CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 9448|Reply: 5

Pengalaman Mengandung & Bersalin

Jom kita berkongsi pengalaman

*Tanda Pregnant*
saya bunting pelamin.lepas kenduri sblh suami,terus demam2(1 week after sblh pmpn).suami pun sama.demam tak berenti pulak tu.pastuh,batuk2 pun teruk,sampai muntah2.time tu tak taula pulak pregnant sbb awal sgt and mmg selalu demam n batuk.bile nak pergi amik ubat for 2nd time (sbb demam tak baik2),mama suruh check dulu,takut pregnant.saya mcm tak pecaya sbb period pun tak dtg lagi.tup2..mmg pregnant.haha..doc kata,nsb baik check,kalau tak,dia nak bagi ubat steroid dah   

*mengandung*
time pregnant,ok je.cuma memang tak selera makan langsung.pikir pasal makanan pun dah nak muntah.tapi tak boleh bau goreng2,pening je rasa . just ngidam nak mkn biasa2,buah delima,sotong goreng tepung.tapi time ngandung suka mkn western food.spagetti mesti makan la tetiap minggu.yg peliknya,makanan yg feveret jadik tak buleh nak telan la pulak

*bersalin*

fri-tue :: start sakit.(36 weeks)

wed-next thurs :: pecah air ketuban(37 weeks) tapi rahim x terbuka.degil taknak induce,mintak balik.tapi kena follow-up tetiap hari la,doc takut infection.

next fri :: khamis mlm tu dah tak bleh tido,sakit semacam je.darah+lendir pun dah main banyak.pergi hospital pkl 6.30am,dah terbuka 3sm.9.30 am,dah 6sm.tapi doc kata ja ntung baby dah slow(i rasa alat ctg tu yg rosak).doc siap masukkan wire pebenda ntah lekatkan kat kepala baby utk dapatkan heart beat yg accurate la kununnya,tapi alat tu problem.(sakit saje2 je).doc dah tak yakin nak normal,sbb takut baby lemas,jantung dah slow,nk prepare utk caesar.saya pun ok jela,dah tak berani nak tanggung risiko( sbb dah penah berdegil time pecah air ketuban).pastu doc induce pitosin pulak,nak kejutkan baby.baby bangun,heartbeat ok,tapi nurse pulak ngengade suh caesar(sbb dia dah prepare).kat OT,pakar bius tak bleh bius separuh pulah,try 5x,failed(sakit saje2 jugak!).lastly,bius penuh je.lfinally,selamat bersalin with caesarean pkl 11.47 am,baby boy,2.25kg

*admitted*
tetiba baby pulak G6PD,susahla pulak hati...cont..

salams,

me pregnant sedar pun tine dah nak masuk 3 bln.sebab x alami ape2 mslh kesihatan and so on.alahan pun xde.selama pregnant,ari2 gi keje drive sendirik.umah plak tkt 3.ari2 naik tangga.hubby selalu outstation,balik lambat.
tp hubby kata xpe,me iron lady la kunun.
aku sarat mengandung 8 bln stgh leh lg selamba drive balik kg dr kl ke ipoh sorang2.selamba kan?

time nak bersalin tu xleh lupa la.3 ari b4 tu gi jumpa doc.dia kata aku cam drh tggi skit,muka pun bengkak.aku ckp kat doc tuh,marah skit laki aku ni sbb semalam dia balik lambat,aku xleh tido.so habis la laki aku kena ceramah skit...then 3 ari pastu,sunday,mlm tu aku kunun2 la nk blaja wat senaman regangan.dgn selambanya.siap mkn mcd la bagai.lepas tgk midnite movie citer rambo kt tv3,aku rs sakit cam senggugut.laki aku da buat muka cuak.aku gelak2 la sebab kelakar le tgk dio takut..dia ajak gi hospital.aku ikut jerla sebab makin lama sakitnya da jarak 5 minit tp aku rs cam senggugut jer.bila sampai hospital nurse kt da bukak 3cm.terus ke admitted
time tu kul 3 pg.x sakit pon tp aku masuk wad jerla.laki aku tdo sebelah aku,aku plak tgk tv.kul 7 da bukak 5 cm,doc pecahkan air ketuban.kul 7.15 aku rs nak bersalin n kul 9 lahirlah bb seberat 2.7 kg namanya maria....huhu...sebak bila hubby cium dahi ckp thank you....

Dini pun nak share lah pengalaman Dini mengandung kat sini...

lepas kawin setahun stgh...Dini mengandung...punyalah happy sebab anak pertama....tapi masa kandungan masuk 5 bulan Dr dapat trace ada something wrong kat baby....and sadly Dini kena let go that baby...baby ada kecacatan kat spinal cord...and tulang belakang dia bengkok 45 darjah...memang x boleh diselamatkan lagi dah....masa tu punya lah sedih sebab dah lama tunggu nak dapat baby......Dini ingat lagi....masa tu nak raya haji....so Dr kata ...raya haji dulu and 2nd day terus warded and dr induce keluarkan baby tu.......masa tu Dini tgk baby tu......comel nya ..mcm anak patung Barbie....kepala dia besar bola golf....semua dah cukup sifat and boleh nampak sex organ dia...baby boy....tapi yang sedih nya......keadaan dia yg membengkok.....dia mcm org tgk rukuk dalam solat....and segala isi perut dia terburai keluar sebab di himpit oleh perut dan kaki....sedih betul masa tu...berlinangan air mata......hari raya haji...org korban kan lembu kambing....tapi Dini terpaksa korbankan anak sendiri......Dini masih lagi simpan gambar 3D scan baby....nanti Dini letakkan kat sini...

Pastu lepas keguguran tu...Dini susah sgt nak mengandung.......dah dekat nak masuk 2 tahun lepas tu...masih lagi gagal........dah berbagai cara pi berubat sehingga lah Dini pi jumpa Dr Hamid Arshat........masa tu Dini kena buat operation betul kan rahim sebab rahim terbalik ke belakang and tiup fallopian bengkang bengkok....pastu Dini ada endometriosis lagi pulak....

Tapi alhamdulliah dgn kuasa Allah...lepas sebulan operation tu...Dini mengandung......punya lah suka...tapi dugaan Dini x berhenti kat situ jer.....masa first trimester...Dini memang alahan dan mabuk2 teruk sangat...rasa mcm nak separuh mati jer......langsung tak boleh makan masa tu...loya dia sepanjang masa 24 7....nak tidur pun payah...sampai kan badan dah dehidrated...kena warded masuk air....masa nurse nak cari urat pun payah sebab urat semua dah kecut2....bila cucuk jer....darah yg keluar......pastu langsung tak berkesan bila Dr bagi ubat tahan muntah....sampaikan Dr bagi morphine pun...tak de kesan jugak...Dr pun give up dah masa tu...suruh Dini bertahan jer..........selama 3 bulan lebih jugak keadaan Dini mcm tu...bila kandungan masuk 5 bulan...baru rasa ok sikit......muntah2 tok sah kiralah....sampai kan minum air masak pun keluar balik.....sepanjang masa rasa nak muntah jer........paling teruk bila muntah perut kosong......yg keluar kaler kuning and pahit sekali........

pastu....bila masa nak bersalin pulak....Dr kesan yang tulang Dini sempit....so kenalah c-sec........tahu tahu jer lah bila c-sec nie.......memang nampak senang....tapi bila ubat bius dah habis....sakit nya bukan kepalang lagi.....pedih nya rasa perut ni...nak tarik nafas pun susah...nak cakap lagi lah...apatah lagi kalau terbatuk atau terbersin....pastu masa anak pertama.......Dini punya breast bengkak susu pulak sebab susu tersumbat.......punya lah sakit giler masa tu.......terasa sampai ke bahu belakang...........masa hubby nak papah pi hospital pun sakit sebab bila hubby dukung....dia akan pegang kat ketiak dan paut kat perut...masa tu kan perut masih pedih dan breast pulak berdenyut2......Allah saja yg tahu masa tu...sakitnya bukan kepalang.........

Masa mengandung anak ke 2 pun dini sama jugak teruk mabuk2 dan muntah2.....setiap kali mengandung mesti kena warded masuk air sebab dehidrated......pastu masa ank ke 2 ni....Dini pun kena csec jugak......tapi msa yg diambil lebih lama sedikit berbanding masa anak pertama.......dah la Dini alah dengan epidural.....sepanjag prosedur terasa sesak2 nafas .....terasa mcm org dok cekik2......tapi masa anak ke 2 ni nasib baik Dini x kena bengkak susu......sebab dah belajar dari pengalaman yang pertama......

Now Dini tgh menunggu hari nak bersalin anak ke 3.........takut betul rasanya nak mengalami benda yang sama dan sakit sakit yang sama........semalam pi melawat abg ipar kat hospital pun dah terasa takut jer....bila tgk nurse dan katil hospital...terasa tersirap darah.........gerun semcm jer rasa.....

xde sape nak share lagi ke pengalaman?

aku skang da 32w

tp rasa penat sgt + xlarat sgt+ nk tdo je.. normal ke?

pengalaman mengandung
sy selepas 3 tahun kawen baru disahkan mengandung. minggu ke-7 terus kena hyperemesis gravidarum. selain tu asik bleeding. masuk air kt kecemasan boleh dikatakan saban minggu. last sekali warded sbb berat turun 12kg+bleeding. lps 18 week dh hilang alahan cuma heartburn smpai week 24. pastu alhamdulillah tiada masalah smpai bersalin.

pengalaman bersalin
39w3d baby makin kerap mengeras smpai senak. terus admit tp takde rs sakit kecuali kuar darah+lendir. VE bukaan dh 2 cm. lps 2 hari takde perubahan, doktor amik keputusan induce. pkl 9 induce, lps 30 min terus rs contraction. ok lg buleh tahan cm tak selesa sbb asik rs nk buang air besar. tp takda mood nk mkn/tgk tv. baca yassin je boleh. pkl 4.30 ptg bukaan dh 4cm doc pecahkan air ketuban. terus tolak ke labor room. pastu tertido. pkl 7.30 mlm terjaga sbb sakit teramat smpai jenuh pegang besi katil. nurse suruh sedut gas. bila sedut bkn nk elok makin sesak nafas... hihi. so lupakan gas etonoks tu. pkl 9.30 mlm sakit pn hilang. masa ni VE dh 8cm. pkl 10.45 ml doc kata dh fully dilate. terus diorg sediakan perkakasan. Pkl 11 mlm mula sesi push push push. disebabkan sakit dh hilang, maka sesi push tak berjaya. doc terpksa vacum utk kuarkan baby. rs laju je baby keluar. alhamdulillah baby girl 2.94kg tepat 11.30 mlm. alhamdulillah walaupun tanpa epidural sakit kejap je. tp masa sakit tu tak tahu nk ckp.

pengalaman bersalin full term.. sbb sebelum ni baby kuar 25 weeks (twin) and 18 weeks..

so kali ni doc buat cervical cerclage..
masa buat cerclage tak sakit tapi bila 36 weeks kena buka cerclage.. meraung dalam labor room tu... sumpah kalau leh taknak dah buat cerclage.. takot trauma semua ada..

lepas 36 weeks baby tak kuar2x gak.. last2x betul2x EDD baby kuar.. 40 weeks... sakit pukul 5 pagi ingatkan angin... still leh tahan...
dah pukul 7 sakit makin kuat... and makin cepat.. smpai hospital pukul 7.45 bukaan dah 7cm-8cm.. doc pecahkan ketuban... 45 minit lepas tu lahir baby boy.. seberat 3.81 kg.. Alhamdulillah permata ke 4 kami...

Follow Us