat sensitif bila melibatkan bayi2 tak berdosa ni..

Rate

1

first time aku nengok baby boy ni kat umah kawan aku..menitik airmata aku. putu..aku pong jenis sensitif.
kesilapan mak bapak dia sampai dia lahir kat dunia ni buat aku rasa kesal.

itu yang aku pening skang. aku lak blom ada anak (x campor ngan anak tiri aku) tu yg mcm meronta ronta je jiwa. tp perasaan mcm bebelah bagi. separuh hati kata amek..separuh lagi kata jangan. mental dan fizikal?
aduh..dah baper thn lamanya aku x dengor baby menangis. kengkadang aku tanya diri aku sendrik.
"ko blh bangun ker tengah malam kalo budak ni nangis?". itu satu banyak lagi soalan yg aku tanya kat diri sendrik ni.

kewangan? itu mmg menakotkan aku. aku rasa takot sangat. aku laki bini br jerk set up new life dgn biz ni.   tp dlm masa yg sama mmg aku terdetik lam ati mana tau kot kot aku amek budak ni tuhan bg lebih rezeki pd aku??? dan terdetik jugak lam ati mcm mana pulak kalo aku laki bini nanti cukup makan cukup pakai jer???

kawan aku lak mcm harap sgt aku adopt anak buah dia tu. dan aku pon mmg nak sangat tp perasaan ni tgh bercampor aduk.
aduhhhh..bebetol aku dlm DILEMA skang ni.

Originally posted by lmokhtar at 16-7-2006 02:57 PM
Err...kalo ko taknak...aku tau ada org yg nak...

sapa kak Im?

ff: anak2 kak Im so cute. suka nengok diaorg lam BloG kak Im.

tapi kan claud..
ko pernah tgk tak..
org2 yg susah tu... beranak ramai..
boleh pulak bela anak diorang..

inikan pulak awak nak bela sorang...

** oh baby boy ye..sib baik jugalah yek.. kalau baby girl sok..susah pulak dia nak kawin
nanti..nak kena carik wali.. byk pulak hal timbul nanti..

Follow Us
ituler pasal. mak bapak aku dulu blh jer bela aku 5 beradik.

memula masa kwn aku tanya aku mcm over excited. sampai terbayang2 aku bawak budak ni pegi jalan2. buat besday party dia. tp laki aku potong stim bila tanya aku soalan sedia ke tak tu. hehehe..

ntahler..lama gak aku simpan menda ni. kengkadang aku rasa sebak jer. sebak sbb aku tak yakin ngan diri sendiri.

jgn le risau pasal duit. setiap anak tu ada rezeki masing2. kalau fikir pasal kewangan ni, rasanya memang sampai tualah kita tak boleh bela anak. cuma nak tanya sikit, boleh tak u beri anak tu kasih sayang sepenuhnya. macam anak sendiri? nanti bila dapat anak sendiri takut2 kasih sayang tu berubah. kesian nanti kat budak tu.

reply #9 mariamaria's posting

insyaallah. kalo satu hari nanti terbukak hati saya utk amek anak angkat ni nanti insyallah saya akan beri dia kasih sayang mcm anak sendiri.

hmm...berat..
pink rasa baik Claud fikir bebaik..
sbb nak amik anak angkat ni banyak susah senang nya..
nak amik ni buat sementara waktu atau amik terus..
mcam mana dokumentasinya nanti..legal ke idak..
kalau tak legal kang dia dah besar mak bapak dia nak amik balik mcm mana>??

kewangan satu hal...tapi orang kata duit boleh cari..
kalau Claud rasa belum bersedia baik jangan lagi..
serah je kat Jabatan  Kebajikan Masyarakat..
fikir la baik-baik..jangan nanti Claud dapat anak sendiri terabai pulak baby tu..
kesian dia...Pink yg ada dua anak ni kalau tengok baby terbiar pon pink
teringin nak bela..biasa la..instinct seorang wanita....

[ Last edited by  PiNk_RiBbON at 17-7-2006 09:41 AM ]

Rate

1

ituler dianya PiNk. menda ni bukan leh pikir sehari dua. aku pong buntu. bila dah ok rasa nak amek tetiba lak pikir kalo budak ni dah besor mcm mana? aurat antara aku ngan dia pon dah jd satu masalah yg besor.
kang mak bapak dia nak amek lps aku bela pon satu hal jugak nanti.

saya skrg ni tgh bela anak angkat gak baru nak masuk 2 bulan. dah lama kawin tp tak dikurniakan anak so mmg happylah bila ada org nak bg anak. mmg tak ada pengalaman jaga baby. dengan tak cukup tidonye.... dahlah pg nak kene gi keje.... mmg susah sket lah tp bila tgk muka baby tu rasa sejuk je hati ni walaupun geram sbb tak cukup tido... penat lg terutama bila dia meragam mlm. tp claudia mmg kena bersedia dari segi mental dan fizikal. klu mak claudia bole tolong jaga sama ok gak. sekurang2nya ada org yg lebih berpengalaman.

Rate

1

waaaa apa mau pikirkan lagi.....

ehemmm aku crite la pengalaman aku mendapat anak angkat terkejut.....
mulenye rase risau gitu gini bgn malam tukau pampers.. kalo hubby ok rase takde masalah ( aku nih golongan hubby kay )

pasal kemampuan tuh.. aku laki bini takder la senang sgt.. but since aku bela anak angkat aku nih... ya allah kalo sempit macamanapun ade je jalan rezki....

macam menumpang rezki anak plak rasenye kekadang... namun allah dah kate setiap org dah ditetapkan rezki....so rase nye rezki anak tu melalui ko la....sebab dalam rezki yang kita dapat hari2 ade sebahagian rezki org dilalukan pada kite.. tu sebab kenapa kita kena bayau zakat and sedekah make sure rezki kite berkat... kalo dah jaga anak tuh... huh tak tau nak kire macamana sedekah kite pada anak tuh....anak tu plak tolong kite beribadat sama.. think positif geng....

Originally posted by Claudia_Lestat at 17-7-2006 09:50 AM
ituler dianya PiNk. menda ni bukan leh pikir sehari dua. aku pong buntu. bila dah ok rasa nak amek tetiba lak pikir kalo budak ni dah besor mcm mana? aurat antara aku ngan dia pon dah jd satu masal ...

bab anak diambil lepas jaga....okay pi buat surat suruhjaya sumpah ( the most important doc bila amik anak angkat), insyallah kalo bawak mahkamah pun kite kukuh... namun jgn la putuskan silaturahim...
bab aurat tu memang satu isu yang besar... cube la bertanya kepada klinik mengenai suntikan hormon utk susu.. bila dah jadi anak susuan dah takde masalah... byk org kate suntik hormon nih memamcam efek... baik bertanya pada pakar how to reduce the effect ( derang kate paling ketara effect jadi gemuk .. entahla .. dunia dah moden sendiri ingat aaa...)

kalo tau pasal akak yang jaga anak HIV tu.. aku memang rapat ngan die.. sekarang ngandung anak no 7 utk susukan baby HIV die...and anak no 6 die dah 4 tahun yang die ngandung nak susukan jugak baby HIV yang die amik masa tu...anak yang die susukan tu pun dah umur 4 tahun...and talk about rezeki... aku tgk takde plak putus rezki die.. bukan la dtg bergolek.. but dipermudahkan rezki tu dtg dgn usaha kite

Rate

1

mama_Bella This user has been deleted
Fikir lah claudia.....
nak ambik anak angkat nie, tak boleh abaikan...nanti kita berdosa...
bila rasa diri dah bersedia dari apa segi sekalipun barulah boleh ambil..
Kalau pun claudia mengambil budak tu sebagai anak angkat...Bak kata orang
Rezeki tu berada dimana-mana... cuma cara yang patut kita tau jer.

Kalau dah betul bersedia., apa salahnya ambil budak tu..(kesian juga mama tengok)

jangan u biarkan ., dan abaikan budak tu sudah..

dari apa yg chem faham,claudia belum ada anak..ada anak tiri ..anak tiri ni tinggal dgn claudia atau dgn mak dia?

claudia,
perbuatan yg mulia jika claudia nak bela anak tu..anak tu tak bersalah ..kesian dia..
dan siapakan tahu dgn kehadiran anak ni dlm keluarga,rezki claudia sekeluarga akan bertambah..

cuma yg claudia kena ingat:-
1) bersediakan dari segi fizikal dan mental
2) mampu tak claudia nak bagi kasih sayang sama rata if satu hari nanti claudia ada anak sendiri..coz kalau dia terabai,dosa..

paling baik claudia tanya diri sendiri..dah sedia atau belum..then,discuss dgn ur husband bgtau yg u dah sedia (if u bersdia)..tehn dengar apa kata dia..

dan cara yg apling baik ialah claudia buat solat isthikharah..minta pentujuk tuhan dlm menentukan pilihan claudia..

good luck dear

Rate

1

sayulah bila baca posting korang.

entahlah..serba salah rasanya. hubby pon xde cakap banyak psl ni. bila tanya kawan2 diaorg kata buat apa nak amek lgpon br sethn jer kawen blom tentu i x boleh beranak. my step doter x duduk ngan i. tp taulah jarang2 jumpa ngan dia so i ngan step doter mmg x berapa rapat. tambah2 lagi mak betol dia slalu tambah perisa.

sometime rasa sunyi jerk kat umah ni. rasa mcm seronok kalo ada anak kat umah.

Originally posted by Claudia_Lestat at 17-7-2006 12:12 PM
sayulah bila baca posting korang.

entahlah..serba salah rasanya. hubby pon xde cakap banyak psl ni. bila tanya kawan2 diaorg kata buat apa nak amek lgpon br sethn jer kawen blom tentu i x boleh ...

bukan amik pasal tokleh beranak..

tenguk cam angelina jolie dan ramai artis hollywood macam nicole kidman, depa bukan tokleh beranak, masuk umur late 30s macam mak donna tu pun bleh beranak but i think depa amik anak angkat tu as 'practice', nak biasakan diri dulu dengan kids kut sesambil ringan kan beban masarakat..sebab depa kaya so bagus lah..it is a win win situation.

so i think kalo nak anak angkat, niat kene betui2..bukan amik pasal kekurangan apa pun but amik sebab sayang aaa gitu

tapi kene persediaan lah kut..esp financial, buat kira kira plan budget seme2 aa kendian amik kejesama pasangan dan kalo buleh famili kedua pihak aaaaa baru amik anak angkat tak kira lah umur dia camna.

tapi kita tak nafikan..kekadang bab fostering ni mengejut, tetiba tuhan takdirkan kita kene amik sesoang as anak angkat

lazimnya meke2 (pasangan) lama tak dapat anak, depa amik anak angkat, macam kawan saya, ayah dan mak dia actually pakcik dia, pasal depa tadak anak lamaaaaaaaaa so depa amik anak sedare depa (kawan saya) buat anak sulong angkat depa, kendian kawan saya dah tingkatan 1 baru makcik dia tu dapat baby kecik dan kendian lai soang..i think makcik tu around 40s baru dapat babies.

sebab depa bukan oang2 kaya so maybe depa amik anak sedare sendiri, senang skit keje kut. ntahkan sedare mara kita yang ada anak ramaiiiiii tapi kemampuan kurang skit tu..kalo kita tadak babies pe salah ringankan beban depa kan?

pepandai lah asuh , jangan rampas kose sebeno natural mother depa kan? misal cuti sekolah ke aa bawak balik jumpe mak btui dia pak btui dia..dan jaga hubungan dengan famili asal dia..i think ramai berkoge angkat macam ni ..it is a win win situation so i think sapa2 nak angkat angkat tu kene macam ni lah. ws

Rate

1

tu lah aji. psl tak blh beranak tu saya x nak ckp apa. bukan apa tu sumer rezeki dr ALLAH.
bila tgk org lain ada anak bohong saya kata kalo saya pon tak nak.

my friend pon ada cakap kot2 saya amek bulehlah dia slalu dtg tgk anak buah dia. cuma dia x nak anak buah dia woang lain yg jaga or hantar kat Jab Kebajikan Masyarakat. saya pon x nak baby ni kesana.

tp saya bebetol dlm keadaan yg serba salah.
ini anak orang yg nak diambil bukan nak bela anak kucing.
berdosa besor saya nanti kalo x jaga dia bebetol.

pada saya, kalo kamu aniaya anak kucing pun dosa besor to me. kalo kamu saja2 tebang pokok , saja2 musnahkan pkok yang duk bz bertasbih seme tu pun kira dosa besor.

perasaan takut tu biasa lah. maybe kalo anak sendiri sapa pun tokleh salahkan kita yer dak? ni anak kita..so sapa kamu nak salahkan aku kan?

but bila anak oang lain..kekurangan tu nanti bebila oang leh cakap kan? oang leh kata kita aniaya kita tak kasik makan kita dera so saya faham lah fear tuh.

but i think ur niat will keep ur faith kut ler k? yang penting kejesama suami. dia toleh lepas tangan pasal nak didik anak ni kene ibu dan bapa angkat, so bila satu down yang satu lai buleh bantu aa k?

kalo single mother susah skit kut. but to me kalo u dan suami btui2 serius, niat baik, kemampuan ada dan kawan yang rela nak kasik anak sedara tu kenal kamu berdua..to me jalan tu tuhan dah tunjuk lah kut.

ramaiiiiiii actually kasik anak esp meke2 yang ramai anak tapi tak mampu..saya dah tenguk dah , lazim di kampung2.

maybe sebab depa anak ramai dah..macam tak rasa sayang jek lepaskan but percayalah depa actually sayang cuma keadaan memaksa depa berpisah maybe untuk masa tu but kita yang faham ni patut sesangat berjaga2 jangan putuskan silatul rahim dan esp. jangan lupa ASAL USUL budak tuh..kene pandai lah..slo2 kasik tau sapa depa , asal depa, mak pak btui dia camna..so lama2 dia bleh terima. Memang susah but percayalah even dalam quran pun ada kisah macam2..dah sempurna dahhhh..nak cite poligami adaa nak cite anak angkat adaa..nak cite bermadu kasih suami isteri pun ada..aaa tu beauty quran k?

u need support jek..i tak tau ur hubby macam mana support dia but i think ur hubby must really support u seme cara, financial, moral, emosi etc.  kene btui konpiden aaa. masalah tu biasa lah..anak sendiri pun ada masalah. cuma saya wisau kalo kamu terlalu fear sangat ni kang..mende kecik jadik besor..dan kalo apa terjadi misal kematian abissss kamu salahkan diri kamu sampai teruk sangat..tu wisau tu k?

so toksah over thinking sangat. kalo kawan kamu dah setuju nak kasik anak buah dia tentu ada sebab kan? dia percaya kamu buleh lah. So cuma perlu support jek. kendian butir2 rasmi kerajaan, jabatan kebajikan ker or apa pun ler.  kawan kamu pun kata buleh salu datang tenguk so silatul rahim tu terjaga, hubungan koge asal dia tidak terputus so bagus lah.

toksah terlalu arap kesempurnaan, di sebalik masalah dan kekurangan tu nantik terbina sempurna ok? ws.