CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 40899|Reply: 355

Insurance - Family plan

ada tak sesiapa yg boleh rekomen insurans mana paling ok.. bukan untuk individu tapi untuk cover satu family..
and kalau dh rekomen tuh, blh tak cerita sikit pro and contra..

thanks in advance.

hmmm....

aku sajes ko hanya amik

2 jer insuran
1. perubatan... itu jika company tak cover satu family... KALAU COVER WAT PER MEMBAZIRKAN DUIT
2.kemalangan..

insuran lain...
jgn amik sama sekali

cth insuran pelajaran...

kalau kita bayar sebulan 200 itu insuran nie rugi... je... cth ikat 20 thn utk 40k

cuba kita simpan RM200 tu dalam ASB setiap bulan... dividen pun dapat... bila 20 thn lagi banyak dari 40K tu...

Rate

1

Originally posted by kipas_y2k at 22-5-2007 09:08 AM
hmmm....

aku sajes ko hanya amik

insuran lain...
jgn amik sama sekali

cth insuran pelajaran...

kalau kita bayar sebulan 200 itu insuran nie rugi... je... cth ikat 20 thn utk 40k

cuba kita simpan RM200 tu dalam ASB setiap bulan... dividen pun dapat... bila 20 thn lagi banyak dari 40K tu...

Dari segi perbandingan insuran pelajaran dgn simpanan ASB memang simpanan ASB carry some weight..tapi tak aci la compare apple dgn oren..

In Life Insuran, we protect our saving in any unfortunate event eg. ASB..

Let say kalau kita masih sehat kita masih bole menyimpan, tapi di masa musibah, kita keluarkan plak simpanan kita utk rawatan..

In Life insuran is like flipping a coin, head or tail..u still win both..it's either u win big (death) or u win small (maturity)..itu saja..

Anyway bkn aku tak kasi simpan kat ASB..cuma ko amik insuran ikut kemampuan..then the rest ko sumbat dlm asb byk2..

Rate

1

Reply #3 jenglut's post

erm...

sebagai cth

saya beli takaful amal RM30 sebulan.. dapat cover PA dgn kecacatan kekal.. dan
hospital bill di tanggung 100% oleh company.. dan saya masih boleh alihkan carumah RM150 yg sepatut nya saya bayar kepada syarikat insuran utk disimpan di asb dgn keuntungan purata 8% setahun..  tapi saya takkan simpan 150... saya simpan lebih byk.. at least 40% gaji saya dalam asb..  jadi buat ape saya bayar RM150 pada insuran.. yg mana RM80-90 ringgit utk dapatkan perlindungan nyawa.. perubatan dan kecacatan kekal.. yg saya boleh beli dgn harga RM30 ringgit (sebab perubatan ditanggung oleh syarikat).. sedangkan kalau saya menyimpan RM120 di ASB adalah lebih untung dari menyimpan di insuran... tambahan ASB dijamin oleh kerajaan.. Life insuran sape jamin.. company ke.. hehehe sorry to say.. i'm not interested..  saya tau.. byk agen insuran yg full time agent kene buat byk sales utk tambah income.. jadi bukan tujuan saya nak condemn mane2 pihak.. tapi saya rasa skim insuran bukan penyelesaian jangka panjang utk keperluan kewangan saya..

Reply #3 jenglut's post

erm...

sebagai cth

saya beli takaful amal RM30 sebulan.. dapat cover PA dgn kecacatan kekal.. dan
hospital bill di tanggung 100% oleh company.. dan saya masih boleh alihkan carumah RM150 yg sepatut nya saya bayar kepada syarikat insuran utk disimpan di asb dgn keuntungan purata 8% setahun..  tapi saya takkan simpan 150... saya simpan lebih byk.. at least 40% gaji saya dalam asb..  jadi buat ape saya bayar RM150 pada insuran.. yg mana RM80-90 ringgit utk dapatkan perlindungan nyawa.. perubatan dan kecacatan kekal.. yg saya boleh beli dgn harga RM30 ringgit (sebab perubatan ditanggung oleh syarikat).. sedangkan kalau saya menyimpan RM120 di ASB adalah lebih untung dari menyimpan di insuran... tambahan ASB dijamin oleh kerajaan.. Life insuran sape jamin.. company ke.. hehehe sorry to say.. i'm not interested..  saya tau.. byk agen insuran yg full time agent kene buat byk sales utk tambah income.. jadi bukan tujuan saya nak condemn mane2 pihak.. tapi saya rasa skim insuran bukan penyelesaian jangka panjang utk keperluan kewangan saya..

Reply #5 kipas_y2k's post

Saya nak tanya sikit pada kipas,

1.Barapa lama company yg anda berkerja sekarang akan tanggung semua medical
   benefit?

2.Kalau d takdir anda seseorang staff di tempat anda berkerja kena cancer then dah tak boleh buat kerja lagi walaupun belum pencen.. awak rasa company akan tanggung lagi ke medical dia tu.

3.Awak kata ASB di jamin oleh kerajaan, lepas tu adakah ASB boleh jamin ker bill rawatan sepital yg mahal di jelas tanpa efek simpanan ASB tu jugak.

4.Abis tu kau yg bukan melayu, bagi mereka insuran tu mcm wajib tak kira lah untuk perlindungan ker pelaburan ker... tapi mereka utamakan insuran adakah pemikiran mereka masih lagi ketinggalan kalau dibandingkan dgn pemikiran KIPAS.

Follow Us

Reply #6 ibm632's post

1. soalan nie saya jawap company tanggung segala kos... so wat per saya buat pelindungan utk benda yg sama... membazir tak?

2. kan saya ada amik takaful amal..30 sebulan... so wat per saya nak bayar lebih..

3. alo kawan... dah company tanggung... wat per pikir benda tu semua... soalan nie sama je dtg soalan satu... laghi pun kalau anda pandai/ tau cara guna ASB dgn betul... sesilap bukan takat bil hospital... rumah pun leh bayar pakai dividen ASB ma..

4. hehehehe... ASB utk bumi... so wat per citer pasal kaum lain... kaum lain mana dapat ASB..

camnie sedara

kalau sedara baca bebetul... apa saya tulis dalam 1st reply saya..

saya ada cakap... kalau COMPANY TAK TANGGUNG KITA DAN KELUARGA KITA PERUBATAN... kat situ laaaa pentingnya amik INSURAN PERUBATAN....

ooo ejen

Rate

1

opss...

bukan semua insuran tak bagus

elok amik yg cover perubatan... kalau company kita tak tanggung kos rawatan kita sekeluarga... tapi tak perlu amik JIKA COMPANY DAH TANGGUNG.. membazir..

Insuran yg cover kecacatan kekal... nie mmg ler patut amik

insuran lain.. utk apa?
tak payah amik dah yg lain tu...

yg lain tu lebih elok menyimpan...

Reply #8 kipas_y2k's post

dah hilang ke error "BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB" kao dulu?

well aku suggest amik insuran + pelaburan...

nak dibanding dgn ASB memang la lain ... tujuan pun lain asb tu simpana dedangkan insuran ni lebih kepada perlindungan...

skrg ada banayk insuran yg cantumkan perlindungan dan pelaburan... jadi kalau apa2 berlaku sepeti mati dan kecacatan kekal pulangan pelaburan yg dijanjikan akan kita dapat bila tempoh waktunya, walaupun pada masa kejadia well kita baru membayar pelaburan tu tak sampai separuh... berbanding dengan asb kalau kita mati setakat tu jelah simpanan kita.

insuran yg aku guna cover medical,pelaburan sekali so far ok je...tapi tak bermakna kita amik insuran mcm ni kita tak yah menyimpan dah....cuma kalau kita surrender awal kita rugilah sbb simpanan kita tiap bulan tu ada gak caruman perindungan

Rate

1

Reply #10 elbecks's post

erm...

bagi saya rugi amik yg camtum nie...

kalau kita nak amik insuran ambil lah utk PERLINDUNGAN SAHAJA.. itupun utk kecacatan kekal dan perubatan (jika company tak tanggung)

tak perlu amik utk pelaburan...

sebab pelaburan dalam insuran nie biasa kasi +-4% setahun...

kalau bebetul nak melabur... elok kita ambil peluang yg ada jaminan kerajaan... ASB... sesatu pelaburan yg di jamin kerajaan.. diorg rugi ker untung... duit takkan susut nilai macam kita simpan dalam ASN..

Masalah nyer insuran yg berkonsep perlindungan sahaja kurang kelebihan nyer kalau di banding dgn insuran yg berkait pelaburan ...  Insuran berkonsep perlindungan sahaja tidak menjamin pembaharuan otomatik kerana ia berkala dan tempoh yg kita kehendaki. Mampukan anda membayar insuran di masa anda tua(dah pencen) Sebab tu ramai orang bukan melayu ambik insuran yg berkait pelaburan sebab depa tu dah nampak semua ni. Tapi orang kita masih lagi berharap pada apa yg goment boleh bagi untuk protect orang melayu. tapi sampai bila goment terpaksa protect kita sedang kita sendiri masih lagi di takuk lama, insuran perubatan company tanggung then pelaburan pulak harap asb ... abih tu depa yg bukan melayu tu ramai yg masuk spital swasta bila dah tua tak perlu pun ASB, yg rumah besar dan keta besar tak perlu pun ASB. Aku bercakap bukan sebagai ejen tapi sebagai orang melayu yg tak sampai ati tengok orang melayu yg dok asyik bergantung pada bantuan shj.

Originally posted by kipas_y2k at 22-5-2007 06:23 PM
erm...

bagi saya rugi amik yg camtum nie...

kalau kita nak amik insuran ambil lah utk PERLINDUNGAN SAHAJA.. itupun utk kecacatan kekal dan perubatan (jika company tak tanggung)

tak perlu ...

Rate

1

Reply #12 ibm632's post

aku lak tak sampai atie tgk owg melayu... syer duit mereka yg patut disimpan semuanya dibahagi 2 dgn comisen ejen...

cuba anda bygkan...

kalau anda bebetul niat nak ada duit utk hari tua... penuhkan ler simpanan anda dalam asb kalau sorang 200 ribu... laki bini 400 ribu...

tak cukup kah dividen ini utk hari tua anda dgn purata 8% setahun dividen... adakah insuran anda boleh bagi begini setiap tahun... 32 ribu setahun...  InsyaAllah kalau anda menyimpan 300 sebulan... ASB anda akan sampai tahap tepu bila dah 20 thn... iaitu 200ribu seorang...

dan jika anda bebetul nak buat pelaburan utk masa depan anak... simpan ler duit dalam ASB mereka... setiap bulan cth 100... bila mereka sambung belajar nanti.. tentu dah cukup utk mereka belajar...

harap anda faham pandangan saya...

saya tak menentang insuran sepenuhnya...
saya cuma galakan kita ambil  insuran yg relevan dengan kita...

sebagai cth kesihatan... kalau company dah tanggung... kenapa kita perlu bayar sesuatu benda yg tentu kita di lindungi...

saya juga tak menentang anda mengambil insuran jika company anda tidak memberi perlindungan kesihatan utk family anda... dalam situasi ini KITA HARUS AMBIL... sebab takkan nak kuar duit poket sendiri...

tentang insuran utk pelaburan... mmg saya tentang habisan..

saya galakkan cuma 2 insuran sahaja yg melindungi
1- kesihatan.. bersyarat yer
2- kecacatan kekal..

bagi saya insuran lain tu mengarut

[ Last edited by  kipas_y2k at 22-5-2007 08:07 PM ]

Rate

1

Reply #13 kipas_y2k's post

Comisyen yg anda maksudkan tu , sebenar nyer profesional fee. Bukan duit yg kita simpan tu yg pergi pada ejen tapi duit company insuran tu yg dibayar pada ejen. Sama gak dengan anda pegi jumpa doktor kenapa anda perlu jumpa doktor untuk dapatkan ubat sedangkan ubat yg sma juga ada dijual difarmasi. Sebab nyer anda nak dia provide servis iaitu cek aper sakit anda then come with ubat aper yg diperlukan. Sama la dgn ejen/wakil insuran/takaful mereka yg tgk aper keperluan yg paling clien perlu.

Tidak semua orang melayu boleh menyimpa RM 300 sebulan dlm ASB, memang saya hormati anda tentang ASB tapi kenapa ASB sahaja yg anda maksudkan ... adakah Unit Trust/Amanah saham lain tak berapa sesuai. Patut lah orang cha ya nun alif miskin sebab dia orang tak masuk ASB.

Anda tidak berhadapan dengan situasi yg mana seseorang tu nak ambik insuran tapi sudah terlewat gara2 selesa dgn insuran yg diberi oleh company. Mana tak nyer insuran sendiri tiada jadi untuk rawatan jantung pakailah insuran company RM 34,000 untuk rawatan. Keluar sahaja wad majikan nyer mengatakan yg tahun depan tiada lagi medical benefit. Jadi mulalah dia mencari ejen/wakil insuran, tapi saya tiada satu pun wakil insuran mampu menolong dia di sebabkan rawatan jantung tadi. So kepada yg masih rasa selesa dgn insuran company, go ahead mungkin sebab insuran yg company bagi tu akan anda nikmati selama-lamanya. Tak perlu beli insuran membazir ajer.

Hanya insuran yg berkait dgn pelaburan shj yg boleh di kategorikan free protection after pencen.

Rate

1

Guys, thanks for the info.. sebelum nih dah jumpa 2 agen insurans.. tp both of them failed to convince me to buy. At least kalau nak jual something kena la prepare sikit.. buat homework dulu.. ini tanya sikit.. tak sure.. tanya sikit lagi.. kena call kawan dulu.. kalau aku yg cari dorang takper.. tapi dorang yg terhegeh2 duk tepon tiap2 hari nak jumpa..

Reply #13 kipas_y2k's post

akupun berpendapat macam ko..
insurannih banyak mengarutnya kecuali kalau dipulangkan balik senahagian sekiranya tiada kemalangan/kecacatan bila tiba tempoh matang
cam insuran kete aa
bayar camtuh jekkk...
probability utk accident and bole claim rendah sangat
so kebanyakan insurer bukannya nak pulangkan..tak semuapun sebahagian okla jugak...
bagi yg ada kesedarannih..elokla menyimpan duit dari muda....
takyah nak begantung ngan insuran....

Originally posted by yusrin at 23-5-2007 12:03 PM
akupun berpendapat macam ko..
insurannih banyak mengarutnya kecuali kalau dipulangkan balik senahagian sekiranya tiada kemalangan/kecacatan bila tiba tempoh matang
cam insuran kete aa
bayar ca ...

Sebab tu aku tekankan kalau nak ambik insuran tu ambik yg berkait dgn pelaburan (invesment link) tak kira lah ko claim ker tak claim ker ... yg pasti ko akan dpt duit tu balik bukan setakat sebahagian malah ade yg return dia lagi tinggi dari ape yg dia bayar bulan-bulan. Sebab itu jugalah Takafulink dia tak panggil bayaran bulan tapi caruman bulanan sbab duit tu kita dpt balik.

Reply #15 thylord's post

Sama-sama ... saya turut kesian dgn ejen yg pernah jumpa awak tu. Tapi salah dia orang gak patut prepare betul2 sebelum jumpa prospect.

Reply #17 ibm632's post

maaf sekali lagi aku tak setuju dgn ini... insuran yg berkaitan dgn pelaburan...

terus terang aku ckp takder kebaikan....

cth jika kita amik... stop tgh jalan... BOLEH TAK DIA PULANG SEMUA DUIT TU KAT KITA..... yakni setiap sen yg kita kuarkan dipulangkan semula.. ada tak jaminan duit akan dipulangkan sepenuhnya... JAWAPAN DIA TIDAK BUKAN.. malah bagi sesetengah kes langsung tak dapat apa... betul tak?

cth semlm waktu kawan saya membatalkan polis insuran dia... dah pakai 6 thn setiap bulan potongan dia 150... x12x6 = RM10800 telah di belanjakan utk insuran itu..
tapi malangnya dia cuma dapat 3ribu lebih sahaja bila dia membatalkan polisinya...

bandingkan dgn asb..

awak rasa nak stop menyimpan setiap bulan... gerenti setiap sen boleh di ambil... malah setiap tahun confirm ada imbuhan..

jika insuran tu matang lak.... biasanya memakan masa 20 thn atau lebih...

kes sama tetap berlaku...

manakala jika kita simpan RM 150 x12bln x 20thn = RM 36000

dan kalau anda nak tau JUMLAH dividen yg kita dapat sepanjang 20 tahun jika kita tidak mengeluarkan  duit kita itu adalah 77545.5 atau kalau di tambah dgn jumlah wang kita masuk 150 setiap bulan totalnya adalah 113545.5

so kat mana kelebihan insuran utk pelaburan... tlg citer sikit... simpan asb pun leh ddapat 3 kali ganda tau... saya nak tau juga bila dah matang apa benefit insuran pelaburan nie leh kasi...

sekali lagi saya nak cakap... saya amik cth pelaburan yg mudah dan di jamin...  kalau kita mampu kita still leh amik skim pelaburan lain... bagi saya setakat nie ASB ler sesatu skim pelaburan yg terbaik di dunia... KENAPA sAYA CAKAP CAMTU.. cuba laaa awak masuk skim pelaburan lain dalam dunia nie... ada tak jaminan wang anda takkan hilang atau susut nilai... takder punya... so syukurlah kita owg bumi ada kelebihan itu...

jgn laa citer pasal bangsa lain yg ambil insuran... anda lihat laa sendiri bangsa lain dalam malaysia nie... income diorg BUKAN TOTAL dari insuran... banyak cabang lain... kalau nak tunggu income dari insuran... bukan arie nie masuk arie nie dapat...

pls kuar dari kotak pikiran kita

Reply #19 kipas_y2k's post

Mmmm ... Dari pada apa yg anda tulis panjang berjela tu saya dapat andaikan yg anda betul2 tak tahu pasal Investment link.... Jadi apa kata saudara cuba set appointment dengan seorang ejen supaya mereka boleh terangkan pada saudara berkaitan dgn investment. Tak ada guna anda condem atau tak setuju kalau orang nak pilih produk tersebut sedangkan anda tidak tahu menahu tentang benda tu.

Berkenaan dgn kawan awak yg ambik 6 tahun then serender tu dia bagitau tak pada awak yg dia ambik insuran RM150 sebulan tu lebih kepada protection. Sebab nyer jika RM 150 sebulan then kita nak tunpun pada saving, dlm masa 6 tahun simpanan nyer hampir lebih 9000 .... itu dari experian client saya yg dah tak mampu nak bayar then dia terminat. Baik saudara tanyer emula kawan sedara.

Anda ada mention yg kawan awak tu dapat 3 ribu lebih, saya nak tanyer kalau dia ambik insuran yg tak berkait pelaburan kalu 6 tahun aper yg dia dpt? So kenapa saudara galakan orang ramai ambik insuran biasa? Sebab murah yer ....tapi bila ditolak dgn duit yg dia dapat upon serender tu yg mana lagi murah?

Saya tak nafikan yg ASB tu bagus, tapi saya tak boleh jamin yg ASB tu terbaik dlm dunia ni ... sebab saya ada jugak terbaca serba sedikit tentang pelaburan tak kiralah lah dari majalah ker buku ke ... saya galakkan saudara lebih banyak membaca.

Bila awak cite pasal bangsa lain dalam malaysia tu. saya bukan bercakap tentang pelaburan mereka dlm insuran, tapi saya bercakap tentang insuran yg mereka ambik . Semua orang yg ambik insuran ni untuk elak kehilangan banyak wang di masa musibah dan juga untuk simpanan masa depan. Bukan nyer sebagai cabang income. Anda sepatut nyer boleh beza yg mana satu simpanan yg mana satu income. Tak tau lah klau bagi anda melabur di ASB tu anda anggap sebagai cabang income.