CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 57762|Reply: 44

Usahawan Sewa Rumah

Masa dok jalan2 semlm, aku terpk satu idea tentang bisnes dlm bidang penyewaan rumah.
Mgkn sebelum ni semua akan terpk kalau nk sewakan rumah, kita perlu beli rumah, then sewakan, pastu penyewa akan tlg bayarkan loan kita. tol?

Tp smlm aku terpk satu pendekatan lain iaitu kita stil leh buat duit dgn bisnes sewa ni dgn cara kita sewa rumah pd tuan rumah dan kita sewakan blk...
caranya dgn kita buat surat perjanjian, dan kita akan bayar mgkn 6 bulan atau setahun sekaligus, then kita akan cari penyewa yg akan bayar lebih dr apa yg kita bayar pada tuan rumah. Mgkn lebih dlm RM 100 dr apa yg kita bayar.

contoh rumah tu sewa sebulan RM 600. kita bayar kt tuan rumah RM 7,200 setahun...bg sewa RM 8,400 setahun dgn harga RM 700 sebulan..setahun dh untung RM 1,200. kalau boleh buat smpai sepuluh buah rumah, dh RM 12,000 sebulan dengan modal permulaan RM 72,000 je.

Kebaikan, kita tak perlu menanggung risiko bayaran rumah selama 30 tahun yg kita xtau smpai bila akan ada penyewa. lgpun modal tak tinggi sgt berbanding kita beli 10 buah rumah dengan duit sendiri.
Keburukan, time xde penyewa, kita tetap kena bayar sewa pada tuan rumah.

Apa kata kawan2??

dalam bidang sewa rumah ni, kalau nak buat cam gini, kena pastikan dalam surat perjanjuan tiada clause menyatakan anda tak boleh sewakan kepada orang lain... kalau ada clause cam gini, u r in deep trouble coz leh kena saman oleh pemilik rumah

kalau nak tiru satu lagi cara, ko jadi agent... then ko buat iklan bgtau ko sewakan rumah , then bila org call, baru ko cari rumah utk diorang... ko siapkan agreement antara penyewa dan pemilik rumah dan ko amik deposit sewa rumah yg dibayar tu... pemilik hanya dapat sewa bulan kedua...

benda ni berlaku kat aku sebagai pemilik rumah... yg bengangnya, aku tak pernah setuju pun yg agent amik deposit tu... disebabkan masa tu kami baru sangat dan tak tau kewujudan manusia cam gini, kami tak ter fikir nak buat apa sbb dok ingat yg agent tu nak sewa.... ramai chinese wat bisnes cam gini... tak yah pakai lesen pun... dia dapat duit atas angin cam gitu jer... dah ler deposit semua dia amik, pastu segala masalah kita la kena tanggung

[ Last edited by  tuna_sandwic at 18-1-2009 01:45 PM ]

Reply #2 tuna_sandwic's post

benda ni aku terpk sbb ni tgk keja agent2 ni la tuna.
tgk depa buat ikut suka hati je. sewa rumah org lain dan sewakan blk. rumah kedai pun ada gak depa buat camtu.

yg aku bgtau ni kira cara yg legal skit la. maknanya kita bgtau kt tuan rumah tu apa yg kita nk buat. tuan rumah x perlu pening kepala org nak sewa rumah dah x perlu pening kepala nk kutip sewa tiap2 bulan. cuma risiko rumah rosak standard la tuan rumah kena repair...

aku terpk bukan apa, sbb rumah yg disewakan, satu hari nanti dia akan jd tak elok kalau x kena org yg sewa. risiko tu yg aku nk elak.

bzness ni bgs tp ade gak risk kena kira

jadi agent ni selain untung atas angin, kepala tak pening pk pasal kebajikan rumah yg kita sewakan sebab lepas jer dapat duit deposit tu, kita cuci tangan since lepas tu segala urusan antara penyewa dan pemilik rumah

aku dulu ada plan nak buat gini... tapi tak de taim nak handle... leh kaya raya ooo

buat agreement lak tu cincai boncai, sendiri tulis... bukan upah loyar pun...pastu matikan stem.. gitu jer... aku lagi pandai buat agreement sewa rumah

la ni aku sewakan rumah tak mintak deposit.... bayar sewa jer bila nak masuk bulan...pala otak tak pening rumah rosak ker dan tak yah pk api air tu deorang tak bayar... so far.. Alhamdulillah.... dah 3 taun buat style cam gini dan penyewa tak penah tak bayar sewa... sbb aku bg had... lewat bayar rumah dalam tempoh 7 hari aku terus mangga dan rantai grill rumah... hahahahaha

benda nie akan jadi masalah gak... sebab kalau penyewa cabut apa citer?

Follow Us

Reply #5 tuna_sandwic's post

kalau aku jd agent, aku nk buat style ko gak la.
baru risiko tu kurang skit..

maknanya agent2 tu pun bayar ikut bulan mcm penyewa biasa je la. lg untung kalau dpt buat camtu. modal xyah keluar..

cuma aku bgtau minta bayar setahun sbb bila nk bayar setahun, mgkn tuan rumah tu boleh consider harga sewa yg rendah skit dr harga pasaran.

Reply #1 mat_macho's post

buat aje mat......

selagi x wat tak tau..... da wat ada yg xelok/xbetol/xmenjadi boleh d baiki/ d pelajari......

mmg menarik pon... kat chinese da biasa wat mcm ni.....

good luck..

penyewa cabut lari tak jadi masalah (boleh dapat penyewa baru dgn cepat) sebab dia dah bayar pun sewa sebulan sebelum masuk rumah... dia pun tak sempat nak pk apa2 utk buat apa2 (spt rosakkan rumah, curi barang dll) berbanding kalau kita amik deposit 3 bulan...

kalau misalkata dia nak cabut pada bulan mac... tapi pada jan dia dah tak nak bayar sewa dgn pelbagai alasan yg mencairkan hati pemilik rumah... so dalam tempoh januari februari dan mac tu kita sbg pemilik rumah tak de hak nak buat apa2 sbb kita masih pegang duit deposit 3 bulan.... konon2 dgn harapan kita akan dapat sewa bulanan dan konon2 deposit tu masih kita pegang...

aku bercakap dari pengalaman perbezaan sewa bayar bulan2 tanpa deposit dan sewa bayar deposit utk 3 bulan....

kes 1... penyewa (yg bayar deposit 3 bulan) tak bayar sewa dah masuk 8 bulan... alasan, mak sakit.. tolonglah saya tak de tpt mengadu... tolong la saya bulan depan dapat gaji.. tolong la esok gaji masuk saya bayar... disebabkan kita masih pegang deposit 3 bulan... kita bg kelonggaran... hasilnya... pintu rumah pintu bilk dan grill hancur lebur ... dapur nyer table top runtuh.... api air rm 1500 tak bayar... deposit tah ke mana... sewa tah ke mana...

kes 2... penyewa ni masuk tanpa byr deposit... byr bulan2... ada beberapa ketika dia lambat bayar... problem dah bermula... tapi sebab aku dah mangga pintu rumah dan harta benda dia tak leh diambil... nak taknak, dia kena bayar sewa rumah kalau tak aku tak bukak mangga grill dan pintu tu.... at least.. pintu tak pecah ... dapur tak rosak.... aku tak utang apa2 deposit... kira sewa pun dapat, harta pun tak rosak.. mana nak?

sapa2 nak jadi penyewa rumah, baca la buku azizi ali sebagai panduan... dulu aku kotak katik kan buku2 cam gini... bila aku baca.. terbuka sikit akal fikiran aku...

kesilapan terbesar aku, rumah aku tu rumah kos rendah (ni kesilapan kalau ikut prosedur azizi ali ler) tapi dia tak cerita pun pasal ada deposit dan takde deposit ni... sbb dia amalkan deposit 3bulan...

idea deposit dan tak deposit ni bapak aku yang cadangkan... bukan dari azizi ali

jadi broker rumah sewa elok gak, untung atas angin, tp runsing jenis penyewa rosakkan barang2 rumah kendian cabut lari, di buat nya derang cabut wiring ker apa ker, naya nak mengganti

salam,

jarang tuan rumah nak berikan org lain sewa (3rd party). klu ada mmg sah kelemahan dr tuan rumah.

- mmg owner rumah selalu tanggung kerugian...tp skrg org dah pandai...amik deposit at least 2 bulan sewa & sewa bulan pertama..so bayar dulu baru duduk. on top ada deposit utility..paling koman 200... (ni ikut market & jenis rumah yg nak disewa).

klu nak buat cara agen tu biasanya rumah2 yg medium to high end...dan biasaya tuan rumah jenis ni byk yg buat agreement dgn tenant - bertuahlah klu xde clause yg takbleh sewakan to 3rd party.

ada satu cara lain klu nak buat atas angin:
byk company MNC yg amik rumah nak buat staff house..so diarong taknak manage rumah tersebut sendiri (antara karenah employee & owner). so 3rd part yg akan uruskan semua kehendak tenant ni & liase dgn owner. g ni mmg ada setup co. secara legal..tp rasa boleh buat on the fly klu ada network yg bagus.

pendapat aku klu dari 10 agen, 7 mmg x boleh harap.. yg dia tau nak kejo dia punya fee 1/2bln sewa tu.. mcm C*L*K*... aku pindah msuk umah sewa skrg dr bln 11 aritu.. smp skrg aggrement pun x dpt2 lg. siap owner tanya aku dah asign lum aggrement tu. aku sound blk owner tu, aku dah sign masa mula2 msuk umah dulu.. pegi la chase agen ko yg lembap nak M*MP*S tu.. baik owner ngan agen umah sewa aku skrg ni sama je.. menyakitkn hati. dah byr deposit br nampak belang sekor2..

pindah nt aku jual suma besi2 ngan wayar umah dia ni br tau.. dgn bil api air x byr dkt2 rm700 nak suruh aku masuk..bodoh punye owner!! :@

idea ini bagau kalau kita masih dlm 90's
skrg gomen telah wujud skim tolong mereka nak miliki rumah sendiri.
kalau lokasi anda hebat, boleh lah untung. bayangkan kos upfront dibayar
kp pemilik rumah dulu, then collect monthly ? baloi ke ? refurnish cost ?
matainance cost ? untung itu cukup cover ke ?
lebih baik beli rumah sendiri & you sewa kan.
i jenis yg pening collect hutang.
and kebanyakaan sewa nak deal direct dgn owner.

pasal sewa rumah nie mmg sakit....

cam akak nie byr kat bank rmXXXX tapi max harga yg blh disewakan rmXXX je.Lobih den kena lak tanggung.

apa pun alhamdullilah sbb ada gak yg sudi nk sewa rumahku

kalau tak silap aku, untuk menjadi agen untuk cari org sewa rumah ni kene register dengan mana2 property/estate agency. Kalau tidak boleh jadi kesalahan untuk kita kutip duit/fee/deposit dari penyewa/owner.

Sebenarnye yg kita panggil 'agen' ni is actually negotiator. Kalau agen betul kene ade lesen dari The Board of Valuers, Appraisers and Estate Agents Malaysia.

Sya dibesarkan hasil duit sewa rumah je. Mak ade 20 rumah sewa. Sekarang saya ade 3 rumah sewa. Tapi biase la setiap bisnes semua ade kebaikan dan keburukan.. biasenye masalah selalu berlaku, api air tidak berbayar, sampai ade yang kene potong lagi.

Assalamualaikum,

Kalau  sewa rumah, walaupun ada deposit dan jenis bayar baru duduk...bergantung pada orang juga la. masa mula-mula ok tapi lama-lama jadi duduk baru bayar. atau melangkau bulan.

sewa rumah untuk pekerja MNC atau kilang2 pula, memanglah terjamin bayaran sewanya dan dapat tinggi
tapi masalahnya, Kalau rumah tu awal2 lawa setahun atau tak sampai, dah jadi teruk.Tambahan pula jika
company tu kedekut tak mau selesaikan penyelenggaraan atau apa-apa rosak sikit2 yang pekerja dia buat. pekerja pula buat tak tau terutamanya yang dah nak resign. Maka bila dapat balik kat owner, kos renovate je dah lebih dari kos sewa setahun.

Walaupun ada agreement, syarikat lebih suka tukar2 faktanya. jadi pastikan masa dapat agreement tu baca dengan teliti dan bila time nak dipulangkan balik, semua kerosakan rumah tu dan kos pembersihannya ditanggung syarikat.

Memang menguntungkan macam yang june77 kata, ada sampai 23 buah rumah.

Macam pekerja kerajaan, yang ada peluang ambil loan, belilah rumah. Untuk kurangkan risiko sekarang ada yang jenis rumah siap baru beli. tapi sayangnya ramai yang lalai terutamanya yang duduk kuarters, ada yang dahpencen pun masih tak beli-beli rumah.

rasa nak share ttg sewa kedia pula:

http://www.myrealestate.com.my/viewtopic.php?t=7475

ambil ilmu yg baik shj...

wah bagus gak idea tuan umah ni, jom kite lepak kopitam mana2 bincang detail nak? aku penat la makan gaji..hehe..tak laratttt...

boleh kalau ko nak buat sewa umah pas2 sewakan kat org lain. tapi selalunya org sewa ikut market. berapa sgt ko dpt. kalau ko nak untung g ko sewakan umah pas2 ko buat sewa bilik. skang nie ramai yg carik bilik sewa sbb xmampu nak bayar umah.
tapi kalau ko beli umah n sewakan ko ade aset ko snri sbb umah makin lama makin naik. kalau nak beli ko beli umah yang murah, umah murah masa umah2 belom siap. kalau dah siap harga akan jadik mahal, pas2 ko kena tau kawsan2 akan membagun atau x. n berapa harga sewa umah area situ.  baru ko boleh untung. skarang nie umah yang murah area puchong.
area puncak jalil mmg skang nie umah tgh naik harga. sbb area situ tgh naik skarang nie.