CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3418|Reply: 13

hukum matikan handphone semasa solat

p/s: sori kalau dah ada

[ Last edited by  ibnur at 12-4-2007 10:49 PM ]

apa salahnya oofkan hset dlm 10 min utk kita mengadap Allah s.w.t ..

Islam itu mudah

Kalau tak nak off pun.. jangan le buka bunyi... lepas solat boleh tahu siapa yang call atau beri sms.

Reply #4 ct_og's post

betui2...

mcm2 cara ada....

sekarang mungkin masih pelik kalau kita menyeluk poket keluarkan handphone utk mematikannya. tapi kelak bila ramai dah tahu benda ni dibenarkan maka beransur2 ia menjadi benda yg bukan pelik lagi. sebetulnya ramai benar yg masih tak tahu lagi benda ni, pasal masa aku solat jumaat kerap kali dengar telefon bimbit somebody berbunyi dan dibiarkan bunyi lama, sekali yg keluar lagu pop masa kini pun ada. merah muka mamat tu.

Follow Us

Reply #6 tobby's post

yaya ....kalau bunyi tambah2 lagu best...memang ketara sangat...

baik off sebelum smayang...kalo jadi gak kena off cepat2....

Originally posted by tobby at 1-4-2007 05:44 PM
sekarang mungkin masih pelik kalau kita menyeluk poket keluarkan handphone utk mematikannya. tapi kelak bila ramai dah tahu benda ni dibenarkan maka beransur2 ia menjadi benda yg bukan pelik lagi ...

Emmm... dapat saya bayangkan kegelisahan rupa mamat tu... lepas ni pasti dia ingat nak offkan handfone sebelum solat...

manusia ni tidak maksum dari sifat lupa.  kemungkinan lupa off handphone tu kadang-kadang berlaku.  ni pun banyak berlaku di Masjid al-Haram dan Masjid Nabawi.  biasanya dia oprang akan offkan handphone semasa solat.

masaalahnya bila sesetengah jemaah bermazhab shafiiyah, tak berani nak offkan handphone berdering sebab takut melebihi 3 pergerakan.  jadi berdering le handphone tu sampai berhenti sendiri.

[ Last edited by  ibnur at 1-4-2007 10:10 PM ]

aku tensen jer kalo tgh solat, ( lebih2 lagi time jumaat ) sekali keluar la nada bunyi lagu citi nurhaliza la, lagu spider la, lagu samsons la, ikut kan hati lepas solat wa nak terjang jer org tu,

beli henfon mahal2 tapi time solat tak nak tutup...

Originally posted by salimrock at 2-4-2007 07:46
aku tensen jer kalo tgh solat, ( lebih2 lagi time jumaat ) sekali keluar la nada bunyi lagu citi nurhaliza la, lagu spider la, lagu samsons la, ikut kan hati lepas solat wa nak terjang jer org tu ...

bukan time smyg jumaat jer, dalam surau shopping2 mall pun diorg leh dok bergayut cakap kuat2 x hormat lansung org yg tgh dok sembahyang. nama pun surau kan, b4 masuk tu silent la hp tu, pas sembahyang, nak gayut 4 jam pun lantak la, kalau rasa nak bergayut jgn la msuk surau lagi, x faham2... nak marah dah tua pun, bukan x faham yg mana patut, yg mana tak... ntah la...

Asalamualaikum wbt.

Nota dari TELIKOM yang di tampalkan biasanya di tiang Masjid sebelum masuk ke dalam ruang solat bunyinya "Utamakan Seruan Allah" (kalau tak silap aku lerrr... cengitu bunyinya...kalau silap maap lerr.. rasanya faham dah apa dia nak kita suruh buat sebelum masuk dalam masjid.... ).

yg cub tau, cara di atas tu salah..

seingat saya, melakukan  lebih dari 3 pergerakan boleh membatalkan solat. ni yg cub blajar dulu la..
tp dlm kes diatas tu, kita buleh rujuk perkara ke 5...

11 perkara yg membatalkan solat:
1.Meninggalkan salah satu rukun solat
2.Berhadas kecil atau besar
3.Makan atau minum
4.Terkena najis pada badan, pakaian dan tempat solat
5.Melakukan pergerakan pada anggota yang besar tiga kali berturut-turut
6.Berkata-kata
7.Berpaling dada daripada arah kiblat
8.Ketawa dengan mengeluarkan suara
9.Terbuka aurat dengan sengaja
10.Berubah niat
11Murtad

Ps: mana la nak khusyuk ni. dlm ati sure ckp.. "sapa la yg kol aku nih? alamak kena matikan hp la dulu ni.. klu ta org sblh marah aku plak"

[ Last edited by  kecubung at 2-4-2007 04:10 PM ]

Originally posted by kecubung at 2-4-2007 04:08 PM
yg cub tau, cara di atas tu salah..

seingat saya, melakukan  lebih dari 3 pergerakan boleh membatalkan solat. ni yg cub blajar dulu la..
tp dlm kes diatas tu, kita buleh rujuk perkara ke 5. ...

tentang pergerakan 3 kali boleh refer sini:  http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D5

Dalil boleh bergerak 3 kali:
1. Diriwayatkan juga dari beliau Shallallahualaihi wa sallam, dalam hadits Abu Qatadah Radhiyallahuanhu, bahwa pada suatu hari beliau shalat bersama orang-orang dengan memangku Umamah bintu Zainab, apabila beliau sujud,beliau menurunkannya, dan saat beliau berdiri, beliau memangkunya lagi [Al-Bukhari, kitab Al-Adab 5996, Muslim kitab Al-Masajid 543]

Dalil batal bergerak 3 kali:
1. so far tak jumpa lagi hadithnya. tapi ianya hanya pendapat ulama sahaja.

Perlukah kita bergaduh tentang perkara khilaf?
Jawapannya: tak perlu gaduh2. berbahas takpa.