CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Urban_Iz

Kucing Dan Kutu...!!!

kutu & kucing spt irama & lagu..tak dpt dipisahkan....

Originally posted by ati1402 at 29-2-2008 09:21 AM
ahah mmber ati pun penah pakaikan kat kucing die..kolar kutu yg kaler biru tu
same lah bulu kat tengkuk die jd botak
amek masa gak laa nak tumbuh balik tp x sure kutu ilang ke tak..

tak ilang ati....aku letak frontline yg beli kat petshop shah alam skali dgn ati tu...baru ilang...
sabtu ni nak oppss mandi anak2...bowl dgn kaktai since balik dr umah abang aku...kaler dah jadik kelabu....

bulu gugur ke?

my cat - kiki (golden persian) br 1st time di letak frontline spot on.. nak tanye ckit, mmg lepas letak tu bulu dia gugur ke? aritu ms beli frontline kat vet, dorg tak ckp lak lps letak bulu akan gugur.. kesian my kiki.. now kena dok dlm cage je takleh kuarkan.. sedih dgr dia mengiau.. sayu je bunyi nye.. sedih gak tgk bulu2 pjg tu berguguran.. owh, lupa lak bgtau, menurut vet tu, my kiki takde kutu but ada hama @ pinjal je..
tq pd yg sudi share pengalaman...

Pada kwn2 kat sini yg dok tercari2 ape beza kutu dgn hama, ni ada sikit info psl tu ye.. (menurut risalah panduan pencegahan PINJAL, SENGKENIT dan KUTU dari frontline spot on..) meh kite tambah ilmu sama2 ye kwn2..

PINJAL yg paling kerap menjangkiti kucing ialah Ctenocephalides felis. Pinjal berupaya membiak dgn cepat dan menghasilakn lebih drpd 2000 telur spjg hayatnya. telur2 ini akan berselerak di persekitaran dan menunggu masa untuk menetas. Keadaan panas dan lembap sebagaimana iklim di malaysia mempercepatkan penetasan telur dan pengembangan kitar hidup pinjal. Pinjal dewasa akan menggigit kucing kesayangan dan tuannya. Hinggapan dan gigitan pinjal mungkin akan mengakibatkan gejala seperti kegatalan, kehilangan bulu, anemia, 'cat scratch disease' dan jangkitan cacing pita. Dengan kehadiran bbrp ekor pinjal shj, kucing anda akan menjangkiti 'flea allergy dermatitis' (FAD). Maka, pinjal menjejaskan kesihatan kucing kesayangan dan tn punya! dgn sedemikian, pengawalan dan pencegahan pinjal adalah sgt penting di setiap rumah yg di hni oleh kucing ksygn..

SENGKENIT yg paling kerap menjangkiti kucing ialah Rhipicephalus sanguineus (brown dog ticks). Sengkenit bkn shj akn menggigit, bahkan akn menghisap darah. penghisapan darah akan menyebarkan parasit darah yg mungkin mengakibatkan demam, anemia, penyakit kuning dan kematian. Oleh yg demikian, pengawalan dan pencegahan sengkenit menjadi tanggungjwb penting tuan punya kucing kesayangan..

KUTU yg paling kerap menjangkiti kucing ialah Felicola subrostratus. Kutu boleh menyebabkan gejala sprt kegatalan, keradangan, kehilangan bulu dan anemia.

Bagaimana anda dpt mengetahui Frontline spot on cat(FLSO) sedang bertindak?
Jikalau kucing anda telah dijangkiti pinjal atau kutu, slps shj anda menggunakan FLSO anda akan melihat pinjal atau kutu melompat keluar drpd bulu kucing. Pemerhatian tersebut membuktikan FLSO sdg bertindak. Sengkenit pula akan mati dan mudah dialihkan drpd kulit atau bulu kucing kesayangan..

Rate

1

Originally posted by hatemetoday at 23-2-2008 11:23 PM
syokk worr main FL ni kalo buat kat kitten...dah sembor2 tu cepat2 bungkos die ngan towel...biar bebaper minit...bukak ..jengjengjeng...meretip kutus kat tuala..

betul tu hate...
especially masa kitten dlm towel tu tgh meronta2.... seronok mak buli .....

Reply #123 hannabella's post

my cat xde plak gugur bulu teruk lepas sembur FL ni
gugur yg biasa (bulu beterbangan) tu mcm biasa jelaa..xde laa massive
mungkin x sesuai kot dgn ur cats..or ada sakit lain..

Follow Us

Reply #126 ati1402's post

hmm.. tu la pasal ati.. ms selak2 thread ni di awal2 page, yg problem bulu gugur ni kalo kena jab.. mayb ubat tu panas kot.. tp ni letak kat atas kulit je.. takkan le panas.. risau gak sbb bulu tu gugur segumpal segumpal.. bnyk gak.. esok nak refer kat vet la.. sian my kiki..

akunye yg sekor tu pun bulu senang cabut adeh, aku selak2 cam ade kutu hehe kene crk gak le ubat kutu sbb bulu die da le tipis jugak huhu.

Kucing wa bnyak kutu aa...

Kucing aku bnyak kutu aaa, smpai aku plak yg tensen nengoknye tergaru-garu.. heshh!!
Kdang dia tido kat aku skali atas tilam, kang abes kutu dia pindah umah pi rambut aku plak, aku da le rmbut pjang...
Pls suggest aku cara2 nak ilangkan kutu si kucing ni dgn mudah dan pling berkesan...
(info: dia suka main kt luar & ada jiran 2 - 3 ekor, makan aku yg bagi, 2 minggu skali aku mandikan pkai sabun cap Friskis klau xsilap aku (botol kaler kuning))

Reply #1 acit_hensem's post

biase arr dah campo2 ngan kucing lain...itu sempu friskies sila tolak tepi dulu...tembak la si comei dgn Front Line...nak dpt kat mane sila ke vet berhampiran atau pet shop...cara2 nak pakai? sila tanye vet ...tapi lps pakai mende nih jgn di mandikan comei tu teros..tunggu la lam 4/5 hari camtu...skarang Frontline ade yg terbaru..frontline plus ...letak sttitik kat tengkok..voila..kutu mampos sampai ke telo2 yg dah bermaustotin bawah kulet skalikpon..ni aku tengah  tunggu vet aku tepon..dia kate once dah masok kinik dia dia nak tepon..tak tepon pooongggg...

psstt pesanan khidmat masyarakat...merokok membahayakan kesihatan..

ko kasik dia rokok memang la banyak kutu..

jap, tu betul le tucen ko?

Reply #2 hatemetoday's post

sempat iklan gi tu kak hate...baper kementerian kesihatan bayo kt akak

kalo bab kutu ni..kasi shampoo anti kutu tuh..kasi kering...lepas tuh baru best..tgk la kutu2 tuh jatuh satu persatu bak dedaun di musim luruh

aku dulu mandikan kucing ngn sabun fab...sungguh byk kutu dia..lepas tu bulu semua gugur dan tumbuh bulu baru yg lebih bersinar without sbrg kutu

cute le kucing ko...rupe mcm arwah kucing aku

Originally posted by payrol at 26-4-2008 11:25 PM
sempat iklan gi tu kak hate...baper kementerian kesihatan bayo kt akak

kalo bab kutu ni..kasi shampoo anti kutu tuh..kasi kering...lepas tuh baru best..tgk la kutu2 tuh jatuh satu persat ...

Efek yg cenggini la yg aku nak.. "JATUH SATU PERSATU".. bru puashati...  

Originally posted by a.ceCCo at 26-4-2008 11:16 PM
jap, tu betul le tucen ko?

Rokok tu aku yg isap...

akak behedmat untuk masarakat kocing jek payrol..hahahhah...i do it for free...

Originally posted by zorro007 at 26-4-2008 11:27 PM
cute le kucing ko...rupe mcm arwah kucing aku

Arwah??? Mati ke ilang.. Psal dia ni aku kidnap masa dia kecik , tiba2 je ada kat dapur...

Originally posted by zorro007 at 26-4-2008 11:26 PM
aku dulu mandikan kucing ngn sabun fab...sungguh byk kutu dia..lepas tu bulu semua gugur dan tumbuh bulu baru yg lebih bersinar without sbrg kutu

Ko ckap betol2... Teringin gak nak wat ni... Sabun Fab tu ada 2 kotak lg lum bukak...