CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: minahleter

Menjejaki penulis lama..

opps... hujan... line pun x betul..he..:pmuka:

Originally posted by polar at 8-6-2007 03:50 PM
Sekolah kat Melaka. (Nak tau gak ke? ) Jumpa tu aku tak penah la, tapi yg aku ingat meja tempat duduk guru ni. (guru ada tunjuk) Walaupun dia dh meninggal, guru-guru byk menceritakan ...

class polar  sempat tengok tempat bersejarah lah kiranya  polar org melaka, sekampung le dengan noryati berahim, lili haslina nasir, faisal tehrani sume... huh dasat tu  
polar mana dapat gambar arwah razak tu? eh, kalo dalam catatan tu dia last kat sejkolah munshi abdulah.. minah pernah baca dlm blog lili haslina, dulu dia skeolah situ.. agaknya arwah tu antara cikgu dia tak..

Originally posted by polar at 8-6-2007 03:13 PM
RAZAK MAMAT
(Razak bin Mamat)

LAHIR : 1 Mei 1949, Kampung Atas Tol, Kuala Terengganu, Terengganu.
MENINGGAL : 21 Julai 1991.

PADA November 1976, di dada majalah Dewan Sastera tertera sebu ...

fulammak, terhingat aktor emang manang lah...dedulu minah gila bayang kat emang manang... dia kan lahir kat kg atas tol terengganu...sekampung gitu.. zmn emang tu pernah buat show kat jb ni.. minah sanggup pakai gincu merah kekonon nak ambik gambar dgn artis..cittt. sorry mod terlari topik... selingan aje

ha ah lili haslina nasir memang sama sekolah ngan polar, kira senior polar. Kalo adiknye tu penulis rosie haslinda, sebaya kita la jugak. Baik gak ngan dia dulu, sebelah kelas je. Rosie Haslinda ngan Lily Haslina time sekolah dulu, wakil sekolah dlm pesta pantun. Kalo si Faisal Tehrani, same sekolah rendah cuma tak kenal langsung dia masa tu, maklumlah bebudak lagi..

kalo nak tengok identiti penulis lelama ni bukak website dbp - perkhidmatan - biografi penulis. Banyak leh dapat.

ha ah lili haslina nasir memang sama sekolah ngan polar, kira senior polar. Kalo adiknye tu penulis rosie haslinda, sebaya kita la jugak. Baik gak ngan dia dulu, sebelah kelas je. Rosie Haslinda ngan Lily Haslina time sekolah dulu, wakil sekolah dlm pesta pantun. Kalo si Faisal Tehrani, same sekolah rendah cuma tak kenal langsung dia masa tu, maklumlah bebudak lagi..

kalo nak tengok identiti penulis lelama ni bukak website dbp - perkhidmatan - biografi penulis. Banyak leh dapat.

Rate

1

Originally posted by polar at 8-6-2007 04:57 PM
ha ah lili haslina nasir memang sama sekolah ngan polar, kira senior polar. Kalo adiknye tu penulis rosie haslinda, sebaya kita la jugak. Baik gak ngan dia dulu, sebelah kelas je. Rosie Haslinda  ...

wah, glamor glamor kengkawan kat sini ye.. limau mak dia berkawan dengan novelis tersohor...:ah: polar kenal penulih penulis mcm faisal mcm lili sejak sekolah...   alah, minah ni jugak insan yg tak punya apa    minah kenal deiorang ni sejak zmn ribena sampailah dah jadi dinosour ni....

apapong... sayangkan, hasil tulisan org hebat mcm arwah razak mamat tu dah tak dijual . eh, bukan ke cerpen ke antologi pinang nan sebatang ke kelapa nan sebatang tulisan arwah razak ni pernah jadi teks wajib sekolah.. mcm ingat ingat lupa

Follow Us
tumpang baca komen korang nih......
masa remaja dulu2 pun memang dah suka membaca..tp banyak yang dah lupa.....almaklum kalau korang remaja purba...saya nih dah memang remaja zaman dinosour... ..dulu2 duduk kat kg (jauh dari bandar)..memang susah nak dpt stok buku.. kalau ada pun pinjam kat perpustakaan awam(kemas punya tu)...bila dah mula kerja ..barulah mula membeli..smpailah skrg tak sudah2 lagi....

Originally posted by ikz at 9-6-2007 10:54 AM
tumpang baca komen korang nih......
masa remaja dulu2 pun memang dah suka membaca..tp banyak yang dah lupa.....almaklum kalau korang remaja purba...saya nih dah memang remaja zaman dinosour... ...

dulu dulu suka baca karya siapa? sharelah dgn kami kat sini

Reply #53 mardhiah12's post

aku penah baca few buku khairudin ayip ni tapi tak ingat title, salah satu tu songket berbenang mas, dalam list tu byk je title tapi kalau gi kedai asik tak penah jumpa

dbp ni bermasalah jugak dia nyer pengurusan ye

Originally posted by mantan at 9-6-2007 04:51 PM
aku penah baca few buku khairudin ayip ni tapi tak ingat title, salahsatu tu songket berbenang mas, dalam list tu byk je title tapi kalau gikedai asik tak penah jumpa

dbp ni bermasalah jugak ...

songket bebenang emas? Glamour jugak buku ni dodulu

Originally posted by mantan at 9-6-2007 04:51 PM
aku penah baca few buku khairudin ayip ni tapi tak ingat title, salah satu tu songket berbenang mas, dalam list tu byk je title tapi kalau gi kedai asik tak penah jumpa

dbp ni bermasalah jugak ...

tu yang tak gemar betul tu. sepatutnya buku dapat sambutan ni, kenalah sungguh2 terbitkan. ataupun buku2 tu tak ada sambutan dah? kita golongan dinasour je yang baca kut DBP pun patut kekalkan kegemilangan macam masa dulu..mcm kamus dewan la, jadi rujukan tau seantero dunia

nisah hj haron pun terpeson dgn tulisan khairuddin ayip tau

"Bagaimana saya bermula ?

Harus saya berterima kasih kepada sdr. Khairuddin Ayip dan novelnya Guruku Ibuku Jua. Kekaguman sewaktu menghabiskan novel tersebut menjadi satu titik tolak untuk saya cuba menulis. Saya lakarkan cerita saya sendiri dengan watak-watak yang dijelmakan. Tetapi ia tersangkut di tengah jalan. Saya bawakan cerpen itu bertemu rakan-rakan. Kami sama-sama menyambung ceritanya. Maka jadilah ia sebuah cerpen yang tidak sepertinya. Namun saya tetap berbangga kerana dapat menghasilkan sesuatu dengan bantuan teman-teman.

Kisah itu cuma tamat di situ. Tetapi tidak untuk saya. Saya teruskan lagi dengan cerpen-cerpen seterusnya. Ketika itu, saya masih belum ada kesedaran untuk mengirimkan naskhah yang telah dihasilkan ke media. Ruang lingkup saya masih di sekolah dan tempat yang paling wajar difikirkan adalah majalah sekolah sahaja. Untuk beberapa tahun karya-karya permulaan saya diterima editor majalah sekolah. Masih malu untuk mengakui cerpen sendiri meskipun telah tersiar, saya menggunakan beberapa nama samaran.

Langkah saya mula dilebarkan dengan mencuba Dewan Siswa. Beberapa naskhah cerpen yang bercorak konvensional telah saya kirim namun hasilnya pada setiap bulan amat menghampakan. Lalu, saya rombak kesemua sekali cerpen saya. Saya tidak mahu lagi menulis sesuatu yang telah dihasilkan orang lain sebelum ini. Saya pun mencari idea yang original. Saya mengambil langkah drastik."

http://www.geocities.com/sophilea20/penulisan.html

Rate

1

Reply #56 silencez's post

sil, ko nak gi dawama tak? aku nak ngorder buku ni

Reply #73 limau_nipis's post

cik limau.. nak. cumanya tak tau bila.
karang kalau nak pergi, kita kasi tau

cop, cop, aku nak booking juga

Reply #75 mardhiah12's post

ecehh mardhiah.. bukan dia ke yg tanya sapa2 nak join dia pegi dawama

Originally posted by mardhiah12 at 14-6-2007 10:53 AM
cop, cop, aku nak booking juga

meh sini minah senaraikan antara karya karya lama penulis terbitan dbp. memang meletup semuanya. bahasa kemas.. cerita bagus dan memang confirm sesedap rasa bila baca. tapi byk pada minah antologi cerpen. tak tahulah ada terbit lagi ke tidak.. mungkin puan limau boleh tanyakan... yg bawah ni himpuan penulis pompuan

antaranya ANtologi cerpen penulis wanita - HAWA. dALam Hawa ni ada cerpen penulis mcm, Adibah Amin - Ubat Ayah Mabuk, Anis - Marhaen, Anis Sabirin - Perempuan, Fatimah Busu - Seorang Pemotong Kayu, Habsah Hassan - Kehilangan, Khadijah Hashim - Titik Hujan Belum Berhenti, Salmah Mohsin - Malam Tujuh Likur, Salmi Manji - Hatinya Kusut, Timah Baba - Matanya Masih Di Pintu, Zaharah Ibrahim - Keberangkatan, Siti Zainon Ismail - SerI Padma....

Tengok nama kat atas pun mesti teruja nak bacakan.. Ada karya isteri Pak Samad Said, Salmi Manja, ada Habsah Hassan... Adibah Amin... cubalah tanya ada lagi ke tak buku ni.

Lagi satu antologi yg best banget dan evergreen bagi minah, ANGIN DARI GUNUNG.. SELENGGARA ABDULLAH TAHIR (ARWAH)...
dlmnya ada cerpen yg meletup mcm.. Rahim kajai - cerita awang putat, keris mas - salah pimpin, shahnon  ahmad - bila ibu sampai takah tiga, abdullah hussin - pertemuan di brunei , arena wati - alun menggulung perlahan, malunggun - memburu tahun baru, abdullah tahir - uri - Ali majod - songkokisme, mana sikana - santau... baharuddin cd - bujang ranggi, azizi hj abdullah - seekor kera dan lebuh raya....

huh byk lagi lah... memang best koleksi ni.. dan yg penting terubatlah rindu pada penulis lama ni. ada yg dah arwah dah... tapi tulisan depa tu memang berkesan dan dekat sangat di hati bila dibaca

lain, kalau ke dbp antara yg patut jadi koleksi karya zaen kasturi- zainal palit...dia ni lama dah tak tulis ye..dulu meletup sangat.. lah ni tempat dia dah mcm digantikan dgn kehadiran faisal tehrani. antarakarya zaen kasturi, YUDA.. dlm ni ada himpunan cerpen yg bermutu mcm warna katarsis, menyadap madu bunga tongkeng etc...

lagi yang patut dicari kalau karya penulis lama,
MONOLOG SASTERAWAN DAN BINTANG DI LANGIT LAIN...

percayalah... percayalah... (baca dlm irama lagi percayalah ct nurhalija )
senarai kat atas ni best bangat..

Rate

1

cat paling ske khadijah hashim....novel 'badai semalam..'

hati milik kesuma ada kawan bagi pinjam, tgh tidur diulit buku itu...

buka-buka je, laa.. mmg dah pernah baca, tapi sebab best punya pasal.. sanggup aku ulang baca balik.. ingat nak gi potostat

Reply #79 limau_nipis's post

limau, photostat la extra beb.

oh ya. kasi la list buku2 dbp yg nak dikirim.
kalau takde aral.. minggu depan la kot pergi dawama tu.