CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 11518|Reply: 59

kerja-kerja rumah, tanggungjawab siapa? isteri ke suami?

Post Last Edit by kelip_kertas at 17-5-2010 15:27

salam

just nk bincang2kan tajuk di atas.

sebenarnya tggjwb mengurus rumahtangga* ni tugas siapa? isteri ke suami?

*memasak, membasuh, mop lantai, kemas rumah, cuci toilet, buang sampah n etc la tuh

Salam..

pendapat maya.. suami perlu tolong isterinya buat keja rumah sekiranya isterinya juga turut bekerja.. lain la kalau suri rumah yang boleh menghabiskan masa dok kemas umah je..

tp kalau suri rumah pun.. kena tgk keadaan jugak la.. kalau anak ramai yg kecik2 lg.. asyik dok merap je.. tu pun suami kena tolong jugak la..

pendapat maya la.. suami ni x leh dok diam je kt umah tu.. cuba2 la ringankan tulang sket tolong isteri tu.. dh le penat keja ofis.. balik umah kena tgk anak2.. kena masak.. mengemas..  jgn le dok mengadap pc / laptop 24 jam.. ingat isteri ni org gaji ka..

suami maya pun malas nk tolong buat keja umah ni.. jenuh la dok suruh.. sekali ketuk.. sekali berjalan.. pastu x buat dh.. nasib.. nasib

tanggungjawab bersama....buat sama2 yg berat sama di pikul yg ringan sama dijinjing..gitu lah baru harmoni..
sebenarnya ada kerja2 yang memang suami suka buat gitu gak ada kerja yg isteri suka buat...kan di jadikan manusia ni berpasang2...setiap seorang melengkapkan each other...

saya tak suka vacum tak suka mop lantai...bab mencuci saya tak suka...jgn mare..tapi bab masak memang pakar order je apa nak..
dan suami saya tak suka masak dan tak suka lipat kain...dia rajin cuci kain dan sidai kain dan angkat kain je he he..kalau dia nak tolong ke dapur pun takat kupas bawang dan potong2 sayur je..siang ikan ke ayam ke dia tak rela...

em...macam lelaki ni ader yang rajin dan ader yang malas...
ader yang rajin tuh....
kire bagus la...untung dapt laki yang macam tuh..

kalau yang malastu...nsib badan ...

tapi kita kn garang gak..suh dia uat kj...
ckp kat dia..aku bukan org gaji la...

keje bersama

hubby x tolong buat keje umah takpe lagi.........tapi jangan lerrr TOLONG BUAT BERSERAK

Follow Us
oo kelip dah kawen rupanya...hehehe
ingat bujang lagik

bukan tugas isteri melahirkan anak je ke

Kahwin tu kan berkongsi rumahtangga, jadi kongsilah semua beban yang ada, baru harmoni perhubungan.

Jangan jadikan sesuatu kerja itu hak milik mutlak isteri/suami. Sapa berkelapangan dan sempat, buatlah tanpa kerenah.

Bukan tanggungjawab suami-isteri je tapi libatkan anak2 sekali.  Suami umi tak suka ke dapur tapi bab uruskan kain baju dia yang settlekan dari basuh sampai lipat (anak-anak lipat baju diaorang sendiri). Bab sapu menyapu dan mengemas rumah pun dia yang settlekan juga pasal dia tak suka tengok rumah selerak.  Kalau anak-anak cuti diaorg pun tolong kemas rumah juga macam mop lantai, bersihkan toilet dan bilik air. Bab dapur memang umi uruskan 100% (hari2 wajib masak pasal family umi x suka makan kat luar). Pagi2 sebelum pegi keje (kul 6 pagi) umi mesti dah start masak (sebab anak yang sulung pegi keje bawa bekal dan dia keluar rumah kul 7.15 pagi dan suami umi akan balik makan tengahari). Petang balik dari keje umi akan masak sayur (sampai rumah biasanya dlm kul 7 ptg). Sebelah malam umi akan semak kerja sekolah anak, suami umi tolong settlekan anak kecil kitaorang (umur 2 tahun). Tapi setakat hari ni dah 25 tahun kawin semuanya berjalan lanjar. Kita 1 family gives and take. Kemas rumah pun kalau umi sempat akan tolong buat juga. Janganlah berkira sangat. Yang penting buat dengan ikhlas mesti kita akan rasa happy...

kalo ikut apa yg aku faham masa belajar dulu, tugas memasak ni kerja suami, termasuk sekali kerja2 rumah. Pompuan tugas dia bagi 'service' kat suami. Tapi sbb zaman sekarang, suami dah terlalu sibuk kat luar, maka tugas tu diambil alih oleh kaum perempuan. Tabie ini berterusan dan timbul salah faham tugas sebenar isteri.

Ar-Rasul dulu, kalau dia tak sibuk hal2 kenegaraan, kerja rumah baginda buatkan. Tapi isteri baginda takde lah macam kite, dok tercongok je macam kite, tunggu menda semua dah siap..

Kalo tengok, ramai lelaki yg teror bab memasak nih. Arwah aki (datuk) aku dulu tukang masak kampung. Pak Sedara pun mewarisi kepakaran aki aku. Cuma aku je yg tak reti nak masak selain yg boleh hanya telor goreng, masak nasi dan rebus (masak) air, dan tumbuk sambal....

Pada mana2 isteri yg mendapat suami nak dilayan macam raja tu, kesianlah aku tengok...
Nak wat camner dapat suami biol cam tuh...suruh lah dia bantu skit mana yg patut.
Kata kat dia, kalo ikut sunnah, Rasul pun tolong isteri baginda buat kerja dapur. Ini cik abg kalo bab nak nikah ompet, bukan main lagi nak ikut sunnah. Man boleh cam tuh. Yg 'menyedap'kan beria-ia ikut nabi, bab yg meletihkan badan taknok plak...

Hanya suami soleh aje yg faham keadaan. Suami yg toleh (jahat), boolayaaannnnn.....

isk..isk...isk...

Post Last Edit by pandaniw at 28-9-2009 15:12
salam

just nk bincang2kan tajuk di atas.

1) sebenarnya tggjwb mengurus rumahtangga* ni tugas siapa? isteri ke suami?

*memasak, membasuh, mop lantai, kemas rumah, cuci toilet, buang sampah n etc la tuh

suami. Tapi bekerjasama itu lebih baik dan harmoni.

2) lepas tu.... let say la mengurus rumahtangga tu jatuh ke tgnsuami.... then suami suruh memasak.... kita boleh x engkar? derhaka x?(sbb tu memasak tu kewajiban suami)

suami suruh, buatkan.

3) satu lg.... abaikan aspek kemanusiaan ok. menantu wajib ke menjaga mertua? bukan ke tggjwb isteri hanya ke atas suaminya?
kelip_kertas Post at 28-9-2009 12:38

arahan suami, ikut je. Jgn derhaka. Dia dah cari nafkah, puan cuma pelaksana. Sbb bagi suami, emak lebih utama dari isteri.
Bagi isteri, suami lebih utama dari segala-galanya, termasuk mengikut perintah suami selagi tak melanggar syariat.

i penah attend majlis kahwin kat overc..tok kadi pak arab speaking london lah..pengantin semua melayu..tiap tahun kat sana ada perhimpunan pelajar melayu islam kira besar2an lah dan ada satu hari disediakan majlis kahwin beramai2...so ramai lah ambil kesempatan nak kahwin cowboy kat sana he he jgn mare..kira kahwin murah lah budget student kan..
tok kadi tu siap bagi briefing...bukan cam tok kadi kat malaysia ni..bagi briefing tentang tanggjuwab suami...tugas rumah tu katanya bukan tugas si isteri..kalau isteri buat dia dpt pahala..tapi sebenarnya si suami kena buat...atau sediakan pembantu utk si isteri kerana tugas isteri tu semata2 utk melayan suami je...lebih kurang gitu lah ceritanya..
tapi masyarakat malayu dah dibiasakan orang perempuan buat kerja rumah walau pun si prempuan tu bekerja..dari dulu lagi kalau suami isteri pi bendang..balik tghari si suami rest isteri lah sambung keja kat dapur..pastu sama2 gak pi bendang lagi..perempuan ni lebih hebat lah gitu ya..

but now i think ada a lot of changes...dan sebagai orang educated juga saya didik anak2 sama rata..semua mesti tau buat semua keja rumah...so now anak bujang saya pun pandai masak dan kemas rumah...kat sekolah memanjang menang dorm terbersih dan kelas terbersih...balik rumah tak payah suruh kemas kalau nampak aja selerak ( sb ada adik kecik lagi) terus kemaskan...
kalau kawan2nya nak datang dia minta saya beli kan barang nya aja nanti dia balik dia masakkan sendiri...tapi biasa kita tak sampai hati masakkan juga he he...
anak2 lelaki saya kalau balik kg dua2 nenek nya hanya mereka yg dibenarkan ke dapur...cucu lelaki yang lain tak dibenarkan..sbb mereka je biasa pegang senduk, pisau bagainya..kira blh haraplah utk ke dapur..
cuti sekolah bulan 12 siap mohon kerja dgn saya ...nak jadi bibik..sorang tukang cuci sorang tukang masak..macam labu labi lah pulak...si abang akan aturkan kerja masing2..adik perempuan baru nak membesar buat kerja ringan..basuh baju sidai baju je..
kalau kenduri tak yah ambil catering semua baut sendiri gak...alhamdulillah...kan senang gitu..nak jamu orang makan eloklah masak sendiri..dari catering tu..tak ada serinya jamu orang dgn hidangan catering orang nak rasa air tangan tuan rumah..tak gitu..

Tanggungjawab isteri, tapi suami kena la tolong untuk meringankan tugas isteri. Tapi isteri kena ingat, besarnya pahala mereka melakukan kerja untuk menyenangkan suami. Kalau suami tolong, kurang sikit pahala isteri. Isteri nak pahala banyak, taat pada suami, seperti hadis Nabi lebih kurang maksudnya "taatlah kamu Pada Allah, Rasulullah dan suami kamu".

blh x bg Hadith or ayat Quran... yg ckp kerja-kerja rumah tu mmg tggjwb suami.....
TQ

saling bekerjasama lah yg paling afdal!!!!

saling bekerjasama lah yg paling afdal!!!!
zamnie Post at 28-9-2009 17:06

hadisnya atau kitab mana?

ha'ah........ aku pernah baca suatu masa ketika........

nie semua tanggungjawab suami.....

kena import bibik 2-3 org camnie...........

sebenarnya kalau sape yg buat lebih kerja rumah dia lah yg dapat lebih pahala he he..sape mau pahala lebih silakan....

hari tu ada baca article ibu yg bangun sediakan sahur tu dpt pahala macam pahala qiam juga...tangan yg kena percikan minyak panas menggoreng tu dpt pahala gak..jari yg tersusuk jarum menjahit butang koyak tu pun dpt pahala gak...tapi biarlah si isteri tu buat dgn kerelaan dan kesediannya jgn dipin point kan ni keja u...jadi tak ikhlas ..jadi terpaksa macam tu mana nak dpt pahala...buat apa pun niat utk kebaikan keluarga...
patutnya masing2 suami/ isteri berlumba2 saling membantu...husband saya selalu bagi option..nak basuh baju ke nak sidai? he he of course lompat terus basuh baju bukan susah masuk sabun tekan suis masuk baju...sonang kojo he he..
sat lagi dia start bagi option lagi...nak vacum ke nak mop? ni dua2 i tak suka...so dia pas kat anak bujang dia sorang vacum sorang mop he he..
husband saya tak suka masak...dan tak pandai masak..kalau dia masak gak sorang pun tak lalu makan he he..tapi dia nak juga air tangan dia tu kat anak2...dia yg suapkan anak2 makan dari kecik sampai besar...dgn bini dia sekali suap...kalau pi rumah orang kahwin or makan luar dia yg akan suap anak bukan saya....mak kalau tgk kata ada ke patut laki ko suap anak2??? saya cakap dia yg suka buat sbb dia teliti tgk tulang betul2 ...saya jenis keja cam robot nak cepat siap..dia sgt sentimental punya...kalau buang kulit udang sgt proper..i kalu makana udang...telan terus itu udang dgn kulitnya2 he he..see allah is the greatest..dijadikan manusia itu berpasang2..setiap satu melengkapkan each other...allahuakbar...

i tak suka bibik...dan tak penah ada bibik..cos i dont like stranger in my house...

ha'ah........ aku pernah baca suatu masa ketika........

nie semua tanggungjawab suami.....

kena import bibik 2-3 org camnie...........
Acong Post at 28-9-2009 22:11

Baca kat mana? Kitab munakahat mana?