CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3387|Reply: 23

Doa Ibu

salam

Rasernye kite semua sedia maklum doa seorang ibu ni antara yg senang makbul. Tapi macamana kalau seorang ibu tu mendoakan yg tak baik tuk anaknya cthnya;

Sorang anak lelaki ni nak kawen tapi ibu die taknak restu...puas dipujuk...dah cuba mcm2 cara...ibu tu tetap tak setuju..alasan yang die bagi sebab taknak tu pula tak berapa kuat...

sekarang ni pulak ibu ni dah guna cara lain tuk psiko anak lelaki nya...die ugut kalau perkahwinan tu diteruskan die takkan restu walaupun die mati, kalau dapat anak akan bermasalah, dan perkahwinan tu takkan berkekalan.

ermmm kalau situasi mcm ni...camane agaknye...aku dah rujuk beberapa org yg kuat dgn agama tp aku masih was2..kalau boleh nak mintak pandangan kat sini.

Rate

1

sebenarnye doa ibulah yang terbaik utk anaknye... cuma anak dia tu yg degil.. kita tatau ape akan jadi masa depan... tapi ibu ada naluri yg special...

bagi aku lantak la org nak cakap ape.. tapi ibu tetap no.1

suami ke.. isteri ke.. boleh cari lain.. tapi ibu tu cuma ada 1 je dlm dunia ni. Kalau ibu pun dah x suka ngan ko.. tataulah ape nak cakap.. jadi si tanggang la...

Rate

1

Syurga itu di tapak kaki ibu.  Berbuat baiklah dengan ibu dan dengan restunya saja barulah hidup akan bahagia.

to me, sorang ibu xpatut doakan bukan2 utk anak dia. tp sebagai anak jgn sesekali lawan cakap ibu, walaupun utk keja yg baik. ingat kisah sorang pemuda soleh yg keluar (pegi haji ke pegi belajar ek, lupa dah) tp mak dia xrestu. akhirnya dia balik tanpa kaki & tangan.

nk kawen ke, apa ke, setiap benda yg kita buat w/o restu ibu, pasti ada balasan dia sbb janji Allah bahwa redha-Nya adalah redha ibubapa.

sebagai anak wajib patuh pada ibu, unless kalo mak tu suruh wat benda maksiat/mencuri/minum arak/etc benda2 yg dilarang oleh agama.

Rate

1

kekdang apa yang dicakapkan oleh Ibu tidak maksudkan sebenarnya...bila marah mengusai diri kata2 dari mulut kekadang  menjadi kenyataan...oleh itu kita sebagai Ibu kena banyak bersabar ngan kerenah2 anak2.

Rate

1

assalamualaikum,

bagi aku pula, kalau si lelaki itu dah yakin dengan pilihan dia melalui sembahyang istikharah, tidak menjadi masaalah bagi solelaki itu melanggar perintah ibunya, tak nampak pun dalam syarak yang mengatakn silelaki itu bersalah.

Cuma cara silelaki itu untuk memujuk sibunya perlau dengan sabar dan banyak2 berdoa pada allah, kalau tak boleh jugak kawin aje kat golok habis cerita.

Bebalik pada cerita lelaki yg kidong tangan atau kaki itu, betul ke, sahih ke cerita itu. Pada ilmu aku yg tak seberapa ini kalau siibu melarang anaknya untuk pergi menuntut ilmu sedang si ibu ni jahil maka tidak berdosa kalau kita menlangar perintah dia beb.

Follow Us

Reply #6 madie's post

saya tak pasti pula kesahihan cerita ttg pemuda itu. tp ada correction sikit, beliau hndk pegi Haji & ibunya tidak merestui maka ibunya berdoa 揧a Allah, anakku satu-satunya telah membakar diriku dengan panasnya api perpisahan. Kumohon pada-Mu, balaslah dia dengan seksaan yang setimpal. Sebagai ibunya, aku merasa sakit hati, ya Allah.

Rate

1

benny_07 This user has been deleted

Reply #7 sitilina's post

Wajarkah kita berfikiran negative kepada ibu atas sebab tak setuju dengan pilihan kita. Bolehkah kita beli restu ibu ?

Pegorbanan ibu terlalu tinggi nilainya....

Siapa le seorang isteri berbanding dengan seorang ibu... itu pun baru bakal isteri... hati dan perasaan ibu jaga le... bukannya kita ada ramai ibu... itu le sorang... dia le jantung, dia le permata... hargai semasa dia hidup...

Kasih ibu tiada nilainya...

[ Last edited by  ct_og at 5-5-2007 04:39 PM ]

assalamualaikum,

beb ini bukannya perbandingan ibu dgn isteri, ini masalah jodoh,kan aku dah cakap kalau kita dah istikharah berpuluh kali dan natijah nya tetap apa yang kita pilih jadi apa masaalahnya kalau kita menolak permintaan ibu. cuma si ibu itu kurang paham saja dan kena lah kita main sandiwara dengan si ibu. itu aje.

sekarang aku nak tanya ko orang kalau kita dah yakin dengan istikharah yang dah berpuluh kali kita buat dan natijah nya tetap denga apa yg kita pilih, ko orang nak buat macamana sekarang?

Persoalan ni kita biasa dengar tapi tak ada hukum atau fatwa dikeluarkan mengenai masaalah macam ni.

Pertama sekali, bagi anak lelaki, tidak perlu kepada wali untuk menikah.  Sedangkan di Malaysia sendiri terdapat kes wali enggan yang dibawa ke mahkamah syariah dimana keputusannya si wanita dinikahkan dengan wali hakim.  Inikan pula seorang lelaki yang tidak memerlukan wali (kecuali wali kepada wanita yang nak dinikahkan).

Kedua, tidak boleh mendoakan keburukan untuk seseorang apatah lagi anak sendiri.  Sebaiknya dalam keadaan begini, si anak boleh mendoakan rahmat Allah untuk kedua ibubapanya, memohon Allah mangampunkan dosa kedua ibubapanya, melembutkan hati kedua ibubapanya dan apa-apa kebaikan dunia dan akhirat untuk ibubapa (tidak kira samada mereka masih hidup atau sudah meninggal).  Semoga dengan doa ini kekeruhan yang wujud akan diselesaikan dengan baik.

Sekiranya sudah beristikarah dan natijahnya menjurus kepada meneruskan perkahwinan, terpulanglah kepada individu tersebut dan siap sedialah dengan kemungkinan yang akan dihadapi.  

Kalau just_link tidak meneruskan perkahwinan, saya rasa masaalah dengan ibu ini akan selesai.  Tapi adakah jaminan bahawa tiada masaalah (dengan ibu terutamanya) akan timbul dengan wanita lain yang just_link akan kawin dimasa hadapan nanti?

Saya berharap just_link mengambil keputusan yang terbaik dalam hal ini dan berharap just_link bersabar dalam memelihara hubungan dengan ibu just_link.

assalamualaikum...

terima kasih banyak2 atas komen dan nasihat korg...perlu aku jelaskan kat sini...aku ni perempuan..so yg jd halangan adalah ibu pakwe aku.

memglah..dr 1 sudut..tak perlu dipersoalkan tindakan ibu die tu...die ibu kan...mungkin naluri keibuan die lebih mengatakan kami tak patut bersama.

eiyoi
Terima kasih atas nasihat tu...tp perlu aku jelaskan...ni bukan soal degil..kalau degil..kitaorg dah nikah sekarg...tp ni soal nak menagih restu seorg ibu

pizzafin, sitilina, iconglu, ct_og
ermm aku tak boleh nafikan ape yg korg komen...sbb tu betul..

madie
kami pernah terfikir nak lari je...maklumla usia perhubungan ni dah 6 taun...tp aku sian kat die...taknak die jd anak derhaka..sbb tu sampai sekarg kami bersabar..die dah buat sembahyg ishtikharah...bile aku tanye camane die tak jawab..tp aku raser tetap  itu yg die nampak.. die cume cakap...kite usaha lagi..

ibnur
baru2 ni kami pergi kursus kawen (sj nak pujuk ati sdiri...kadang2 pegi tgk barang kawen, walaupun sume tu tak tau bile)...denga ceramah setiap sesi buat aku tambah sedih rupernye tp sebaliknya die jd lebih kuat nak berdepan ngan sume ni...kitaorg ingat nak rujuk pejabat agama...tp aku tak tau tindakan tu patut atau tak..memgla kalau kitaorg beralah masalah ni akan selesai...tp kite ni manusia biaser...takut buat silap yg lg besar..

sbenarnye...kalau ikut family aku, dorg tak kesah nak teruskan.Cume aku yg mintah tangguh lg....sian sgt kat die...tp sekarg masalahnye...family aku pulak dah nampak giveup ngan kitaorg...asik bertangguh...

[ Last edited by  just_link at 7-5-2007 08:55 AM ]

laaa...  ingat just_link yang lelaki!!!

Originally posted by just_link at 7-5-2007 08:54 AM
assalamualaikum...

terima kasih banyak2 atas komen dan nasihat korg...perlu aku jelaskan kat sini...aku ni perempuan..so yg jd halangan adalah ibu pakwe aku.

memglah..dr 1 sudut..tak perlu  ...

Waalaikumussalam...

Sebelum tu nak minta maaf jika post saya terdahulu ada menyentuh perasaan just_link.  Sedih gak bila baca kisah ni.  Just_link tak pernah duduk berbincang baik-baik ke dengan ibu tu?  Cuba selami apa kegusarannya, dan cuba yakini jika dia sebenarnya tersalah sangka... jika dia benar maka carilah penyelesaian bagaimana nak mengatasi... jika masih tiada ada apa-apa masalah yang nak diselesaikan, maka cuba le pulak dengan solat hajat... doakan minta dilembutkan hati dia agar nak terima Just_link.  Saya kat sini jua mendoakan mana yang baik untuk Just-Link.... InsyaAllah...

Rate

1

ini pendapat sayala sbg seorang perempuan. sebelum kita kahwin, kita takkan nampak kenapa ibu kita macam tu or macam ni. bila dah kahwin & beranak, barula kita akan rasa betapa terlukanya perasaan ibu tiap kali kita membantah cakap dia.

ni saya rasa sendiri. before kahwin sy rasa semua tindakan saya betul, bila dah kahwin & jadi ibu, barula rasa betapa terhirisnya hati seorang ibu kalau anak membelakangkan dia walaupun sedikit. walau kita ajak makan anak ckp xnk pun rasa kecik sangat hati.

kalo org lelaki sy xtahula rasa macamana, tp kalo perempuan, drp yg sy borak2 ngan kawan2, semua akan rasa kesal terhadap perangai dgn ibu bila sendiri dah jd ibu.

kalau kita taknak anak kita buat kita sedih dan terasa hati, jgn la buat kat ibu kita mcm tu. ya, kita xtahu takdir kita tp hukum alam yg baik tu dibalas baik.

berdasarkan pengalaman lalu ..mmg terbukti restu dan doa ibu sgt makbul ..pernah dgr org ckp..doa ibu tu makbul dan terus naik ke langit..so ara2 ibu berhati2 bila tgh mrah tkut da ayat yg xelok dgn xsgaja terucap..(saya taim anak wat nakal, terus angkat tgn cam nk berdoa tu wat acah2 dia, dah klam kabut minta ampun.. sbb da crita doa para ibu tuhan xtolak,tu yg dia takut)

Originally posted by suria8782 at 7-5-2007 11:59 PM
saya taim anak wat nakal, terus angkat tgn cam nk berdoa tu wat acah2 dia, dah klam kabut minta ampun.. sbb da crita doa para ibu tuhan xtolak,tu yg dia takut)

Tak paham lah...apa cerita nya???

tidak kira jika apa yang anak itu anggapkan keputusan dia baik atau tidak, kalau ibu tidak merestuinya, elok jika kita elakkan membuat perkara tersebut. anggap sahaja ini sebagai ujian untuk kita.

ct_og

alhamdulillah卼erima kasih atas doa saudari. Takde ape yg saya nak maafkan. Sebelum saya terfikir utk post masalah sy di sini卻y dah bersedia utk berdepan ngan ape je pendapat yg akan sy terima. Sebab sy faham persoalan tentang seorang ibu ni memg takkan berpihak pada sy.

Ermm sy tak salahkan sape2 kalau nak salah anggap pd sy. Rasernye tak boleh sy nak cerita semua kat sini maklumlah takut sebalik cerita sy nanti ada yg anggap saya memburukkan pihak2 tertentu.

Cume seperti yg dicadangkan卻ebelum ni pun kami (sy dan ibu pakwe) pernah berbincang (phone). Ermm sy tanye die sendiri卼p memg nampaknye die tak boleh terima dan die mcm taknak bgtau ape sbenarnye yg die tak bole terima kat sy. Kami pernah 2 kali akur dgn keadaan ni. Kami putus卼p akhirnya kami balik semula.

Mcm pasangan lain卥ami terfikir tuk kawen skang

12Next
Return to list New