CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: highlander07

Plan Alam..

Originally posted by GRINDSAKHTANIC at 18-9-2007 09:22 PM oh highlander....mana engko???adakah anda menyerah kalah atau sudah putus asa untuk menjelaskan perkara yang anda bentangkan??saya nak tanya kepada saudara,(nih contoh laaaa.....)katakan ada  ...
Hek eleh ko ni,  bagi contoh gerai jual kuih-muih pulak di bulan puasa ni......Itu bukan Plan Alam, tetapi Plan BerbukaLapor le pulak......

Reply #81 capiloton's post

As'kum bads,

teruskan tulisan saudara, aku suka membacanya. posting yg berselang seli dengan pendapat highlander, aiz, cz dan forumers yg lain, kalau di fikirkan dalam2 banyak yg berkaitan. aku nak tanya la bads, posting yg di atas tu termasuk dalam kategori yg macam mana - sufism, tarikat or makrifat ker? minta maaf ler, aku baru nak belajar subject2 yg sebegini...

to highlander, teruskan posting anda. w'pun posting anda mungkin bunyinya agak keterlaluan n radikal in idea/theory/fact pada sesetengah forumer, aku suka membacanya dan aku suka berfikir dan cari kebenarannya disebalik setiap posting anda. teruskan usaha anda membawa forumers ni to "thinking outside of the box". kalau ada forumers yg hentam tu harap highlander bersabar jer la, tu semua dugaan tu, diaorg tu nak kasik iklan sikit untuk hilangkan stress, takut kepala jammed, hehehe..

to all forumers, teruskan berdiskusi lam thread ni, aku rasa ramai yg follow dalam diam...ramai yg baru nak belajar sesuatu...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Waalaikumussalam saudara capiloton.

Terima kasih kerana bertanya & dimanakah anda slama ni? Mcm dah lama senyap je. sy pun tunggu komen dr anda & aiz.

Ttg posting sy 2 klau diamati memang akan saling berkaitan dr smua yaitu sufi (berperingkat - sufi, sunni, salaf-jln penyucian diri dr ahli2 sunnah waljamaah) ada dlm bab tasauf, tarikat & marifat adalah 2 dr 4 peringkat pencarian ilmu tertentu terutama ilmu ketuhanan. semua ini saling kait mengait. Dlam tasauf ada 4 peringkat, dlm menghuraikan feqah tg telah ditetapkan pun ada 4 peringkat dll. Saudara teruskan pembelajaran anda. Insyaallah akan lebih memahaminya.

Ttg post dr highlander07 2 plak, pandangan anda juga ada benarnya. Sehingga skrg sy masih lg belum buat apa2 kesimpulan. Terlalu banyak sudut perlu diambil kira & kebetulan skrang ni sy tgh sibuk. Kerja blambak kat opis 2. Insyaallah nanti sy akan cuba bg skit pandangan.

Reply #81 capiloton's post

As'kum bads,

teruskan tulisan saudara, aku suka membacanya. posting yg berselang seli dengan pendapat highlander, aiz, cz dan forumers yg lain, kalau di fikirkan dalam2 banyak yg berkaitan. aku nak tanya la bads, posting yg di atas tu termasuk dalam kategori yg macam mana - sufism, tarikat or makrifat ker? minta maaf ler, aku baru nak belajar subject2 yg sebegini...

to highlander, teruskan posting anda. w'pun posting anda mungkin bunyinya agak keterlaluan n radikal in idea/theory/fact pada sesetengah forumer, aku suka membacanya dan aku suka berfikir dan cari kebenarannya disebalik setiap posting anda. teruskan usaha anda membawa forumers ni to "thinking outside of the box". kalau ada forumers yg hentam tu harap highlander bersabar jer la, tu semua dugaan tu, diaorg tu nak kasik iklan sikit untuk hilangkan stress, takut kepala jammed, hehehe..

to all forumers, teruskan berdiskusi lam thread ni, aku rasa ramai yg follow dalam diam...ramai yg baru nak belajar sesuatu...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Waalaikumussalam saudara capiloton.

Terima kasih kerana bertanya & dimanakah anda slama ni? Mcm dah lama senyap je. sy pun tunggu komen dr anda & aiz.

Ttg posting sy 2 klau diamati memang akan saling berkaitan dr smua yaitu sufi (berperingkat - sufi, sunni, salaf-jln penyucian diri dr ahli2 sunnah waljamaah) ada dlm bab tasauf, tarikat & marifat adalah 2 dr 4 peringkat pencarian ilmu tertentu terutama ilmu ketuhanan. semua ini saling kait mengait. Dlam tasauf ada 4 peringkat, dlm menghuraikan feqah tg telah ditetapkan pun ada 4 peringkat dll. Saudara teruskan pembelajaran anda. Insyaallah akan lebih memahaminya.

Ttg post dr highlander07 2 plak, pandangan anda juga ada benarnya. Sehingga skrg sy masih lg belum buat apa kesimpulan. Terlalu banyak sudut perlu diambil kira & kebetulan skrang ni sy tgh sibuk. Kerja blambak kat opis 2. Insyaallah nanti sy akan cuba bg skit pandangan. Sekian, Wassalam.

aku rs konsep utama yg highlander ni nak utarakan ialah KENAPA..

KENAPA MANUSIA DIJADIKAN
KENAPA ADAM DICIPTAKAN SEBAGAI MANUSIA PERTAMA
KENAPA ALAM INI WUJUD
KENAPA KITA PERLU MAKAN NASI
KENAPA.. KENAPA.. KENAPA..

byk beno persoalannya. jenuh nak fikit..

Reply #86 aizverus's post

'Memang musykil sesangat ... Camna dia kata "Mati sampai 3 kali" ... Isy mengarut tul ... "

memang musykilkan kalu dah mati sampai 3 kali...tapi tau tak bukan hindu jerk yg mempunyai pendapat sperti ini...islam juga ada...ia dalam konteks sifism tetapi tak di diskusi secara serius...dan ia tak di panggil reincarnation...atau penjelmaan semula...

dalam konteks islam ia mungkin lebih kepada kesedaran kuno yg kembali kepada tuannya yg baru...

sebagai contoh A hidup di zaman melaka dan meninggal...pada tahun 2000, B mendapat kesedaran A dimana secara tak langsung B percaya bahawa A hidup/memori A ada di dalam B...dan ia membentuk individu baru iaitu C pada jasad B...

mesti korg tak pahamkan...tapi ni jerk yg aiz tahu...tu pun tak konpem...nak tau tanya org2 yg tinggi lagi ilmunya...

alam banyak rahsia...rahsia yg paling utama sekali ialah...

WHY WE HERE,
WHO ARE WE
WHAT IS WORLD...

bunyinya macam senang tapi kalu di fikir2 secara mendalam...ia lebih dari itu...

perhatikan...apa yg telah di fikirkan oleh nabi muhammad dan nabi ibrahim a.s sehingga mereka berdua mendapat kebenaran hakiki dan di datangi jibrail...

kenapa jasad nabi muhammad yg di resapi nur muhamadiyah sehingga beliau menjadi penghulu sekalian alam...

p/s; sekalian alam-1,2,3,4,5 demensi, syurga neraka, langit 1-7, arasy dan lain2...

pernahkah kita terpikir...selepas kita masuk syurga tiada lagi penciptaan baru di lakukan oleh pencipta? infiniti di syurga mesti mempunyai sebab...

semakin di pikir semakin sakit kepala...tapi semakin kita menghampiri kebenaran...bilajumpa kebenaran...merdeka

Assalamualaikum Aiz,

Memang sy tunggu2 post dr anda.

Itulah 1 tanda yg daya fikiran makhluk amat terbatas.
Perkara2 mudah yg kita wajib tau pun banyak yg x terungkai dgn meluas terutama ttg rukun2 Iman. Smua yg beragama Islam wajib mengetahuinya.
Rukun Iman:-

Percaya kepada Allah -Siapa Dia, Kenalkah kita akan dia sebagaimana Nabi2 & Rasul mengenaliNya, apakah perkara2 yg disenangi olehNya agar mendapat redha drNya.
Percaya kepada nabi dan Rasul Allah -Apakah yg diperjuangkan mereka.
Percaya kepada malaikat -Apakah tugas mereka & asal kejadian mereka.
Percaya kepada kitab -Apakah ilmu2 yg terdapat drnya.
Percaya kepada hari akhirat -Hari yg tiada kesudahannya.
Percaya kepada qada dan qadar-Ttg ketentuan & perlaksanaan ketentuan.

*klau direnungkan, perkara2 diatas adalah sesuatu yg lebik kpd 'ghaib' yaitu keimanan letaknya didllm hati. Segala keyakinan, keikhlasan & ketakwaan adalah hanya Allah S.W.T yg ketahui kerana hati itu milik Mutlak Allah S.W.T sehingga ada beberapa perkara yg x terjangkau oleh para Malaikat.

Berbeza pula ttg rukun Islam yg mana ia lebih kpd zahir yaitu;-
1. Mengucap dua kalimah syahadah dan menerima bahawa Tuhan (Bahasa Arab: Allah) itu tunggal dan nabi Muhammad s.a.w itu rasulNya.
2. Menunaikan solat lima waktu sehari semalam
3. Membayar zakat.
4. Berpuasa pada bulan Ramadan.
5. Mengerjakan Haji-bg yg berupaya.

Disini lengkaplah Islam itu (zahir & batin @ ghaib-berpasangan).
Klau kita dpt memahaminya dgn sempurna, alangkah baiknya & sampaikannya pula sbgaimana tuntutan mengikut sunnah Rasulullah S.A.W. (dakwah).

Begitu juga ilmu (ghaib -yg letaknya di akal & hati) yg dtgnya dr Al-Quran.
Begitu juga perlaksanaannya (zahir-dilakukan sbg perbuatan) yg dtgnya dr sunnah2 Rasulullah. Smua mesti faham kan? Mcm cth solatlah. Dlam Al-Quran menyuruh sujud & ruku', dlm hadith & sunnah pula menterjemahkan ttg cara2 tata kelakuan didlm bersolat.
Banyak lg perkara2 yg boleh dijadikan perenungan agar kita x tersesat. Maka itu amat perlu agar kita smua memohon agar ditunjuk jln yg lurus. Banyakkanlah membaca surah Al-Fatehah & berselawat keatas junjungan dgn hati yg ikhlas kerana ianya salah 1cara pembuka kpd pelbagai ilmu & jln2 yg lurus. (dibekalkan doa & syafaat dr Nabi junjungan).
Sekian dulu & maaf jika ada yg tersilap dlm menyampaikan info.
Wassalam.

Kengkadang aku baca dah macam cerita matrix pula...boleh reloaded pulak?

Follow Us

Reply #89 alphawolf's post

aku rasa aku nak buat filem atau komik pasal konsep highlander ni...kayo pak cik.... ...RM,RM....

6. Nama highlander ini sebenarnya dari istilah Inggeris untuk wali 7, wali agung, immortal, yg ditunggu2, mujaddid kubra dll..- by highlander

Bapak aku pernah jadi wali. Wali sebab kakak aku nak bernikah......

Reply #91 highlander07's post

Pada awal kemunculan anda di sini anda ada menyatakan sesuatu yg akan berlaku sudah sangat dekat.Apakah peristiwa besar yg akan berlaku dalam masa terdekat mengikut perkiraan anda itu?

encik hinglander,
kepala hotak kami nih bukanlah jahil.tapi sebagai manusia,kami percaya apa yang kami fikirikan dan apa yang kami telah belajar dari kecil.hujah hujah yang dikemukakan oleh kau langsung tidak boleh diterima akal dan fikiran.bukan nak jadik fasist dalam pemikiran,sebelum apa apa hal input dimasukkan dalam otak,kami perlu mengkaji akan kesahihan ayat ayat kau sebelum kami menerimanya.
ehh...aku takde masa nak taip panjang panjang...server macam nak down plak...

Highlander2  + Plan2 yang telah ditetapkan Tuhan = PLAN ALAM
Plan2 yang ditetapkan Tuhan perlukan Highlander2 kalau tak Dunia tak berfungsi seperti sekarang
So Highlander2 ni adalah manusia istimewa yang dijadikan Tuhan untuk membentuk Plan Alam ni....
Kalau ikut cerita Highlander07...
Highlander2 ni wujud pada macam2 bangsa & agama
Apakah ciri-ciri manusia yang terpilih untuk menjadi Highlander ni?
Kenapa diorang terpilih oleh Tuhan utk menjadi Highlander ?
Macamana Highlander07 boleh tahu cerita2  Highlander2 ni...

Cuba Encik Highlander07 kluarkan nas-nas dari Al-quran dan Hadith yang ada menyentuh tentang Highlander2 ni...
Sebab....
Highlander2  + Plan2 yang telah ditetapkan Tuhan = PLAN ALAM
Kalau betul .....kerja Tuhan,
Sedikit sebanyak mesti ada ayat Al-Quran berkenaan ni dan mesti Nabi Muhammad S.A.W ada bersabda dalam hadith baginda

Back to the basic.....Qada' dan Qadar...

Back to the basic.....Qada' dan Qadar...

Originally posted by highlander07 at 21-9-2007 21:16
Mengikut Riwayat Hang Tuah beliau sekembali dari rombongan meminangPuteri Gng Ledang yg gagal beliau tidak kembali lagi..beliaumencampakkan keris Taming Sarike dalam sungai seraya berkata." aku akankembali setelah keris ini timbul"..dan keris itu memang ada sekarang..
Semasa Melaka dilanda kemarau teruk pada pertengahan 90 an..seorang tuaberpakaian Melayu dikatakan mengembara dari Pahang keMelaka..sepanjang2 perjalanan ramai orang alim telah terserempak danmelihat tanda2 kewalian beliau..beliau mengaku sebagai HangTuah..sampai di Melaka bertemu dgn Ketua Menteri dan kemudian SultanBrunei juga ditemui..butir pertemuan tak dapat kami nyatakan....taklama kemudian kemarau berakhir..wallahua'lam...

Ini yang agak menarik.....manakao dapat cite ni Highlander07..ader tak orang Melaka dalam thread niyang boleh sah kan cite ni??Cite masa Melaka dilanda kemarau tu..aderHang Tuah datang ke??

korang ni..daripada korang bergaduh sesama saudara, sebelum tu baik korang tengok ni, ada orang nak jatuhkan kita..

tolong lah kepada semua yang arif bab2 agama ni..

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 3858&extra=page%3D1

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 3906&extra=page%3D1

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 2536&extra=page%3D1

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 3779&extra=page%3D1

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 1960&extra=page%3D1

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 9788&extra=page%3D1

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 1878&extra=page%3D1

http://forum3.cari.com.my/viewth ... 3103&extra=page%3D1

korang mesti tengok dan baca..sedih woo..agama Islam dihina, dicaci..isk..

[ Last edited by  kroit92 at 22-9-2007 12:03 AM ]

kena faham kenapa ade yg bertanya meminta bukti

kat dunia nyata pun banyak yg boleh tersesat akidah dek ajaran sesat
inikan pula dunia internet di mana banyak cerita 'berapi' tanpa bukti banyak diusulkan
setakat ni aku tengok, teori setakat tinggal teori tanpa bukti kukuh

being a believer only doesnt make u 'berfikiran terbuka'
but still, jalan cerita macam ni masih interesting sebab dapat dihubung kaitkan dgn kejadian dunia yg telah berlaku

Reply #98 highlander07's post

Mengikut Riwayat Hang Tuah beliau sekembali dari rombongan meminang Puteri Gng Ledang yg gagal beliau tidak kembali lagi..beliau mencampakkan keris Taming Sarike dalam sungai seraya berkata." aku akan kembali setelah keris ini timbul"..dan keris itu memang ada sekarang..
Semasa Melaka dilanda kemarau teruk pada pertengahan 90 an..seorang tua berpakaian Melayu dikatakan mengembara dari Pahang ke Melaka..sepanjang2 perjalanan ramai orang alim telah terserempak dan melihat tanda2 kewalian beliau..beliau mengaku sebagai Hang Tuah..sampai di Melaka bertemu dgn Ketua Menteri dan kemudian Sultan Brunei....

===========================================
Salam sejahtera semua.. saya org baru di sini... ble saya mencelah sikit? tumpang lalu...

saya sgt tertarik dgn artikel highlander mengenai teori Hang Tuah ini... saya pernah terbaca satu artikel tentang Hang Tuah kembali semula, tetapi saya anggap artikel ni hanya cerita khayalan semata... tetapi bila saya membaca post highlander, ianya mengingatkan saya kembali kepada artikel tersebut... di sini saya lampirkan artikel tersebut sebagai satu bahan bacaan dan diskusi... saya harap saya tidak ter off topik.. maaf tuan rumah..

The Day Hang Tuah Walked Through My Door
by Adlan Benan Omar

Everyone knows who Hang Tuah is. Everyone knows that he was a great warrior, that he was loyal to his king, that he fought and defeated Hang Jebat in a gruelling duel. But I knew more about Hang Tuah than anyone else. No... I didn't read more than anyone else (how much more could a twelve-year-old have read anyway?). I knew more about Hang Tuah because he came to live with us a few months ago.

Yes, you heard me right. Hang Tuah did come to live with me and my family. Abah took him home one day. He had found the old man walking around the local playground one evening, while he was out jogging. It was getting dark and the old man had no place to go, so we took him in.

Mak was not too happy about that, she thought the old man looked crooked. He was dirty and he didn't wear shoes. Mak said that people might think our family has gone weird. Abah just laughed. "Kasihan ...dia orang tua," he said.

My friends didn't believe me at first. They thought I was dreaming, or making things up, or just plain lying. Azraai said that the old man was an alien from Mars and not Hang Tuah. Eqhwan laughed at me and said that either I or the old man must be mad. Anuar said that if Hang Tuah was still alive I wouldn't be able to understand what he said because he spoke classic Malay like in the hikayats. Hilmi (our local school's smart alec) tried to explain to me that the Melaka Empire was no more and that Hang Tuah was just a legend. He said that if Hang Tuah was still alive he would be at least five and a half centuries old and the latest edition of the Guinness Book of World Records stated that the oldest man in the world lived only to 120 years.

Only Farid sympathised with me... and that was because he had an imaginary friend whom he always took along to play marbles with us. I really didn't care what they said. I knew that old man was Hang Tuah. I know because I asked him myself.

The morning after we took the old man in, Mak asked me to wake him up for breakfast. I went to the spare room and found that he was already awake. He was sitting on the edge of the bed with a blue batik bundle on his lap.

"Jemput makan, Tok," I said, politely.

"Terima kasih," he said.

I was curious, so I asked, "Apa dalam buntil tu Tok?"

"Barang Tok... barang orang miskin," he replied.

Then he opened it up slowly. I saw him fiddle for something, then he took out a long keris with an ivory sheath. It was at least a foot long and studded with jewels.

"Ini keris Taming Sari," said the old man.

I snickered, "He! He! He!". I thought the old man was joking.

Everyone knew that Taming Sari belonged to Hang Tuah and that it must have disappeared with its master. The old man looked up at me. His eyes stared into mine. I felt a little queasy at that. His expression changed, he began to look angry. Suddenly his eyes drooped and he looked more hurt than angry.

"Kenapa cucu gelak?" he asked.

"Tak ada kenapa," I answered, a little frightened.

"Tok tahu, cucu ingat Tok bergurau." I kept quiet.

He began again, "Inilah keris Taming Sari yang sebenar. Ini keris Tok sendiri."

"Kalau begitu Tok ni tentulah..."

"Hang Tuah," he interjected, "nama Tok ialah Hang Tuah."

"Tapi Hang Tuah sudah mati."

He laughed, "Tidak, Tok belum mati. Tapi Tok sudah tua..."

"Berapa umur Tok?" I questioned.

"540 tahun."

Mak didn't really like Tok Tuah. But she didn't say anything when he just stayed on and on in the house. She didn't say a word when Abah and I took him to Hankyu Jaya to get some new clothes. She just kept quiet when Tok Tuah joined us to watch TV in the living room after dinner. I told her (and Abah) that the old man said that his name was Hang Tuah. She wrinkled her face (and Abah just laughed).

It was a Wednesday night and RTM had a slot then called "Teater P. Ramlee". It so happened that they were showing Phani Majumdar's "Hang Tuah". P. Ramlee, so young and thin, acted as the hero and the late Haji Mahadi was Sultan Mansor Shah.

When Jebat got killed, Tok Tuah pipped in, "Tidak langsung macam tu..."

Abah stared at Tok Tuah. Mak stared at Tok Tuah. I too, stared at Tok Tuah.

"Aku sudah tua masa tu, Jebat muda lagi. Jebat kuat. Dia sepak aku hingga aku tertiarap, kemudian aku berguling. Aku himpit dia. Aku kata sama dia 'baik sajalah kau mengalah'. Apa gunanya kita dua bersaudara bergaduh?"

Mak started to look worried again.

"Jebat tak mati."

Abah looked surprised. He said, "Habis tu, apa jadi pada dia?"

Tok Tuah said, "Aku tak mahu Sultan bunuh dia. Aku tahu Sultan zalim. Jadi, aku sorokkan dia di Ulu Melaka. Macam Tun Perak sorokkan aku masa aku difitnahkan. Lepas Melaka kalah dengan Portugis, Jebat ikut aku merantau."

I said, "Bila Jebat mati?"

Tok Tuah laughed, "Jebat belum mati. Baru tahun lepas aku jumpa dia. Dia meniaga di Kedah."

"Meniaga?" I said.

"Ya, Jebat duduk di Kulim. Dia meniaga kereta. Apa tu? Kereta 'second-hand' kata orang. Proton, Honda dan Nissan. Laku jualannya. Banyak orang beli."

Originally posted by highlander07 at 22-9-2007 12:19 AM
Salam..
Inilah part yg kami paling sukar untuk membukanya kpd andabagaimana..ianya pilihan Allah SWT..ini Rahsia Dia..kami yg mengalamitak mengetahui semua bagaimana..tapi semuanya atas PERINTAH..AgamaHindu tersesat menyatakan sebagai reincarnation..itu satu cubaan utkmenjelaskannya tapi bukan begitu..
Hal ini sama sukarnya dgn perbezaan pendapat tentang Nabi Isa diangkatke langit..ada pendapat mengatakan baginda diwafatkan dulu dan ada ygkata masih hidup..Kemudiannya begitu juga kisah al-Kahfi..adapersilisahan pendapat kerana dikatakan semasa tidur/ibarat mati..semuajasad mereka telah hancur dan reput besama2 kitmir (anjing pliharaan)dan dipulihkan semula dgn kuasa Allah...perdebatan mengenai hal di atasantara ulama agak hebat juga..Biarlah ianya rahsia..mohonlah pd Diauntuk petunjuk..Forum ini bukan temat utk ceritakan  rahsia tahapbegini..salam

ini dah bunyi macam bongkak dah, macam saudara sorang je yg berhak ke atas 'ilmu' atas 'petunjuk' daripada Allah
tak patut saudara tulis sedemikian

Reply #103 ryant's post

One day, I took Tok Tuah on a walk around KL. He got bored just sitting in our small bungalow in Bukit Bandar Raya. So after school, we took the mini-bus to Central Market. Tok Tuah really enjoyed the walk. "Banyaknya orang..." he wondered.

We ate at McDonald's. He didn't like the cheeseburger (well, he didn't like the cheese, though he loved the burger itself). After lunch, we went to Muzium Negara.

I showed him the frieze of a young Hang Tuah which was sculpted by an Englishwoman in the 1950s. It showed a handsome Hang Tuah in 'Baju Melayu' and 'samping'. He was holding Taming Sari in his hand.

"Siapa tu," Tok Tuah asked.

"Itu Tok-lah. ltulah orang putih gambarkan sebagai Hang Tuah. Hensem, kan?"

Tok Tuah chuckled, "Apa tulisan atas tu?"

"Ta' Melayu Hilang di-Dunia. Eh, takkan Tok tak ingat? Itu kan Tok yang cakap dulu?"

He kept quiet. Slowly he mumbled, "Ta' Melayu Hilang di-Dunia? Tak ingat pun."

Suddenly, he started, "Oh! Bukannya Ta' Melayu Hilang di-Dunia. Silap tu. Tok tak pernah cakap macam tu..."

"Habis tu?" I asked.

"Masa tu Tok tengah pergi masjid untuk sembahyang Maghrib. Isteri Tok ikut sekali. Dia tengah ambil air sembahyang di tepi perigi, kemudian kakinya tergelincir. Dia terjatuh masuk. Orang ramal pun menjerit-jerit sebab perigi itu dalam. Apa lagi, Tok pun terjunlah untuk selamatkan dia. Isteri Tok bukan sebarang orang, namanya Tun Sa'odah, anak Bendahara Tun Perak."

"Kemudian?" I urged.

"Bila Tok bawak dia naik, Temenggung Tun Mutahir ketawa. Katanya, Tok sayang betul pada isteri Tok. Tok pun jawab, "Mestilah... Ta' Isteriku Hilang di-Telaga. Jadi, mungkin orang silap dengar...!"

Tok Tuah stayed with our family for more than six months. He stayed at home in the first few weeks but he felt guilty not doing anything to contribute. So, one morning, he followed Abah to work. Abah was manager of a factory in Sungai Buluh which made video tapes and CDs. They needed a new 'jaga' or watchman. Tok Tuah got the job. Abah said, "Who better to guard us than the great Malay admiral Hang Tuah?"

The workers got along well with him. Amin, Abah's driver, said that Tok Tuah told them lots of funny jokes about Sultan Mansor of Melaka and his fifteen wives. Tok Tuah also got to know Rajalinggam, the sweeper, who he said reminded him of Mani Purindan, the father of Bendahara Tun Ali. Like Rajalinggam, Mani Purindan too came from Tamil Nadu and cooked delicious dhal curry.

One morning, my teacher at school said, "Tomorrow I want you all to bring a model of an old artefact. Then I want you all to explain its importance in front of the whole history class."

Hilmi (always the teacher's pet) spent days working on a matchstick model of the Kuala Lumpur Railway Station. Azraai decided to build a spaceship instead. Eqhwan bought Anuar's origami keris for fifteen dollars and brought that to school. Farid asked his imaginary friend to draw a picture of Mel Gibson as Sir William Wallace. I? Well, I just brought Tok Tuah along.

My teacher was flabbergasted. She said, "Why have you brought this 'jaga' along?"

I smiled, "He's not just a 'jaga'. He's the great warrior Hang Tuah!"

My teacher said, "I'll call your father and tell him you're playing jokes in class."

"lease, Cikgu. Just listen to what he has to say," I insisted.

Tok Tuah stood in front of the class. He coughed. My teacher sighed. I smiled. My friends sneered.

"Assalamualaikum," he said. "Wa'alaikum Salam," we answered.

Tok Tuah began his speech. He started out by saying that the Melaka we read about in the history books was very different from the real Melaka. He explained how the Sultan used to let anyone come to the palace with any complaints at all, and he would settle it there and then.

He told us that he and his four friends used to go on tours to Pahang and Terengganu and Ujung Tanah, even to Siam, on great galliards with five big sails. He described to us that Melaka had 120,000 citizens, each of whom had land and houses of their own and that no beggars were allowed to go even a day without food and shelter. He mimicked Sultan Mansor's snarl, and Tun Perak's twitching handlebar moustaches and Jebat's swaggering walk. Finally, he told us how Melaka got corrupted by its wealth and warned us not to do the same now.

That day, Tok Tuah got a standing ovation. Even Teacher clapped. I? I got an 'A' for History.

Tok Tuah died seven weeks after that. He was 542 years old. It was during the Puasa month and he took the LRT from Sungai Buluh. He wanted to stop and buy some sweetmeats (he absolutely loved 'pau kaya').

When he arrived at Chow Kit station, he collapsed on the platform with a massive stroke. They rushed him in an ambulance to Kuala Lumpur General Hospital but he was already gone. He didn't feel a thing.

We buried him at Ampang Cemetery, right across from the grave of Tan Sri P. Ramlee, who played him in that film. I visit the grave sometimes just to tell him that I'm now a lecturer in Malay History at Leyden University.

I still remember the day he walked through my door. It's as if it was just yesterday. Ah, well...

By the way, did I tell you I met King Henry VIII whilst I was studying in Cambridge? He worked as a night porter at my college. But that, as they say, is a different story.

============================
well... anda rasa betul ke citer ni?   

giler....mamat yang tulis citer nih banyak bermimpi.....