CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Nape?Tak caye?

[merged] Jemaah Tabligh

jemaah tabligh tu ada pengasas dia..tak salah aku kat india kut
pasal kawan2 aku salu kene gi india cam kursus gitu..dalam 4 bulan

dah mamat tabligh mai apsal ko tak tanya mana asal usul depa dan lain2 lagi..tanya je laaa tentu depa tau ..kalo depa tak tahu parah lah tuh hihihihi

Originally posted by OZZMEN at 13-1-2004 02:34:
Aku tak tau apa2 pasal tabligh..cuma layan gak bila geng diorang dtg umah bujang ni..saja je..(tak sempat lari..hahaha)

Pastu..geng aku kutuk gila babas geng tabligh ni..tapi yg aku tengok..geng ...

Pengasas tabligh ialah Maulana Zakaria seorg muhaddithin.
Jgn lah kutuk - kutuk org .Kutk org bukan islam oun tak boleh inikan pula kutuk org islam.
Nak jadi baik bukannya senang..bukan hari cakap nak baik besok dah jadi alim besar..bukan sekarang cakap nak jadi baik besok dah jemaah lima waktu {kalau dapat camnie saya tabik }
Jadi kalau ada budak tabligh yg buat silap sikit-sikit tu kira okla...org tengah belajar..sekali sekala tersasar juga.nanti lelam insyaallah jadi ok.
Tabligh adalah satu platform yg baik utk mendekati islam.Kalau dulu kita rasa malu nak kemasjid atau malu nak guna sugi dll maka katika bersama jemaah tabligh kita dpt balajar semua tu ,kita dapat rasa zuhud dan tenang .
Jgn kita kutuk org tabligh kalau kita tak pernah ada pengalaman dlm tabligh. Cyba fikir ingat senang ke nak pergi rumah org lepas tu ajak gi masjid..dlm 22juta org kat Msia berapa org yg sanggup buat begitu.Nak ajak org pergi konsert senangla.

Kepada sesiapa yg nak join tabligh tu saya pesankan belajar dulu hal-hal fardhu ain. Belajar semayg bagi betul.sebab memeng ada dikalangan budak tabligh ni yg asyik nakkan fadhilat tapi tak betu..macam mereka nakkan fadhilat berjemaah tapi syarat berjemaah dilanggar dan ada yg semayang pun tak betul.
Nasihat saya sblm kita nak dakwah org kita dakwah diri kita dulu.Pada yg tak join tu jgn nak kutuk pulak. Sekurangnya dia org ada niat nak jadi baik dan nak org lain jadi baik . Kita???

Kalau dia org datang rumah tu jgnlah lari ..cuba dengar..pastu cuba ikut dia org pergi kat masjid ..mudah-mudahan kita dapt petunjuk dapat kesedaran..kerana Allah beri petunjuk tak kira tempat dan bukan semestinya dgn ulama saja...
lagi satu org melayu ni...pelik dia nak jadi baik ..dia nak petunjuk tapi tak nak pergi masjid..majlis ilmu atau zikir lagilah jauh..nak cari hidayah tapi cari kat padang bola atau kat dataran merdeka...boleh pikir sikit ke org melayu ooii!!!!!

[ Last edited by UFWL on 15-1-2004 at 03:24 AM ]

pesal nak kena pegi tempat orang tido kat masjid utk panggil org dtg dgr syarahan dorang? tempat sendiri tak leh ke...

Originally posted by kyas at 15-1-2004 05:20 PM:
pesal nak kena pegi tempat orang tido kat masjid utk panggil org dtg dgr syarahan dorang? tempat sendiri tak leh ke...

SETUJU!!!!

Originally posted by kyas at 15-1-2004 17:20:

1. Sebab nakkan sunnah; bermusafir,berkenal kenalan,menghubungkan silaturrahim,cari pengalaman di tempat org dll

2. Berdakwah pada org yg tak kenal lebih mudah dari berdakwah dgn org yg kita kenal :
Dalil...menasihati kawan lebih mudah dari menasihati adik/abang/kakak sendiri.
        Antara yg mula-mula menganut islam bukan dari kaum keluarga nabi s.a.w kecuali Ali Abi Talib.

Kalau tak caya cuba awak buat camtu kat kg/taman awak.

P/s : Bukan semestinya kena gi masji org kengkadang ada juga buat kat tempat sendiri.

Maafkan saya, saya rasa tabligh itu baik dan selari dengan Ahlul sunnah wal jamaah, tetapi saya rasa ade kekurangan sikit, yaitu pasal kewajiban keluar 3 hari, 40 hari dan 4 bulan tu.

Pasal kalau "wajib" itu sepatutnya merujuk kepada apa yg wajib didalam Al-Qur'an dengan Hadis...

Saya rasa itu jatuhnya sunnah... bukan wajib.

Allah knows best.

Follow Us
party_princess This user has been deleted
Originally posted by OZZMEN at 2004/01/02 02:34 AM:
Aku tak tau apa2 pasal tabligh..cuma layan gak bila geng diorang dtg umah bujang ni..saja je..(tak sempat lari..hahaha)

Pastu..geng aku kutuk gila babas geng tabligh ni..tapi yg aku tengok..geng ...

mostly diorang nie nampak jer baik tapi wayang jer sume tue!

rodriguez This user has been deleted
Originally posted by party_princess at 2004-1-16 07:31 PM:

wayang camner tu princess.tak baik gambarkan begitu hanya kerana segelintir sahaja.

ramai yg join tabligh sebab nak perbaiki diri mereka sendiri.jadi ramai gak yg jenis orang cakap..tak berjenis..tetapi diberi kesempatan untuk belajar belajar.apa yg didakwah tu sebenarnya untuk diri mereka sendiri.

kalau diluar negara..gerakan tabligh dah bangunkan banyak masjid..dan tarik semula saudara islam yg menyimpang jauh kehidupannya dalam islam.

pendapat saya..gerakan dakwah banyak caranya.kalo kerajaan mendapati tabligh menyeleweng..tentu sudah lama diorang mengharamkan gerakan nih.yg princess nampak tu mungkin segelintir lah sahaja.

one thing buat aku tak fikir tabligh ni efektif, depa tak ketuk pintu rumah oang bukan islam. dulu masa sembang ngan seoang kepala tabligh aku tanya camna nak elak perang, mudah je dia kta, kita islamkan satu usa nanti seme dah islam tadak banyak masalah dunia. aku tenguk sampai laaa ni stail depa macam tuh. nak masuk 20 taun dah pengalaman aku dengan tabligh ni tapi depa aku tenguk macam tuh. kalo mende elok boleh diperelok napa takmo buat? soklan ni aku dah aju pada ramai dak tabligh tapi tadak jawapan. rumah aku salu kene ketuk nak grup apa? semua penah ketuk. Mormon, Jehovah Witness salu mai sembang lagik. Belasah la mana patut. Budak tabligh pun rajin ketuk but selama hampir 20 taun metoda still sama. Aku pi mesjid gak dengan depa dengar tapi cite hadis je lah. Macam tak nampak peranak AQAL dalam metoda depa jek. Tang tu aku tak berkenan langsung tak pernah ikut depa masuk ka hape ke. Makan free jek kah kah kah
Ada waktu cukup mudah kalo nak nikah dari konsep depa. Ko kuor tabligh at least 40 hari ko dapat lah nikah depa. Ni tenguk area kut. Once depa dah membesar haluan lain lain sikit kut. Maybe tempat lain stail lain kut. But satu soklan aku depa takmo jawab. Kenapa tak ketuk pintu rumah oang bukan ISLAM dan seru depa? Misal tabligh duk lepak mesjid india mesia tuh, pih rumah wondering ke misled youth ke..ketuk dan sembang2 pasal islam? Dialog dengan bukan islam depa macam mana? Macam mana yang Deedat buat dia target bukan islam esp Christian yang asik mai umah dia dakwah2 kat aprika selatan, dia nangis2 pasal takdak jawapan nak belasah balik last2 Deedat jadikkan karier propagation of islam amongs non muslim. Why tabligh tadak usaha arah itu so itu yang pada aku tabligh is not holistic lagi. Maybe tu cara dan konsistensi depa or matlamat depa. Depa nak avoid conflicts agaknya but nabi pun anto surat kat bukan islam so kalo nak ikut kan depa yang 'beratkan' sunna tu malah pengasas depa sendiri ahli hadith napa tak seru pada bukan islam? Nak tunggu ada negara islam yang kuat cam dinasti ottoman kut?  to me mereka biasa saja macam jakim seme tu cuma depa universal macam arqam  dan beratkan sunna.

Originally posted by ajinomotonosuga at 18-1-2004 14:23:
one thing buat aku tak fikir tabligh ni efektif, depa tak ketuk pintu rumah oang bukan islam. dulu masa sembang ngan seoang kepala tabligh aku tanya camna nak elak perang, mudah je dia kta, kita is ...

Ada geng tabligh yg mendakwah org yg bukan islam..terutamanya dari golongan India muslim. Tabligh yg melayu nie lebih menumpu kpd golongan melayu sebab nak elokkan anak melayu
Buat apa nak dakwah org yg bukan islam masuk islam tapi selepas islamnya sama dgn yg bukan islam.
Contoh terbaik pd mlm tahun baru hari tu..berapa ramai yg hanyut tak semayg, mabuk dll. Kalau tak didakwah golongan nie ..apa nak jadi...?
Kalau 1000 org masuk islam sehari tapi semuanya tak semayg..mellepak..nak kata islam tu agama yg hebat dan indah?
Awak mungkin tak pernah tahhu kat Sabah sana..hari ini 100 org masuk islam tapi besoknya 80 org murtad..sebab?
Tak ada follow up dari golongan org islam sendiri...selepas masuk islam mereka terbiar ..kaum keluarga tak ambil peduli..mana mereka nak mengadu?
Jalan terakhir ..murtad(na'uzubillah)

Dakwah tu kerja kita..hidayat taufiq urusan Allah...jgn campurkan..kita buat kerja kita sudahlah...

Originally posted by ajinomotonosuga at 18-1-2004 14:23:
one thing buat aku tak fikir tabligh ni efektif, depa tak ketuk pintu rumah oang bukan islam. dulu masa sembang ngan seoang kepala tabligh aku tanya camna nak elak perang, mudah je dia kta, kita is ...

yANG KAU PUNYA AVATAR TU NAK TUNJUK APE TU ?
nAK TUNJUK ISLAM ITU AGAMA YG INDAH??????nf
:

Originally posted by party_princess at 16-1-2004 19:31:

Awak berkata seolah tiada seorg pun yg baik dlm dunia ni...
Nabi itu baik..adakah semua sahabat nabi baik seperti baiknya  Nabi?
Awak melihat dari satu sudut dunia tapi seolah-olah awak dah pergi ke seluruh pelosok dunia.
Sebenarnya awak dah membuat fitnah kpd org yg awak tak pernah tahu dan tak pernah kenal...camna awak nak minta maaf?

sebenarnya aku sendiri penah ikut dorang keluar... tak der apa yang pelik... dorang cuba amalkan sunnah... alah... bukan buat apa... sekadar berkumpul... bercerita... berdakwah... makan sama-sama dalam dulang... makan cara nabi... sampai beresih dulang tu... duduk cara nabi... tidur cara nabi... ala ala kem bina semangat gitu... aku pegi dua hari je... lepas tu balik... hidup cam biasa...

Originally posted by ajinomotonosuga at 2004-1-18 02:23 PM:

realistik aa skit... kalau ada org kristian dtg rumah berdakwah ajak pegi gereja kita suka ke? ... mau kena tangkap polis... masuk lokap... satu hal lagi... silap silap 2 tahun tanpa bicara...

tak perlah.. itu cara diaorang... kita buat aa cara kita...

mcm ni lah senang, tabligh ni bukan groupm tapi ikutan sunnah wal jamaah, rite? jadi... jangan mempersoal hal islam ke tidak mereka ni, kalau kita nak mengislam kan orang lain.... islam kan hati dan jiwa kita terlebih dahulu... cukupkan solat 5 waktu, kaji kewujudan Allah ta`ala... fahami istilah sifat Allah yang 20. kalau dalam diri sendiri, tak pernah bermunajat sepertiga malam malahan solat kadang

ye ke ada tabligh dakwah kat oang bukan islam? aku tak penah nampak kawan tabligh aku ketuk jiran bukan islam aku lepas pi umah aku pun..aku tanya depa sengih2 jek

yang kita sibuk kenapa hasnah tu murtad apasal? dia kene tabligh kat usa tu ada kita amik pot? depa ketuk pintu dak2 islam ada kita tahu? last2 jadik macam hasnah..murtad kemudian buat modal dalam porem

heran gak kata dah terdidik kat india bab tabligh aku kritik skit pandai lai amik hati wakakakaka tabligh seken hand kut gamaknya

napa dengan avatar aku? mamat tabligh pun zaman liar depa suke pakai sign avatar tuh. yang jelas aku nampak kawan2 aku yang join tabligh ramai busan nak escape busan je..makan pun besh2 aku tompang gak wakakakaka

toksah wisau laa mamat..aku tak kutuk pun jemaah pojaan ko tuh..depa pun dah tak larat mai umah aku nak sembang aku pot pet macam2. kawan aku lai dasat..siap slam the door lagi2 mamat jambang ni wakakaaka ko rang yang grass root tabligh ni dah cek yang atas2 kat tabligh tu btui ke? takut nanti cam arqam yang bawah main ikuttt je atas senget pun depa bantai ikut..ni jemaah ke pada ko mamat ufwl? pada aku islam tu dah jemaah. gotong royong adat melayu pun jemaah tak plak depa seret2 bab agama pun nak khusus itu ini. molek jek pun ha. apasal susah mesia nak gotong royong mende2 pekdah? agama galakkan. adat pun galakkan? nak tunggu jemaah tabligh baru berjalan seme2 ke? tadak mai oang jambang janggut serban jubah susah kan? so kita buat sme tu tak ikhlas laa idak gitu? dakwah tu wajib ko dan aku pun tahu. tapi dakwah camna? tentu dakwah hikmah. kalo cara aku tak hikmah apa kurang ko dan jemaah tabligh? ada budak soang mamat tabligh sibuk duk tanya aku, ente sudah keluar 40 hari ka?  dia punye alim dia ukur dengan 40 hari keluar tabligh kut tapi berani ketuk pintu saudara islam. siap tanya lepas pi umah aku, mana umah saudara kita lain? aku tunjuk jiran omputih sebelah, ni bakal saudara takmo ketuk ka? sengih cam kerang busuk heh heh heh jek. sudah lah mamat ko simpan tabligh ko dalam kepiah ko. sejak aku pom 1 aku dah sebati puak2 ni, dari abang aku kawan baik aku sekeluarga cikgu aku,  sampai pakcik seme2 ada terlibat tapi aku cam ni jek biasaa jek.

ps.
penah gak sepak depa keluar..dah ari2 mai naik busan aku dengo cite sama wakakakaka.

Originally posted by ajinomotonosuga at 21-1-2004 23:10:
ye ke ada tabligh dakwah kat oang bukan islam? aku tak penah nampak kawan tabligh aku ketuk jiran bukan islam aku lepas pi umah aku pun..aku tanya depa sengih2 jek

yang kita sibuk kenapa hasnah  ...

Memang awak betul berdakwah dgn cara berhikmah dan memang ada didalam golongan tabligh tu yg tak berapa manis kelakuan mereka..
Saya sendiri penah lihat ada budak tabligh yg solat pun tak sah..itu kenyataan ...dlm 1000 ada 100 yg tak elok ..itu lumrah..

Tapi kita kena faham ..mereka dlm belajar...nanti satu hari bila datang pertolongan Allah mereka kan dapat faham yg sebenarnya(insyaallah)
Jgn pukul rata semua jemaah tabligh tak baik..macam saya kata kat atas nu..jgn kata seolah-olah semua jemaah tabligh tu tak ada hikmah/ilmu dakwah..awak mungkin tak jumpa jemaah yg hafiz atau yg alim feqah dan lain-lain.

Awak tahu ke berapa kali Nabi s.a.w mengajak Abu Jahal masuk islam? Awak tahu tak Nabi s.a.w pernah pergi dakwah kerumah Abu Jahal pada mlm yg sejuk lagi gelap?

Adakah dakwah hanya sekali? Ajak org kearah kebaikkan hanya sekali?

Wallahualam.

napa dengan avatar aku?

Adakah avatar kau mencerminkan islam? Kau tak terasa ape-ape ke....bila cerita pasal islam dlam keadaan avatar kau camtu?

Originally posted by UFWL at 2004-1-25 12:18 PM:
napa dengan avatar aku?

Adakah avatar kau mencerminkan islam? Kau tak terasa ape-ape ke....bila cerita pasal islam dlam keadaan avatar kau camtu?

pasal tu kat post 'pemakaian kopiah' tu aku kask soklah, adakah kopiah tu IMEJ ISLAM?

adakah letak avatar 'molek' pada pendapat ko imej islam? ko ukur islam pakai imej? kita ukur komitmen budak tabligh ikut brapa lama dia 'keluar'?

kita cite pasal islam ka dalam MM nih? aku tak nampak pun, kita cite pasal manusia ada la kut..cuba ko pk beza mengagamakan hidup dengan menghidupkan agama, kalo ko pk agama tu kekadang idup dan mati ler.

aku tak pakai konsep2  islamkan akal dan bukan akalkan islam macam salu kite dengor, komen yang meleset.
perbuatan ramai orang islam zaman ni nak hidupkan agama walhal yang idup mati bukan agama tapi manusia. sampai main parti2 politik nak idupkan agama.
sampai 'bunuh diri' pasal konon nak make sure agama tu hidup wal hal tok imam salu cite tuhan yang pelihara islam nih. tuhan suh jaga nyawa , amanah tu tapi manusia islam kalo kita pandai, master putar belit, bukan saja eyes being deceived, mind pun sama malah belief seme2 tunggang terbalik. Aku tak penah rasa cite pasal islam pun. Cite pasal MANUSIA DAN KEPERCAYAAN mereka tu selalu laa. Apa tu cerita pasal Islam? Kalo tak kenal apa tu ISLAM nak cite pasal Islam camna? Kalo nak cite pasal nabi memang mamat tabligh handal, depa banyak simpan kitab orang lain tak penah jumpa pun kannnn?

Gapodio This user has been deleted
Originally posted by ajinomotonosuga at 2004-1-25 02:43 PM:
pasal tu kat post 'pemakaian kopiah' tu aku kask soklah, adakah kopiah tu IMEJ ISLAM?

adakah letak avatar 'molek' pada pendapat ko imej islam? ko ukur islam pakai imej? kita ukur komitmen budak tabligh ikut brapa lama dia 'keluar'?

kita cite pasal islam ka dalam MM nih? aku tak nampak pun, kita cite pasal manusia ada la kut..cuba ko pk beza mengagamakan hidup dengan menghidupkan agama, kalo ko pk agama tu kekadang idup dan mati ler.

aku tak pakai konsep2  islamkan akal dan bukan akalkan islam macam salu kite dengor, komen yang meleset.
perbuatan ramai orang islam zaman ni nak hidupkan agama walhal yang idup mati bukan agama tapi manusia. sampai main parti2 politik nak idupkan agama.
sampai 'bunuh diri' pasal konon nak make sure agama tu hidup wal hal tok imam salu cite tuhan yang pelihara islam nih. tuhan suh jaga nyawa , amanah tu tapi manusia islam kalo kita pandai, master putar belit, bukan saja eyes being deceived, mind pun sama malah belief seme2 tunggang terbalik. Aku tak penah rasa cite pasal islam pun. Cite pasal MANUSIA DAN KEPERCAYAAN mereka tu selalu laa. Apa tu cerita pasal Islam? Kalo tak kenal apa tu ISLAM nak cite pasal Islam camna? Kalo nak cite pasal nabi memang mamat tabligh handal, depa banyak simpan kitab orang lain tak penah jumpa pun kannnn?

IMEJ ISLAM? Pada aku imej Islam
- Apa yang nabi pakai
- Apa yang disarankan oleh Quran/Hadith.
Berdasarkan itu, pemakaian kopiah bagi I menunjukkan imej Islam. Dan kalau jews pun pakai so

Kalau nak berdakwah sebaik2nya kita praktikkanlah dulu ajaran Islam yang kita tahu. I kata sebaik2, maksudnya kita still boleh berdakwah walaupun kita masih belum sempurna dan tak berupaya mengikuti kesemua kehendak Islam. Tapi kalau nak berdakwah dgn Avatar hang dulu tu nampak janggal sangatlah.

Pendapat personal aku tentang tabligh pada keseluruhan - Bagus.

Memang ada kekurangan pada jemaah tabligh tapi kita berbalek pula lah kpd quran/hadith utk menilai activity mereka. Adakah
- Salah utk mereka ziarah umat Islam lain dari rumah ke rumah dan mengajak utk sembahyang jemaah di masjid.
- Utk bergerak dari satu tempat ke tempat lain dan beriktikaf di Masjid
- Memberi peringatan tentang iman dan amal (ceramah mereka very basic dan berkisar pada benda sama).
- Banyak lagi lah ....

Pada saya ianya tak bertentangan dgn ajaran Quran/Hadith, cuma sesetengah orang tak suka dgn cara begitu dan tak suka di beripenerangan dan diajak ke masjid. Kalau kita boleh keluar negara utk berkursus dsb kenapa kita rasa janggal utk beriktikaf di masjid utk beberapa hari?. Kalau kita sanggup hantar anak kelaur negara utk belajar kenapa kita rasa janggal utk melepaskan anak kita dgn jemaah tabligh?.

Saya pernah ikut tabligh masa sekolah menengah dulu ... dan saya rasa ia sedikit sebanyak menolong saya dalam memahami Islam. Sekarang nie saya tak pernah ikut tabligh sebab rasa tak secocok dgn style saya tapi saya  menolong jemaah tabligh sedaya saya sebab bagi saya mereka melakukan dakwah dgn cara mereka yang tersendiri. Saya juga pernah menemui beberapa non-muslim yang memeluk Islam melalui tabligh semasa di o'sea. Dan ada juga few kawan kat malaysia yang become better person after joining tabligh. At the same time ada juga pelampau2 tabligh yang menjatuhkan imej tabligh sendiri spt buat kotor kat masjid, melebihkan tabligh dan tinggal anak-bini, tapi itu semua outlayers. Kita tak boleh menghukum tabligh base on few outlayers. They are still doing more goods than bad thing to Islam.