CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4426|Reply: 10

CLOTH DIAPER- LAMPIN KAIN MODEN

Salam...

kalau thread serupa ini dah ada, mintak tlg mod merge kan..

cuma nak tanya pandangan ibu bapa yg pernah dan sedang menggunakan Cloth Diaper ni untuk baby mereka...

kebaikan dan keburukan menggunakannya...base on parent punyer experience la..

sebab sdg berkira2 nak beli yg ni je utk baby yg bakal lahir tak lama lagi...

dari segi jangka masa panjang, nampak mcm Cloth Diaper ni lebih menjimatkan dan mesra alam gituuww...

maya karin mesti suka ni, sebab mesra alam katanya...

w'salam...

Pada pendapat saya plk, mmglah cloth diaper nie mesra alam dan jimat. Tapi masalahnya bagi mereka yg bekerja (antar plk baby kat 'baby sitter') x kan diorg nak pakaikan cloth diaper. Lagi satu, klu kita x koje pun (suri umah) kena rajin2lah tukar lampin tu, cian kat bdk...meruam nanti. Sya lebih suka guna lampin pakai buang, sbb klu dah wat koje umah mmg x sempat nak cek.

dah ada tjuk ni...

oo..dah ade ke tajuk ni?
page berapa?
selak2 belakang tak jumpe pulak...

oo..dah ade ke tajuk ni?
page berapa?
selak2 belakang tak jumpe pulak...
disketkosong Post at 3-11-2009 16:43

diselak agak sukar nak jumpa coz pages dah tah brapa2 dah
cuba tekan butang search tu
sure 3,4 tajuk yg sama u akan dpt

aku baru nak mula berCD - baru beli 2 helai dari Coolababy, awaiting 2 helai Itti Bitti & 1 helai Baby Cheek, seme jenis pocket diaper yg kena guna insert untuk daya serapan.
ni anak saya yg ke-4 dan terakhir.. sebenarnya nak try ms dari preggy lagi, tapi sbb dia lahir tak cukup bulan dan tersangat kecil - tak sampai 2 kgs.. saya terpaksa lupakan hasrat nih.. baru nih lah baru teringat balik...
mmg compared to disposables, rasanya pakai clothdiapers nih banyak keje sket lah.. ye lah beli jer kena basuh seeloknya 3x sebelum pakai supaya daya serapan lebih bagus sbb kesan minyak semasa pembuatan mungkin ada terlekat pada diapers tu.. then kena basuh lah kan, bukan pakai dan buang (obviously).. then after a few month kena basuh lain macam sket - called stripwash (tu aku lom blajar sgt lagi) dan initial cost memang tinggi - ie. paling cheapo coolababy (china made) ialah rm33-35, lunatot (local made) rm45-51, overseas brand bley cecah sampai rm100 sehelai.., then ada a few types lak - all in one (exactly cam disposables tuh - amik terus pakai), then all in two (cam all in one gak, tapi ada option nak tambah lapisan serapan), pocket diapers (ada yg one size fit all ie ada button yg u leh adjust sizes to fit s, m and l so far xde till xl lah; then ada yg multisizes - ie s, m, l and xl (limited brands), fitted diapers (utk heavy wetters dan night time diapering) - untuk fitted diapers nih kena pakai diaper cover sbb fitted diapers nih xde lapisan luar kalis air, ada gak org suggest pakai suar luar wool untuk elakkan kebocoran, tu lom masuk inserts yg pelbagai tu lagi.. prefold (suitable for newborn), microfibre, bamboo, hemp etc..
then untuk pemakaian hari hari, 1 cd leh digunakan untuk 3-4 jam depending on baby - with extra insert, leh sampai 6-9 jam untuk mlm - again depending on baby lah.  untuk elakkan najis terlekat pada diapers, seelok elok nya diletakkan nappy liner (ada yg disposable, flushable, washable).  so dalam sehari tu akan memerlukan 6-8 helai cd dgn 7-9 inserts (kiranya heavy wetter)
tapi sehelai dengan jagaan yg betul boleh digunapakai dengan sempurna sehingga 3 tahun - paling berbaloi sekiranya u mula dengan anak pertama, so leh pass onto the next siblings.  then cara membasuh tak lah sesusah mana, bila baby poo poo, just angkat guna liner dan buang ke dlm toilet (sekiranya flushable, kalau tidak buang najis tu dlm toilet dan liner dibuang dlm tong sampah), kalau baby just shee shee, kalau nak bilas pun boleh, xbilas main campak dlm baldi bertutup sementara tunggu sampai 1 loading pun boleh... so kiranya kalau baby sitter nak guna ni pun tak lah menyusahkan dia pun.. sabun cuci dia tak leh sembarangan - yg recommended pureen had - 1 ltr rm16.50 (baru tgk smlm kat parkson - kat guardian mahal!!) skali basuh cuma perlu suku penutup je.. so satu botol tu leh tahan lamaa gak.. penjimatan lagi.. kalau xnak pakai nih, katanya leh pakai the basic sabun fab tu jer.. kena pegang pada kata kata - less is more!!
apa apa pun ni personal preference - jgn ikut orang (aku harap aku pun xcam tu - hot hot chic shit ekekek) tepuk dada tanya selera, tepuk poket ada bunyi xde.. ekekeke

Follow Us
disketkosong - ada a few threads on this - daripada forumner yg dah pakai cd ni lama - mmg bagus untuk kita yg baru nak mencuba - will get the correct whole picture with actual personal experiences - bukan dari peniaga yg hanya berjual tapi tak pernah guna sendiri.
ada quite a few local online sellers - kena compare harga coz harga mungkin berbeza beza dari satu online shop to another walaupun sama brand.
aku dok harap ada org nak wat combined overseas purchase - so leh share shipping cost sesama - jimat sket..

coolababy AIO/velco/Snap RM25/set at www.mumnbaby.com

cam aku pakai cd
aku bekerja..
aku hanya pakaikan utk anak aku time mlm jer (of course inner tebal)
oklah...berbaloi2....

yg penting rajin membasuh...

i pun cuba gak...baru beli satu...ada dua inserts..
hermmm...cmana ckp ye..
felt so easy with disposable lah..

kat thread keibubapaan
ada satu thread
siap penuh ngan list of website yg jual cd2 ni...
jengah2 kat sana la