CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 9444|Reply: 11

nak mintak pendapat..

salam semua..

nak tanya.. saya keje gov n kalo nak amik cuti tanpa gaji camne ye? ppt kat ofis cakap saya ada cuti rehat lagi so tak bleh amik. kata nya lagi kalo cuti tanpa gaji rekod servis tak elok. saya nak amik dlm sebulan sebab masalah kesihatan + tertekan sgt ngan perangai boss.

saya tengah mengandung 2 bulan lebih.. muntah teruk. makan ape je muntah balik, minum pun sama. badan memang rasa lemah sgt. sebelum pregnant dahla saya ni underweight skrg turun lagi. tp alhamdulillah pas masuk wad minggu lepas badan rasa ok skit.. muntah cam biasa tapi tak kerap cam dulu.

fyi, saya stat muntah2 dlm hujung tahun lepas n still dtg keje lg. tp awal bulan ni saya rasa makin truk so pg jumpe doc n dpt mc 3 ari (klinik swasta). minggu seterusnya plan nak pg keje tp tetiba dapat tau dari sorg ofismate "boss saya sibuk bawak mulut bercerita ngan beberapa ofismate pasal sakit mengandung yang saya alami/pertikaikan sakit n ada cakap kene ada surat pengesahan doc bukan mc etc". saya tipu pregnant? tipu sakit? hati saya sakit sgt dpt tau ni.. pagi tu truk saya menangis sampai ke malam. tertekan sgt. saya tak mintak sakit camni.. mmg tak nak pun kalo bleh. kkdg sakit ni wat saya give up nak trus mengandung, lemah sgt. dahla husben keje ptg sampai 3 pagi.. parents jauh.. terasa sunyi/sorg.. sedih sgt. apa saya perlu skrg sokongan lagipun ni kali pertama saya pregnant tapi sikap boss saya ni..?? tempat saya keje mmg jelas sgt boss saya ni jenis yang pilih kasih, dah tak suka org tu mmg semua org tu wat tak kene, suka cakap lepas etc.. dr bujang sampai dah pregnant ni pun boss saya tu tak abis2 pertikaikan mcm2 benda.. kalo hal keje tak pe lagi tp ni hal peribadi pun..?? dia tak penah amik/peduli kebajikan saya.. pekerja2 lain pun tak penah saya nampak dia amik peduli.. simpati? kasihan? jauh sekali. dalam tengah menangis tu husben ajak pg klinik swasta aritu amik surat pengesahan. doc wat surat pengesahan saya mengandung n sakit2. doc ada cakap mcm mana nak wat pengesahan sakit muntah2/pening.. bukan bleh bukti lagipun ni mmg normal/sah penyakit bagi sstgh ibu mengandung etc. doc pun membebel kat saya ngan sikap boss tu. saya mengadu kat parents.. malam tu jugak diorg bertolak datang sini. pagi2 trus pg klinik gov.. dr 8 pg sampai 1 ptg baru tau result. kene pg hospital masuk wad. saya dapt mc (gov).. adala dlm lbh smggu. ni pg keje.. mengadap muka dia lagi.. dgr mulut celupar dia lg.. saya tak tau ape nak wat. saya tak penah balas balik / menjawab.. diam je bl dia wat pape. dah byk saya pendam.. rasa dah nak meletup ngan sikap dia. dhla tak sedap badan, sepanjang mengandung ni saya slalu sorg/sunyi, tertekan lg ngan sikap boss..

Rate

1

bahaya nih...klu sayala kt tmpt pinky saya da bagi ats muka...

pinky try r gtau boss besar pinky tue..pinky citer elok2,jgn citer mcm pinky nk buruk2kan bos pinky..pinky citer mcm pinky ni ikhlas..baru boss besar pinky tu caya...lgpn klu pinky stress cani bahaya utk kandungan tu. klu saya da xthan sgt mmg saya hambuusshh jer ats muka bos pinky tu...p2 saya quit...tp klu bley tahan lg ko sbrla..suatu masa nti perkara akn selesai jgk & akn berakhir dgn baik...

InsyaAllah...

cuti tanpa gaji ni ada terkandung dalam Perintah Am Bab C 14

a.kemudahan ini diberi atas sebab-sebab persendirian  yang mustahak.
b.kena berkhidmat sekurang2nya 6 bulan.
c. kadar cuti adalah dalam 30 hari tapi tak lebih dari 360 hari

Antara kesan bila kita ambil cuti tanpa gaji ni:

a. Tempoh cuti tidak diambilkira untuk faedah pencen
b. Hilang kekananan (senioriti)

cuti tanpa gaji ni bermakna putus perkhidmatan. Bila putus perkhidmatan akan timbul kesan seperti di atas.

kalau tak salah... kalau ada cuti rehat lagi.. kita memang kena habiskan dulu.. dah habis cuti rehat, baru boleh ambil cuti tanpa gaji.

hmmm.. rekod tak elok??? salah term kot... bukan rekod tak elok... tapi kesan kalau kita ambil cuti tanpa gaji ni... bila dah hilang senioriti.. lambatlah kita boleh naik pangkat... naik gaji... dll berbanding rakan yang sama badge... dan akan ada effect dalam pengiraan pencen nanti...

kalau kerja dengan kerajaan ni... mc daripada klinik / hospital kerajaan adalah 'reliable' ataupun lebih afdal...  berbanding dengan mc dari klinik swasta.. boleh rujuk Perintah Am Bab C bahagian 7.

baru pregnant dalam 2 bulan lebih eh.... biasanya... bila dah lebih 3 bulan.. alahan akan makin berkurangan.. tapi ikut orang jugaklah...

mungkin jugak hormon awak masih tak stabil lagi sebab tu awak rasa tertekan... cepat terasa cam yang awak tulis tu...

Rate

1

selagi ada cuti rehat x boleh amik cuti tanpa gaji...take note...!!

Cian kat awk,nape x minta tukarje?kalu sy dok tempat awk dah lama bos td kna penampar dr saya.

Cian kat awk,nape x minta tukarje?kalu sy dok tempat awk dah lama bos td kna penampar dr saya.
rubergum Post at 21-1-2010 12:09

boleh je kalau nak bagi penampar kat boss.... tapi kesannya lebih teruk daripada ambil cuti tanpa gaji... silap2 masuk lam buku rekod perkhidmatan...  

Follow Us
sori tak reply komen2 di atas.. saya baru kuar hospital masuk air lagi. td pagi gi klinik doc test urin.. dihidrat n kotor.
hujung tahun lepas dah siap wat surat tukar.. tapi xjadi nak truskan. saya suka keje sini.. cuma ada 3 4 manusia ni yang "hati kotor". setakat ni mmg boleh sabar lg.. tp tak tau la sampai bila. saya ada terpiki nak jumpe boss besar citer apa yang saya penah rasa/kene ngan sikap boss tu tp.. saya mmmg tak suka wat camni sbb nampak cam mengadu/mengampu.. saya tak biasa/tak penah wat. jadi tu la sebab sabar je. tgk la pasni.. kalo tak tahan mmg tekad nak mintak tukar..

trm kasih ye suma yang bagi pendapat..

rubergum Post at 21-1-2010 12:09

take note la,dia ni keja gomen.

bukan senang leh stop or nak tukar tmpt keja.
plak tu bos tu plak yg akan bg penilaian prestasi..

tp klu dah tau bos besar lg bagus,ngadu la kat bos besa.kena la hi-lite prangai dia tu.
soh dia pantau,sbb not u,but others pun dia treat camtu

sori tak reply komen2 di atas.. saya baru kuar hospital masuk air lagi. td pagi gi klinik doc test urin.. dihidrat n kotor.
hujung tahun lepas dah siap wat surat tukar.. tapi xjadi nak truskan. saya  ...
pinky_gurl_2007 Post at 21-1-2010 17:54

kalau mintak tukar tempat kerja... adakah ia menjanjikan tiada masalah seumpamanya akan berlaku??

masalah ada di mana2... silap2 lebih teruk.... hadapi je le masalah ni... lagipun.. awak ada cakap.. boss awak macam tak percaya yang awak mengandung.. bila dah perut tu membesar nanti.. orang lain akan tahu sendiri kebenarannya.. jangan pilih jalan singkat...

anggap je ni semua cabaran... tak perlu nak sedih2.. menjejaskan kesihatan sendiri dan baby.. 

kat opis aku ada sorang kawan ni...muntah2 teruk juga dapat plak surat pengecualian dari doktor sampai around sbulan lebih...kena tgk pada doktor dia nak bagi atau tak...

Salam..
Sabar jela awk..
Kalau awk ase awk mmg xbersalah.. maknanya awk teraniya..doa je byk2..doa org teraniaya allah makbulkan..
Betul jg kalau awk pindah mana pun.. kalau awk jenis senyap.. mana2 pun akan sama je.. camane ek. Dl sy kuang ajo gak.. last2 kna tukar tanpa sy tahu.. sejak tu sy abai jela apa bos2 celaka nk buat.. kdg2 bukan bos je yg celaka.. cc.. rakan sepenjawat pun ada gak yg cleka.. depan jr baik. Blkg ckp mcm2. Hati2 jela. Keje ngan gomen mcm ni la awk. Akan ada org yg sial jahanam celaka... akan ada kaki bodek yg sial.. akan ada rakan yg jahanam.. igt 1.. serah semuanya pd allah swt.. bos2 mcm tu berlagak gila babi waktu ni je.. depa lupa bkn dlm kubo pun jd bos.. dah pencen esok2 pun org xheran pun.

mak aih. tujuh tahun ada reply lagi. tt pun dah xde bagi komen lagi dah.