CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mulberi

[Aduan] MUFLIS....

Syd-Vaughn This user has been deleted
salam..

diminta sesapa yg arif. tolong la jwb soklan saya nih:

1.  si penjamin boleh dijatuhkan bankrup tak?  kalo buat loan kete nama bini, gerentor lak si somi...then si bini diistiharkan bankrup...apakah nasib si somi tu?

2.  kalo si bini yg dah bankrup tu keje...adakah gaji dia seme dipotong buat bayor utang?  ada tak belas kasihan dorang tolak perbelanjaan anak2 + harian?

3.  epf...dorang kacau tak?

jawapan korang amat2 dihargai coz aku dlm masalah ni...thanks a lot.

Reply #22 Syd-Vaughn's post

1.  si penjamin boleh dijatuhkan bankrup tak?  kalo buat loan kete nama bini, gerentor lak si somi...then si bini diistiharkan bankrup...apakah nasib si somi tu?

A: gerentor bleh dijatuhkan benkrap...in some cases, bank/financial institution lebih suke carik gerentor drp principal debtor sbb gerentor lbih senang di ditect..(kan ke bnyk syarat dikenakan sblm sesorg tu bleh jd grentor.. )..kalu wife dijatuhkan bankrap, bank bleh pilih same ade nk proceed ngan gerentor tu plak or bia je...ne bank's discretionary power..

2.  kalo si bini yg dah bankrup tu keje...adakah gaji dia seme dipotong buat bayor utang?  ada tak belas kasihan dorang tolak perbelanjaan anak2 + harian?

A: lps sesorg tu da bankrap, die x bleh memiliki rete...sume rete/perolehan die akan digovern oleh pegawai pemegang harta (OA), yg akan membaya utang bankrap kpd kpd pemiutang2 die ie bank...berape jumlah tu adelah tertakluk kpd miting yg akan diadekan slps sesorg tu jatuh bankrap...mase miting tu la bank, bankrap dan OA akan diskas psl aset, liabiliti etc...

3.  epf...dorang kacau tak?

A: x leh kaco...kalu x silap ahkak ler.. utk keterangan lebih lanjut bleh kol KWSP...

ACT 452
EMPLOYEES PROVIDENT FUND ACT 1991
PART VI - WITHDRAWAL OF CONTRIBUTIONS

Section 54. Withdrawal from the Fund.

(1) The Board may authorize the withdrawal of all sums of money standing to the credit of a member of the Fund upon any terms and conditions as may be prescribed by the Board if the Board is satisfied that梉/size]

(a) the member of the Fund has died;

(b) the member of the Fund has attained the age of fifty-five years;

(c) the member of the Fund is physically or mentally incapacitated from engaging in an employment; or

(d) Deleted by Act A1123:s.5]

(e) the member of the Fund is not a Malaysian citizen and is about to leave Malaysia with no intention of returning to Malaysia

[ Last edited by  philipinoe2 at 7-8-2007 11:30 AM ]

Rate

1

ini harta suma ahmed elbeb yang punya...ha ha ha ha ha..

ni dia punca2 yg membuatkan aku tejebak dlm prob bankrup nih...

...dipendekkan citer....laki aku jual kete tu kat member tapi tak sempat tuka nama dia p jual lak kat org lain dan x bayar2 dekat 3 tahun dah...pastu mangkuk ayun tu tak dpt dikesan dah coz byk org carik dia dek dia penipu besor. baru skrang le si ambank tu tepon tanya ngape dah lama tak byr dan nak kuar surat bankrup dah. dlm masa yg sama aku n laki aku ada byr lagi satu kete yg dah dilelong dan kitorang bayo sket2 temampu agar nama tak bankrup. ni pun gara2 laki aku yg kene tipu lagi dik mangkuk ayun tu. jgn le tanya ngape asek tetipu jekkk...

soklannya...

1.  apa reason nak ckp kat bank mintak postpon bankrup tu...coz aku sedaya upaya nak carik balik kete tu dan serah kat bank. tak pe la aku bayar bulan2 dari kene bankrupcy. bank suh bayo 1k sebulan...manala aku mampuuuu...

2.  boleh ke kalo dorang pggil p court then aku mintak le byr setakat yg mampu...?

thanks in advance....

hi seme

boleh x kalo aku update kat bank takat apa yg aku mampu?  so that xde la si bank tu ingat aku nak lari ke hapa...sekurang2nya dia tak le proceed nak bankrupkan aku...at least nampak la yg aku ni mmg nak byr tapi setakat apa yg mampu jek...

apa pendapat korang yg arif nih....

Hari tu gi insolvensi, tanya skali pasal guarantor boleh diisytihar muflis ke? Org tu kate, biasanya guarantor akan kena lagi teruk. Kalau kita sebagai peminjam dah abis bayar dan bebas muflis, guarantor belum tentu lagi, dia akn kena lalui proses yg lagi panjang..
Seperkara lagi, sebelum ni bila sebut psl insolvensi, mesti dah kecut perut.. Terbyg muka2 bengis yg nak layan YB (Yg Bankrup) atau YAB (Yang Akan Bangkrap). Tapi bila dah pegi sana, depa semua layan baik sgt, Muka manis je. Tapi jgn lak gatal2 teringin nak berurusan kat situ lakk..

Follow Us
ye, sebenarnya kita boleh propose skim pembayaran kat bank.  malah kalau kita ke mahkamah, biasaya mahkamah pun suka camtu dan akan suruh bank terima (kalau bank mulanya berkeras tak mau) melainkan beberapa situasi tertentu.

pasal guarantor tu, tak la.  kalau hutang dah habis dibayar, wujud tanggungjawab kepada bank untuk clearkan nama.  apa pulak panjang prosesnya tu..  
biasanya, bank cuma suka kejar guarantor untuk bayarkan hutang peminjam pasal bank nak chortcut dapat cuit cepat, itu je.

Reply #28 Gemukkkkkkk's post

pasal guarantor tu, tak la.  kalau hutang dah habis dibayar, wujud tanggungjawab kepada bank untuk clearkan nama.  apa pulak panjang prosesnya tu..  
biasanya, bank cuma suka kejar guarantor untuk bayarkan hutang peminjam pasal bank nak chortcut dapat cuit cepat, itu je.

Ooohhhh..gitu kaaaa

Originally posted by Gemukkkkkkk at 3-8-2007 10:19 PM
mulberi, kau dibankrapkan sebab kau guarantor ke?  atau kau maksudkan husband kau yang dah bankrap?  kenapa awal-awal masa dapat notis tak bagitau kat sini.  boleh ajar cara nak extend sampai >6  ...

skrg aku ada soklan nak taye .....
bank akan jalankan perintah muflis atas aku , cane nak buat ekk???
hutang keta xdibayar rm1XX, XXX/=

next week naik court kali ke-2.....................
harap dapat membantu....

cemana nak buat?  pada stage ini memang tak leh buat apa-apa.  sebab segala transaction kita untuk 6 bulan sebelum tarikh adjudicated bankrupt (kalau tak silap) adalah dalam 'claw-back period'.  kalau kita transfer duit/harta kepada orang lain pun, ianya boleh diambil balik dari si penerima.

perkara camni, biasanya kena buat awal-awal bila kita dah dapat agak yang kita akan dimufliskan..

rasanya yang ini, mungkin nerofreak lebih arif.

Nerofreak tu..apee...

nerofreak tu nama forummer kat sini.  rasanya dia kerja bahagian credit kat salah satu institusi kewangan di malaysia ni.

Originally posted by Gemukkkkkkk at 11-8-2007 04:04 AM
nerofreak tu nama forummer kat sini.  rasanya dia kerja bahagian credit kat salah satu institusi kewangan di malaysia ni.

OooO... Nampak sgt jrg masuk forum mulberi nihh

Reply #31 Gemukkkkkkk's post

tapi kan pihak bank blom dpat cari keta tu lagik, mereka masih boleh teruskan proses bankrap ke atas aku ke???

ye.  boleh.  tarik kereta & pembankrapan boleh dijalankan serentak.

Originally posted by Gemukkkkkkk at 11-8-2007 04:04 AM

mati2 eva ingat dia freak
sorry la nerofreak

ya allah..takutnya aku dengar....
maksudnya skrang ni aku kene cepat2 la transfer duit/rete sket2 tu kat anak2 aku ka...tu duit emergency kalo anak sakit, etc...
kalo nak kuar duit nanti, if aku dah dibankrupkan, boleh tak keluarkan dari akaun anak aku selaku aku penama dorang?

sebagai penama?  rasanya tak boleh.  bila dah muflis, kiranya anda macam tiada hak untuk apa-apa transaksi kerana hak itu dipindahkan ke liquidator.

anyway, kepada yang dah muflis tapi masih mau angkat loan, boleh diusahakan.  ini kan malaysia, semuanya boleh.  janji ada 'suap', semua boleh jadi  

Dah muflis leh mohon loan??
Org muflis KWSP pon takleh nak kuar kan? In case something happen, camne ek? Penama boleh kuarkan tak? Maklumla..mulberi ni Pegawai Pembangunan & Perancang keluarga sepenuh masa (surirumah le tuu).. Nasib baikla sblm ni, dek sebab bank dok cekik duit gaji hubby (kad kredit punye psl la), so gaji dia masuk dlm akaun mulberi je.. Tapi, kebykan bank tak tau pun hubby dah bangkrap. Bila hubby mintak dieorg failkn kat insolvensi sgl hutang2 dia, baru dieorg tau..

kwsp tu, tak tau le.

tapi kalau nak mohon loan, boleh.  ada caranya.  syarat, simple je la.  ada 'suap', ada la jalan.