CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: theflyinglady

Mari Berjimat Cermat

Originally posted by hanna1905 at 7-6-2008 10:30 PM
masa kerja dulu respect sungguh dgn mamat sorang ni bujang lagi, tapi sanggup bawak bekal pi keje dan selalunya dgn dia la me lunch..

selalu usik dia kedekut..sbb org lain mana ada nak bawak b ...

ambil kesempatan sungguh si bujang tu..

sebenarnya me pun bawak bekal..
walau laki me bagi extra elaun utk duit belanja ke kolej setiap hari..
tapi me tetiap hari bangun jam 5 lebih masak buat bekal utk me ngan laki..
setermos air kopi me bawak ke kolej.. ok apa, cawan saiz medium tu aje 1.60 cent..
kalau beli dua kali dah 3.20 dollar.. lepas tu makanan salad aje nak 6 dollar..
so baik bawak bekal.. ni nak rehat aje cepat lari ke cafeteria sbb nak panaskan makanan
selain makanan bersih halal, duit me dlm bank pun membukit...
jimat tak me

Reply #105 faraway's post

i pun nak join ur club fara

semenjak balik sini, i syok sgt makan luar...tak kira tempat esp on the weekend tapi sekarang dah restructuring balik...hehehhe
back to my normal routine masa kat luar dulu....dah mula pagi nie, bekal utk anak dan hubby....
semalam pi beli groceries...cam alert sgt dgn harga benda yg ku ambil ..selama nie main taram ambik dan masuk trolly.....

Originally posted by my-alja at 8-6-2008 07:07 PM
i pun nak join ur club fara

semenjak balik sini, i syok sgt makan luar...tak kira tempat esp on the weekend tapi sekarang dah restructuring balik...hehehhe
back to my normal routine masa k ...

join alja jangan tak..
tapi jimat kami tak dalah orang kata tight sangat..
masih makan kat resto, masih mampulah nak beli apa apa walau camana hargapun...
cuma tulah, mana boleh dijimatkan,. kita jimat....

kitorg 1 family gi holiday seminggu last week.... balik jer KL isi minyak... x tau menahu pon minyak naik... alih2 anak2 aku yg suker main teka2 baper RM hubby aku isi minyak terjerit2... "abah2... dh $140" terkejut kitorg... cepat2 hubby aku stopkn isi... igtkn meter rosak ker aper.... then, tgk2 kt c2 terpampang 2.70 seliter...:@ :@ sib baik x komplen kt sesapa... biasanyer full tank dlm $100 lebih sket gitu jer...

ptg smlm gi tesco... tgk brg2 byk yg naik harga... aku cam biasa, beli ikut list... n anak2 aku hanya blh pilih maximum 3 brg jer... brg yg sama, hubby aku kena byr lebih kali ni...

aku heran sebenarnyer... kita kn keluarkn minyak... sepatutnyer, biler harga minyak dunia naik, kiter dpt lbh untung aper, since kiter jual dgn harga yg lbh tinggi... patutnyer blh la subsidi lebih sket utk minyak gred rendah yg kiter impot blk utk kegunaan rakyat.. aku setuju sangat ngn pendapat potong dulu elaun menteri2... n aku suggest sgt stopkn sementara PLKN tu.... once dh stabil, blh la proceed blk... kurang2nyer boleh la gunakn utk benda yg lbh penting... once minyak naik, sumer benda sure naik... criminal pon menjadi2... sampaikn member opis aku ni kena cabut pagar n grill dier kena curi... pencuri besi la punyer angkara tu....

cara aku nk jimat belanja?? hurm.... aku pon x sure camna.. yg kompem, setiap sabtu aku akan masak 3-4 jenis lauk utk kitorg makan mlm time weekdays... tekak aku n hubby mmg x leh mkn masakan kedai hari2.. xder maid ni aku rsa jimat byk la... dh xder org nk psang ekon sana sini... bukak air besar2 n biarkn mengalir x berpakai... membazir bahan2 mentah or kering kt umah ni.... kurang belanja mknan n keperluan diri utk sorg indon yg lelain tu terpaksa menten jer la... aku x sanggup nk cut cost smpai bdn aku jd letih n tensen plak... tp, aku rsa ader cadangan2 kt sini yg blh aku applykn utk mengurangkn perbelanjaan famili aku nnti...

1st step aku, kurangkan makan kat luar.. masak sendiri kat umah

Yg dah dibuat:
1) Tukar package astro from $95 to $59.
2) Tukar driving style .Was full tank 450km. Target full tank 500km. Drive cam siput le aku.
3) Tutup lampu bila matahari dah kuar. (Rumah aku gelap salu dah siang pun aku on lampu).
4) Tak bg anak aku mandi sambil main air. Kena pantau salu. Not more than 10 min masa mandi dorang.
5) Kurangkan jajan anak aku. Bagus gak kalau tak hari2 mau 3,4 hengget duit jajan jek. Jajan beli ujng minggu je.
6) Weekend pakai keta laki aku jek w/pun gi beli barang byk2. (Kompeni car n ada petrol kad...belasah. Dulu2 konon takmo pakai reta kompeni lebih2.)
7) Beli stok lebih utk susu n diapers time rega murah. Or gi beli kat kedai ubat cina.
8) Kurang beli ikan yg mahal2. Dah 3 minggu aku tak beli siakap.
9) Beli daging cincang fresh + tulang. Tak beli dah daging batang pinang.

Yg plan nak buat
1) Gosok baju keje je. (sekang maid gosok semua baju n segala menda yg berasaskan kain).
2) Carik plan streamyx yg lebih menjimatkan.
3) Kurangkan sopping.
4) Ajar sendiri anak aku. Bahaya sikit lah ni sbb aku salu jadik singa bila ajar dia.
5) Main game yg takyah pakai komputer ngan anak2.
6) Tido awal.

Itu je setakat ni tips berjimat yg aku dah buat dan plan nak buat.

Rate

1

Follow Us

Reply #110 sitisbp's post

6) Weekend pakai keta laki aku jek w/pun gi beli barang byk2. (Kompeni car n ada petrol kad...belasah. Dulu2 konon takmo pakai reta kompeni lebih2.)

haaaa... yg ni aku x setuju.... heheheh... teguran ikhlas aku, x berkat beb..... sorry yer if terasa...

Reply #111 nurryn's post

Takpe . Tak terasa nye kekeke .

Reply #112 sitisbp's post

aku pon... if ader peluang.... blh di pertimbangkn... ...acah jer...

aku ni duk sorang..so kalau nak beli bahan2 mentah untuk masak pun cam tak berbaloi.. bahan2 mentah macam ikan, sayur, ayam pun dah mahal sangat2.. pastu kena guna gas memasak lagi..nak masak nasik kena pakai letrik lagi..  so aku tapao ajek.. make sure perbelanjaan makanan takmelebih RM10 sehari..

aku cadang nak naik bas gi keje pasni.. kebetulan ada bas lalu depan umah sampai ke opis.. tapi payah la jugek coz aku ni pepagi ngan bawak laptopnye, handbag nye.. pastu pakai high heels terkedek2 naik tangga turun tangga bas payah gak la kan.. so rasanya rancangan nak naik bas tu kena KIV dulu.. tengok dulu keadaan .. kalau bulan ni savings still sama ngan bulan2 sebelumnye.. aku teruskan drive ke opis.. kalau agak2 macam savings dah menyusut aje... aku try laa naik bas.. adoi laa mesti kena berhimpit2 ngan indon bangla.. .. dah la bau masam diorang neh

resepi utk sarapan aku lepas ni -

ubi kentang potong dadu - rebus
campurkan dlm bancuhan buat jemput2
gorenggggg!

mengenyangkan dan jimat blanja, compared to beli nasik lemak/mee2 ni semua

ni sebenarnya resepi zaman berzaman time student dulu...sengkek!

[ Last edited by  mala0n at 10-6-2008 12:15 PM ]

yg aku buat selama ni...walaupun minyak tak naik....

basuh beras...air tu tadah utk basuh ikan....atau jirus pokok....
amik wuduk tu...air tadah dalam baldi..then boleh buat jirus jamban....(qadak besar/kecik)
roti tak abis makan, sapu ngan mentega tabur gula sket...bakar jadik biskut....
jirus pokok kalau hari benar2 panas...kalau hujan tak jirus dah....

pergi pasar basah/kering seminggu sekali.....byk kali pergi byk bende yg kupandang....
install lampu saving electrik....

dah tu? aku pun tak tau nak tukar lifestyle yg cemana lagi.....:@

Rate

1

2nd step.. terus aktivate banking online... nak jimat petrol + parking fee

it is the feeling that actually fulfill us , bukan actual object or realiti so i think kekdah prinsip ni boleh di pakai bukan jek dalam isu  penjimatan sumber apa kita ada malah bab2 lain pun misal relationship manusia

berapa ramai kita sedar bahwa kita suap makan tu lazimnya actually dah over limit? kalo ler kita ni ibarat ada tank macam tank minyak kete..so makanan tu macam minyak dah over flow tapi sebab tadak..kita sumbat dan sumbat, nak plak ada diversion macam depan tv..sambil tenguk molot unconsciously mengunyah..mende2 junks..perabis duit jek,dah ler tak lawo mana pun

tak caya cuba lah, selain sihat badan, bangun pagi cergas, jimatttttt kita gak lebih alert gitu..tak caya cuba, kurangkan makan tu
dan makan mende2 berkhasiat jek haa..minum just air masak kosong jek..sebulan sekali maybe teh susu or kopi ke..saya penah 2 taun tak minum kopi ka teh susu ka milo ke..tadak plan pun , just malas dan lama2 jadik habit menjimatkan

the purpose is to built HABIT, lahirkan kebiasaan yang memberi untung banyak segi, segi duit, segi kesihatan, segi emosi less stressfull sebab sugar intake etc.

3rd step... brunch + dinner je... 2 meals a day je

leh gak kuruskan badan, cam nasihat aji tu

tp tak leh apply kat budak2.. cian budak2 noooooo.. susu, makan, tetap ikut jadual!

[ Last edited by  paulinevoon at 11-6-2008 12:16 PM ]

Originally posted by nurryn at 9-6-2008 12:22 PM
kitorg 1 family gi holiday seminggu last week.... balik jer KL isi minyak... x tau menahu pon minyak naik... alih2 anak2 aku yg suker main teka2 baper RM hubby aku isi minyak terjerit2... "abah2. ...

cik kak..pasai pa sampai 3 empat lauk sekali makan sekoge tu..?

apa pak depa makan..satu lauk tu tak leh ke itu ler anak dan ibu makan?

kalo cam saya, saya suka sup so masak laaa sup..sup sayur misalnya kendian ikan guren..udah la tu..tadak lain laun dah..

ni kita oang malaya makan cukup dasat , macam tabiat oang cina..masuk bab makan miskin macam mana pun musti mewah sebab mati nanti makan kertas di bakor jek (no pun intended k), depa oang cina gitu sebab pembawakan di negara depa tu, nak makan susah dulu2 tu....eat anything that moves kawan omputih saya bilang, omputih kalo makan banyak lauk seme ni pun cuma masa2 tertentu , idak lah hari, kalo makanan sekoge, malam tu dinner roast lamb so roast lamb with vegies blanch tu je la..besok dinner spagetti so spagetti jek..buat asian esp chinese malay ni sejauh mana lebaq meja tu..penuhhhh juadah, kalo tak caya tunggu majlis buka puasa..kendian depa cakap membazir tu saudara iblis tau haa..amboiiiiiiiiiiii

Originally posted by ajinomotonosuga at 11-6-2008 12:12 PM
the purpose is to built HABIT, lahirkan kebiasaan yang memberi untungbanyak segi, segi duit, segi kesihatan, segi emosi less stressfullsebab sugar intake etc..

tu betul.. built HABIT..

tapi nak START HABIT tu yg payah kengkadang tu.. tak berdisplin...lemau

Originally posted by paulinevoon at 11-6-2008 12:15 PM
3rd step... brunch + dinner je... 2 meals a day je

leh gak kuruskan badan, cam nasihat aji tu

tp tak leh apply kat budak2.. cian budak2 noooooo.. susu, makan, tetap ikut jadual!

budak2 tu moi..bab exercise jek..playful depa tu kene jaga, adik kawan aku umuq 8 taun jek..berat ntah baper kilo over dah, bapak dia siap stop dia makan..dia siap sorok2 curi makan tau moii..so u have to be alert ok? esp those sugar intake to ur kids, susu tu memang lah depa masih membesar, untuk tulang or rangka tu susu tu a must.

amoi kene baca, obesity di western world sudah kes endemic dah ok? child obesity jek dah lebih separuh..yang tua2 tu toksah cakap la..gajah tenguk pun ingat sedare depa..sampai ada buat program realiti tv tuh ,Who is the biggest loser..

ni belum cite related health problem dari overweight cam depress , macam stroke , diabetes toksah cakap lah..setau saya malaysia tu paling tinggi kes kencing manis haa...pun kita tak amik pedulik..kaki kodong nanti baru menyesal kan moiiii

Originally posted by mala0n at 10-6-2008 12:13 PM
resepi utk sarapan aku lepas ni -

ubi kentang potong dadu - rebus
campurkan dlm bancuhan buat jemput2
gorenggggg!

mengenyangkan dan jimat blanja, compared to beli nasik lemak/mee2 ni semu ...

ko kupas kentang beso2 tuu..ko rebus HALF COOKED, kendian ko slice nipis kendian buat batter , tepun gandum suku , tepung beras suku tepung jagung suku, kendian ko buh garam pepper skit , buh tumeric powder kasik colour, nak besh buh tloq sebijik bancuh jadik batter..petang2 anak pas main lapor makkk nak mamam petang..tunjuk dia camna buat...aaaa sambil masak2 guren , bebel pasal makan sure liuq anak2 tu..tenguk cungg jek potatoes cake mak depa masak tu haaaa...besok luse cari labu beso2 tu..buat sama..ni kasik tau anak pumpkin kek, besok luse busan seme tu carik ikan murah2 rebus amik isi campur2 mash potatoes herbs etc buat seafood burger, kendian tulat amik sisa lemak daging ko trim dari daging masakan biasa tu..cincang2 buh herbs dan apa pun ko suke..campuq crumbs skit jadik ler meat burger

kalo nak minyak masak..beli kelapa tua tu banyok2..kupas dan parut..masak santan tu sampai jadik minyak, so jadi ler home made minyak masak kelapa

so agak2 ni seme dah jimat berapa ratus..bertuahhhhhhhhhhhh awek moden ni nak buat..opah aku rajin la hahahahaha

Originally posted by putubambu at 11-6-2008 12:46 PM

tu betul.. built HABIT..

tapi nak START HABIT tu yg payah kengkadang tu.. tak berdisplin...lemau

nak start habit tu putu cayang.. ko kene ada sikap AWARENESS gitu, ko kene timbulkan sikap tahu sikap sedar , ko macam kene bersoal dengan diri ko..aku buat ni apa pekdahnya? ahaa..aku jimat 10 inggit..ok so ko decide to do it..dalam pada sedar tu ko kene timbulkan RASA, ko kene feeeeeeeel, 10 inggit tu besor makna tu..besok2 si mamat tu nak beli water kaler sekolah tu..so ko menten habit tuh..at leastttttttttt u need 21 days to make sure habit tu ingrained, terpasak dalam diri ko..and u need another 21 days kalo nak ubah habit tu gak ok?

ni kata pavlov ler 21 days..dan fikir2 jauh aku agreed..21 days so ko kene kira ..ko kene buat , misal amik nota kertas kajang tu tulis day 1..besok day 2..so mende ni menyedarkan ko..letak depa depan ko..tempek di dinding macam zaman sekolah dulu , seme assignment tu kita tempek note kuning supaya kita AWARE ..kan?

napa 21 days? ni pendapat aku

satu week 7 hari..ko at least need 3 kali ulang or 3 times 7 =21 days . 3 tu aku sandarkan pada apa quran ajar, cerai 3 kali, dalam sembahyang masa rukuk sujud pun 3 kali, dan banyak lagi bab tertib dalam syariat ni 3 kali dan kendian angka 7 yang oang sufi sibuk kata 'mistik' , 7 lapis bumi langit sorga neraka dan golongan manusia etc. aku bukan taksub numerology, cuma seme tu ada sandaran pada yang lain, tu aku pakai. ok?