CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 31493|Reply: 30

motivasi anda bila kena marah di tpt kerja...

walaupun topik ini berbau masalah peribadi, tapi aku tak tengok dari sudut tu. berkait dgn motivasi le...

Hi all,
Aku rasa agak down sekarang nih. Baru pas kena marah atas benda yang bukan tanggungjawab aku. ada la orang minta dokumen yang ive no clue. aku pun tolong orang je, pasal dia mc hari ni.
Memandangkan aku kontrak je kat sini, so, banyak la yang terpaksa aku  mengalah. Actually its not that bad la. Biasa aje. 2-3 jam pas aku berenti mainkan movie kejadian tu dalam pala otak aku, berenti la down aku tu.

Cumanya, benda biasa ni akan berlaku so many times in our future. Mestinya la.

Korang semua, yang pernah rasa dooowwwn sesangat sebab kena marah, cuba la cerita macam mana korang menguruskan perasaan itu. Dan macam mana korang mengawalnya dari effect korang punya prestasi厖. Kalau bleh cerita siapa, dan apa yang menyebabkan kejadian tu

Assalamualaikum / salam sejahtera,

Kekadang marah tu sebenarnya karakter si bos la. (bagi pengalaman saya). Pada masa mula kerja dulu, marahdia bukan jenis marah sorok-sorok tapi depan orang, tengking, pernah tengok orang lain kena, diri sendiri kena, kira fesyen menjatuhkan air muka la. tetapi lama-lama, memang itu gaya dia dan biasanya bos jenis ni jangan banyak bantah. ni jenis nak tunjuk power. bila kena kemudian2 marah depan orang dengan dia, bukan kitayang takut tapi orang baru yang takut sebab pada waktu tu saya dah boleh baca apa sebenarnya yang dia mahu, sebaliknya orang baru trauma sikit dan cuba lebih berhati2.

Rate

1

hmmm...aku pun boleh dikatakan ttiap hari akan kena tengking..sampaikan kita tanya, dia akan jawab, u buat sendiri, i taknak tau apa2..dan penah skali aku nangeh teresak, sbb bulan ke2 masuk keje, nak blaja buat PO, kita cakap dengan dia elok2, dia boleh cakap, "u pegi balik (tmpt sendiri), i takde masa nak ajar."..sampaikan down sangat2 nak benti keje..last2 lepas nangeh, cakap dengan 2 3 org, rasa ok..balik tu, pikir balik..kena banyakkan sabar, selalu cakap dengan diri sendiri supaya anggap tu sebagai salah satu pengajaran dalam pembelajaran..

pas dr tuh, dia cakap biasa2 pun mmg dia tinggi2 suara...so mmg hari2 akan kena marah..mmg tension sangat..takde semangat nak kerja..x happy..tapi memikirkan gaji dia bg ni...alahai...tahan je laaa..cuma skang ni, bila kena marah je, senyap je laaa..walopun benda2 yang remeh..sbb dh tau perangai dia mmg camtu..siap la dia, satu hari, kalo x sabar sangat, dia marah2, baling surat je kat dia..sombong sangat..

br last week kene mrh dgn bos..
actually dia mrh ckit jer
tp sbb dia tak prnh mrh,tak pernah ckp kasar,tak prnh jerit2,tengking2 or whatsoever..
tu yg menjadikan i'm shocked ckit..feeling down..jd tak keruan skjp dlm 1,2 hari..
pastu muhasabah diri balik...think positive..
i rase bgs jgk kene marah..wat i sedo diri ckit..
slalu org ckp baik2 jer..sekali kene marah..goyangla jgk
tp skang da ok..

aku dulu time kerja opis, kalau pas kena marah aku akan pi smoking zone..merokok sat..

bg mereka yg tak hisap rokok plak, turun ground floor jalan2 kat lobby..pi kedai buku sat ker then dah ok baru masuk ofis semula

Aku pernah kene marah sekali, aku terus cari job lain. kejam sikit, tpi bile mencari kerja lain, alhamdulillah ada rezeki dapat. Terus tukar kerja. Tapi biasanya kalau bos marah aku, as long as benda tuh memang salah aku, aku terima n aku cuba improve. Takde rasa kecik hati sangat, hati keringlah katakan.. hehehe.

Tapi kalau kene marah memang bukan salah aku, aku memang argue balik. Sebab kalau aku diam je n simpan memang bebila masa boleh meletup. So, itu keselamatan diri dan orang lain juga, aku senang argue. Clearkan apa2 masa tu jugak.

Follow Us
thaaaanksss....guys!

begitu rupanya cara menangani kemarahan orang di tempat kerja..
somehow, aku rasa macam hati kering ni adalah satu equipment penting di tempat kerja. kalau tak ada, susah nak buat kerja pas tu. lepas kena marah, soalan2 yang diputar dalam minda ialah "bodohkah aku?" "hinanya aku..." dsb..dsb.... susahnya nak delete menda2 cam ni....
tapi bila difikir2 balik.... patutnya ramai le orang fikir cam tu...pasal kena marah kat tempat kerja  ni  biasa je.... so tak mungkin le kan?

Reply #1 kawankau's post

Aku setakat ni bernasib baik
tak pernah kena tinggi suara dgn boss
boss cuma tegur cara baik kalau ada buat silap

aku ni sebenarnya pantang org tinggikan suara
mesti akan bergenang airmata
(berdasarkan pengalaman kena marah dgn mak & ayah zaman remaja dulu)
tapi aku tak menangis depan org ler

motivasi : kena professional. Marah utk kebaikan kita jugak. Lagipun kalau x nak kena marah...kena duduk dlm gua sorg2 jangan bercampur dgn org

aku plak kalau kena marah, cara nak cool down kan panas aku ni, aku g print gmbar boss aku tu,lepas print aku koyak2 kan...b4 koyk aku conteng dulu muka dia...hahaha

Aku pulak..kalau bos dari opis yang bising2 kat aku ...akan aku taichi balik kena kat technicians kat sini...

Tension beb...kekadang ada pulak technicians yang marah2 tak puas hati kat aku sedangkan aku ni just sampai kan arahan dari Operation Manager yang nun duduk kat opis nun..

Btw, sebagai mewakili orang2 kat offshore ni aku tetap backing depa....apa2 yang manager marah pada operation platform ni..otomatik aku pun terasa...so setiap kali kena gitu..aku jadikan ianya sebagai satu tekanan untuk 'tolak' diri aku naik 'keatas'. yang penting..buat je apa yang disuruh dan beri pendapat bila diminta.

But "A.B.B" lah...Atas Bos Belaka. Bos always right! Korang wat la amende pun but keputusan muktamad ditangan boss...so kena moved on and lived with it.

Originally posted by amirul_nazri at 9-2-2009 00:21
aku dulu time kerja opis, kalau pas kena marah aku akan pi smoking zone..merokok sat..

bg mereka yg tak hisap rokok plak, turun ground floor jalan2 kat lobby..pi kedai buku sat ker then  ...

waaa...best la ko..siap bley pulak kuar pi kedai buku...ni boss yang marah ke ko yang naik marah sampai pergi pulak ke kedai buku?

Originally posted by greyrose at 9-2-2009 03:44 PM
motivasi : kena professional. Marah utk kebaikan kita jugak. Lagipun kalau x nak kena marah...kena duduk dlm gua sorg2 jangan bercampur dgn org...

you are so right. kalau kena marah dgn bos begitu lah hakikatnya. marah yg membina diri gitu.

cuma kalau kena marah dgn customer, bos kecik (bukan bos pun), unofficial bos (staff senior) memang tak pueh hati. tambah2 pulak tujuan marah tu bukan utk kepntingan diri dan compeny...:@ . saje je.
aku kalau kena gini, aku kasitau diri, banyak lagi benda lain yang perlu aku fikir, kecewa, dan sedihkan. tambah pulak, biasa je bab kena marah ni...semua org mesti pernah kena.....kalau nak ikut hati, rosak diri, aku jugak yang tanggung.

Aku kalau kena marah dan bergaduh dengan boss tu dah jadi benda rutin dah... kalau saya ada mood saya akan layan bertekak....

kalau saya malas... saya buat buduh je.. marah laa kot mana pon,.. saya akan diam tak cakap sepatah haram.... dan tak nak rasa apa2 kecik ati @ marah... saya akan buat keje saya.. get my work done dengan gembira.

aku penah kena tengking dgn bos aku dalam tepon... 3 taun lepas... sampai ke hari ni aku ingat dan tak puas hati
bukan senang nak motivate diri aku dan padamkan memori kena tengking tu... menangis gak sambil drive balik ke klia...

dan masa dia last day kat sini (dia resign) aku tak jumpa pun dia dan siap bertepuk tangan lagi dia blah

yg buat aku bengang, aku kena g HQ utk amik komputer semua staff, dah otw tu dia call aku dan bgtau email problem. Aku suruh la dia suruh staff aku (staff aku ni anak buah kesayangan dia).. dia tengking aku sebab aku suruh dia mintak staff aku buat keje. .. dia paksa aku balik sepang dan dan tu gak... geram aku... dah kena buat keje ulang alik berkali2 dari subang ke klia... tensen tul... apa guna ada staff aku kat sana kalau dia tak bg staff aku buat keje... bodoh tul... seronok dia blah sbb kerana dia la aku tak naik pangkat sejak 8 taun kat sini.. kalau anak buah kesayangan dia, semuanya naik pangkat.. aku mmg dia benci apsal aku pun tak tau

hepi dia blah.. padan muka ceo tak suka dia... ceo siap cakap kat aku dia tak suker bos aku coz bos aku tak pandai wat keje dan byk membazir duit syarikat

[ Last edited by  tuna_sandwic at 12-2-2009 03:14 PM ]

kne marah??

ni motivasi aku..

1)there's always a room for correcting ur mistake
2)dun ever repeat ur silly mistake
3)be embarrassed in front of ur working colleagues and subordinates
4)say a simple prayer
5)tell your heart that u can do much better than anyone else

Tengok ape sebab kena marah...kalau sendiri salah terima jelah dan kena berubah...kalau bukan salah I, dan bos marah-marah tak tentu pasal buat bodo je...peduli ape...this is how i survive........sebab selalunya kalau bos yg tak boleh kawal marahnya dan marah staff melampau-lampau tu dia yg nampak bodo..bukan staff yg kena marah.

motivasi? duit gaji ngan bonus lor.. kalau tak kerana duit, dah lama aku blah dari opis yang banyak mencabar kesabaran dan kewarasan aku

keje dgn org ni ..memang camni laaa keaadanya..kena marah..kena buli..bukan salah kita pon kita gak yg kena...kena hadapi macam2 kerenah org2 dlm opis lagi..kerenah bos lagi..kerenah client lagi...bersabar je laa...memandangkan kita ni makan gaji ngan dorang...aku lebih suka diam kat tmpt aku sambil2 betolkan kat mana salah if ada kesalahan..kalau bkn salah aku..aku layan pool game kat yahoo tu...now aku dah tak keje makan gaji ngan org luar..keje ngan bapak sendiri...kalau marah pon takde hal punya..tak kecik hati...sebab aku paham bapak aku marah untuk mengajar...air dicincang takkan putus forgive and forget..tapi masa lepas2 grad dulu keje ngan org..memang hazab pon jiwa kacau...nak2 mula2 masuk keje...perasaan malu tu tebal sgt sampaikan kena tegur sikit pon dah jiwa kacau...tapi lama2 bila dah biasa...buat bodo je la

aku keje gvment. bos2 di gvment ni macam bagus jer.. aku kalo kena marah. aku motivate diri aku sendiri. aku selalu cakap kat diri aku yang "aku pekerja makan gaji, bos aku adalah pekerja makan gaji". dia x boleh nak buang aku sesuka hati. kadang2 bukan salah kita pun kena marah.. Salah orang lain x nampak.. macam maner pun dia x boleh nak buat keje sendiri. dia mesti perlukan pertolongan dari kita jugak. cumer kita sebagai orang bawahan ni, jangan kurang ajar ngan dia lah. bile kena marah aku cumer anggap yang aku kena marah ngan orang gilerr. nanti mesti aku cool. Sebab kalo aku marah2 pun, bukan aku dapat aper pun. Takkan kita nak gi TEMBAK dia pulak.. aku harap bila ko kena marah, ko buat muka relak je. bos ni kadang2 dia suka tengok kita kena marah ngan dia. dia akan rase diri dia hebat. Kalo kita dapat buat rilek jer, macam x aper yang berlaku, mesti dia pulak yang bengang ngan kita.

Originally posted by clairekimberly at 22-3-2009 16:44
keje dgn org ni ..memang camni laaa keaadanya..kena marah..kena buli..bukan salah kita pon kita gak yg kena...kena hadapi macam2 kerenah org2 dlm opis lagi..kerenah bos lagi..kerenah client lagi. ...

Kalu watever pulak..

It depends la...kalu big bos marah mmg la sedih & malu...
Walaupun kena marah dlm bilik die...huhuhuuh...
Tapi kalu ngan senior...kena la biase kan diri...huhuhu...
Sbb dh kite kije bwh die....

Tapi t best way is 2 use ur social skills....
Cube la blaja cepat2 & kenal perangai die org cmner...
So senang nk handle kalu kena marah ke pe....ehehhe

Most t time u tk bleh ambik benda2 cmni personally....
Kena guna Intelect u...not ur Emo...
Sbb dr situ kite bleh btulkn kesilapan sndiri...heheh...
Tapi kalu kena marah..sbb die org saje nk sakitkn ati or malukn i...
Mmg ......la...kena kutuk kaw2..time lunch nnt....ahahahaah...

12Next
Return to list New