CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lin_okinawa

Kelas Bahasa Jepun (Nihongo)

Aik..sangkut nampaknya mesej den

Reply #980 sofeaki's post

keje tp cam dah xkeje dah..
sotsugyou tahun lps..
err..ko sotsugyou thn bile and program ape plak?MARA?AAJ?teikyou?

Harhar semua salah. Aku under PPKTJ, budak kosen jek. Lama dah sotsugyo, tahun 2001 kot.

ちなみに、apa makna 'keja tp mcm tak keja' tu? Dalam maknanya tu haa hihihi

Reply #983 sofeaki's post

alamakk..budak kousen ke..
nihongo power nih..tatutnyehh..

keje mcm xkeje tuu..maksudnyee..keje tp xde keje..haha..ade keje pon bkn keje aku..so tolong menolong lah ant satu same lain..dgn kate kasarnye..coolie laa..

da nk cau da pon dr nihon..xmoh kaisya ni

Erkk...私の日本語はまだまだだよ . Takde la power pun

Sama le kita jadik kuli kat sini. Senang jek nak keja dalam masyarakat diorang ni. Kena pegang 2 konsep :

Pekakkan mata, butakan telinga

Harharrr...betui tak?

Ehh..dahnak balik Mesia dah ke? Bila? Kot ada terlebih seat flight tu nak gak aku tumpang

haha..betol tu betol laa..tp thats not the real prob
lebih dr tue..
aku dijanjikan utk diajar psl kairo-sekkei 2minggu lps aku masuk cnih..and then enchou..reason: xde mase..
pastu beberape bln kendian..janji ditabur2 lg..sebln kendian..janji menjadi debu berterbangn..
so sampai bile aku nk tunggu org yg ajar aku tu dtg..thn dpn?8thn lg??sori laaa..baik aku berambuss..hakhak

ececehh..madamada konon..aku tau la dak2 kousen nie ganaz2..ade jek member aku bdk kousen sorang due..masing2 nihongo die..dushhh..superbb..nihonjin yori nihonjin dayo

Follow Us
Kalau gitu reasonnya, memang baik gak ko angkat kaki. Ada gak orang opis aku dijanjikan macam ko gak, last-last sampai 2 tahun dia jadik kuli tukang bancuh air gitu-gitu. Last-last dia berenti jek keja sebab dia belajar kat unibersiti bukan sebab nak jadi tukang bancuh air

前も聞いたんだけど、ここのthreadのなかに私たち以外、他に日本卒/日本に住んでいる人っているのかな?

uikh..kejam giler..huhu..

yg sll hang out kat thread ni xde kot..kalo ko rajin ade nickname puterililin dgn anego..due org tu aku tau ryugakusei kat cnih..
nape??ko nk carik kawan ker??awat xmoh kwn ngn aku??

Harharharr..jangan la ko ninjakan aku nih

Mesti la aku nak kawan ngan ko, tapi kang takut orang kata aku nih tegur ko jek, ngan sempai-sempai lain kat thread nih aku takmoh tegur. Pastu sekali sekala nak kena gak tulis jepun, kang orang kata kita dok borak menda lain jek kang, tak kena pada topik.

Asyik 'orang kata', 'orang kata' jek aku nih hahaha

alaahh..toksah risau..guru besar tgh bz skang

senpai2 tu haa..shin..meitantei..
kagum aku derang ni study sendri tp nihongo mari gak..
ko pon ajar2 la sket nihongo..

ok jom start..lesson1!!cepat2!!

Hihiii..dah banyak sangat lesson kat sini yang pepel sensei ajar, sampai taktau nak ajar apa dah. Pekata cikgu bukak satu topik, pastu kita bincang-bincangkan topik tu. Yang level biasa-biasa pon ok, jadi ramai le forumer yang buleh tumpang belajar kan kan

やばい!おしっこが漏れちゃう!トイレに行かなきゃ!!!

aiyakkk...kemendapan berlaku

ahaha..nk topik ape ek..
aku bkn ajar pon..dorang ty..aku try jek la jwb..skang da xramai nk tanye da..sume da makin pandai2..masing2 nk bukak skolah sendri..

nk bukak topik ape ikh..tade idea aku..mintak idea sape!!

wahh bagus makin ramai sensei kat sini...
slamat datang sofeaki...yoroshiku onegai shimasu...
shin tengah ganbatte imasu! hehee...

ni nak citer..ada satu sensei kat sini kan, shin nye sensei skang la...cam kureng sket la perangai die...mula2 shin ingat shin sorang je yang rasa camneh..rupanya sorang lagi budak partime@student sini pun rasa cam tu jugak...

kat sini ada 6 org sensei. so far ada 3 org yang paling best la. 1 of them tu sensei lama shin masa shin amik private kelas dulu. 3 orang ni best tu maksud die dari segi cakap nihongo la...kalau cam shin ni yang masih intermediate lagi kan, diorang kalo bercakap akan cuba buat kite faham la...misalnya guna easy nihongo ke or ulang 2 3 kali la...derang akan cuba jugak.

tapi masalahnya yang sorang ni (shin nye sensei group class skang).. die tu...:@ :@  hahaa...sometimes kan bila die tanye shin somethg, pastu shin tak paham, pastu die akan ckp cenggini (dah translate ke eigo nih) "never mind lah". kire cam bengang skit sbb kite takpaham die cakap pe. pastu hari tu lam kelas kan, shin nak tanye soklan la kat die ni, sbb haku n lin-san cam takfaham sesuatu la.. memandangkan aku ni baru je level intermediate..nihongo pun tungganglanggang la jugak kan, so soklan aku tu cam pusing2 kot, so die tu takpaham...pastu die gelak2 die cakap "kadang2 shin punye nihongo aku takpaham la"....

kecit la jugak hati shin masa tu... yela die nak expect ape kan...advance pun tak lagi...pastu baru je 7 bulan blaja nihongo. nak expect aku fluent ke?
uwaaaa...marah tul laa...

semalam budak partime@student kat sini tu citer kat shin jugak. sbb die blaja nihongo n mandarin kat sini. so semalam tu die kelas mandarin, haku tanye die bile lagi ko punye kelas nihongo. die cakap die dah stop nihongo sbb cikgu die tu kureng sket. rupenye die experience mende yang sama ngan aku....cehsss.....................
sian die, sampai benti blaja nihongo plak....

gomen ne...shin luahkan kat sini...sumtimes tu bengang la jugak. sensei2 lain bole je bersabar dan slowly cakap ngan kite sampai paham...siap ulang 2 3 kali tu nak suh kita paham...

emm nak blaja topik ape ek?

citer sket pasal passive form leh tak...shin tatau ape form die tapi cam penah dengar...blum blaja lagi ni...rasanya form tu cam lebih kurang sama ngan kanou-kei which is yang ada 'rare' tu...tapi imi die lain...imi die passive form..
betul ke ape aku cakap neh...

Originally posted by sofeaki at 18-3-2008 11:48 AM
やばい!おしっこが漏れちゃう!トイレに行かなきゃ!!

Ni pun nak bagi tau ker...?

Reply #995 sh|nobu's post

Pasal passive form aku pernah tanya kat sini... cuba selak page2 yg lepas...

Originally posted by purplehyppo at 17-3-2008 09:47 AM
そうね・・・ここは誰pepelさん以外日本卒?
koko de pepel-san igai (ato) dare ga nihonsotsu?
nk bold kat particle de..ngn ga..try tgk btol2 ape bezanye..

mada wakattenai... aper bezanya?

最近、このThreadを参加していましたときから昔より勉強しています!
err..yg ni aku kurang phm sket laa..
nk ckp belajar dr dulu sampai bersambung kat thread ni?

Erm..aku nak ckp... 'sejak masuk thread ni, compare dari dulu aku lebih byk blajar skrg'... lebih kurang cam tu la...

すみませんですが、マレーシアの日本卒はマレーシアに帰るときに普段どんなお仕事をできますか?僕は文部省Scholarshipを申し込むつもりです。
sumemasen ga is OK..dah 'masu'-form..xperlu ade desu lg

ooo... sebenarnya dari awal lagi aku tak mau letak desu tuh... tapi cam pernah dengar plak ader watak anime yg memandai letak... jadi nak confirm betul atau tak jer...

[ Last edited by  meitantei at 18-3-2008 11:11 PM ]

Originally posted by meitantei at 18-3-2008 10:43 PM

Ni pun nak bagi tau ker...?

ただの冗談ですよ:victory:

Kalau dibaca ayat tu, sebenarnya menunjukkan orang yang bercakap tu cuba tonjolkan imej comel pada ayat dia. Nihonjin suka cakap ayat-ayat comel gini, tapi kalau masyarakat kita, mungkin agak tak senonoh sket. :cool:

Reply #994 sh|nobu's post

こちらこそおねがいします。今どこに住んでいるんですか?

Memang ada sesetengah Japs yang suka pandang rendah pada kita gaijin. Masa study dulu pun, ad gak 2,3 orang sensei gini. Memang sakit hati, sebab dia layan kita macam la kita ni bodos sangat. Orang-orang gitu memang takleh nak dielakkan dah, memang kena abaikan jek diorang tu.

Dalam opis nih pon ada gak yang double standard gitu. Kalau gaijin dari Asia, memang dia pandang sengkek, tapi kalau gaijin mat saleh, pehhhh first class layanannya. Padahal yang mat saleh tu nihongo sepatah dua jek yang tau cakap pon.