CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 14358|Reply: 32

Jaundis

Salam...

Just nak tanya...my baby jaundis dh 30 hari...smlm gi HKL wad paediatrik jumpa pakar...darah dah ambik...result kena tunggu lg 2 minggu...simptom2 jaundis tahap bahaya takde kt my baby...sbb najis baby ok dan baby pun kuat menyusu...berat baby 4.65kg umur sebulan...my baby kena jaundis masa umur dia 2 hari...bacaan pun tak tinggi...below 200...dudukla bwh lampu tu 3 hari...below 240 blh discharge...hari demi hari jaundis baby still tak hilang...dok kena ulang alik ke klinik kesihatan ambik darah...bacaan between 100-199...naik turun...so doktor suruh refer kt paediatrik hkl..kalau jaundis baby berpunca dari sel darah merah yg terlalu tinggi dan zat ferum terlalu tinggi...kat hospital nanti apa yg doktor akan buat?bagi ubat atau kena operate ke...atau biar je jaundis tu hilang sndr...thanks...

kesian kat mamapea...mesti masa dlm pantang cam tak berpantang aje sebab kena ulang-alik ke klinik dan hospital...takde ubat secara tradisional cam bagi air halwa, mandi air inai atau yang lain2...tapi kalau baby breastfeed kuat selalunya jaundis tu akan hilang sediri melalui najis dia...keep on bagi breastfeed...

lebih kurang mcm my baby la....bila birthdate ur baby? i pun sangat2 bimbang since jaundice baby lambat susut...mcm2 dah buat....sunbath, serbuk mutiara, susu kambing pun cuba sikit2.....hmmm :cry:

lebih kurang mcm my baby la....bila birthdate ur baby? i pun sangat2 bimbang since jaundice baby lambat susut...mcm2 dah buat....sunbath, serbuk mutiara, susu kambing pun cuba sikit2.....hmmm :cry:
vmaestro7 Post at 28-8-2009 17:45

29 july...hari ni bpantang dh 31 hari...my MIL bagi baby mandi ngan air daun inai,my mom bagi mandi ngan air belimbing buluh,serbuk mutiara dh bagi,air sengkuang cina dh bagi...tp still tak hilang...td aku call doktor kt penang...doktor tu mmg blh scan penyakit dlm bdn kita...doktor tu ckp sel darah merah dan zat ferum baby terlalu tinggi...so sel darah merah tu pecah yg menyebabkan jaundis...doktor tu blh ubatkan baby aku...dia bg air dgn glukos...adala cara dia...tp aku nak tahu dulu hsptl akan buat apa...td aku tanya ofismate aku...wife dia doktor...dia ckp kalau sel darah merah tinggi doktor akan buang sel darah merah tu bg org dewasa...kalau baby tak kot...biar je...kalau zat ferum tinggi dia tak tahu lagi...apa2 nanti dia akan bgtau aku...kalau hsptl nak cucuk2 lg baik aku bw baby blk penang pegi berubat ngan doktor tu...tp mahal skit la...

hi mamapea..
i c....baby boy ku lahir 12 July, so ko punye baby girl ke...boleh tunangkan kot
aku pun akan balik ke sg petani to pickup my wife and the baby balik KL.now depa kat sg petani rumah MIL aku. thanks for the explanation on ferum and sel darah merah etc. now dah paham even more..thanks! doctor kat penang tu doctor medical centre mana, Pantai ke? Aku cadang nak bawak baby ke Pantai Sg Petani next Monday. update cecepat k thread ni....ada jugak yang senaseb....huhuhh...

hi mamapea..
i c....baby boy ku lahir 12 July, so ko punye baby girl ke...boleh tunangkan kot
aku pun akan balik ke sg petani to pickup my wife and the baby balik KL.now depa kat sg petani rumah  ...
vmaestro7 Post at 28-8-2009 18:18

baby boy gak la...doktor tu yg color vibration...klinik dia kt seberang perai,bertam perdana...doktor tu mmg pandai...aku kt kl...dia kat sana dia blh scan tgk anak aku mcmana...semua dia pakai ayat Al-Quran...ubat dia semua hemeopati kot...doktor ni skali dgn doktor norhisham..doktor norhisham kt kl...dulu ramai gak artis2 dok pegi mandi ais kt doktor ni...

Follow Us
mam, ada address dia tak mana tahu nak cuba ubatkan baby ni....mcmne nak cari dia?bagus gak kalau dia amalkan perubatan secara islamic.btw mandi ais tu apa plak..

baby boy i pun sama juandis 340. kira masuk keluar hospital , cian bila doc ambik darah kat tangan dia..nagis2 sakit sampai 1 tahap i dah xnak refer dengan hospital, ..tapi petua mak i sene je mandi ng air (kat umah pakai bioaura) and bagi minum air anggun hitam sikit je.

i dah lupe tapi 340@240 sb doc cakap klu sikit lagi kena tukar darah

Post Last Edit by owencute at 1-9-2009 11:41

my baby dah 68 hari still ada jaundice lagi..dah buat test masa umo dia sebulan..blood n urine test..tapi result sumer ok..my paed kata disebabkan susu ibu (breastmilk jaundice)..(exclusively bf) cuba tanya paed pasal ni..sebab breastmilk jaundice ni tak bahaya..masa umo sebulan tu pun berat dia dah 4.6kg, menyusu pun ok...so paed ckp tak yah risau n boleh continue bf..sekali je lah buat blood test...Dah 68 ari ni..i notice mata dia dah tak kuning..mungkin sebab dekat nursery dah top up ngan formula milk..tapi muka still nampak kuning2 sikit2 lagi..
try la bawak jumpa paed lain..ambik 2nd opinion..kesian kat baby asyik kena ambik darah je...my 2nd son dulu pun jaundice sampai umo 3 bulan..memang tak bagi makan apa2 pun..lepas tu hilang sendiri ..reason yg sama breastmilk jaundice

just nak bagi pendapat. dulu anak i kena jaundis sejak umur 2 hari sampai 11 hari kt hosp. kena pasang 3 lampu n tul2 sian tengok dia. memang breastfeed tapi tak ilang2 gak. doktor kata sebab jaundice ni sebab darah i jenis O kebarangkalian nak kena tu ada.  ada sorang adik ni tegur jangan makan gamat or jamu sbb benda2 ni akan mengalir dalam susu terus ke baby. lepas i stop makan gamat pg tu, ptg nyer bacaan dia dah kurang. leh pakai 2 lampu je n tak yah la ulang alik kat tempat nurse letak2 baby yang kritikal. leh jaga dalam bilik. 2 hari soknya dah leh balik. dah balik umah, pagi2 jemur kat matahari pagi n minum sket susu kambing. alhamdulillah..terus ilang jaundice. lepas kena jaundice tu i tak amik pun gamat n jamu sampai la berenti breastfeed.

10# owencute
breastmilk jaundice mmg tak bahaya pun...tp 2-3 bln gak nak hilang...my baby doktor yg kt png tu ckp sel darah merah terlalu tinggi sbb tu hati dan hempedu dia takleh nak proses cepat...tu yg lambat...hari ni baru mak aku nak pos ubat doktor tu...doktor tu kasi ubat glukos apa ntah utk pulihkan hati dan hempedu baby...Insya Allah...nanti sembuh...kita tawakal dan usaha...yg lain berserah pd Allah...

erm..mama dulu 3 minggu dalam wad sbb tunggukan baby kena jaundice..tsb dia pernah reach 396..lg skek nak kena tukar darah..(400)org lain dah kuar masuk..mama still kat situ..minggu ke 2 baru dpt full blood picture and it turns out yg baby ada 'ovalocytosis'- sel darah merah tak normal menyebabkan senang pecah..so mamapea..jusk ask the doc to do the full blood picture..maybe we can see whats wrong..

my baby pun sama..hrni dh 18 days..still kuning..sume petua org bg dh try...bt cmtu gak..dh ulang alik byk kali p clinic n hosp..still 200 n above..bt xadmit - reason dh ktgori prolong jaundice...
td baby kna amik urine n blood test kt hosp..result plg awal 2mggu..dhla berat makin turun..sedihnyr rs...xtau dh nk buat cmnr..
doc hosp kt jgn jmur..mthri skrg bhya tuk baby..gamat n pati hruan pn kna stop..tkut tu reason dia..bfeed?stkt ni memang fully bfeed dia..cume risau susuku xckup ...
apa nk buat lg ni..nk mnggu result..lama sgt rsnya..
sdh tgk dia cmni..rs nk request je treatment lmpu tu..tp xdpt lk..

Baby girl saya dah hilang jaundice. tapi dah kira prolong jaundice sbb lebih 30 hari. Sekarang dah nak masuk 2 bulan.. Ambik blood test sama air kencing. result kencing kotor dan ada kuman dalam kencing serta ada hormon tyrod sama enzim kat hati belum berfungsi dengan sepenuhnya. La ni baby dah 52 hari. dah 3 kali amik darah dan air kencing.. result still sama tapi border line dan tak perlu ambil antibiotik...dan kena monitor every month sampai hilang laa...
So far baby dah 5.12kg semalam timbang....cuma risau kencing kotornya takut buah pinggang.
Ni kena tunggu result lepas raya.. Tapi kami husband and wife tak putus asa pergi klinik homopathy untuk berubat baby.
Tunggu keputusan lepas raya ni utk tgk hasil ubat homopathy tuh. Semoga Allah hilangkan segala penyakit pada babyku.. amin..

Post Last Edit by sinarfm at 16-9-2009 11:28

pada ibu2 yang ada anak kena kuning/jaundis..cuba amalkan beri minum susu kambing yg segar.Pegi jumpa penternak kambing tu beli la sikit..pastu beri pada baby 1,2 sudu kecik ( kecik betul ).Beri 3 kali sehari.x yah masak.pedulikan orang kata susu tu kotor ker apa ka. Isya'allah baik.

Salam semua...
Tolong hidupkan thread ni semula... Anak aku baru 5 hari lahir, hari ni nurse datang check, kata ada kuning, dia suruh gi check darah, bacaan 14, bacaan bahaya 17, esok kena datang check lagi.

Aku dah beli susu kambing sebotol, memang family aku kalau baby kuning, kami bagi susu kambing, tapi bila bahagian aku, wife aku berpantang rumah mertua dia, wife aku ni memang selalu dengar dan ikut cakap aku. Tapi bila bagi susu kambing, malam tu, baby badan panas dan naik merah. Mertua aku bising kata susu kambing x sesuai dengan baby. Jadi lepas tu aku x bagi lagi. Mak aku pulak cakap, memanglah badan baby panas dan naik ruam, memang tujuan susu kambing tu, untuk panaskan badan baby, x demam pun. Kalau demam, baby xkan diam, mesti menangis x berhenti.

Aku beli pulak ubat mandi kat sengsei cina, ubat mandi macam teh, rebus, dan mandikan baby dengan air tu, xtau lah sejauh mana kesan dia, siang tadi cakap dengan doktor, doktor kata ubat tu boleh membantu, pastikan ubat kegunaan luar saja, jangan bagi ubat makan sebab dia beratkan fungsi hati baby yang belum matang lagi.

Aku dah beli RTD, produk keluaran Era Edar. Aku beli sebab aku percaya produk keluaran Era Edar ni. Masa pregnant, aku bagi wife makan SALINDAH, masa study dulu pun makan EXAMO, senang aku nak hafal formula. Memang percaya dengan semua produk Era Edar ni. Tapi nak larutkan RTD tu macam susah, x larut pun, aku risau baby tambah sakit lagi, jadi, aku x bagi lagi RTD kat baby.

Sekarang tindakan aku, aku stopkan bini aku dari amik JAMU, TEH AKAR KAYU, PATI HARUAN DSBG.... Aku pesan kat mertua suruh jangan letak lada hitam dan halia dalam masakan, padahal halia dan lada hitam makanan orang pantang. Wife aku kena makan ikan rebus dengan air garam je mula esok.

Nak jemur kat matahari, seminggu ni kat Puchong pagi2 xde matahari, mendung...

Ada x apa2 petua lain yang korang boleh kongsi? Aku x sanggup tengok darah daging aku ni tersiksa bawah lampu panas tu. Aku pernah tengok anak buah masuk ward sebab jaundis ni.,..seksa... sampai kena tukar darah... Janganlah jadi kat darah daging aku yang x berdosa ni.

Salam semua...
Tolong hidupkan thread ni semula... Anak aku baru 5 hari lahir, hari ni nurse datang check, kata ada kuning, dia suruh gi check darah, bacaan 14, bacaan bahaya 17, esok kena datang che ...
hadi1978 Post at 8-1-2010 23:32

i'm so lucky bcoz my bb never kena jaundice since newborn.. dulu2 kes jaundice nk jrg sgt kite dgr.. lately its mcm biasa pulak stiap bb kena jaundice ni. kalo petua org dulu2 pg2 jemur anak..

masa i pantang, i never mkn jamu sbb according to aunty (nurse), jamu tu ade kandungan bhn yg bole mnybbkan bb kite kena jaundice if kite bg susu bdn..
one more thing, masa dlm pantang 2 bulan tu, bilik tido i tak penah bergelap.. biarkan lampu bilik terbukak 24 jam. then letak bb tu kat tmpt terang kalo bole bwh sinaran lampu. petuo kuno lak, jgn pakaikan bb dgn baju kale kuning..

prolong jaundice bhaya tau sbb later bole effect kat hati..

psl susu kambing tu, bg bb minum skit je. around sesudu je.. sbb susu kambing ni beza ngan susu lembu yg susah utk bb nk hadamkan

masa bersalin ari 2.. nurse ade pesan if nk elak baby kena jaundis ni.. yg penting skali kena feed kan dia at least 2 jam skali..baby nk @ x, kn bagi gak..my baby ari 2 pun nyaris2 ade then me bg je susu sekerap yg boleh..

12Next
Return to list New