CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: irish_cayunkku

Ganjaran ketenangan terpancar disaat kematian..

laa..tuan umah tak sambung2 lagi ker...saborrr ajer lah...

p/s: mmg kisah sedih..

minta maaf semua smlm ada emergency di kampung...jgnlah marah itu pun 1 kewajipan yg patut sy pikul...

ok berbalik pd cerita kawan aku tu... lepas sj c suami disahkan meninggal pada pagi jumaat 11.00pagi 9/07/2004 c isteri aperlagi macam orang hilang akal meraung semahunya... memang sedih.. c isteri memang xleh terima hakikat yg suami dia dh meninggal... aku cuba tenangkan kawan aku itu... tp katanya selama seminggu suami dia keluar rumah menunaikan keawajipan cari rezeki sekujur badan yg dah xbernyawa yg aku terima... br semalam dia berjanji nak bw aku n anak aku  g bercuti sempena hari jadi aku n anak aku (selang 2hari hari jadi mereka)... aku yg dengar ni pun sama2 menagis... kawan aku ada cakap suami dia selalu cakap "abang sanggup mencari rezeki gadaikan nyawa abang demi ayang dan anak agar x tempuh hidup susah lagi.. dan abang nak ayang tahu ayang xakan jumpa lelaki macam abang andaikata abang xada lagi.. ingat hanya kematian yg dapat pisahkan kita.. hanya ayang isteri abang untuk selamanya. memang arwah ni terkenal sikap lelaki yg soft spoken.. wlpn arwah ni agak pendiam.. aku xpernah dengar dia jerit2 pggl isteri dia.. yg aku nmpklah cara arwah ni makan sopan sgt xmcm lelaki lain ( bkn lelaki lembut tau) beradablah...cara duduk dn berkomunikasi...

kebetulan yg dia meninggal tu ari jumaat semua kakitangan di hospital di pantai timur ramai yg cuti so on kol jerlah org yg  memandikan jenazah.. ms di bilik mayat ( xmasuk dlm peti) menuggu org yg bertanggungjwb menguruskan jenazah kwn aku ni tiba2 senyap n diam je dh xnangis... aku pun heran aku ni nak gak tau aper kena takut kena sawan pulak kwn aku tu... dia ckp dia dengar jelas bisikan suara suami dia berkata... SABAR sayang... kalo ayang sayangkan abang tolong jgn menangis... bila urusan mandi telah selesai tukang mandi tu panggil sape2 waris nak tgk jenazah buat kali terakhir.. dengan langkah yg longlai kwn aku tu pun jalanlah menuju kearah jenazah n mencium pipi dn dahi arwah yg aku perasan setitik airmata pun xlg kwn aku tu tangisi.. aku berkesempatan lihat wajah arwah buat kali terakhir... aper yg aku pk ms itu patutlah atau mungkin sebab kwn aku tu xmenangis tgk wajah arwah coz aku sendiri lihat wajah arwah seperti org tidur dengan muka yg berseri n senyum.. aper yg aku dengar kata2 org tua kalo meninggal hari jumaat lepas azab kubur.. wallahualam... imam yg mandikan tu pun kata pengurusan si arwah ni lancar n mudah coz jarang bila hari jumaat org lakukan kerja secepat ini yelah paling tidak pun lepas asar baru org dtg mandikan ni x sblm asar dh selesai.. bapa c isteri yg ikut serta berterima kasihsangat2 pd pegawai yg bertugas.. ms dlm perjalanan aku yg menemani kwn aku tu turut naik van jenazah aku, kwn aku, dn bapa dia.. yg lain naik kete.. sepanjang jalan kwn aku tu peluk jenazah wlpn dh siap kapan.. korang tau aku yg turut serta dpt lihat kebesaran Allah mana tidaknya... ms perjalanan hujan turun mcm menangisi c arwah.. wlpn jalan agak sesak tp aku rs perjalanan tu mcm xada kereta yg lalukecuali van jenazah.. lancar sgt.. dlm van tu bacaan yasin di radio xputus dipasangkan buat hati aku sayu sgt... ms kami bertolak tu dlm pukul 4.15ptg sampai di karak ada 3 biji kereta dan 4 biji van company mengiringi jenazah bermakna dekat 10 biji kereta mengiringinya.. aku lihat suasan sayu turut dirs oleh teman2 arwah... yg turut dlm konvoi itu adalh  bos arwah yg byk membantu dlm soal kewangan bg menguruskan jenazah.. sampai di kuala lumpur ( masjid dirumah arwah) dlm pukul 12.15 pagi yg dpt aku lihat ramai sgt org yg hadir.. dh mcm org yg terhormat lak yg meninggal.. yg aku dgr dr mulut mak kwn aku tu selepas dpt je  berita kematian arwah..xputus org dtg ada yg 2 3 kali dtg menunggu jenazah xsampai.. sampai floor rumah arwah penuh dr hujung ke pangkal.. mak kn aku lah yg paling sedih coz dia tau penderitaan yg byk ditanggung oleh rwah sekeluarga..( byk benda xleh citer kat sini)... aku ingat xada msalah tika itu rupanya ms kitaorg dlm perjalan balik KL kuaga arwah dn kuaga kwn aku tu ada bertegang urat rebut nak tanam arwah tp nasib baik ada org yg lbh arif menasihatkan kuaga arwah isteri lbh berhak kerana dia mempunyai zuriat..

ok berbalik pd cerita td... ms jenazah dh diturunkan dn berada dlm masjid b4 sembahyang tiba2 kwn aku tu meraung lak yelah dh dekat2 nk kebumi lepas ni dh xjumpa lagi.. hadirin kat situ nak2 kaum hawa turut menangis.. anak arwah yg berusia 1thn 11bln 26hari tu pun menjerit panggil AYAHHH... ib4 semayang imam kat situ buka kain kapan bg kuaga melihat buat kali terakhir..  yg aku perasan airmata arwah mengalir ms ikatan kain itu dibuka.. dn wajahnya senyum n tenang sangat.. waktu tu org dikeliling mcm terpegun tgk... dan sekali lagi aku tgk lbh dari 60 org ishh lebihlah yg menyembayangkan jenazah... waktu itu  aku rs mesti arwah ni baik orgnya.. jiran yg xkenal depan blok umah dia pun turut sembahyangkan..tp yg paling sedih bapa arwah tidak hadir tgk jenazah anaknya buat kali terakhir coz sibuk dgn ******.... ms di kubur tepat pukul 1.00 pagi arwah dikebumikan ramai hadirin yg hadir wlpn hujan renyai mlm tu.. org yg xpernah bercampur dgn jiran tetangga pun turut membantu... kali ini kwn aku tenang sgt aku tgk.. selsai semua urusan kami pulang ke rumah.. semua kuaga terdekat berkumpul termasuk aku.. kiranya aku ni dh jd ahli kuaga coz kami dh mcm adik beradik. bapak  kn aku cerita imam yg sembahyangkan arwah kata xpernah di tgk jenazah org muda yg berseri n tersenyum mcm arwah... nmpk tenang sgt.. kwn aku yg dgr terus masuk bilik n aperlagi menagislah.. kwn aku cerita... menurut mak n makcik2 arwah ... arwah xpernah tinggi suara n marah pd mak arwah.. dia seorg anak yg baik... arwah dikira anak harapan kuagalah..

huhuhu...ko berjaya buat jiwa aku kacau....
sedih gak arr....
huhuu... harap bleh dijadikan iktibar pada kita yang masi idup neh....
al fatihah untuk arwah.....

aku ingat segalanya dh selesai rupanya kwn aku tu kena tempuhi dugaan lagi... ms 2 minggu arwah meniggal adalah org yg xbertanggungjwb menyebarkan fitnah kata arwah xcident sbb mabuk.. ilang akal ke mabuk tengahari buta.. memang mabuk pun tp mabuk rindu dgn anak isteri.. xcident tu berlaku ms ontheway balik KL nk jumpa anak isteri.. sian  kwn aku tu menangis2 dia org kata arwah gitu... bila2 fitnah tu makin melampau kwn aku yg panas baran ni dn masih lg bersedih g serang org yg searkan fitnah tu.. mula2 mamat tu xngaku lepas kena gertak br dia ngaku.. dia kata dia marah sgt dgn kwn arwah sebenarnya ( sorang kwn yg baik dgn arwah) krn kaco tunang dia... itu je.. kiranya kes nak balas dendam kat kwn lah ni... lepas tu fitnh tu senyap gitu..

aku ingat dh abis dh.. rupanya sebln selepas arwah menggal makcik2 yg xsedar diri kat situ pandang serong kat kwn aku kata kwn aku nak ngorat laki diaorg... ilang akal aper... kalo laki diaorg tu muda kaya xperlah jugak leh dok kata... ni x  laki dh tua xberharta pulak.. biasalh kalo dh jd Single parent semua fithnah org cuba sebarkan.. betul tau x hentam jee.. yg bodoh tu leh plak pecaya.. kwn aku tika itu baru 23thn ...eeeee... bila kwn cerita aku pun menyirap.. dia sedih sgt... naperlah gini jdnyer.. lepas arwah meninggal aku duduk dgn kwn aku coz anak dia mak dia jg so dia tggl sorang2... mmg selama 4 bln aku tgk kwn aku tu sasau menunggu suami dia balik kat pintu... aku yg berdepan dgn situasi ni bgtau mak bapak kwn aku tu.. diaorg bw kwn aku g berubat pulih semangat... alhamdulilah beransur baik..

lepas dh baik tu kwn aku bekerja berdekatan gn umah dia.. setiap hari waktu lunch pasti dia akan g kubur suaminya.. dn setiap jumaat dia akan pakai baju putih.. Pendapat aku apa yg aku lihat kwn aku ni seorg yg kuat n tabah wlpn terpaksa...

forumer sekalian aku minta maaf kat korang semua kesudahan citer xhabis lagi.... aku dh nak blk kampung suami ni.. Insyallah lepas raya ni smbg balik k.. kalo sudi tunggu tunggulah.. byk pengajaran kat sini yg boleh kita dpt dr realiti hidup seorang PEREMPUAN.. aku belajar ni pun dr kwn aku tu.. SABBBAAAARRR.. tp mmg betul setiap aper yg kita lakukan akan dpt balasan cuma kita xtahu sama ada ms kita hidup atau mati..

[ Last edited by  irish_cayunkku at 6-12-2008 12:20 PM ]

SeLAmAt HArI RaYA AIdILADha....

BiLA MeMAndu  BerHati2..

JanGAn LajU2...

InGat Orang YAng TeRSayAng....

YAnG PaLing PenTIng IngaT PeSAn ArwaH... SABBBAAARR..

tammat...??

Follow Us
sedihnya aku baca part suami tu meninggal.......

tapi tu lah...orang yg baik, akan di permudahkan segala urusannya bila dah meninggal......Allah juga gerak kan hati jiran dan orang2 yg tak berapa kenal dgn arwah untuk sama2 menyembahyang kan jenazah.

Alangkah beruntung nya sisiteri mendapat suami yg sebaik sebegini..........

Originally posted by irish_cayunkku at 6-12-2008 11:19 AM
tp yg paling sedih bapa arwah tidak hadir tgk jenazah anaknya buat kali terakhir coz sibuk dgn ******.... ms di kubur tepat pukul 1.00 pagi arwah dikebumikan ramai hadirin yg hadir wlpn hujan renyai mlm tu.. org yg xpernah bercampur dgn jiran tetangga pun turut membantu... kali ini kwn aku tenang sgt aku tgk..

kenapa ko letak byk sgt bintang tuh? bertambah curious aku

...sedihnya..... Tabah sungguh hati kwn ic tu ye...

Slmt ari raya...jgn lupa smbg lg crita ni taw!

sedihnye.... tabah gak la kawan ko ye, jadi ibu tunggal dalam usia yang muda.

Reply #108 idril's post

tu la aku pon sama nak gak tahu apa maksud bintang tu.. macam sesuatewww jek

sedih nyer citer tuan umah nie buat aku
citer nie buat aku lebih mhargai hubby aku yg banyak sabar dgn kerena aku

sedehnyeee

Sedihnye citer tuan rumah ni, tapi apa kerja bapak mentua dia yang **** tu.. ni belum babak misteri lagi kan, ni kira babak permulaan citer lah kan.. citer sedih, diakhiri dengan misteri kemudiannya.. aku leh rasakan sesuatu misteri akan berlaku di sebabkan si isteri dia nih selalu gi kubur laki dia tiap hari.. x pe lah, aku x nak pikir melalut plak memalam nih..

SElamat Hariraya Aidiladha pada pengunjung dan tuan rumah threat nie.
Kalau memandu tu..berhati-hati di jlnraya....
Aku di rantau org nie...beraya simple2 jer...tu pun pegi raya kat rumah org...aku x buat apa2 pun..maalum ler org bujang...

Semoga rohnya dicucuri rahmat

okay la tuan umah
samat hr raye korban ekk
nak balik kg mana ni?

al-fatihah...smoga Allah menempatkan Allahyarham bersama2 org yg beriman...amin....

ermmmmmmmm..............