CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 7774|Reply: 6

Sembang Pasal Pembekal Barangan Runcit

kt sini kita leh bincang2 skali bisnes yg berkaitan dengan brgan runcit aka brgan makanan yg di monopoli oleh pihak2 tertentu saja...x kisah la bangsa apa pun kita, tp mmg bisnes runcit ni cuma golongan tertentu saja yg buat. org lain dh xleh buat sbb margin untung rendah sgt. so, kut2 kita boleh bincang mcm mana nk pecahkan monopoli ni..mana tau ada yg berminat nk buat bisnes ni atau mmg dh ada kedai runcit, tp x smpai tahap pemborong lg...

Ada kawan aku nak cari pembekal gula dlm kuantiti yg byk dan ada lesen export ke luar negara.
so,kalau sapa2 ada member yg kenal tokey2 kilang gula, atau ada kawansalesman kilang gula, boleh pm aku utk aku bg direct no phone kawan akutu kt hgpa. ok

**aku edit utk sesuaikan dgn topik sembang pembekal brgan runcit...

[ Last edited by  tokey_cc at 25-11-2008 11:14 PM ]

pegi check kat maltrade - maybe they have the list.

maybe lari dri tajuk - tapi sekali baca thread ni ... teringat nasib pengusaha2 yg bersungguh2 nak masuk supermarket - (yg SO CALLED sign MOU dgn govt utk kasi tempat kat pengusaha kita kasi gula, biskut, tepung, kicap, sos dsbnya)

barang pengusaha kita punya, tapi bila masuk supermarket kena pakai baju / packaging supermarket tu...mula2 dulu bila masuk giant ke, care4 ke.... bila nampak packaging supermarket dlm hati ni mesti supermarket punya produk, so kita belilah barangan "YAKIN", ect ... rupanya bila pegi road show ... baru ku tau siapa di belakang "YAKIN", siapa di belakang barangan "GIANT".. kesian kat org kita, bila tanya org tingkat 16 mecd, jawapannya .... takde pun pegawai saya bagitau...

Syed Mokhtar Al Bukhairy pon mula niaga benda2 simple seperti beras, gula dan serbuk minuman coklat (Milo). Cuma cara dia berniaga tu amat berkesan sehingga membolehkan empayar dia berkembang sampai boleh ambik alih company lain.

salam semua..tajuk yg bagus so saya nak contribute jugak..ok..ini biasanya org panggil rebranding..benda ni ada pro and cons suma kita kena tau setiap trick di sebalik benda ni..ok..kat german dalam tahun lepas atau 2 tahun lepas ,ada sorang mamat ni publish satu buku yg berkaitan benda ni..tajuk dia saya x ingat dah tp it is the same benda yg kita discusskan kat sini..

ok..sebagai contoh mamat tu reveal pasal yogurt..dia find out yg yogurt dijual  dgn brand satu supermarket tu sama dgn yogurt yg branded di pasaran..of course harga berbeza tp actually it is the same product..turn out yg org ramai beli yg murah ( supermarket brand)  sbb quality sama..tp the trick is,company yogurt tu x complaint apa pun sbb sales dia pun naik sbb yogurt dia ramai org makan..

so utk relatekan dengan keadaan kita di malaysia,mana2 manufacturer yg buat makanan,x perlu terlalu picky dlm nak letakkan brand diorang dlm supermarket..kita kena tau mana yg penting..brand kita yg masuk atau product kita yg masuk ? ini pun akan ada org yg kasi berbagai pendapat tp saya personally, prefer barang kita masuk,bukan brand kita masuk..brand penting sbg tools utk org kenal kita..bila org dah kenal,kenapa kita perlu spend lebih utk marketing sedangkan kita boleh gunakan org lain utk marketkan utk kita ?

apa yg penting adalah kita build up dulu brand kita,and after that let the others do the marketing for us s..so tak kisahlah siapa di belakang giant atau carrefour..apa yg kita kena buat adalah tingkatkan produktiviti kita supaya boleh meet demand diorang..kalau monthly output pun takat cukup utk market kat satu negeri je,siapa yg salah sebenarnya? so kita kena sama2 cari jalan utk tingkatkan produktiviti..tengok sekeliling kita...kelapa pun kita import..mcm mana kita nak buat santan utk eksport ke europe kalau kelapa pun kita import ?? inilah point saya..kalau produktiviti kita tinggi,kita boleh manipulate things ..dlm busines bukan takat ada formula atau product yg hebat tp pengeluaran kena hebat jugak..once dah hebat,let the others do the marketing and of course to achieve that,we must have something to offer them...

Rate

1

Khair Toyo komplen susah nak beli Tempe yang bagus di tesco

Originally posted by WonBin at 25-11-2008 07:47 PM
Khair Toyo komplen susah nak beli Tempe yang bagus di tesco

tempe yg bagus mmg susah utk dicari...

Follow Us
Beli sebuah lori dan import ikan bilis, bawang besar dan cili kering from Thailand secara borong. Anda jual sendiri kat pasar malam. Untung besar juga kerana anda ambil pada harga murah kat sempadan Thailand dan anda jual cash kat pasar malam