CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: mamapea

Jaundis

petua saya...bagi susu badan sekerap yg boleh...every 4 hours..mmg kena meyusukan baby...normal procedure...

Breast feed, and breast feed and breast feed...

Feed on demand...tu formula nya..

This apply kalau jaundice tu bukan sebab obstruction ke apa ke...

Dan medically, pls jgn consume any jamu if u b/feed...coz jamu tu goes to your baby thru b/milk.

Nak sapu itu ini kat baby, up to u..

But nak bagi makan benda2 herb/tradisional, think 1000 times..

Dulu byk kali aku encounter kes baby jaundice jadik makin parah sebab parents ignorant, dok tibai dengar aja apa org cakap, tak mau rujuk doc/paeds----bagi baby 'product' yg kononnya boleh sembuhkan jaundice.

Jemur baby bawah morning sunlight-----MYTH.Dah berlambak journal discuss pasal benda ni, but yet, old habit susah nak buang, from generation ke generation, bukan kat Malaysia aje, in fact masa aku kat Sydney dulu pun ada parents yg buat mcm tu...worst thing, rosak mata baby tu

Pengalaman saya, saya and hubby darah jenis O. Mmg doc kata baby senang nak dpt jaundice kalau darah jenis ni. Saya pulak time delivery silap teknik push tu, so doc vacuum kan baby keluar. Dari situlah punca nya bilirubin terbebas byk dlm darah baby.

Nasib baik time mengandung lg saya dah buat research. Mmg tak boleh makan banyak halia dan lada hitam time pantang sbb ada research mengatakan ini menambahkan pelepasan bilirubin. Saya berpantang dgn mertua, saya ikut juga petua kasi 2 3 sudu air sengkuang cina dan susu kambing. Hati org tua kena jaga juga. Jgn sampai mudharat kat baby sudah~

Saya mmg determine breastfeed baby saya setiap 2/3 jam. Mmg paling kuat effect dia, insyaAllah tahap bilirubin tu akan turun. Kalau susu tak banyak pon kasi je apa yg ada. Bila baby hisap kerap, production susu pon bertambah. Ada demand, ada lah supplynya.

Lepas 3 hari duk tgk nurse cucuk jari amik darah, saya nangis2 risau takut naik dr sehari ke sehari. Alhamdulillah hari ke 7 semuanya turun. mmg lega. Saya takleh imagine kalau baby saya kena tukar darah or apa2 lah treatment yg hospital nak bagi.

Harap2 baby awak tak payah la ke hospital. Kesiaaaan kat baby huhu~~

Terima kasih semua atas pandangan korang. Hadi dah sewa lampu biru untuk jemur baby, Alhamdulillah, semalam point dia 15, hari ni kalau naik ke 16 atau 17 dah kena admit ward kerajaan lah. Tapi, check siang tadi, jaundis baby dah turun ke 10... Jauh beza turunnya tu. Jemur x lama sangat berbanding jemur kat hospital, kalau kat hospital, nurse jemur sepanjang masa, pedulikan dia menangis, tapi bila buat photo theraphy kat rumah ni, wife dan family x sampai hati lak dengar baby menangis, jadi, jemur kejap2 ler bawah lampu tu.. Esok kena check-up lagi, harap2 turunlah kuning dia.. Ni tengok muka dah merah dah, macam dah kurang... korang doakanlah baby Hadi sembuh ya...

nak up kan thread ni balik...

reena bersalin 20 ogos lepas...jumaat bersalin..sabtu dah balik umah...
sabtu n ahad tak de nurse dtg umah...isnin nurse dtg umah dia ckp jaundis anak reena tinggi..
pi terus klinik kesihatan..bacaan dah 292...terus kena refer kt hosp sg buloh...sampai sg buloh bacaan dia naik ke 413...terus kena duk bawah 4 lampu..nanges2 dia...sampai reena pn turut nanges...tak tahan tgk dia mcm tu...amik darah jgn citer la...
isnin masuk wad nicu...rabu dah leh balik sbb bacaan turun ke 217...khamis nurse dtg..tgk naik balik jaundis dia..kena balik refer ke hosp jumaat tu...bacaan naik ke 297...
masuk hosp balik..duk bawah 1 lampu je...
soknya bacaan turun ke 265...doc suh discharge gak sbb bawah 289 tak leh duk bawah lampu......isnin tu check up kt klinik kesihatan balik..alhamdulillah bacaan turun ke 165...
tp kena follow up td (khamis) sbb selagi bacaan tak bawah 150 kena follow up..

aleh2 td check naik balik ke 182...ni sok nak kena follow up lg..pening dibuatnya..kesian baby sbb asyik amik darah je...
reena pantang pn dah tak betul asyik ke hulu hilir je..hosp la..klinik kesihatan la..

kesian bby korang yg kna jaundis ni...nasib baiklah ketiga2 anak star x pnah kna jaundis..kna pun cuma sikit2 je...kata org,darah ibu mpengaruhi samada bby akan kna jaundis atau x....darah star AB+...so,kebarangkalian anak kna jaundis kurang,itu kata doc lah....so....star doakan sapa2 bby nya kna jaundis.....bsabarlah lah yea...hrp2 jaundis bby anda x mbahayakan bby anda....

Follow Us
anak first saya jaundice sampai umo 2 bulan..60 hari beb..huhu
doc buat macam2 test ..siap ultrasound..blood test takyah cakap le...
last2 diagnose breastfeeding jaundice...
lagipun bacaan tak tinggi..dalam 100++...tapi prolonged...tu yg doc concerned..tak penah masuk wad duk bawah lampu...ulang alik ke klinik utk amik darah je..since pembesaran ok...hati tak bengkak, tyroid normal, menyusu ok...so alhamdulillah

Baby mama dah 4 hari jaundice turun naik! Bg susu kambing baru tadi....mlm nanti nak pi amik darah lagi! Mama tak start ubat apa pun, mcm org tak pantang ja, tp takpa janji baby mama ok....

mamaezah posted on 28-10-2014 02:12 PM
Baby mama dah 4 hari jaundice turun naik! Bg susu kambing baru tadi....mlm nanti nak pi amik darah l ...

anak2 boy saya sume semua prolonged jaundice.
sama darah saya O+..yg girl ok.
letih ulang alik hosp,yg 1st siap tuka darah.follow up smpai 1thn.
no.3 smpai 7bulan br bebas jaundice.

kat grup fb ibu2,byk yg suggest itu ini.ada nurse suh try formula milk.tapi if terlalu lama,bf jaundice,ibu elok bg fm utk sementara waktu.bg cepat turun bacaan tu.
patut masa sy kat wad,ada sorang chinese ni,dia ganti jaga cucu kat wad.bg fm cepat je dah blk.
kalo kata sy akan dapat anak boy lagi,confirm saya sua kan fm je.

Thanks utk mak2 kat sini bg pengalaman masing2. Baby sy hari ni hari ke20. Still jaundia.. las check hari ke 16 stil 200++. Pastu doc soh amik darah kat tgn plak n jumpa paed lg 4 hari. Result dh dpt hari ni tp sy xpaham pon apa yg kertas tu note sbb suma medic term. Bila bc pengalaman mak2 kat sini bg sy harapan la sket. Sbb anak 1st n 2nd pon kena check jaundis smp hari ke 20 tp yg 3rd ni x abih2 lg. Risau sgt2. I hope he will b fine. Huhuhu...

Reading tsb baby naik turun, peningggg kepala! Hari selasa turun mendadak, semlm naik 263! Dr ckp sbb mama vacuum tu yg bb kuning tak habis....hari ni cuba stop bf dan bg formula.....mama bg dia mkn rtd ubat jaundice dari homopathy eredar....

salam...nk citer sket pasal anak sedara aku yg tgh duk hspital sbb jaundis ni.. memula cek bacaan 18.. duk bawah lampu sehari turun jadi 17.5 doktor bg balik..esok nye trus naik jadi 21.. duk lagi bawah lampu.. dlm mase yg sama mak nye mandikan pakai air badak..ari ni dh turun 16

kalau nk citer pasal anak2 aku lagi la panjang..dua2 prolonged jaundis huhuh

afira posted on 11-11-2014 11:58 AM
salam...nk citer sket pasal anak sedara aku yg tgh duk hspital sbb jaundis ni.. memula cek bacaan 18 ...

Senasib dengan anak kedua saya. Prolonged jugak. Dah czer. Pantang pon x mcm pantang dah duk ilang alik klinik n spital. Baby Saya dah tahap sampai amik darah kt tgn dengan sample pundi kencing. Akhirnya sembuh jugak. Nak tau apa saya buat? Boleh refer link bwh ni:
http://bit.ly/11UlmVb

12
Return to list New