CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 17357|Reply: 45

PROTON SAVY jimat minyak?

salam...

skrg ni i tgh skodeng keta yg jimat minyak... betul ker keta potong savy ni jimat minyak huh?

tlg comment.... TQ

hoh..keta savvy? bukan ramai yang dah jadi mangsa transmission dia yg problematic tu ke? 12k tu nak solve..anyway, gua pakai saga blm..aku ada buat catatan pengisian minyak dan berapa km yg boleh dicapai untuk perjalanan dari area shah alam ke bukit mertajam pergi balik....malam kang aku kira, kalau lupa, ya ampunn..kalau siap, besok petang aku bagi kiraan purata penggunaan minyakknya..

Err... dari mana ko dapat citer psl gearbox savvy ni problematic...? Haku langsung tak penah dengar ada citer camtu... yang citer yang aku dengar pasal savvy ni ialah pasal recall pasal air bleh masuk kat hub tayar belakang...

Anyway, savvy memang save minyak sebab bleh dapat sampai 24 km/L, tapi rekod tu dah dipecahkan oleh viva. Saga BLM pun save minyak gak, tapi kalau main lenjan jer bawak laju2 memang kuat gak laa makan minyak...

kawan aku ramai yg pakai savvy...tak pernah dengar pon kata gearbox problem...

mmg ada beberapa kes  AMT ... yg ada gear manual dan automatic tuh... tapi itu beberapa kes terpencil. bukan satu peroblem yg biasa melanda savvy.

Viva plg save minyak setakat ni..tapi handling hampeh...TH bawak Viva dgn cara pemanduan yg lebih kurang sama bwk Proton..owner Viva tu ngamuk ..sbb takut kereta dia terbalik

Follow Us
salam...

skrg ni i tgh skodeng keta yg jimat minyak... betul ker keta potong savy ni jimat minyak huh?

tlg comment.... TQ
mpithagoras Post at 14-7-2009 18:38

Begitulah dari komen2 owner Savvy tak percaya cuba cari dan lihat respon pengguna Savvy kat sini kat thread Proton savvy.....Aku percaya keta mcm nie jimat minyak...

hoh..keta savvy? bukan ramai yang dah jadi mangsa transmission dia yg problematic tu ke? 12k tu nak solve..anyway, gua pakai saga blm..aku ada buat catatan pengisian minyak dan berapa km yg boleh dica ...
abas8888 Post at 14-7-2009 19:02

ni satu lg tukang karut ... dgr crite drp org gaji boss dia la, ipar tukang kebun dia crite la, jiran mak tiri dia crite la ..

.. aiseyman ........ kalau asik dok dgr crite org je, lbh baik diam je la

Hemn... 24km/liter? Owoh, itu terlebih optimistic tu... Kalau nak dapat figure macam tu aku rasa mmg kena bawak macam kura-kura, sokmo dalam gear 5 dan konfirm tak pasang ekon, no sudden acceleration and so on...

Kalau macam aku, aku sokmo dalam sehari travel lebih kurang 30-40km ulang alik dalam bandar KT nih, kirenya town driving lah... Air-cond mmg pasang separuh dan blower pada nombor 2 dan 3...  dan kat traffic light kengkadang aku 'tarik' jugak....  

Aku roughly dapat dalam 60-70km untuk setiap RM10 minyak yang aku tuang... Mungkin pada sesetengah org macam tak jimat mana kan? Tapi pada aku dengan stail driving aku dan jugak kepuasan memandu Savvy yang terbukti sporty, aku tak kisah...

Aku pernah bawak Waja adik aku 1.6 Campro, mak ai, minyak dia double Savvy aku even aku ambik langkah berjimat.... Sudahnya aku pulang balik keter dia, better drive Savvy lagi...

aku kalau bawak savvy aku mmg aku belasah tak ingat je, minyak seb, keta pun steady, btw aku punya manual.

Berdasarkan kiraan manual aku, setelah lebih kurang 4 bulan menggunakan proton saga blm m line auto, dengan penggunaan bercampur-campur, dari shah alam ke penang pergi balik kampung(?) dan kapar ke shah alam pergi balik kerja, aku dapat kiraan maksimum 17sen/km dan minimum 13sen/km..

aku buat kiraan sat tadi untuk 2 muka surat dalam buku catatan aku je..sakit mata petang2 nak kira guna tulisan aku yg halus tu..hehe..ada 7 page lebih dah aku punya catatan..

aku ni sejak dapat kereta baru, buku tu jadi tempat report berapa kena isi minyak untuk dapat full tank semula dan berapa km telah yang dilalui..

mmg jimat minyak savvy ni... tp aku terpaksa jual la... sapa mau?

savvy 07/08 hi spec siap ada airbag ABS sume. takde eksiden... klu gesel2 tu ada le tp dah repair...

baru lagi keter hang tu....tak rugi ke kalo jual???

pendapat aku la,
jimat atau tak jimat tuh subjektif,
sebab kalau kita refer pada pemiliknya,
bagaimana dia maintenance dia punya kenderaan,
lubricant for engine dia pakai minyak kategori ape?
mineral? semy-synthetic? full synthetic?
setiap kategori kereta ada kesesuaian enjin dia,
tapi kalau sape pakai full synthetic mesti enjin lagi ringan,
jadi penghantaran kuasa lebih berkesan lantas menjimatkan minyak,
tekan sket pedal dan laju dah kereta,
then tyre inflation and many more,
kalau kereta kancil tapi maintenance tak jaga,
minyak pon mentekedarah jugak,
so,very subjektif..
sikap pemandu dan gaya pemanduan pon berkait juga..
kalau asyik lenjan2 mau tak banyak minyak kena pakai..
dan ada lagi perkara2 yang kita tak tau yg leh derive user to excess fuel usage..
bukak mymesra.com.my
cari article tentang penjimatan minyak..
aku rase kalau kereta besar2 CC pon,
kalau maintenance jaga,
memandu tak gila2,
minyak memang save..
insyaAllah..

mmg jimat minyak savvy ni... tp aku terpaksa jual la... sapa mau?

savvy 07/08 hi spec siap ada airbag ABS sume. takde eksiden... klu gesel2 tu ada le tp dah repair...
cmf_aminah Post at 15-7-2009 20:35

Uiiikkk..

Sayang nyer...

naper nak jual...

AMT atau Manual...

kete tu amt...aku terpkse jual coz famili dh btambah...almaklumlah ada baby..brg2 dia je dh penuh bonet kete...tk smpai 2 thn aku gune...nk jual dlm RM30k nego. ...nnti aku postkn gambo...

aku sejak2 tukar r3 muffler ni.. .mmg asik nak tarik je... dengar bunyi merdu muffler... hehe...

handling the best la... viva mmg jiimat... tapi bwk x best lansung bagi aku... seat x best... even seat savvy lagi best dari gen2, pesona, perdana... segala proton la... pasal seat die dah semi bucket... badan pn x letih layan lap....

tapi biase kalau aku isi 50... RM1.8\liter.... dengan cara pemanduan separa ganaz.... biase dapat la 420km++....

aminah nak jual sbb nak beli exora tuu... hehehe

Berdasarkan kiraan manual aku, setelah lebih kurang 4 bulan menggunakan proton saga blm m line auto, dengan penggunaan bercampur-campur, dari shah alam ke penang pergi balik kampung(?) dan kapar ke sh ...
abas8888 Post at 15-7-2009 18:58

samela...aku pun blm mline (a) - kiraan minyak same cam ko jgk....klu drive kt town 17sen/km....klu blk kg 13sen/km