CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kiel56

help me cmne nak ilangkan nervous tyme interview

thanks ye semua...nnt kalo ade ape2 tips sila la bgtaw...

ni yg biasa aku buat
sbl masuk bilik tu baca bismillah
berilah salam kalau org islam la
jadi diri sendiri takyah POYO
ye ye oooo jek ...

sesekalu buat betulkan tekak berdehem ke
atau gosok idung yg tak gatai
tapi jgn buat lebih 2 kali la   ....

ok ..sempoi jek
takat neh ... alhamdulillah kebanyakannya dapat kerja
terpaksa memilih pulak doh ...

Antara cara nak hilangkan  nvous masa interview, guna kemahiran psikologi:

1. Tieknik Imageri Mental (Mental Imagery/Visualization)
    Salah satu caranya:
    Sebelum tidur: masa baring tu..pejamkan mata..rancang
    apa  yang akan dilakukan esok dalam minda. Gambarkan situasi itu...;
    berjalan   masuk ke bilik temuduga, beri salam, duduk dengan sopan,dll.
    Bayangkan soalan-soalan yang akan ditanya, cuba jawab dengan tenang.
    Bayangkan penginterview tanya soalan yang  sukar..cth: Buku-buku yang telah
    dibaca, nama menteri..pastu prektis macamana nak kelentong (jika perlu
    berbuat demikian).Mesti buat semua tu dengan jelas..macamana nak berjalan,
    macamana nak duduk, macamana nak senyum, macamana nak kelihatan paling
    anggun... Esoknya masa temuduga kita dah prepare dari segi mental..so tak
    panik.
     Masa menunggu: Bertenang. gunakan teknik berikut.

2.Teknik Kawalan Pernafasan:
    tarik nafas dalam-dalam melalui hidung dalam kiraan lima (1..2..3..4..5..) , tahan
    nafas dalam kiraan  dua (1..2..).. tiup nafas keluar melalui  mulut  perlahan-lahan
    dalam kiraan lapan (1..2..3..4..5..6..7..8..) disambung dengan zikir  yang dibaca
    dalam hati agar selalu tenang. Jika perlu lakukan sekali lagi teknik imageri
    mental   dengan membayangkan suasana yang indah dan tenang. Bayangkan
    sampai    semua deria dapat merasakannya.
    Misalnya berada ditepi air terjun..terasa sejuk  dan tempias air.. kesunyian
    hutan..dll.
3. Teknik self talking
    Bercakap dengan diri sendiri. Katakan anda mampu melakukannya. Pujuk hati ..ka
    takan pada diri sesuatu yang positif (dalam hati).

ol da bes

thanks sciencefiction n semua....aku harap tips2 korang ni akan membantu...
dah ler aku kena gi pac ptd lg beberapa hari ni..
gugup aku ni x terkawal lagi....

Aku pun kena gi interview jugak esok... entah kenapa aku ada lebih sikit nervous... walhal sebelum nie biasa jerk gi intervew... gamaknyer aku terlalu memikir kot... harap aku berjaya... Ya Allah....Tolong larr hambamu ini... aminnn...

Reply #25 Mamason's post

mamason gudluck 4 2moros intvw....sile2 amik tips dr rakan2 kat sini

Follow Us
perasaan nervous ni kenala dihandle dgn baik. kekadang nervous buat org gelabah, kekadang buat org bubbly...
aku lak kalo nervous asyik senyum/sengih jer. pastu ala2 nak mati kutu....
tapi byk berlatih la, present yourself depan org yg ko kenal sbb org yg ko kenal ni byk sikit nak mengutuknye. org yg tak kenal akan amek lapis epidermis jer sbb tu org kata first impression is important.
jgn lupa, masuk kandang lembu menguak, masuk kandang kambing mengembek. jgn berlagak mcm bagus/poyo...

good luck to u all!

Reply #25 Mamason's post

sok ada interbiu ... tapi xde emel, xde tipon follow up aku pong?

cuti dah ambik

rasa malas lak nak gi interbiu kompeni yg nak x nak interbiu org nih :@

moga korang sukses....jangan lupa mesti tahu apa bidangh kerja yang korang pohon...eg..ptd...mesti tahu apa bidang keje dia..dan stand by kalau ditanya pasal apa buku yang telah dibaca dalam tahun ni dan apa mesej dalam buku tuh..amin

esok aku nyer 1st interview kat advertising company....xtau nak study mende... tawakkal jelaa...:victory:

next week ari selasa aku kena interview kat matrade...takut gilas dah nih...mengharap tuh taklah sgt. tapi kalo dapat Alhamdulillah....moga2 aku tenang....amin...

kalo ko org islam, ko bole buat ape yang aku buat, baca ayat al-quran..'Lau anzalna hazal quran..'..aku tak ingat org panggil ayat apa ni..lagi 1 ayat 'inna 'aradhnal amaanata..'..org ckp ayat ni ayat pengasih..insya Allah konfiden ko akan mencanak-canak naiknya..

THANKS MD AIE...

yup kalau aku first kena yakin dgn diri sendiri, lepastu make sure semua benda lengkap, drpada pakaian sampai kepada resume semua, lepastu document2 yg wajib dibawa berserta dengan copy sekali, kalau tak time hari interview memang nervous kalau tak well prepare.. so make sure sebelum pi interview semua dah prepare.

lepastu apa yg aku buat aku akan baca pasal company background skit2 lepastu main agak2 jerla soalan yg akan ditanya, ok lepastu aku akan make sure malam sebelum interview aku akan tidur awal, so bangun awal. make sure datang selewatnya setengah jam sebelum time interview sebab kita kena isi form dulu so kalau kita dtg lewat nak isi form lagi tergesa2 buat kita lagi panic n nervous.

lepastu tarik nafas panjang2, lepastu bernafas seperti biasa.. jangan nafas tercungap2, akan lagi nervous.. lepastu baca la doa dalam hati supaya hati kita tenang n tak gelabah. lepastu apa aku selalu buat, aku doa lepastu aku selalu nasihat diri aku, aku akan buat yg terbaik n tawakal tapi kalau dah memang takde rezeki kita, sebaik mana pun kita buat tak akan dapat jugak la kan .. so jangan terlalu over confident atau terlalu mengharap, bila terlalu akan buat kita kecewa kalau tak dapat.

yang penting buat yg terbaik dapat tak dapat itu lain kira, kita anggap jerla takde rezeki kita dekat situ...

lepastu cuba yakin kan diri sendiri, cuba buat biasa jangan nampak sangat ketakutan kita,, bayangkan ianya hanya satu pengalaman untuk diri sendiri. duduk elok2, tarik nafas hembus. sambil tu dalam hati cakapla.. ya Allah tenangkanlah hati ini.

lepastu anggap interviewer tu mcm kawan kita, jangan takut sangat dengan dia, buat biasa je walaupun dia tu jawatan apa sekali pun, selalu fikir kita sama sama manusia, n doa supaya Allah lembutkan hati interviewer tu ..

cuba jadi diri sendiri, kalau xtau, cakap xtau,jangan buat pandai2.. cuba buat mesra2 tapi jangan over plak, cukup menampakkan diri ini senang diajak berbicara n mudah didekati.. walaupun interviewer tu garang skit ke just lemparkan senyuman penuh ikhlas .. sambil cakap tu senyum la skit nampak mcm kita excited.. janganla masam je ... salah satu cara hilangkan nervous jugak .. jangan senyum buat2 sudah la .. senyum biasa2 ..

lepastu kalau ada point nak tanya tanya lah supaya nampak kita excited pasal kerja tu, tanya la kalau kita fresh, ada training provided x? , n tanya environment kerja dekat situ macam mana .. jangan tanya pasal salary kecuali dia tanya ..

lepastu akhiri dengan thank you .. lepastu ok baru boleh tarik nafas lega sebab dah selesai.. jangan fikir2 dah apa kesilapan kita time interview tu .. biar kan jer .. kalau dapat alhamdulillah kalau takde rezeki takper try tempat lain lak.. kalau ada rezeki insya allah .. so yakin dengan Allah n yakin dengan diri sendiri ...

so wish u all the best ..

next week aku nak gi itvw ni.. takut and nevous jugak eventhough dulu selalu jer attend intvw. Maybe coz intvw ni keje gomen kot... hari tu i dah dpt guru tp tak pegi, skrg ni i keje kat kompeni gaji pon ok only that work load giler byk.. kalau ikutkan style2 dulu, the most important ialah research bout the company, sapa big boss, what products/svc that company invovle, sapa yg use their product/svc, what you can expect from the post u apply for, and ready to be able to chit chat with the interviewer with confidence. Tapi gomen ni lain skit kot.. ni yg payah n i....

aku pun dpt interview ni..dh 3thn x g intrvw..nerves lak..
aku dpt intrvw kat syrkt prasarana negara.. ok ke sana..
actually aku dh ada keje yg stabil..sj gatal tgn nk cr enviroment yg best

huh.. ckp sal neves aku pon salah sowg darinye..
next week aku interbiu..
arap2 aku xgugup...
aku pon nga prepare pape yg ptt..
bykkn berdoa.. supaye tenang...

dulu aku tak kisah pun pasal interview... tapi sekarang rasa takut jer nak g.... 2 minggu lg aku nak g interview kwjw gomen... ntah ler, macam seram jer... agak2 camner le style gomen nak interview ek...? aku pun tak tau nak baca pasal apa.....

tanda2 nervous (tak semua org sama, dan tak semua berlaku pada satu2 masa):
- berpeluh-dahi & tapak tangan
- menggeletar
- suara tersekat2...sampai tak kuar suara

teknik2 yg boleh diamalkan:
-tarik nafas dalam2 & lepaskan perlahan2
-minum air mineral/masak sebelum masuk bilik interview
-bg  yg muslim - ambil wudu'
-dtg awal...usha 2 tempat. kalau dapat berbual dengan staf2 disitu lagi bagus. anda dapat "feel" corporate culture co tersebut & redakan gelora dlm dada
- overdress (pakai lebih dr yg diinginkan bergantung pada nature of job)...anda tak mahu lihat interviewier pakai kot & neck tie & anda hanya pakai round neck shirt untuk jawatan executive
-tanamkan sifat yg rezeki ditangan Allah, & interview itu salah satu cara usaha kita
-elakkan berbual2 dgn calon lain sebelum  masuk interview  (setakat berkenalan its OK..tp elakkan cerita detail pencapaian/experience masing2) - utk elakkan anda berasa rendah diri
-jgn lupa silencekan/matikan telefon bimbit anda....tak professional langsung !!!

dlm bilik interview:
- greet semua yg hadir dengan senyuman
- salam (jika same gender) dgn kejap..i.e kemas & erat serta pandang mata interviewer tersebut...ia memperlihatkan anda yakin
- duduk bila disuruh & ucap terima kasih. duduk dengan kemas & penuh yakin.
- jawap dgn teratur & pandang mata interviewer.
-jgn menipu..sometimes "i dont know" is a valid answer.

Originally posted by redsinner at 5-5-2008 08:42 PM
perasaan nervous ni kenala dihandle dgn baik. kekadang nervous buat org gelabah, kekadang buat org bubbly...
aku lak kalo nervous asyik senyum/sengih jer. pastu ala2 nak mati kutu....
tapi  ...

yes ...i experience the same thing....everytime aku attend interview tuh..mulut aku nonstop bercakap...more to mengomel la.. tu yg panel2 tuh dok senyum ngn aku jek tp aku ngomel2 potpetpotpet pun time interview..so far...6/8 interviews aku dpt offer

selalu b4 interview...kita sebagai org Islam..baca ape2 surah and doa yg patut..kasi tenangkan hati....hilangkan darah gemuruh..insyaAllah..akan berjalan dengan lancar