CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 12769|Reply: 27

Bulan di siang hari - penjelasan ringkas

Post Last Edit by adeknana at 28-4-2010 16:31

Salamdan salam sejahtera semua,

Memandangkan thread yg saya try bukak ptg tadi korupt, terpaksa le bukak lain. harap mod tak maree yer ...

Sbnrnya saya tak puas hati neh kat forumer kat bod satu lagi nun, yg seolah-olah tak leh terima kewujudan / ke'invisible'an bulan di siang hari. kalu tak caya tgk pagi nnt, insya allah masih ada ... dan sememangnya bulan tu tak mena pun ...cuma ada ketika ia amat cerah (sbb pantulan cahaya matahari) menyebabkan kita nampak di siang hari ...

kat sini sy nk minta bijak pandai try to explain secara logik dan saintifik spy kita sama2 paham.dan jugak lain2 persoalan mcm what happen to the other side of the world bila time siang kita pun ada nampak bulan, fenomena pasang surut air laut ada ke berkaitan dgn graviti bulan, dsb.

sama2 la kita share, TQ

urm I don't get it. ada ke org tak nmpk bulan di siang hari? hidup dalam gua ke apa?

Memandangkan thread yg saya try bukak ptg tadi korupt, terpaksa le bukak lain. harap mod tak maree yer ...

Sbnrnya saya tak puas hati neh kat forumer kat bod satu ...
adeknana Post at 10-7-2009 09:50 PM

I see... Org2 mcm ni slalunye xkn terime fakta2 n explanation pjg2. Kne bg diorg tengok sendiri dulu baru diorg ngaku salah...

Try this... waktu malam, bediri depan kereta yg lampu die dh bukak kuat2 n suruh diorg tgk driver... Diorg xkn nampak driver tu... N that doesnt mean driver xde kt situ... Ko boleh duduk kt kerusi driver tu n wlupun diorg xnmpk ade driver, driver tu mmg kt situ... The same thing applies to the moon... Tutup lampu kereta (that is, waktu malam), bru nampak driver (that is, bulan)... Sumenye gune prinsip yg sme...

Klu xcaye jugak, tnye kt diorg. Mse gerhana matahari tu, ape yg block matahari? Naga ke? Helo, itu bulan ok, and that proves yg waktu siang pun ade bulan

Aku part bulan nie memang aku failed, kedudukan bulan yang berubah ubah tu disebab apa ek?

Tapi part nampak bulan disiang hari, tu hampir setiap hari aku nampak sejak kecik lagi

Post Last Edit by danialarif at 11-7-2009 12:27

Sebenar nya bulan tak ke mana pun... Tetap ada...

1# adeknana

bulan di siang hari :

kasi tunjuk kat member tu  

Follow Us
1# adeknana

bulan di siang hari :

kasi tunjuk kat member tu  
naen. Post at 11-7-2009 04:36 PM

betol2... {:2_70:}

mungkin bila dikatakan....matahari tak terbenam selama berbulan2 pada masa2 tertentu di kutub utara,

masih lagi ada org yg tak percaya....

Camnie la lebih kurang berdasarkan intepretasi aku sendiri

TQ guys for the responds. tp mmg cuak bila baca komen dia org pasal bulan nih, antaranya;

Oooo... so bulan memang ada siang hari ler yer??
hmm .. bulan mengambang malam hari , rising at sunset?
dan .dan .. bulan menjelma siang hari setelah dawn?? 12 jam sehari ... ???
Oh..bulannn ..

mcm nk perlekeh pulak huhuhu... anyway kalu ada artikel bole le paste yer. bole le kita sama2 mengkaji apa yg org dah kaji ...

kat sini sy nk minta bijak pandai try to explain secara logik dansaintifik (in BM la kalu bole, in english bole gugel je) spy kita sama2paham.

adeknana Post at 10-7-2009 21:50

ke'visible'an bulan pada waktu siang membuktikan bahawa bumi ini berbentuk RATA...

sorry... okay serius serius...

aku tak nak buat penerangan sendiri sbb nanti jadi ilmu putar alam pulak, so tuan tanah boleh check kat sini :

http://askville.amazon.com/moon- ... o?requestId=3948192

dalam banyak2 result hits @google, mungkin tu yg paling senang utk difahami... mungkin la...

selamat membaca

9# cmf_aishiteru

ai, knp aku mcm xphm gambarajah yg dipaparkan??

cakap kat dia bulan ada 2.........

okee... nk tanya la kan ... masa time kita nampak bulan siang hari / pagi2 hari, what happen do the other side of the world? mcm kalu malaysia, part mana yg beza 12 jam ngan kita? LA eh? New york? so camner tuh yer ...

15# adeknana

penah tak satu malam 2 ko renung kat langit xnampak bulan??
mcm 2 la jugak dorg pon...

okee... nk tanya la kan ... masa time kita nampak bulan siang hari / pagi2 hari, what happen do the other side of the world? mcm kalu malaysia, part mana yg beza 12 jam ngan kita? LA eh? New york? so  ...
adeknana Post at 6-8-2009 13:26

sebabnya selain dari mengelilingi matahari..bumi jugak berputar di atas paksi nya sendiri..since bumi nih bulat, so ade part akan meghadap  matahari (kawasan tuh sianglah), dan kawasan yang tak menghadap matahari tuh mengalami malam
<menjawab soalan kah est nih? ekekkeke>

Sbnrnya saya tak puas hati neh kat forumer kat bod satu ...
adeknana Post at 10-7-2009 21:50

Bulan tuh sentiasa ade..tak kemana pon dia ...tapi bulan nih dia bergerak mengelilingi bumi jugak ,,so that's the reason why kita akan nampak different bentuk of bulan (bulan sabitlah..bulan mengambanglah)eheheh.. kalo tak silap pergerakan bulan mengelilingi bumi nih jugak ade kaitan dgn air pasang surut...huhuuh tapi tak ingat sgt explanation dia

kita tak nampak bulan pada waktu siang sebab cahaya matahari tuh terlalu terang...samalah jugak mcm bintang2...kita tak nampak pon bintang2 tuh waktu siang..sebab cahaya matahari terlalu terang...

kalo kita nampak pon..biasanya around pukul 7-8 pagi ..mase tuh kan cahaya matahari not so bright...

Bulan tuh sentiasa ade..tak kemana pon dia ...tapi bulan nih dia bergerak mengelilingi bumi jugak ,,so that's the reason why kita akan nampak different bentuk of bulan (bulan sabitlah..bulan mengamb ...
estrellas Post at 25-8-2009 09:06 PM

ye yer betul. masa belajar dolu2 mmg ada ingat cikgu ckp pasal pengaruh graviti bulan (kot), menyebabkan kejadian psang surut air ... ye ker aa ...arggh... lupa la ...

Lepas ni, cuba perati sekiranya kita dapat lihat bulan waktu siang, apa berlaku waktu malam?  Secara logiknya, sebab bulan berada pada langit yg sama hari tu, cuma bumi yg berputar ke arah bertentangan, malam itu langit pasti gelap tanpa bulan.

Tengok utube ni untuk fahamkan.

12Next
Return to list New