CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2101|Reply: 15

Berdamping dgn org yg soleh

Aku tgk dalam tv usrah bersama Dr Fatimah Az zahraa, dia kata kita kena berdamping dgn org yg soleh. Macam mana kita nk berdamping dgn org yg soleh? Kalau kita ke masjid, derang bukan ada sepanjang masa kat masjid. Mungkin ada, masa derang bg kuliah. Nk ke rumah mereka? Kita tak kenal.

Katakan aku ada byk masa lapang. Pagi2 aku ke masjid. Agak2 derang ada tak? Kalau derang lelaki, mcm mana nk berdamping?

Maaflah kalau nampak apa yg aku tanya ni mcm x masuk akal.

1# Mas916

Mungkin yang dimaksudkan dengan berdamping orang2 yang soleh ni ialah pergi berguru dengan mereka atau cakap oghang kedah... pi ngaji ngan depa. Dengan cara ini barulah beroleh keberkatan dan kemenafaatan ilmu berdamping dengan depa naa.

mksdnya berkawan la dengan org2 yg berilmu dan beramal.. x kn nak ikut dia 24jam hu3...

bila kita berkawan dengan org2 mcm tuh sedikit sebnyk lama2 dia akan mempengaruhi kita..

Aku tgk dalam tv usrah bersama Dr Fatimah Az zahraa, dia kata kita kena berdamping dgn org yg soleh. Macam mana kita nk berdamping dgn org yg soleh? Kalau kita ke masjid, derang bukan ada sepanjang ma ...
Mas916 Post at 25-10-2009 22:46

Kalau tok guru atau ustaz-ustaz yang soleh tu ada mengajar ugama, mcm kata grave, selalulah ambil tahu schedule mereka dan luangkan masa untuk hadiri kuliah-kuliah mereka. Itu kira dampinglah tu dan itulah yang terbaik, berdamping berteraskan ilmu.

On the other hand, kalau mereka ni orang-orang biasa jer tak mengajar, tapi kita tengok depa selalu dok pi masjid/surau, carilah jalan untuk raikan dan gembirakan hati mereka. Sebagai contoh, sekali sekala buatlah jamuan dan jemput mereka datang ke rumah baca tahlil doa selamat dsbgnya atau goreng mi/koeteow hantarkan ke masjid/surau semasa kuliah diadakan.  Inshaallah, itu cara orang pompuan bagi support kepada golongan yang soleh dan yang berusaha nak menjadi soleh.

sebenarnya, takde la susah sgt Mas. kalau rajin join aktiviti kat masjid or surau, inshaAllah akan dpt berjumpa n bergaul dgn org soleh. tak pun, try join ceramah or aktiviti dakwah ke, kat universiti ke, kat mana2 sj lah, mesti dpt jumpa, inshaallah. pas tu boleh la exchange contact n tanya diorang aktiviti2 yg diorang join. camtu dpt memperluaskan circle geng solehah.. dpt meningkatkan iman jugak bergaul dgn org2 baik cenggitu.

alhamdulillah kawan2 rapat saya mostly ustazah..sbb ramai kan dia orang ni kat sekolah..sampai ada gak student call me ustazah mana yg tak kenal lah yg saya tak ajar dia orang....kat rumah pun saya join gang2 orang2 alim dan rajin cari ilmu gitu...join group yassin 2 minggu sekali pi rumah jiran baca yassin dan tazkirah, join group ngaji, join group masak2...sampingan je..join group jalan2 cari makan gak...hari tu join group marhaban..tapi tak menang tangan pulak..tarik diri lama dah...
sekarang ni kami ada masjid baru dekat dgn rumah setiap maghrib ada kuliah or ceramah ringkas sampai ke isyak..pagi sabtu ahad ada kuliah subuh...seronok sgt tinggal kat sini

Follow Us
berdamping dengan orang soleh xsemestinya perlu ke masjid...
jgn kecik kan skop orang soleh 2...
dari yg saya faham...berdamping dsitu mungkin juga bermaksud berkawan...
cari la kawan yang boleh mencorak kita ke arah yang lebih baek...
pilih kawan yg boleh membimbing kita...
dari kita xmenutup aurat kepada menutup aurat...
cari la kawan yg boleh mendidik kita..yang berani menegur kesalahan kita..
sebabnya kawanlah byk mencorak dri kita..terutamanya bagi pelajar2 ipta sperti saya..

tapi kalo mas  ni sudah berkeluarga, i mean dah berumah tangga myb mas leh folo ape yang akak sunsuria, akak maleeza and forumer2 lain nye cadangan

alhamdulillah kawan2 rapat saya mostly ustazah..sbb ramai kan dia orang ni kat sekolah..sampai ada gak student call me ustazah mana yg tak kenal lah yg saya tak ajar dia orang....kat rumah pun saya jo ...
sunsuria3 Post at 26-10-2009 23:56

betul kan akak suria...kalo berkwan dengan orang2 warak/soleh biasanya kita pon akan kena tempiasnya...
kalo xkena 100% at least kita leh kutip around 50% above ..

if let say member2 kita geng2 wekend jerk p clubing....
for sure..kta skit2 akan terikut...awal2 mmg ok lagi...tapi kalo dah lama2...

tapi saya xde la salahkan 100% sahabat dalam hal ni..tp tu la...
kalo nk tgk sape kita..tgk la sahabat2 kta...
(ceh boleh plak cam 2 ek??)

husband nasihatkan anak2 kalau nak jadi pandai kawan dgn orang2 pandai...kesian budak2 tak pandai nanti kan stay jadi tak pandai lah....so lbh kurang lahbab ni..nak jadi org soleh bergaul dgn org2 soleh...ada byk tempat blh bergaul bukan di masjid je..ada kawan tu wife anak kecik tak blh jalan jauh..dia ajak kawan2 dtg umah buat usrah...ada sorang kat taman saya ni..tapi kena sabar lah dlm bab ni bukan ramai nak join..dia kuar duit sendiri byr penceramah...yg datang tak sampai 10 kerat pun dia stil on gak..kalau dia jemput saya pi lah..sambil tu kat majlis yassin ajak lagi kawan2 lain lama2 ramai lah..dulu gang ngaji kami 5 org je..sorang kena bayar rm50 nak cukupkan byr duit ustazah now alhamdulillah dah berbelas dah..so boss kata suka hati nak bayar berapa he he
ngaji ni jgn ingat pandai...sorang gang ngaji saya ustazah sek agama tu tapi tiap kali baca mesti ada gak salah satu dua tempat...so kena sentiasa berguru dan belajar dan terus belajar..
saya ada gang kelas usuludin gak kat masjid..pas ni nak join kelas bahasa al quran..dulu terstop dah belajar 2 tahun stop..ajk surau yg stop kan tak ada sambutan katanya..

memang dianjur untuk berdamping dengan orang yang soleh
tapi bagi pandangan korang, apa yg korang faham dengan orang soleh ini?apa erti soleh?

orang soleh eh??
semestinya taat kepada agama..
dan mungkin jugak orang yang baik pekertinya..
seimbang dunia akhirat

Insyaallah..bila berkawan / berdamping dengan orang yang soleh, kita juga akan terkena tempiasnya..sama jugak dengan kes kalau kita berkawan / berdamping dengan orang yang sosial.kita turut terkena tempiasnya..pendek kata orang2 disekeliling kita turut mempngaruhi kita..kalau nak jadi baik & soleh, berdampinglah dengan orang2 yang soleh dan vice versa..

yang rama2 tau soleh bermaksud taat / patuh pd agama, kuat beribadat dll yg sama erti dengannya..

s'rang saya tgh cari kelas tajwid.
dh puas surf kt i/net...tader la plak kat area B'worth ni.
saya tahu bacaan Al Quran saya byk tak betul...
nak mengejar pahala, dosa pun dpt gak....

s'rang saya tgh cari kelas tajwid.
dh puas surf kt i/net...tader la plak kat area B'worth ni.
saya tahu bacaan Al Quran saya byk tak betul...
nak mengejar pahala, dosa pun dpt gak....
Mas916 Post at 27-10-2009 20:38

daripada ayt 2 terdetik gak lak persoalan....
mana better...
kita cuba bca al-quran 2 dan yakin bacaan kta betul ataupun kita xbaca alquran langsung sbb bimbang bacaan kita salah??

14# jie_kumiko

meanwhile kalau tak yakin dgn bacaan sendiri download je al quran from internet baca seiring dgn qari tu..kat penang bukan byk kelas mengaji ke..parents inlaw saya dok penang gak selalu ada kelas...saya tak tau lah kelas mengaji depa kat mana...area dekat2 gak lah kat BM tu

dan ada satu pen magic ajaib he he..baru ni tgk menteri dpt hadiah pen ni..kebetulan kawan saya pun ada jual..pen ni bila di tunjukkan pada al quran, yg di reka khas juga maka ter keluar lah bunyi ayat yg kita tunjuk tadi...kira cam lidi penunjuk..tunjuk je ayat dia keluarlah bunyi..blh lah ikut..mahal ni set pen dgn al Quran ni rm550...al quran digital pun ada..ni murah sikit tapi screen kecik lah cam handfon aja baru ni saya belek kat kedai buku agama..harga rm380 kut

14# jie_kumiko

meanwhile kalau tak yakin dgn bacaan sendiri download je al quran from internet baca seiring dgn qari tu..kat penang bukan byk kelas mengaji ke..parents inlaw saya dok penang gak s ...
sunsuria3 Post at 27-10-2009 22:19

any suggestion for website dat provide bende ni??
yang betul2 xde penyelewengan tentang al-quran...
bukan ape..
dengan kemajuan skunk..xmustahil alquran yg kta donlod 2 sbnrnya dah diseleweng..takut jugak 2....