CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 84190|Reply: 266

[Aduan] Sikap Penyewa Rumah~PENDAPAT KORANG

Post Last Edit by Ailin at 23-10-2009 11:35

Sorilah..tak tahu ini board yang betul ke tak?...
Pernah tak sesiapa kat sini yang pernah menyewakan rumah, berhadapan dengan sikap penyewa yang kureng? Bayar tak pernah on time..banyak alasan, menipu mintak simpati dan sebagainya...

Rate

2

pernah..tp biasanye kene mintak la dpn2..
kalo asyik2 alasan tu..ko hambat je {:2_67:}

yup.. pernah kena dgn sorang tu.. berbulan2 tak bayor.  pastu api air pun tak bayor.  byor sewa setiap bulan pun lambat....... smpai skrang dia berhutang 1+K.... buat derk jerrrr.  Rumah tu partly furnished... ermm abih barang rosak.  Pastu keluar dari rumah mmg biarkan sampah sarap.  Aper jer dia komplen pasal umah sure cepat saya repair... tp tu laaa, jenis penyewa yg tak hargai kebaikan tuan rumah.

Tp dia dah blah... halau dia kuar.  Penyewa ke 2 ok... cikgu pompuan 2 org, byr ontime.. rumah dijaga dgn baik.

Jun lalu, penyewa baru pulak masuk, cikgu bujang lelaki pulak. so far ok.... apa-apa maslah dia akan bg tau.  B4 cikgu tu masuk saya spend 2K utk repair dan cat baru bagi cantik semula.

So... pengajarannya... kena pilih penyewa betul2.  Tak rugi buat baik kat org.  Sebagai tuan rumah.. jgn terlalu kedekut.. bila penyewa komplen.. kalau boleh cepat2 amik tindakan...

Rate

1

Aku nak je reveal nama dia kat sini supaya semua org tau..betapa penipu besarnya orang tu...anak beranak sama je...

penah....

and penah sakit hati sangat2 dengan penyewa sebab dahla sewa tak bayar, barang kecik2 kat umah tu dirembat, bil2 tak bayar.lom lagi penah gak umah tu dijadikan operasi pelacuran.

p/s - carik family, lebih senang.

leyapple

Tak gak semerstinya kalo family duduk rumah tu terjaga.

Mcm kakak aku penah sewakan rumah dia kat satu family ni, si hubby tu pun bukan sebarangan, pengetua pusat latihan MARA gitula..diorg ada anak laki2 ke 3 aku pun tak tau..

Tp korang tau tak apa jadik bila diorang keluar??Buat kakak aku tension je..
1. Toilet masterbedroom boleh pecah, banjirkan parket lantai bilik tu, sampai ke tingkat bawah bocor air tu..
2. Sofa yg kakak aku furnishkan, by the time diorang keluar rupanya anak2 org tu kerjakan sampai bukan takat koyak, tp mmg pecah barai terus..Tah apa diorang buat, agaknya main2 pisau ke parang pi toreh2 sofa tu:@
3. Kuar dr rumah tinggalkan bil air x bayar dlm 200++, bila letrik 400++

Tp ada hati lak nak mintak full deposit balik ekk...ishhhhhh..Kakak aku sampai kena belanja rm2k++ nmak baiki rumah dia tu...

Skrg ni pon dia mcm fobia lak nak carik org nyewa rumah tu..tp x sure lak dah ada org ke tak

Rate

1

Follow Us
yup.. pernah kena dgn sorang tu.. berbulan2 tak bayor.  pastu api air pun tak bayor.  byor sewa setiap bulan pun lambat....... smpai skrang dia berhutang 1+K.... buat derk jerrrr.  Rumah tu partly fur ...
Cint@ Post at 23-10-2009 11:53

tulah yang saya geram tu...dengan singki dapur tersumbat, tandas rasanya restoran mamak lagi bersih kot..macam setahun tak pernah cuci, sampah sarap (selamba je buang kat luar), kipas jgn cakaplah hitam..padahal kipas tu, kipas baru..
rumah saya tu kira half furnish jugak lah... sebab ada kabinet dapur...kalau sesetengah rumah tu tak semua bilik ada kipas..tapi rumah saya ni sebelum saya sewakan, saya dah letak kipas kat 3 bilik kat rumah tu..setiap bilik pulak ada warna temanya....sedih sangat saya tengok keadaan rumah saya...
dahlah tak ikut perjanjian...untuk bulan yang terakhir ni langsung tak bayar..disebabkan deposit sebulan je (digunakan untuk bayaran bulan lepas), penyewa dah merayu-rayu minta guna deposit tu...
nanti sambung lagi banyak lagi yang nak digeramkan ni...

mmg kdg2 penyewa ni mmg tak bertanggungjawab...almaklumlah kan...bukan rumah sendiri....

Mak aku ada beberapa pengalaman dengan penyewa2 haprak ni....ingatkan sewa kat pasangan kelamin rumah akan skit terjaga la...tp mengalahkan bebudak bujang lagi....abih dinding tu penuh dengan kesan contengan...sinki tersumbat....sana patah...sini patah....sofa sampai timbul spring...TV rosak bagai....yg paling sadis....jajnji nak pindah bulan depan...tup2....2 minggu sebelum tarikh dah blah....cam lahanat......

Penyewa kedua ok skit...tp bil elektrik dah 3 bulan x bayor.....bukannya sikit...ratus2 la jugak....

Ni plak dgn pemnyewa ketiga....br je masuk bulan lepas...x tahu camner peel nyer lagi...psgn keluarga yg dah ada anak/..///kali ni..mak aku suh bayar 3 bulan depost termasuk 3 bulan api dan air......takmo kene cam penyewa2 yg lepas...

Aku ni kira oklah jugak deposit sebulan je pun...itupun tiap2 bulan kene tambah lagi sebab bayar kat bank lebih dari sewa bulanan..
rasanya dah setahun lebih jugaklah penyewa tu duk kat rumah aku tu...dalam masa setahun tu banyak kali jugak masukkan duit lambat...so terpaksalah kami dulu kan duit...lepas tu dengan menipunya..kata hp hilanglah...kene curi masa kat fakulti lah...(katanya)..tapi lepas tu hp hilang lagi...accident mcm2lah...
sebenarnya penyewa aku ni duduk dengan maknya sekali...cuba korang bayangkan yang duk rumah tu..bukan org bujang lelaki..tapi mak dgn anak perempuan...sanggup diorang duduk dlm rumah yang kotor....tak dibersihkan...sanggup diorang berak kat tandas..yg mcm aku cakap tadi..jamban kedai mamak pun lagi bersih...
nak kata diorang tu tak educated...baru balik dari oversea, maknye dah bekerja bertahun2 kat UK tapi balik Malaysia sbb husband omputihnya dah meninggal...
Anak pulak bekerja kat syarikat yang establish jugak lah...kalau aku bagitau confirm korang terkejut...sebab orgnya educated keje bagus..tapi buat taik...

Rate

1

Penyewa yg skrang ni, setakat ni tak buat hal lagi laa.. both lelaki.  Tp b4 dia masuk dulu, parents dia ada dtg sekali.... so dah kenal laa parents dia.  Aritu dah bincang abis2 dgn parents dia.... nampak mcm parents dia memahami.  Parents dia siap pesan lg kat anak dia jgn buat yg bukan2 kat umah tu.

Kira dia masuk umah tu dgn keadaan baru, dari pagar belakang sampai pagar depan semua sudah dicat baru.  Setiap inci ruang sampai ke syiling pun bercat baru.  Sawang-sawang semua dibersihkan.  

Dah pesan kat dorang.. jaga umah tu mcm umah sendiri.  So far dorang bank-in kan duit sewa.  Bil api dan air saya monitor.  Tak mahu jd mcm dulu-dulu.  2 bulan sekali call TNB dan Bekalan Air utk tgk bill ada tertunggak ke tidak.  Ni semua org TNB dan Air yg ajar... sebab dah byk kes jadi.  Dia kata tuan rumah boleh call dan cek berdasarkan no. account bill masing2.

Rate

1

next time aku nak buat cam ni jugaklah cint@...sentiasa monitor pasal bil2 air & api ni...agaknye selama hari ni aku terlampau bagi muka sangat kat penyewa aku...yang boleh dikatakan pijak semut pun tak mati tu...(cos setiap kali jumpa mesti nak cium tangan kita) punyelah baik budi bahasa...rupa2nya hampeh...
tapi ade strory lagi ni tak abih geram lagi Isnin ni aku citerlah ni...daah nak balik dah ni...tapi citer ni buat aku panas semula..semua pasal si PENYEWA PENIPU ni...

Allin...pasal nak monitor bil air api tu ( esp api la...sbb bilnya mmg senantiasa melebihi bil air yg skit )....boleh daftar kat tnb e-services...hanya beberapa langkah je...boleh dapat tahu bil terkini....dan boleh monitor samada bil tersebut dibayar atau tak...mmg convenient sesangat.....

pergi ke lama web TNB ( www.tnb.com.my ) dan pilih e-services......daftar dgn beberapa langkah mudah....tp yg pasti...kene tahu IC pemilik bil api tersebut...

bestla kalu dpt tuan umah yg baik hati.....
tuan umah nina ni... kalu bgtau apa2 kalu x bgtau byk kali xdenya nak bertindak....
bila dh ckp nk cari org baiki apa2 yg rosak n tolak sewa br nk dtg tgk
geram tul.. skrg mls dh nk bgtau apa2.... baik sendiri je
padahal sewa dpt je gaji trs bayar online lg transfer...
bil apai air pon sama.. dpt je bil trs bayar...

tgk kwn tuan umah cina bgtau apa2 je trs respon... sgt bagus

selalu. tp setakat ni aku yg menyewakan umah, xde la sgt masalah cmni, kecuali seingat aku. aku ade sewakan umh dkt umat2 dr sebuah negeri pantai timur. gile kotor. berlumut. bersepah. dh mcm umh kongsi indon. last2 aku mtk dorang keluar cara baik. lain xde sgt. semua ok.

Jiran aku cina sewakan umah kat student laki melayu, 3 orang, dia suh aku sllu peratikan.. ok lah, setaun duduk x de masalah apa, lewat skeet je bayar sebab loan lambat masuk, tapi semua ok.. rumah pon terjaga, sebab diorang bukan bnyk brng sangat pon.. student tu abis study, ada family melayu nak masuk, anak 2 orang kecik.. x sampai 3 bulan aku nengok, aku tengok ada lori depan umah angkat2 barang, aku call jiran aku.. bergegas datang dari sg buluh, rupanya sipenyewa nak larikan diri, x pernah bayar sewa umah, tiap kali call tanya sewa kata ada masalh mintak hold dulu, tapi apa nak buat, dah terlambat, aku malas nak masuk campur, kang x memasal aku plak yg kene.. last2 nak blah macam tu je, lagi teruk, air rm300, letrik rm700++ sangkut.. hmy3: dia buka kilang ke apa kat umah dia, gila mahal..

Rate

1

kazen aku dok menyewa ngan org yg sakit jiwa...tuan umah xpenah amik pot pn psl umah.tp yg wat kazen aku benghang si penyewa sekor tu blh wat umah tu mcm umah dia plak.sume bnda dia nk ctrl..klu bwk family tumpang tido pn dia wat muka..tp klu dia wat sume blh..blik umah musti on time..lbh kul 12 pintu kena selak dr dlm.kecuali klu ltk nota br dia xselak..pastu klu tgk tv..gelak kuat2 pn xleh..pendek kata mcm dok kt kem tentera pn ade..klu kt dpr pn mcm2 nota dia wat.bkn nota ape..nota warning..yg xtahan tu dia asik ckp klu la tuan umah bg umah kt dia....klu nk wat blik member ke..family nk dtg ke kena bgtau dia dlu.pdhal sama2 menyewa tu....psl jemur kain pn nk jd hal gak..bl dh jemur kain,kain dh kering trs kena angkat.wlpn kdg2 kain tu lembab sikit..xpn dia angkat pastu dia humban ats lantai sambil membebel.aku rs dia nie tekanan sbb dia ank dara tua yg xde kapel..bl dok umah asik nk mengemas pastu membebel xhenti2..pdhal umah xde la besepah pn..org dlm umah 5 org jer pn.tu pn sume jnis kuar pg blik mlm trs msk blik..kdg2 jer dok lepak tgk tv.kazen aku kata msk jer umah dia trs stressssssssss......cara dia kr bil pn memeningkan kepala..dlu kazen aku dok menyewa kt tmpt sama tp blok lain2..pastu dia blk kg.dpt twrn keje kena dtg blik..tu yg menyewa kt situ.aritu kazen aku konvo..so mak dia ngan ank buah dia tmpg la tido.org tua tu dtg siap knlkn diri lg ckp mak sekian2..nk tumpang tido.dia blh wat xtau jer..salam pn x..:@..eeeee.....xpenah aku jmpe umah sewa bujang yg xleh huhahuha mcm nie..klu aku kt tmpt kazen aku dh lama aku blahhhh

Rate

1

nati klu kazen aku dh kuar dr umah tu aku akan wat nota tampal jgn sewa umh no sekian2 klu xnk jd bkl penghuni wad sakit jiwa

Jiran aku cina sewakan umah kat student laki melayu, 3 orang, dia suh aku sllu peratikan.. ok lah, setaun duduk x de masalah apa, lewat skeet je bayar sebab loan lambat masuk, tapi semua ok.. rumah po ...
p_4_n_9_3_r_4_n Post at 25-10-2009 07:18 AM

mmg lahanat kan pangeran kalau ada penyewa yg camtu....isyyyyyyyyyyyyyyy

mmmm...baru2 ni aku check bil api umah yg aku sewakan pd penyewa ku..bil tertunggak ialah RM500 hengget! badigol punya penyewa..sejak dia masuk umah aku, tak penah bayar bil api..pale hotak dia..:@

Penyewa umah aku ni family, keje kat Naza motor..bini tak keje, anak dua kecik2 lg..

Dulu masa mula2 masuk umah, sebok tanya aku.."bang..umah ni tak nak jual ke? saya nak beli"..perghhh ada ati lg nak beli umah aku..bayar bil api pun tak bayar 5 bulan..ini kan ada ati nak beli imah aku..

Masa nak masuk tuu, merayu2 nak duduk umah aku sbb umah aku ni dpn taman n security guard..Umah aku tu separuh furnish je..kitchen kabinet, lampu, kipas & waterheater..pastu dia masuk dengan aicond 3 bijik..yg aircond ni memang dia punya..dia ada mintak permission utk nak pasang aircond..aku ok aje..asalkan bil api dia larat bayar..sekali aku cek bil letrik baru2 ni, bil tertunggak RM500 sejak mula masuk tak penah bayar..

Punya la hangin aku, aku straight bayar bil api RM500 tuu..pastu aku trus mintak dia bayar RM500 bersama duit sewa umah..kalau idak, aku amik aircond dia 3 bijik tuu n halau dia bulan depan..

Trus cuak mamat tu..dah la baru2 ni beli kete baru BMW 5 series..tp dok umah org, tak pandai nak bayar..:@

ade jugak org mcm nie..

Rate

1

bila penyewa blah mcm tu je, x bayar sewa, x bayar bil, atau ada yang keluar tinggalkan rumah kita dengan keadaan teruk, sampai deposit yg dia bagi tu pun xleh nak cover kerugian kita, kita x dpt nak wat apa2 ke?
tenancy agreement tu takleh guna untuk dakwa diorg tu ke?