CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: siape_aku

Diganggu atau mengganggu?? ~saka dan sihir bergabung, MELETOPP~

im back!!!!!!!!!!!!!!! akan saya kongsi pengalaman kat sane nanti dan pengalaman mlm pertama kat umh lepas 2 mggu tak tido dlm bilik...mlm ni tak sempat....selamat bertemu kembali....

Selamat kembali SA, cemane skarang? .

fuhh..merempit dr page 1 smpai last..abes gak bace..tt ape citer skrg?

Reply 1683# C1k_J4h

Kat sini pun Ada???

Reply 1684# mimi77

kaka

hehe..selalu SR ja kat MPS ni..

Reply 1685# C1k_J4h

Iols pon kekadang sr....

Follow Us
salam uols...

pukul 4pm kapal terbang Saudi Arabian Airlines selamat mendarat di lapangan terbang KLIA selepas pesawat delay selama 3 jam..penerbangan yang sepatutnye berlepas pukul 9pm tp berlepas pada pukul 12pm waktu madinah.. mak dgn keadaan yang tak berapa sihat terpaksa menggunakan wheel chair sejak dari airport Madinah lagi...dan kami kena tggu staf KLAS untuk membantu menolak mak ke aero train dan ke tmpt beg dan seterusnye ke balai ketibaan...

menunggu beg dan air zam2 bersama abah dan para jemaah lain...(mak tggu kat tepi dgn staf KLAS..time kasih adik tu...lupe name die).. dekat 15 minit jugak la...beg dh dpt semua, mak dah tak bole tahan...die ajak keluar sbb die dh pening...tinggal abah sorg utk uruskan air zam2... aku, mak dan staf KLAS tu berjalan ke balai ketibaan...mak aiii!!! mcm artis aku rase...punye la ramai org tgh memandang...masing2 menunggu keluarga...aku tolak troli dgn 6 bijik beg...terus nmpk akak aku n anak2 die...mmg sebak..tp berjaya di kontrol tanpa menitiskan air mata...... pastu niat di hati nak masuk balik utk tolong abah...tp tak dpt sbb org yg jage pintu tu mintak pasport n boarding pass...tp aku punye ade dlm beg jinjing abah!! adoiyai.... terpaksa aku soh staf KLAS tu masuk utk jumpe abah aku n bgtau aku tak dpt masuk...

aku dgn akak terus sibuk layan mak yg mmg tak sihat..belikan air, makanan...ape je yg sempat...sambil layan anak2 sedar aku skali...kopak aku kena pow dgn diorg...smpai aku terbayar gune duit Riyal......sbb ramai sgt yg berckp..nak air, nak donut....suara budak2 kan bingit kalo dh ramai2...

lebih kurang 20 minit lagi lepas tu...abah pon kuar dh...dgn air zam2..dibantu oleh abg ipar aku n abg sepupu aku....pastu kitorg tak tggu lame dh..mengenangkan mak aku yg mmg tak larat tu...terus balik ke sg buloh dan selamat smpai dlm pukul 6 lebih...

sampai umah, sedara mara dh ade yg menunggu untuk menyambut kepulangan kami... mak muntah lagi dlm perjalanan dari airport ke rumah...smpai umah mak terus baring dlm bilik...akak aku jadi doktor la kejap...check blood pressure...check glucose...dua2 mesin tak bole read!!!  aku dgn abah dok melayan sedara mara...tetibe mak request nak air sirap bandung!!! yg mmg die dok sebut2 dari madinah...berlari sepupu aku g kedai beli..mujur umah aku sekangkang kera je dari kedai mkn ... dh minum tu mak cube tido....tapi tak bole...

beg tak berusik lagi..aku kuarkan kurma, kacang pistacio, gajus, candy, pastu ntah ape lagi yg abah beli warna warni tu...nak jamu kat tetamu...pastu ak pon mandi walopon tetamu ade lagi...semcm rase badan...lepas mandi....brrrrrrrr...sedapnye!!!! rase mcm air paip tu sejuk sgt...sbb kat arab mandi air laut yg diproses...so agak melekit bile smpai sini...

sambung layan tetamu n berborak2, bercerita pengalaman kat sane...smapi kul 8mlm... mak dah tak bole blah...kitorg decide utk terus bawak mak g spital...abah yg masih penat dgn abg ipar aku pegi bawak mak ke hospital Tawakal...aku soh abah rest sbb die ade problem jantung tp die kate die larat...so aku pon biar je la...malam tu mak admitted kat High Dependency ward...(betul ke eja mcm tu?) tahap adik kepada ICU la...mak dok ward 10 hari!! dehydration..

so kami yg kat umah tu terus la layan tetamu smpai kul 11 mlm...pastu aku terus tido, n terpaksa biarkan abg ipar n akak n sepupu2 aku yg kemas umah...dan malam pertama untuk tido kat umah lepas 2 mggu takde sape tido dlm bilik aku ni ......jeng!jeng!jeng!

kisah 1: si hitam manis berterbangan....

mase nak tido tu...anak sedara aku yg kecik tu pon menggedik la nak tido dgn aku...(mmg tido dgn aku sblm g umrah pon), so aku pon siapkan la susu die, tukar pampers segala n setkan bantal die..mase balik tu rase dh..mcm ade yg tak kena dgn bilik tu (termasuk akak aku yg pandai2 tukar position barang dlm bilik aku!) pastu aku pon on lampu tido kaler kuning tu...mase baring...si hitam manis pon mule berterbangan....sekelibat ke kanan, sekelibat die ke kiri..kat siling bilik....

aku pandang airen, aku tau die nmpk...pastu die ckp "eee die dtg..." cara die ckp mcm die kenal je bende tu...aku ckp kat airen "soh die balik, kite tak suke die" airen buat derk sambil layan susu n mate die dok pandang siling bilik...aku ckp camtu sbb nasihat daripada Leed yg soh aku ckp gitu...ckp dgn bende tu melalui airen.. lepas tu aku pon bace2 la ape yg patut... dan airen pon tido termasuk aku2 skali....

kisah 2: "Cu Mi tak nak kawan laaaa"

3 hari lepas aku balik...aku dok lepak depan tv dgn sepupu2 aku berborak2...macam2 hal...si airen ade kat situ jugak..main tulis2 n kaler2 buku die....sambil die menyanyi2 versi pelat die.. pastu aku layan tv jap...Bella Calamidades....dh nak siri akhir dh mase tu.. pastu mmg aku tak ckp ape2 dgn sepupu aku n airen... then aku bangun utk g amik air kat dapur (time iklan la tu)...

tetibe si airen mengekor kat belakang aku " cu mi nak kawan die tak?" airen tanye aku...aku jawab "cu mi kawan dgn kakak la.." pastu die tak puas hati...dgn muke monyok die tanye lagi "nak kwn die tak??" mcm marah sket... aku pon pelik..tanye die lagi "nak kawan dgn sape?" .. "kawan dgn "die" laaaa..." si airen menjawab..aku pndg sepupu aku...die buat muke saspen...ah sudah!! nape lak budak ni kan...  

otak aku ligat berfikir "ckp Cu Mi tak nak kawan dgn die...tak suke dgn die..suruh die pegi..tak suke" lepas je aku ckp camtu...si airen pusing kat tmpt die tulis2 buku tu...die ckp "Cu Mi tak nak laaaa...die tak nak kawan dgn kau...."..dari dapur aku tgk sepupu aku dah senyum2...tapi muke die muke takut ....

tgh jantung aku dup dap dup dap tu..tibe2 nenek bersuara dari dlm bilik "kawan mane airen ckp tuuu?" soalan cepumas dari nenek...aku pon jwb..."ntah..ade hantu setan die nmpk agaknye.."..

aku buat2 macho duduk balik, tapi bukan nak menghadap si Bella tu dh..tp nak ngadap si airen.."kak, kawan akak tadi mane?" aku tanye slow2...takut nenek dgr.. "dah takde.." die jwb tanpa pndang aku...sambil die betulkan rambut die yg berjuntai ke mata... "die duduk mane tadi?" aku pancing lagi...airen buat derk je...aku ulang lagi soalan yg same... "kat bawah ni.." sambil die masukkan sket tgn die bawah kerusi kat ruang tv umah aku!!! bawah kerusi?? so mcm mane posisi mende tu? meniarap? org tua ke budak kecik? kenapa nak kwn dgn aku? seriau!!! lepas tu airen mintak susu...mengantuk katenye...

pesal aku nak taip asik ke page lain peginye ni??? dh 2 kali aku tak dpt update story...haish!!!

sequel kisah 2 : view sepupu aku...

mase aku tgh ralit melayan Bella tu....sepupu aku plak leka tgk si airen main tulis2 tu sampai la die dgr airen ckp " ko ni...jgn la....aku nka kaler ni...."..mase tu die dh cuak...die nak ckp dgn aku die takut + tgk aku tgh sedap tgk tv katenye....

tgh die kontrol2 cuak tu...die dgr lagi airen ckp "ko ni...asik kacau aku je...pegi la sane.." mcm nak tercabut jantung kate sepupu aku......pastu...tgh kecuakan yg amat sgt tu...aku plak bagun g dapur...

pastu sepupu aku dgr lak aireen ckp "jap eaaaaaaaa" ...maybe mase tu bende tu soh airen ckp nak kawan dgn aku....tu yg langsung airen ikut aku g dapur.....

tu pasal la sepupu aku senyum2 takut mase conversation aku dgn aireen tu....

kisah 3: "aku tak kacau kau eaaaaaaaaa"

kisah ni berlaku sebelum aku g umrah....mase nak tido....airen tgh dok buat hal die bercerita macam2...anak kucing pukul gajah, ibu masak mama ikan, dan macam2 lagi... aku plak dah amik port baring kat tmpt aku....sebelah die....tetibe airen naik atas badan aku dgn siku die parking atas perut aku....die pndang bawah tmpt sangkut baju dlm bilik aku... ade bnyk la baju bergantungan...die pndang pastu die gelak...

pastu airen angkat jari telunjuk die n goyangkan ke kiri kanan sambil cakap "aku tak kacau kau eaaaaaa..."...ehehehehehe..."aku tak kacau kau eaaaaaa...." hehehe... aku pon cepat2 pndg ke tmpt yg same...kot2 aku bole nmpk ape2....tapi takde ape...aku alihkan airen...soh die tido die tak nak...die pndg lagi bwh sidaian tu sambil gelak....aku ckp "ko degil tak nak dgr ckp cu mi  g tido bilik ibu..."..pastu baru die bace al fatihah untuk tido...

alhamdulillah die baru nak masuk 3 tahun ujung bulan 5 ni tapi die dh pandai bace al fatihah n surah2 pendek walopon pelat...

updates...

pengalaman di Mekah...

pukul 10mlm(waktu Makkah) kami tiba di airport Jeddah, agak lame menunggu bas untuk bergerak ke kota Makkah...solat jama di airport dan berbual dgn para jemaah lain...sambil meregangkan badan yg dh naik cramp 8 jam dok dlm kapal terbang... bile bas bertolak ke Makkah, dan dengar ceramah dari mutawif dalam bas, hati aku sangat teruja untuk melihat Kaabah...mmg tak sabar...

lepas 2jam perjalanan, kami tiba di hotel Al-Haram, dan mutawif beri masa sejam untuk berehat, makan dan bersedia (wudhu dan pakaian yg sesuai) untuk menunaikan umrah yg pertama...

menara jam menunjukkan pukul 1pagi waktu Makkah..angin sangat sejuk dan kering menggigit tulang...group seramai 140 org berjalan menyusuri blok kedai...dlm beberapa minit, tersergam depan mata Masjidil Haram....cantik!!...sungguh cantik dgn warna kelabu perang dan berkilat...disimbahi cahaya lampu yg sangat terang....tapi hati aku masih belom puas selagi belom nampak Kaabah...melilau mata memandang sekililing...dgn kerja2 pembinaan di kiri dan kanan jalan...

berhenti seketika di dataran masjid, mutawif memberi keterangan tentang pintu dan kedudukan hotel agar jemaah tidak sesat jika bergerak sendirian...hanya itu yg aku dengar sbb aku sibuk menjamu mata dgn keadaan sekeliling...doa dibaca sebelum masuk ke masjid..

masuk ke masjidil haram menggunakan pintu satu, "King Abdul Aziz gate", aku hanya tahu nak tgk Kaabah dan jage mak...mmg sentiasa pegang mak, x lepas...sbb mak tak berapa nak kuat pastu die cepat konfius.... turun beberapa anak tangga, mutawif menyuruh kami minum air zam2 sebelum memulakan tawaf...aku masih tak nmpk lagi kat mane kaabah...
mase nak minum tu, aku pon dok pusing2 n nampak binaan berwarna hitam! Kaabah! dan air zam2 tu sungguh sedap...nikmat tak terkata....!...

kami berjalan lagi menuruni anak tangga dan kali ni view penuh...Kaabah, keseluruhan masjidil haram dan langit yang terang.... aku rase mcm bermimpi...seperti rase bergerak di awangan bila Kaabah di depan mate..kalau tadi aku dah tak sabar nak tgk Kaabah, bile dah depan mate, speechless!! terasa kebesaran Allah melihat umat manusia membanjiri kawasan masjid, terasa aku la makhluk paling kecik dgn dosa2 yg penah dibuat...

sambil mendengar keterangan mutawif, mata aku tak lepas memandang indahnye Kaabah... sebak, sayu,kagum,takut,gembira...semua bercampur menjadi satu.. mcm mane nak menggambarkan ape yg aku rase?

mase tu hanya tangan mak yg aku pegang tapi otak aku hanya fikirkan dosa2 yg penah aku buat...dan apabila mula tawaf, mcm empangan pecah air mata aku...aku tau ape yg aku rase...sepanjang 7 pusingan tu...mcm2 perkara ligat dlm otak walopon mulut bace doa...solat sunat tawaf, sekali lagi, mak aku hanya mampu tgk aku menangis... mak pon menangis tp tak seteruk aku!!...aku amik mase beberapa minit utk menenangkan diri sebelum mengerjakan saie...

saie, tujuh pusingan antara Bukit Safa dan Bukit Marwah...lebih kurang 4km berjalan... mak tak bawak duit seperti yg aku suruh mase kat hotel "tak payah la...bkn ade nak beli ape2" kate mak...kami hanya bawa tag dan beg berisi beberapa brg yg perlu tanpa duit... punye la ramai umat manusia... tak tau mcm mane nak ckp...mcm2 warna kulit, macam2 warna group yg ade...yg siap pakai bunga atas telekung, yg kain hijau, kain merah, kuning...semuanya untuk mengelakkan daripada hilang daripada kumpulan...

belum habis pusingan 1, mak dh ckp die tak larat...abah dah hilang ntah ke mana..mungkin dh ke depan...mcm mane aku nak buat ni? hujung bukit2 tu ade kawasan mendaki, mak terpaksa berpaut kat aku untuk naik ke atas dan turun pulak kat laluan sebelah...aku terpaksa menggunakan skill psikologi aku kat mak..."tu ha kan mak...kite rase dh tak larat, tgk nenek2 tu pakai tongkat bole lagi gagahkan diri..", bile mak aku mintak berhenti.."depan tiang sane tu kite berhenti kejap..lepas tu kite sambung balik,," atau "lepas lampu hijau tu mak kite berhenti.." ..kesian kat mak...mmg kesian tapi ape nak buat...nak upah gune wheel chair ...duit tak bawak...tak pulak jumpe dgn abah....mase pusingan kelima, mak nampak abah pon dah gune wheel chair!!

"mak slh pndg kot..." aku cube me"rilek"kan mak yg dah mcm hilang kekuatan bile die nmpk abah dh gune wheel chair... "sikit je lagi...2 round je lagi..pastu dh setel..." mmg mak dah tak larat..tapi die gagahkan jugak dgn berpaut kat aku...dan aku pon terpaksa gak mendabel gagahkan diri untuk habiskan saie tu... lepas beberapa kali berhenti dan ayat2 psikologi keluar...akhirnya siap 7 pusingan saie dan kami pon bergunting kat bukit marwah tu...

siap plak ade org arab mintak aku guntingkan rambut die..nenek tua..tapi rambut merah makngah!!! ade jugak org thailand pinjam gunting kecik utk tahalul die...mak tgh duduk bersandar kat dinding, keletihan...aku plak dan berpeloh2 satu badan...tgh bincang dgn mak mcm mane nak balik, azan pertama waktu subuh kedengaran...tapi mak decide nak balik hotel sbb die rase tak sihat...

aku pon pimpin mak balik hotel...jadi kami melawan arus sbb lepas azan pertama tu...semua org menderu ke masjid untuk solat subuh...mmg terkilan jugak tak dpt solat berjemaah pagi tu..tp memandangkan keadaan mak mmg dah tak bole blah...aku plak menyaiko diri sendiri..."bnyk hari lagi aku kat sini...so aku bole berjemaah pada waktu subuh esoknya..."

sampai kat hotel, mak mmg dah tak tahan....urat2 kaki die mak dah naik...hijau purple...mcm2 kaler..so aku pon sapu minyak dan urutkan sket2 bagi hilang rase lenguh.. nak picit kuat2 tak brani...sampai mak dh tertido..aku pon dh terasa lenguh..pon same...mcm2 kaler urat timbul kat kaki aku!!! lepas sapu minyak...aku pon tertido dan terbangun bile azan masuk waktu subuh, sejam selepas azan pertama tadi...

subuh di hotel je mase tu....mmg letih...letih sgt2....bawak beban badan sendiri...bawak mak..air zam2 dlm beg lagi...jalan plak agak berbukit...mmg mencabar kekuatan fizikal... jemaah lain yg menjadi kekuatan utk aku terus bergerak.."kalau mereka yg dah tua bertongkat tu bole...kenapa aku tak bole?"..

dan sampai hari ni, jika nmpk Kaabah dlm tv, terasa rindu...rindu pada Kaabah...dan aku pasti akan kesana lagi...insyallah... "Labaikallah humalaibaiq... aku sahut seruan mu Ya Allah!"

kisah 4: balasan cash dari Masjidil Haram...

hari keempat, pukul 3pg aku dgn mak dan abah dh mule bangun untuk bersiap untuk solat subuh berjemaah... selepas azan pertama, aku membawa mak ke masjid..abah mcm biase...kejap je dgn kami,,lepas tu die buat hal die je....berjalan perlahan mengikut rentak mak.. angin sejuk...25degree...

masuk ke masjid, tgn aku dipegang oleh polis wanita yg berselubung jubah hitam..hanya nmpk mata... igtkan aku ade buat salah ke apa...rupenye die just nak bagi salam..

lepas tu, aku bawak mak cari ruang untuk solat, kat atas mcm penuh jadi aku decide untuk pergi ke ruang bawah tangga tu...ade lagi tmpt solat yg lapang and tmpt air zam2 yg lagi besar... lepas beberapa solat sunat, azan subuh kedengaran...lepas habis solat subuh tu...waktu berdoa..aku dgr jemaah wanita belakang aku (aku tk nmpk muke psal tak pusing belakang) batuk2...batuk yg teruk dgn bunyi seperti kahak tak lepas...mcm penuh kat ruang tekak n dada die...

batuk die agak berterusan....mmg kesian la bunyi batuk die tu...so dlm hati aku pon berkata "harap tak berjangkit".. sbb masih dlm saf dan duduk dekat2... dan aku takde rase ape2 lagi yg pelik mase tu....bile sampai ke hotel je..aku mule pening kepala...badan jadi panas...aik? demam plak ke?? menjelang zohor, aku dah tak larat bangun...tak ke masjid sbb aku mmg sakit kepala yg teramat sgt...solat kat bilik hotel..menjelang asar, aku makin teruk,sampai tak larat bangun...sampai mak kena amikkan aku makanan bawak ke bilik...

dgn selimut 3 lapis...(cilok selimut mak dgn abah)..aku masih kesejukan...dan sampai waktu maghrib..aku mule batuk....sebijik, serupa, sangat2 sama dgn bunyi batuk jemaah wanita yg aku dgr mase solat subuh kat masjid tu...!!kurang drpd 24jam aku dpt balasan...mmg takde niat dlm hati aku ape2...hanya risau jika aku jatuh sakit..sbb nanti susah nak jage mak..

mlm tu aku cite kat mak n abah ape yg jadi..n abah soh buat solat sunat taubat...yg mmg aku buat kat masjid beberapa hari sblum tu..buat kat hotel..alhamdulillah menjelang subuh esoknye, aku dah bole bangun mcm biase...tp batuk still ade...

sungguh aku takde niat nak menghina atau geli ke ape mase dgr jemaah tu batuk...mmg aku risau kalau aku sakit...sbb aku tau aku kena jage mak n abah...tp nak buat mcm mane...kuasa Allah...aku redha dan bersyukur atas segala dugaan dan nikmat yg telah aku terima selama hidup ni...dan kejadian tu buat aku jadi semakin berhati2...agar tidak beri ape2 komen atau respon kepada ape yg aku dgr atau nmpk...

sungguh aku takde niat nak menghina atau geli ke ape mase dgr jemaah tu batuk...mmg aku risau kalau  ...
siape_aku Post at 4-5-2012 02:50

subhanallah.... semoga menjadi pengajaran buat kami yang masih belum menjadi tetamu Allah.. terima kasih atas cerita tadi.. sungguh menyayat ati..
cerita la lagi pengalaman di sana... suka baca pengalaman orang2 di sana.. menanamkan azam dan ebrdoa agar Allah menjemput saya sebagai tetamuNya di waktu sihat, muda dan bertenaga... insyaallah.. amin

antugigi: alhamdulillah mase kat sane, x bnyk sgt dugaan pelik yg kami hadapi...semuanya berjalan lancar...andalusia agency pon jage jemaah dgn baik skali...walopon ade jugak jemah yg hilang kat masjidil haram beberapa hari...bile makcik tu balik...die kate die terkurung dlm lif...lif mane, takde sape yg tau...wallahualam...mungkin pandangan mkck tu mcm die dlm lif...kuasa Allah...ade juga jemaah yg baru 3 hari sampai, mak die meninggal kat sane...kite hanya mampu sabarkan die...dpt jugak tgk gelagat manusia yg pelbagai..bergaduh dlm masjid, mandi manda mase saie...

SA.... ko siap bgn awal pagi berforum....

Post Last Edit by siape_aku at 6-5-2012 01:10

bukan bangun awal pagi cik naga...tapi tak bole tido...mcm skang ni...sejak di kunjungi ular tedung 2-3 hari lepas kat pagar rumah...mmg susah nak tido mlm...siap panggil bomba bagai...kol 999, tp lambatnye ...sejam baru sampai....budak2 lelaki kat area umh yg tolongtangkap ular tedung tu...walopon hanya semeter lebih..ular jugak tuuuu...