CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 19288|Reply: 182

Ikhlas kah anda dalam bercinta??

Mengikut kamus dewan terbitan tahun 1998, ikhlas membawa maksud -->jujur, rela, tulus, suci, mustakim, terus terang, sudi, bersedia, mahu,hendak, berkenan, sanggup, setuju;

Riwayat Muslim pula ada mengatakan iklash itu ialah--> membuat sesuatu kebaikan semata-mata kerana kebaikan itu sendiridan tidak mengharapkan balasan selain daripada balasan Allah S.W.T.

Berapa ramai di antara kita yang bercinta dengan ikhlas? Ikhlas di sini ialah mencintai seseorang tanpa mengharapkan apa-apa balasan atau mengharapkan yang dia akan mencintai kita semula. Maksdnya apa yang korang buat memang betul2 ikhlas semata-mata korang cintakan dia. So, apa saja yang dia buat..korang redha dan terima je sebab pada korang kebahagiaan dia adalah segala-galanya. Nampak macam bodoh, tapi itulah yang dinamakan ikhlas.

Kebanyakan dari kita bila mencintai org, kita mengharapkan dia jugak mencintai kita. Ataupun bila kita buat sesuatu yang baik untuk dia, kita mengharapkan yang dia jugak akan buat benda yang sama tuk kita. Contoh kata kalau kita setia, kita pun nak dia setia ngan kita. Bukan ke tu dah tak ikhlas. Kita setia kat dia sebab kita nak dia jugak setia ngan kita. Sebab tu bila pasangan kita curang, kita tak boleh nak terima hakikat. Sebab kita tak ikhlas. Mende tu macam jadi tekanan wat kita.

Aku pun sebenarnya tak tau nak explain mende ni cemana.. apa kata kita bincangkan bersama-sama...

Hehehehehe

not entirely

tak kan sayang sorang2 je..
blh gle mcm ni..
kite syg die tapi kite tak kesah die tak sayang kite..

xkisah la dia iklas ke x...jnji aku suka kat ko ...ko xsyg aku ???? kena syg laaaa

- mcm xiklas je aku nie

Originally posted by miss_gegirl at 3-3-2009 03:47 PM
tak kan sayang sorang2 je..
blh gle mcm ni..
kite syg die tapi kite tak kesah die tak sayang kite..

betoi 2 betoi...

bukan mengharapkan balasan yang maksudnya kita tak ikhlas...

cuma tak nak lah kita jer lebih sayang tapi dia sebenarnya tak sayang kita...

lebih kurang SYOK SENDIRI (SS) jer kan...

cuma kita harap ia juga punya perasaan yg sama macam kita...

Originally posted by budakcikangcute at 3-3-2009 03:30 PM
Mengikut kamus dewan terbitan tahun 1998, ikhlas membawa maksud -->jujur, rela, tulus, suci, mustakim, terus terang, sudi, bersedia, mahu,hendak, berkenan, sanggup, setuju;

Riwayat Muslim pula ...

bagi wa la kan..........

dah terang2 dalam hadis tu menunjukkan yg ikhlas itu mengharapkan balasan dari allah............

so, bila kita dah ikhlas tu............pasangan kita tak ikhlas.....kita nak buat apa?????

bila kita dah takder, baru nak menyesal. dah tak guna................

so, moral dia.........biarlah kita ikhlas, jgn harapkan balasan. itu lebih baik.............

so siapa nak ikhlas ngan wa ni!!!!! wa tengah ikhlas ni........

Follow Us

aku sekarang ni ngah belajar menyayangi seseorang ngan ikhlas...

memula tu mmg rasa susah gile..

tapi, skrg rasa cam aku lebih tenang..
sebab aku dah set kat pikiran aku yg aku ikhlas kat dia...
so, aku takde pk sangat pasal dia setia ke tak, curang ke ape...

Originally posted by budakcikangcute at 3-3-2009 15:30

Riwayat Muslim pula ...

cinta yg ikhlas apabila kita tidak meminta apa-apa balasan
..n...
cinta yg nampak lebey ikhlas...

..apabila cinta itu tidak berbalas n ia dibiarkan begitu saja biarpon dihati amat perit...

Reply #1 budakcikangcute's post

x dpt menilai sndiri...............terpulang pd org lain yg tau, merasai dan memahami.

Balas #9 raudah\ catat

menusuk kalbu kata2 mu itu...
pernah jadi kat diri sendiri ker

aku rasa aku ikhlas...

tp klau nk betul2 ikhlas mcm tak jer..
sbb ade lg benda yg aku tak puas ati...

camner tuh?? agak2 iklas tak aku ni....

ikhlas erk......aku rasa aku bercinta mmg x ikhlas....ahakssss...

Aku Ikhlas suke kat dia sebab macam2 aku uji dia bertahan sampai hari ini. Moga kami kekal ke akhir hayat. Amin:pompom:

pilih hidup sendiri, jadi tak payah pikir ikhlas ke tidak atau dia ikhlas ke tidak

Balas #5 six_heart\ catat

huuh..
mcm SS la pulak..
nnt die tggl kte..
tak gne ikhlas..

Ikhlas dalam bercinta...unconditional love...satu perasaan yg hadir tanpa dipaksa2...org kata...love someone for the sake of love...dalam hati ni yg ada hanya rasa cinta je pada si dia...mcm perasaan seorg ibu pada anak nya...rasa kasih, sayang, cinta yg tak de dipaksa2...bagi aku cm tu la cinta yg ikhlas...aku rasa ikhlas ni hanya boleh lahir lepas bersama utk satu tempoh yang lama...susah nk cari org yg btul2 ikhlas bercinta ni...bukan bercinta je...sbenarnye nk cari org yg btul2 ikhlas dlm buat ape2 pun susah sbenarnye...

Bagi aku la...ikhlas dalam bercinta ni bukan hanya lakukan segala nya tanpa harap apa2 balasan...bila kita buat something da tentu kita harap org yg kita sayang tu rasa hepi...tu pun kira harap gak kn?? dan bagi aku ikhlas dalam bercinta bukan sekadar apa yg kita buat utk pasangan kita...tp juga penerimaan kita sepenuh hati...baik buruk partner kita...masa silam...masa depan...semua nya kita terima dengan hati yg terbuka...total acceptance...dan aku percaya...bukan semua org mampu buat mcm ni...bertuah la hidup kalau kita dpt jumpa org yg mcm ni jadi pasangan kita...sbb tu orang tua2 slalu pesan...kalo cari pasangan...cari org yg tak boleh hidup tanpa kita...bukan org yg kita tak boleh hidup tanpa dia...mungkin bunyi dia pelik...tp itu lah hakikatnya...nak cari org yg syg kita ni bukan something yg senang...

Biasa nye...hanya pasangan yg da lama berkahwin yang dapat merasa unconditional love ni...apabila ikatan kasih sayang da btul2 kukuh...baru lah kita btul2 dapat ikhlas dalam percintaan...stakat kenal sehari dua ni...nk claim kita ikhlas bercinta pun payah...sbb blum hadapi apa2 dugaan kn...

Originally posted by jaja_upsi at 3-3-2009 04:47 PM
Aku Ikhlas suke kat dia sebab macam2 aku uji dia bertahan sampai hari ini. Moga kami kekal ke akhir hayat. Amin:pompom:

banyak betul lu uji dia..............ujian dari tuhan tak masuk lagi tu........

Originally posted by fluffyneo at 3-3-2009 16:22
menusuk kalbu kata2 mu itu...
pernah jadi kat diri sendiri ker

itu kata-kata mengong dr wa

Balas #1 budakcikangcute\ catat

Biarlah Allah saja yang tahu