CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Claudia_Lestat

Perihal Anak Angkat - Contoh Surat Akuan di page 15 [MERGED]

Originally posted by baby_nurin at 23-2-2007 01:57 PM
tapi jgn jadi cam org kampong aku ( sebelah umah je )...
dia nie cikgu, ngajar kat penang.. kawen dah lama tapi tak der anak....

amik anak angkat.... kebetulan ader sorang pompuan anak  ...

jiran baby ni tak ambik secara legak ker? bukan ker mak baby tu kena buat surat penyerahan so dia tak boleh ambil semula baby tu kemudian hari? alhamdulillah dah dapat pengganti kan.....

Originally posted by PrintChez at 23-2-2007 02:22 PM
okey...
ni kisah family aku...cuma nak sharing, bukan nak aibkan sesape....
aku anak tunggal. pakcik aku terjumpa sorang baby boy kat hentian putra masjid jamek kira2 waktu subuh. ditinggalkan  ...

bagus kalau dapat parents yang tak bezakan kasih sayang antara anak angkat dan anak sendiri.. kita tak tahu apakah hikmah disebalik seorang anak angkat... paling kesian ada yang ambik anak angkat tapi dijadikan pembantu rumah.... :@

Originally posted by tehlaut at 23-2-2007 04:17 PM
err.... hari tuh mak ada cakap kat aku, ada tak sesap nak anak angkat. kawan dia punya kawan keje spital. terlalu ramai baby di tinggalkan selepas di lahirkan baik sah taraf atau tak.... nanti gu ...

tolong tanyakan yer tehlaut....

thanks in advance :tq:

Originally posted by sofeaz at 23-2-2007 04:19 PM
kalu u ambik ngan pusat perlindungan tu akan ade urusan ngan pesuruhjaya sumpah untuk pengesahan pengangkatan keatas baby tu yang perlu ditandatangani oleh ibu atau bapa kandung baby tu..dan kemu ...

sebab berkait dgn jabatan kebajikan lah saya tak eligible

tak per... dugaan untuk saya mendapatkan anak.....

Originally posted by mrs_teratai at 24-2-2007 01:36 AM
bagus topik nih... sy pun nak cari anak gak... dah 4 thn kawin lom ada rezeki...

mintak tlg bgtau sy juga ye... tima kasih

sama sama kita cari yer mrs teratai....

Originally posted by missuzu at 21-2-2007 12:08 AM
Salaam.

Minta laluan dari mod. jika tersalah bod minta dipindahkan ke bod yang sepatutnya., Terima kasih.

nak minta tolong pada sesiapa yang tahu sesiapa yang perlukan ibu angkat untuk anak ...

ko kawin dah brapa tawon...? hubby ko agree ke ko nak amik anak angkat....?

Follow Us
Originally posted by pastry at 24-2-2007 09:52 AM

ko kawin dah brapa tawon...? hubby ko agree ke ko nak amik anak angkat....?

persetujuan telah dicapai

Originally posted by missuzu at 24-2-2007 10:27 AM

persetujuan telah dicapai

bila ko kawin....
korang berdua umok brpa.....

Originally posted by sofeaz at 22-2-2007 12:34 PM
cuba la pegi ke pusat-pusat perlindungan yang banyak terdapat skang ni ..cth dar' asyaadah di batu caves,kewaja di gombak..kalu tak kisah la status baby tu...caranye mudah sgt..

Betul ke sofeaz? Saya ada 3 experience tentang orang ambil anak angkat ni.

1- Sepupu saya kahwin dah lebih 10 tahun tak ada anak pergi ke salah satu rumah kebajikan kanak-kanak. Seorang petugas di situ beritahu "Apa? Ingat ni anak kucing ke nak minta-minta jadi anak angkat". Patut ke macam itu? Niat sepupu saya ikhlas nak cari seorang anak angkat dari rumah kebajikan sebab nak besarkan anak itu dengan penuh kasih sayang & beri kehidupan sempurna dlm sebuah keluarga tapi sikap petugas itu betul-betul menyakitkan hati mereka. Sampai sekarang (dah lebih 18 tahun kahwin) mereka tak ada anak atau ambil anak angkat.

2- Kawan saya kenal seorang perempuan yg mengandung luar nikah yang nak gugurkan kandungan itu tapi dia pujuk perempuan itu supaya teruskan mengandung dan berjanji akan menanggung segala makan pakai perempuan itu sampai dia mengandung & habis pantang. Dia nakkan anak perempuan itu. Bila bayi itu lahir, mereka daftarkan bayi itu tapi kasihannya petugas pendaftaran letakkan nama dalam ruangan nama bapa sbg "Tiada bapa". Kawan saya merayu sekurang-kurangnya letak nama "Abdullah" tapi tak dilayan. Kerana bimbang anak itu akan terasa disisihkan oleh masyarakat, kawan saya ambil keputusan besarkan anak itu di luar negara. Dia bimbang bila anak itu masuk sekolah, cikgu akan tanya soalan bodoh (selalunya memang akan berlaku) "kenapa tiada bapa?".

3- Kawan saya juga, jumpa seorang perempuan Kelantan yang sedang mengandung anak ke 7. Suami kerja kampung dan tak mampu nak tanggung anak ramai. Dia tanggung kos bersalin perempuan itu dan tak cukup tu, dia beri rm2000 pada perempuan itu sebab beri bayi itu pada dia. Paper work cukup, perempuan & suami itu beri bayi itu sebagai anak angkat dan tak akan menuntut balik bayi itu. Setiap 2-3 bulan sekali pejabat agama akan datang melawat kawan saya untuk memastikan bayi itu tak di dera. Betul ke pejabat agama? Saya dah tanya 2 kali dengan kawan saya kenapa pejabat agama bukan pejabat kebajikan masyrakat, kawan saya pun tak tahu kenapa.

Nak ambil anak angkat ini lebih mudah jika urusan di buat antara mak kandung bayi itu dengan pasangan yang nak menjaga dari berurusan dengan jabatan kerajaan yang banyak birokrasi. Sepatutnya urusan pengambilan anak angkat ini dipermudahkan tapi kebiasaan bila isu sebegini di ketengahkan akan ada pula sekumpulan masyarakat yang akan mengatakan "Memudahkan urusan pengambilan anak angkat di mana-mana rumah kebajikan akan mengalakkan seks luar nikah". Adakala masyarakat kita ini kurang sensitif dan prihatin pada nasib malang anak-anak tak bernasib baik ini. Kesalahan orang tua tak perlulah diletakkan pada anak-anak ini, sekarang susah nak ambil anak angkat dari rumah kebajikan pun dah bersepah bayi di buang di sana sini.

Pendapat saya, jika kita beri perlindungan pada perempuan-perempuan muda yang mengandung luar nikah ini dari awal dan membantu mereka mencari pasangan yang nak memelihara anak mereka, sekurang-kurangnya kita dapat menyelamatkan nyawa si kecil yang tak berdosa itu. Tapi masyarakat akan tetap berkata "Kau ni galakkan seks luar nikah ke?". Letih...

[ Last edited by  sarahmirza at 24-2-2007 02:56 PM ]

Rate

1

Jiran saya baru ambil anak angkat, terkejut gak sebab tak nampak dia pregnant tiba2 kendong baby kecil baru lahir, comel pulak tu. Dia cakap dia ambik kat one of medical centre kat klang. Apa yang dibuat, dia letak nama dia kat situ, so pada masa yang sama ada satu girl nak lahirkan baby, so nurse pun call dia. Cuma bayar segala cost perubatan dan sedikit duit to that girl. Setahu saya, ada byk gak dgr yang ambik anak luar nikah dari hospital klang, ada satu tu tunggu 3 bulan selepas register dan dapar baby when nurse contact dia.

Originally posted by Nisda_ at 25-2-2007 12:27 AM
Jiran saya baru ambil anak angkat, terkejut gak sebab tak nampak dia pregnant tiba2 kendong baby kecil baru lahir, comel pulak tu. Dia cakap dia ambik kat one of medical centre kat klang. Apa yan ...

ohh di hospital klang kita boleh booking dengan letak nama yer... kalau orang luar dari selangor yang booking di hospital klang accepted tak?

Originally posted by monreyes at 21-2-2007 01:43 AM
Tanya kat hospital..ramai org yg tinggalkan baby yg tak sah taraf
lepas bersalin..

yup. selain tuh leh tanya kat klinik gynae... kengkadang hospital akan tepon klinik gynae tanya ada orang nak anak angkat tak... especially gynae clinics yang giat buat fertility treatment... sedara aku dapat anak angkat from klinik dr hamid arshat...

Reply #27 missuzu's post

rasanya boleh, tak semestinya kene duduk selangor. Bukan aje hospital klang, kat hospital tempat lain pun mesti ada anak luar nikah dilahirkan, cuba tanya.

ni tempat remaja berbadan dua berteduh...kena daftar dulu kalau berminat nak amik anak angkat...rasa2nya kena kawen kurang2 5 thn takde anak br dorang layan.
KEWAJA - 03-61857736, 013-3384868 cakap ngan Pak Ya

"Bila bayi itu lahir, mereka daftarkan bayi itu tapi kasihannya petugas pendaftaran letakkan nama dalam ruangan nama bapa sbg "Tiada bapa". Kawan saya merayu sekurang-kurangnya letak nama "Abdullah" tapi tak dilayan"

memang masa daftar baby tu ruangan bapa di isi dgn "tidak berkenaan" tapi masa anak tu umur 2 tahun kita boleh tukar ke abdullah atau  terus carry nama suami kita tp TANPA  BIN / BINTI

cth : suhana kamaruzzaman

[ Last edited by  nde at 26-2-2007 12:33 PM ]

kalu kt kewaja tu kawan i kawin tak sampai 2 taun pun dah boleh dapat...katanye selepas daftar lebih kurang 2 minggu akan di beritahu tapi x sampai 2 minggu dh pun dpt baby..comel sebijik cam muka dia....

Kalau nak ambil anak angkat dari baby yang kena buang, dari Kebajikan Masyarakat ker?

Bayi mulut bertampal pelekat plastik ditemui

KUALA LUMPUR: Seorang bayi lelaki dipercayai baru beberapa jam dilahirkan, ditemui dengan mulut berpelekat plastik dalam beg pakaian atas rak kasut sebuah rumah, di Kampung Sungai Cincin, Gombak, di sini, semalam.

Bayi yang badannya masih berdarah dan mempunyai tali pusat serta uri itu ditemui jam 5.45 petang oleh pemilik rumah ketika pulang dari Pasar Chow Kit.

Ketika ditemui, bayi itu dilihat meronta-ronta dipercayai akibat mulutnya ditampal pelekat plastik dan kelaparan.
Ketua Polis Balai Gombak, Cif Inspektor Mahyuddin Abdullah berkata, bayi itu ditemui dalam beg dibalut tuala dan plastik. Polis turut menemui sebatang pen dalam beg berkenaan tetapi tiada nota ditemui.

揚emilik rumah menemui beg pakaian itu ketika hendak membuka pintu rumahnya dan terus melaporkan kepada polis apabila melihat ada bayi dalam beg pakaian,

Originally posted by kikilalat at 27-2-2007 09:54 AM
Kalau nak ambil anak angkat dari baby yang kena buang, dari Kebajikan Masyarakat ker?   
Bayi mulut bertampal pelekat plastik ditemui

KUAL ...

aku nak baby nih

menarik jugak topik nih..saya pernah gak berkira2 nak ambik anak angkat sbb takde baby lagi...tp buat masa ni rasa mcm tak ready plak...entahla..rasa mcm nak anak sendiri jugak..

tp at least dptla tip2 yg bernas from this forum..mana tau tetiba terbuka hati nak proceed...

* rasa nak tenyeh2 je org yg suka2 hati buang baby nih..kita nak dpt sorang pun payah...

apa yg aku nak citer nih sekadar pengalaman aku.
Aku anak tunggal.  So abah aku sibuk nak cari anak angkat tetapi lelaki sahaja.  Satu hari ada laa bidan tu bagi seorang baby boy.  Now aku pun dah tua...heheheh ..adik angkat aku tu pun dah kawin, n dah ada anak.   Masalahnya di sini....adik aku tu dulu bukan laaa jenis yg baik2 sangat.  Dia tak melawan tapi menyusahkan sedikit dari segi percampuran dengan kekawan.  Tinggal di Penang, tahu saja laa.  Mak aku pening.  Bila abah aku meninggal, lagi pening nak jaga dia.  Kekadang terkeluar juga kata2 sesal dari mulut mak aku.  Tapi nak buat cam na, terima saja la.
Now....mak aku pun dah tak ada.  So aku ngan dia saja.  Kekadang aku pun terasa gak...kalau laa aku tak dak dia..kan senang.  Banyak masalah..tapi sukar untuk aku cerita kat sini.  Cuma yg aku nak cakap...tak semua anak angkat yg kita ambik tu akan dapat memuaskan hati kita.  Cam mak aku kata...kalau anak sendiri yg jadi jahat, rasa tak sesal sgt, sebab darah daging kita.  Tapi bila anak orang, rasa juga sesalnya.  Apa2 pun semua tu dari Allah   Aku tetap sayangkan dia seperti darah daging aku sendiri.  Tambahan pula now aku cuma berdua dgn dia saja.