CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: WonBin

GPS - Global Positioning System on Handphone & PDA Phone (N96, 6110, BT GPS)

Close [Copy link]
Originally posted by tonkgang at 20-4-2007 10:25 PM
selayang dekat2 area bt caves, sri gombak b4 rawang. format jalan tu mmg mcm ko cakap, (nama jalan, j). area kl memang detail. byk gila POI. even ada lambang 7eleven. tp garmin xt ni nak kena bia ...

Ini nko guner ngan N73 ker?

Aku dgr Map Gps untuk Handphone, diorang tak function Auto Routing.......

"On Next Junction Turn Left"

Err.... kalo ade... buleh tak aku tahu jenis GPS Receiver apa yg nko pakai?

@dvpro
area selayang baru dan bandar baru selayang. kalo dr sri gombak start dr pinggiran batu caves tu menghala ke selayang da mcm kosong. ada jalan besar je

@peace
aah n73. sekarang aku gunakan garmin xt mobile ni utk tengok peta je. xda navigation sbb xda gpsr. kena ada gpsr garmin baru boleh pair. sebelum ada garmin xt mobile ni, dorang guna smartcomgps. scgps ni boleh pair dgn gpsr brand lain tp kelemahannya dia xda auto-routing.

selain garmin xt dgn smartcomgps, handphone symbian boleh gunakan tomtom dgn route 66 utk gps. dua2 ada buat navigation n auto-routing tp xda map utk malaysia.

secara ringkasnya:

garmin xt mobile: free
pro - ada navigation dan auto-routing. boleh guna map dr malsingmaps yg mana mmg detail dan selalu update.
con - kena guna dgn gpsr brand garmin je. mahal

smart2go: free
pro - boleh pair dgn gps receiver (any brand) dan ada auto-routing.
con - tp auto-routing tu kena ada lesen dia. means kena bayar. map pulak xdetail banding malsingmaps

smartcomgps: bbayar
pro - boleh pair dgn sebarang gps receiver gak dan guna map dr malsing maps jugak
con - tp guna gpsr sekadar navigation n gps tacking je. xda auto-routing

tomtom n route 66: bbayar
pro - boleh pair dgn any gpsr. navigation n auto-routing. software pilihan utk org2 kt oversea
con - xda map malaysia. xleh pakai la pon

tu jela yg aku tau. aku bukannya pernah guna

Rate

1

powernye nokia...bile aku nak dpt 1 ni...

aku x paham ape weh..aku tgk dalam henpon tuh ade peta jerk..dengan kagumnye aku berkata...waaaaa..ade peta ble pusing2 macam peta setelit google tuh..hehehe..aku kena baca dan pahamkan la mende ni..baru reti nak guna kot...kot la...tu pun kalo aku mampu pahamkan diri aku

Reply #45 speakerrosak's post

senang cerita mcm ni. gps navigation ni kalau kita ada software dan juga gps receiver/device (GPSr) yg bersesuaian, kita boleh tau exactly kedudukan kita dekat dlm map tu. sesetengah software ni kita boleh buat turn-by-turn navigation. sebagai contoh, kita setkan dekat fon/pda kita nak pergi puchong dari subang, fon akan buat calculation jalan mana yg terbaik/terdekat dan akan beritahu simpang mana yg perlu diambil berdasarkan kedudukan kita pada ketika itu.

dan biasanya dalam map ni diletakkan juga Point-of-interest (POI) seperti hotel, shopping complex, stesen minyak dan mcm2 lagi. kita boleh gunakan fungsi search utk mencari POI ini atau nama jalan destinasi yg kita nak tuju. itulah secara ringkasnya. dlm page first tu byk terangkan teknologi gps ni dan kegunaannya

Follow Us
Originally posted by tonkgang at 22-4-2007 05:19 PM
senang cerita mcm ni. gps navigation ni kalau kita ada software dan juga gps receiver/device (GPSr) yg bersesuaian, kita boleh tau exactly kedudukan kita dekat dlm map tu. sesetengah software ni  ...

tq weh sebab menerangkan kat aku guna bahasa kampung...waaaaaaaaa..kagumnye aku...terel betul la skang ni ek..hehehe..owh.aku x terkejo nak melayan teknologi enpon skang ni..yang ada lam enpon aku pun x reti2 nak guna sampai habeh..habeh2 sms ngan call jerk..hehehe..aku kena explore lagi nih..aku baca..tapi x paham sebab penggunaan bahasa tu membuatkan aku x paham..contoh ayam makan dedak..kalo x paham dedak tu apa..camne nak paham ayam tu makan apa..kan kan kan..pepun thanks..sebab memahamkan aku..

Reply #47 speakerrosak's post

hehe. no prob la bro. kalau ada apa nak tanya/xpaham tanya je. nak lagi expert boleh refer dvpro. dia guna benda2 gps ni. dlm thread lain kata adik pakai n95 kan. yg tu da siap built in gpsr. try la dan kongsi2 la dgn kitorang kat sini

Reply #48 tonkgang's post

tonk yg smart2go tu bole buat ke navigation.. kalau nak buat kena ade alat yg leh terima GPS ke.. cam tu ke... aku lemah skit ar bab GPS ni..

Reply #49 Rempit_25's post

yup. kena ada GPSr baru boleh buat navigation. tp utk smart2go kena bayar kalau nk guna navigation tu. kalau xnak bayar boleh je guna simulation utk nak tau jalan dr point A ke point B. tp memang x efektif la nk kena tgk simpang mana setiap masa.

Originally posted by tonkgang at 22-4-2007 09:41 PM
hehe. no prob la bro. kalau ada apa nak tanya/xpaham tanya je. nak lagi expert boleh refer dvpro. dia guna benda2 gps ni. dlm thread lain kata adik pakai n95 kan. yg tu da siap built in gpsr. try ...

ahaks..ok thx bro..tu la..aku tgk yg dr n95 tu la aku tawu ada map..tapi just ingatkan map bodo gitu jerk..rupenyer x ku sangka begitu hebat function map tuh..hehe..nnt aku try la gune menatang tuh..tu pun kalo aku gheti la..huhuuh..

Originally posted by speakerrosak at 26-4-2007 06:10 PM

ahaks..ok thx bro..tu la..aku tgk yg dr n95 tu la aku tawu ada map..tapi just ingatkan map bodo gitu jerk..rupenyer x ku sangka begitu hebat function map tuh..hehe..nnt aku try la gune menata ...

Bukan map bodoh....siap boleh cakap lagi

Kalau anda driving laju sedangkan di hadapan anda ada corner, GPS ini akan suruh anda slow down........takut accident.

Kalau anda perlu belok, GPS ini akan suruh anda slow dan turn right or left.

GPS juga boleh tahu berapa laju kereta anda driving.

GPS juga boleh tandakan kedudukan anda dalam map dalam lingkungan +- 10 meter ralat. Hebat woo.

GPS ini almost real time, boleh nampak kereta anda bergerak di dalam map itu.

Best of all, GPS is free.....gunalah sampai bateri habis

Originally posted by WonBin at 26-4-2007 06:58 PM

Bukan map bodoh....siap boleh cakap lagi

Kalau anda driving laju sedangkan di hadapan anda ada corner, GPS ini akan suruh anda slow down........takut accident.

Kalau a ...

won bin..aku mmg kagum seminggu dua aku masuk bod ni..uhuhhu..ape la aku neh..kampung beno..push to talk pun aku xtawu guna..dah skang dalam n95 tu bukan push to talk dah..push  mende tah namanye..at least masuk sini..reti la jugek aku..pehni aku ble la perturunkan ilmu aku taw ni utk org len plak..hehehe..kengkonon aku ni mengikuti teknologi ar..ahaks...

Reply #53 speakerrosak's post

bagus xlokek ilmu.

dulu aku penah tgk satu monitor dalam satu kete..x hengat plak kete mende..honda odesi ke mende tah..dia ada gambo kete kita ngan jarak kete depan belakang ke gitu..kete tu kan beso..pastu dia xde pun mcm beria sangat tgk side mirror..just guide by the monitor..tu pun dipanggil gps ker??

Memang pon tujuan board ini ialah sebagai tempat paling express untuk belajar tentang teknology perhubungan dan komunikasi. Aku juga aktif kat forum lain terutamanya mypdacafe.com namun itu semua ramai orang Cina dan mereka semua terlalu advance untuk average people faham. Aku tak berapa minat nak borak sesama expert, tetapi aku lebih happy berkongsi ilmu dan mengajar orang yang baru nak mendalami ilmu. Aku suka tengok ramai melayu yang expert dalam high tech.

Berbalik pasal GPS, ianya berguna jika anda banyak travel dan nak pergi kenduri ke tempat yang tak pernah pergi
kadang-kadang, banyak POI (places of interest) yang dekat rumah pon aku tak tahu sehinggalah aku rujuk dalam GPS. Sungguh aku tak sangka nama restoran pon ada ditulis dalam GPS. Gerenti banga giler tokey restoran tersebut

Jika anda kuat main GPS, at least perlu 2 bijik bateri. GPS ni kuat makan bateri. Tambahan pulak aku pakai GPS serentak dengan Yahoo Messenger (via GPRS) dan Bluetooth handsfree untuk dengar suara GPS(slow down/turn left/turn right/freeway 100 meters in front/exit/etc)

dvpro.. aku nak tanya. kalau kita dlod map baru dan nak patch sekali dlm gmapsupp yg kita dah ada boleh ke? ke kena cari jugak satu2 balik semua map tu pastu baru patch kan?

AKu nak Map King 2007. Ada sesapa tolong berikan link?

sample mcm mana GPS

Reply #57 tonkgang's post

personally aku patch balik dari map asal setiap kali buat gmapsupp baru sbb takut kalau2 ada incompatibility issue. tapi boleh juga guna gmapsupp utk tambah map, tapi kalau nak buang previous version, tukar yg latter version, kena guna buat dari scratch juga.