CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: horatio_macho

Hubungan Dgn Mentua

amerald replied at 5-3-2018 04:10 PM
Banyak MIL yg xpuas hati dgn menantu pompuan ni........
ape yg xpuas hati pn xtau

Sebagai seorang ibu mertua, akak faham apa yg MIL ni nak.. Ada mcm2 kehendak diaorg yg kadang2 x realistik..
-Takut menantu perabihkan harta/duit anak diaorg.
-Nak anak bertggjwb sepenuhkan kpd diaorg sbb dia dah besarkan dan beri pendidikan terbaik yg mampu.
-Cemburu dgn menantu. Perhatian anak  dah beralih kpd perempuan lain.
-Nak menantu perfect walaupun anak sendiri mcm hampeh.
- She deserves better than anyone else..

Ni je yg akak mampu rumuskan selepas akak sendiri menjadi menantu selama ni..

carly_lah replied at 2-5-2018 01:32 AM
alhamdulillah... dh 11 tahun kawin, tp hubungan dgn mak mertua makin erat... syukur sgt... mmg the g ...

Kalau ada kesabaran, in syaa allah things will turn out better..

Lavender_Flower replied at 5-5-2018 01:12 PM
ada persamaan sikit.... tak bagi kita duduk asing dan semua kena ikut cakap dia je
dari makan ap ...

Kenapa LF blh duduk asing? Sbb MIL tinggal seorang ke? Atausuami LF anak bongsu?

ayamserati replied at 25-5-2018 06:40 PM
walau mcmana pun..pengalaman ada mertua akan jadi pengajaran pada diri sendiri utk  menjadi mertua u ...

Betul. Usaha utk menjadi mertua yg lebih baik kpd menantu kita sendiri nanti..

Plime replied at 1-6-2018 07:03 PM
Pada ibu-ibu yg masih tak puas berkepit dgn anak lelaki walaupun dah 28 tahun hidup bersama, semua b ...

Adik akak anak lelaki tunggal & bongsu. Rumah tua tu mmg kami sepakat dah beri hak kpd dia. Selagi Mak masih ada, Mak akan duduk di rumah tu. So, Mak akak skrg duduk dgn anak lelaki tunggal, menantu perempuan tunggal & dua anak lelaki diaorg. Akak pulak pesan adik ipar akak suruh beli rumah sendiri. Bkn apa. Bila ada rumah sendiri, blh la hias ikut kehendak & nak buat apapun x perlu persetujuan dari Mak akak. Skrg ni, Mak akak uruskan rumah tu dgn seorang helper yg datang seminggu dua kali. Adik ipar nak usik apa brg pun dia x berani. Nak tambah hiasan oun takut2 sbb tu kan rumah tua. Kakak2 akak masih punya loud voice utk buat decision ttg rumah tu. Akak x kuasa.. Tu sbb akak ckp dgn adik ipar, beli rumah bila dah mampu. Bkn utk oindah ke rumah baru sepenuhnya tp blh dijadikan weekend spot utk relax2 & santai2 dgn suami.

Plime replied at 1-6-2018 07:03 PM
Pada ibu-ibu yg masih tak puas berkepit dgn anak lelaki walaupun dah 28 tahun hidup bersama, semua b ...

OK. baiklah. tapi anak biasala. mana nak dengar cakap. mak ckp jangan kawen lagi, sebok nak kawen.

Follow Us
Kak-Leen replied at 6-6-2018 07:49 AM
Kalau ada kesabaran, in syaa allah things will turn out better..

carly dari mula jadi menantu, mmg x de masalah dgn mertua... mertua mmg best sgt... 1 perangai mil yg carly puji, dia x pernah mengumpat menantu lain dkt menantu lain... itu bukan sifat dia... dia x puas hati pun, dia diam aje... bg dia, yg penting anak2 dia bahagia..

Kimoraleesimons replied at 23-3-2018 10:21 AM
I dulu slalu kena pukul dengan husb i. Mak mentua i pun tak suka kat I. baling periuk lah apalah. th ...

Ya Allah tabahnya youu tapi tu la end up berpisah disebabkan mertua.. hopefully you're in much better place now

Kak-Leen replied at 6-6-2018 08:00 AM
Adik akak anak lelaki tunggal & bongsu. Rumah tua tu mmg kami sepakat dah beri hak kpd dia. Selagi ...

ye betul tu akak.. kita nak la juga hias hias, nak ada ruang tamu sendiri, dapur sendiri, privacy. system rule dalam rumah sendiri.. tapi apakan daya, sebab menumpang rumah orang, mana boleh buat suka hati kita doakan saya pun dapat rumah sendiri ye, kitorang masih dlm proses nak beli rumah sendiri tapi shared asset, tapi tula kalau pindah rumah baru pun mmg akan bawa juga mertua bersama. memang tak dapat la nak santai2 di hujung minggu huhuhu

Kak-Leen replied at 6-6-2018 07:51 AM
Kenapa LF blh duduk asing? Sbb MIL tinggal seorang ke? Atausuami LF anak bongsu?

hmmm ada je bapa mertua.  suami anak kedua (first n last perempuan duk india dah kahwin kat sana) mak mertua pun ada je rumah kat sana tapi nak juga duk sini tahun2 pi balik bercuti kat sana lawat anak cucu.

saya ta kejam saya cakap duk umah asing tapi dalam satu kawasan mcm block sebelah or taman sebelah senang sikit na pantau.
tapi tak boleh gak.
bila duk sama saya hari2 makan hati berulam jantung. langsung takde privacy n semua diatur olehnya. Selalu marah2 anak dia tapi ayat sindir2 kita la.
klu kita kuar laki bini pun kejap2 call rimas. dia na semua ikut kehendak dia je, suami ikut je saya yang jadi mangsa. entah boleh bertahan berapa lama. sabar kita pun ada hadnya.  saya dah banyak kali slow talk dgn suami tapi hampa.
org lain kahwin duk asing tapi masih jaga kebajikan mak ayah n perkahwinan dia org ada privacy dan bahagia je. nak juga life mcm tu ...
Moga Allah Makbuklan Doa2ku dan moga aku utk hidup bahagia.

Lavender_Flower replied at 6-6-2018 04:41 PM
hmmm ada je bapa mertua.  suami anak kedua (first n last perempuan duk india dah kahwin kat sana)  ...

Org2 mcm ni la patut simpan aje anak lelaki masing2. Dah dewasa. Dah ada pasangan yg sah. Biarkan anak menantu tentukan kehidupan mereka sendiri. Kalau ada keperluan, baru lah blh ditegur atau dinasihatkan dgn berhemah. Sbb masing2 dah dewasa, kan..

Akak harap suami LF akan sedar betapa besarnya tggjwb terhadap isteri, terhadap diri sendiri dan seterusnya kpd makayah sendiri. Bkn suruh menderhaka tp biar tahu priority dlm kehidupan..  Yg maknya pun, harap ada kesedaran. X perlu nak marahkan anak, menantu disindir2..

Plime replied at 6-6-2018 04:28 PM
ye betul tu akak.. kita nak la juga hias hias, nak ada ruang tamu sendiri, dapur sendiri, privacy. ...

Ada duit lebih, get a comfortable apartment for your private moments dgn husband. Bila2 ada sehari dua tu curi dan luangkan masa di sana.. Tp kena jadi uour hideaway.. Maksudnya jgn sampai ke pengetahuan yg berkenaan. Akak mmg berangan ada satu cozy apartment to relax once a while.. Tp setakat ni suami masih belum berkemampuan..

carly_lah replied at 6-6-2018 11:21 AM
carly dari mula jadi menantu, mmg x de masalah dgn mertua... mertua mmg best sgt... 1 perangai mil ...

That should be it. Nak anak2 bahagia tu sepatutnya jadi keutamaan mak ayah ni. Kalau anak2 menantu x bahagia, akak x nampak celah mana kita nak hidup dgn tenang..

Hana replied at 6-6-2018 10:26 AM
OK. baiklah. tapi anak biasala. mana nak dengar cakap. mak ckp jangan kawen lagi, sebok nak kawen. ...

Nak ditahan2 pun, sblm kahwin ni nampak semuanya indah. Anak2 x nampak realiti betapa besar dan berqtnya tggjwb tu.. dan betapa pentingnya kesepakatan dlm berumahtangga ni.

Pd akak, ianya adalah failure dalam didikan keluarga terhadap anak2 ni utk bertggjwb.. Later of the day, expect too much from the son/daughter. Dan mak ayah ni ada juga yg x tahu nak menghormati anak2.. Buat anak mcm budak2..

Kak-Leen replied at 6-6-2018 08:26 PM
Org2 mcm ni la patut simpan aje anak lelaki masing2. Dah dewasa. Dah ada pasangan yg sah. Biarkan  ...

itulah kan nak sangat anak kahwin lepas tu dera hati perasaan menantu.
saya stress sangat hari2.

tak tahu nak buat apa baru suami ingat kat kita n tahu kita pun ada hati perasaan.
biar kami je tentukan kehidupan kami, dan duduk asing.

masalah macam nie nak berubat cara rawatan islam pun tak boleh kan.
so berdoa berdoa mengadu dekat Allah je lah yg boleh.

Lavender_Flower replied at 7-6-2018 10:33 AM
itulah kan nak sangat anak kahwin lepas tu dera hati perasaan menantu.
saya stress  ...

Ooo senasib la kita ye. cumanya sy takda fil, mil ibu tunggal so makanya memang wajiblah kitorg WAJIB tinggal sebumbung. tapi begitulah takda privacy dan semuanya dikawal rapi oleh maknya. Financial account suami pun dikawalnya. kadang-kadanng keluar pun dia akan ikut, kalau tak ikut haruslah call tanya dan pesan itu ini. memang makin hati berulam jantung je la
Moga doa kita yg teraniaya dimakbulkan Hendaknya ya...Aminnn

Plime replied at 7-6-2018 12:13 PM
Ooo senasib la kita ye. cumanya sy takda fil, mil ibu tunggal so makanya memang wajiblah kitorg WA ...

senasib lah kita ye...
bapa mertua baik tapi sian dia pun kena kongkong dgn wife dia tu. ta berani buka mulut.
dia ikut je la ckp bini dia walaupun dia tahu benda tu salah

Kak-Leen replied at 6-6-2018 08:31 PM
That should be it. Nak anak2 bahagia tu sepatutnya jadi keutamaan mak ayah ni. Kalau anak2 menantu ...

alhamdulillah... mmg itu le sikap mertua... x pernah nak campur atau mengumpat menantu lain.... yg bbest skg mertua jadi rujukan carly... apa2 petua pemuda semua tanya dia....

alhamdulillah..dulu kan aku pernah cerita pasal kes MIL aku suruh husbnd ceraikan aku mase pregnant... now.. aku dengan MIL dah berbaik2.. hati dia terbuka lepas aku bersalin..mase pantang dia yg nak jg aku ngn baby.. 2 minggu lepas pantang umah mak aku...buat pertama kali lepas aku bergaduh ngn MIL aku..aku balik umah dia..n now hubungan kami semakin rapat.. even aku xselalu g rumah dia.. tapi kami akan selalu call... doa aku dah dimakbulkan Allah.. aku harap hubungan kami mertua dan menantu baik sampai bila2...

mamiary replied at 19-3-2018 10:00 AM
mak mertua jenis dengki  dah 2 tahun kahwin, pun masih nak interfere marriage orang n selalu  ...

mak mentua ok.

tp bab masak je selalu kena buli.
masa majlis bertandang je dh kena masak utk anak2 dia n biras2.
penat bukan main.