CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 8841|Reply: 193

Yuran Sekolah Meningkat: NGO Desak Yuran Dihapuskan! _ Post 179 ms8

Post Last Edit by tongkatwaran75 at 17-1-2011 03:09

angan bebankan ibu bapa
MUHYIDDIN (kiri)  sebelum mempengerusikan Mesyuarat Jawatankuasa Penggal Persekolahan 2011 di Bangunan Parlimen, Kuala Lumpur  semalam.

KUALA LUMPUR - Bayaran tambahan persekolahan bagi sesi persekolahan baru 2011 perlu berdasarkan pada pekeliling yang telah dikeluarkan oleh Kementerian Pelajaran.

Timbalan Perdana Menteri, Tan Sri Muhyiddin Yassin berkata, pihaknya tidak mahu ibu bapa dibebankan dengan bayaran tinggi yang boleh menyebabkan masalah kepada mereka.

Bagaimanapun, menurut beliau yang juga Menteri Pelajaran, jika pihak sekolah perlu sedikit sumbangan daripada ibu bapa, ia boleh dilakukan tetapi mengikut prosedur yang ditetapkan seperti mengadakan mesyuarat Persatuan Ibu bapa dan Guru (PIBG) untuk mendapatkan persetujuan.

"Jika pihak sekolah berpendapat ia perlu mendapatkan sedikit sumbangan daripada ibu bapa untuk menambah baik lagi pembelajaran di sekolah, ia boleh dibuat menerusi mesyuarat PIBG.

"Maknanya kalau dia kata nak tambah lagi entah beberapa ringgit... dia boleh buat tapi bila PIBG bermesyuarat dan bersetuju barulah mengemukakan permohonan kepada pihak pendaftar iaitu Pengarah kita di peringkat negeri untuk mendapatkan kelulusan," katanya.

p/s Yuran tuh...YUran nih......Barang-barang sume naik harga...mau mendidih kapla emah bapa...

tuh semua muka2 penipu rakyat bagi rakyat makin susah... sikit habuk aku tak percaya.. tunggu laa bukak sekolah nanti... tau laa seksa ker tak rakyat yg ada anak sekolah nak membayarnya....

nnt aku tanya member2 yg ada anak sekolah, apa yg dorang kena bayar...

kalau tak menyeksakan dan menyusahkan hidup rakyat bukan umngok namanya......

menteri ckp jgn bebankan ibu bapa..tp yg nak kena sembur dgn parents
kt sekolah nanti cikgu2 jg la..mcm kes dulu, kata yuran percuma walhal
yg percuma tu cuma dlm RM9 jea kot, yg lain2 masih kena kutip..
tp bila takde penerangan jelas, yg kena pihak sekolah jg.
sampaikan nak jalankan aktiviti pn susah, duit takde

budget lah dari awal awal tolak siap siap dah untuk tahun hadapan berdikit berdikit ....hal education anak ni i tak mau lah nak kata membebankan...it is just taht kos pelajaran  ni mmg tak dapat tidak naik la....tu yang dok merusuh sampai budak u level pun marah , sampia kereta putera charles lah kena semboq dgn cat putih kehkeh...naik berganda you ..awat depa tak marah...

actually saya nak tanya berapa banyak yuran sekolah untuk anak anak sekolah rendah dan menengah?

yuran SPM berapa ?

macam-macm hidden cost sekolah ni dok pungut dari zaman aku sek. dulu... klu ramai nak sekolah.. teruk ah..

aku setuju kalau yuran tambahan di kawal.
aku ada 4 orang anak yang masih bersekolah. anak yg sulung ting 3 blajar di SMK Mak Lagam, Kemaman (sekolah elit trg) kena bayar RM430 waktu pendaftaran. Ini termasuk yuran asrama 3 bulan, modul PMR 230, DLL bayaran. tu baru 1 orang. yang lain2 mau lebih RM1500. tu tak termasuk baju dan peralatan sekolah. lebih teruk dari masuk U.

Follow Us
adakah ini kes anak tersilap sekolah? sekolah 'tidak sekufu' (setaraf) dengan status anda? Majoriti penduduk di situ berpendapatan tinggi.

sekolah ada;
-Brass Band
-Orkestra
-Cheer Leading Team
-etc

sedangkan anak hanya layak ke sekolah pedalaman. tapi anda di posting ke tempat itu, maka terpaksa masuk sekolah tersebut.

Kes ini biasa terjadi pada sekolah di kawasan IPT (anak2 Profesor), loji minyak (anak2 jurutera) dan kawsan perindustrian.

aku setuju kalau yuran tambahan di kawal.
aku ada 4 orang anak yang masih bersekolah. anak yg sulun ...
seludang Post at 17-12-2010 07:30

masuk u lagi banyak sayang....bench fees, tuition fees...semua ...bolehlah budget like 100 000 RM for tuition fees a year dalam RM.

tapi ...hmm...okay now i know...well..kire mmg kena budget lah kan kalau ada anak anak semua ni i mean, from beginning. Kalau wife working ada tak subsidise ke hubby - wife ?i am sure ni mesti ada tang hal anak anak.
tapi kos tinggi yer...sekarang.

sebab saya mmg tak ingat lah actually tahun saya dedulu berapa yuran saya kena bayaq ...tapi saya tahu yang buku teks kami adik beradik mmg abah kena dok pi kedai buku beli ....sian gak kat abah and mom.

tak elok la bab2 nak bg pelajaran anak2 di katakan BEBAN...
kesian kat diaorg.. masa kita sekolah dulu ada ke mak ayah kita kata beban??

bila pk balik, mak ayah dok byq duit kereta bulan2 dekat seribu tu, mampu pulak..
yuran anak setahun sekali pun merungut...

Reply 7# tecito

setuju...
tapi ada jugak yg mak ayah tak berapa mampu tapi berlagak bg anak sekolah
di kawasan elit.. kononnya lebih byk saingan lebih memberi kemajuan pada anak2..

adakah ini kes anak tersilap sekolah? sekolah 'tidak sekufu' (setaraf) dengan status anda? Majoriti  ...
tecito Post at 17-12-2010 08:15

ohh..u know i dunno this...ada rate beza ka? i see i see....well...okay thank you for telling  alamak naya laa kalau macam tu kan? tak minta  pihak sekolah bagi i dunno ...ada tak funding bebudak sekolah  ka like uni did to all post grad students ka undergrad  sebab i could imagine ya rabbi habis lorrr  nak makan apa kat  rumah , kan?

well then ...kena kerja kuat ni ...gosh ..education naik lah even germany pun yg dok  kata tuition fees depa free free ( uni level ) pun bila sembang dengan student dia , diakata nak mula  naik dah ....

tak elok la bab2 nak bg pelajaran anak2 di katakan BEBAN...
kesian kat diaorg.. masa kita sekolah d ...
innova77 Post at 17-12-2010 08:19

yup...abah saya tak kata apa apa pun pasai kena beli textbooks pun...kat  4 orang anak dia anyway, kire biasalah ...sumber sekolah pun limited kan kena juga ambil kira tu ..tak boleh nak cater semua needs...well ...at least ada juga kita bagi peluang org lain kan?

Reply  tecito

setuju...
tapi ada jugak yg mak ayah tak berapa mampu tapi berlagak bg ana ...
innova77 Post at 17-12-2010 08:20

well...nak kata depa berlagak pada sayalah adalah judgmental so i try to avoid labelling biases...tapi kalau  mak ayah yg fikir more exposure is better and depa mahu kan anak depa mendapat peluang itu dan depa tak merungut then i would not say berlagak lah ...takut labelling bias ni, sebab kita tak tahu ssituasi depa sebenar ...

well...nak kata depa berlagak pada sayalah adalah judgmental so i try to avoid labelling b ...
mbhcsf Post at 17-12-2010 08:25

saya kata berlagak sebab bila bab duit sekolah anak, pandai pulak merungut..
kalau tak merungut, its ok.. maknanya depa mampu dan bersedia dengan segala yuran,
buku, kertas projek itu ini..

yuran skolah anak seratus dua setahun pun ada mak bapak nk berkira?

bli rokok seploh hengget sehari  boleh?

sport rim 4-5 ribu sekali tukar boleh?

booking pompuan gro rm500 satu malam boleh?

tp x dinafikan ada yg terbeban dgn yuran2 skolah anak..lbh2 lg yg anak ramai

kalau yg ada masalah mcm tuh...menabung lah awal2

Reply 1# tongkatwaran75

memang kena sediakan duit sebelum anak2 nak masuk sekolah ni...banyak yang kena bayar..

bestnya meeting....ada makan2...

yup...abah saya tak kata apa apa pun pasai kena beli textbooks pun...kat  4 orang anak dia ...
mbhcsf Post at 17-12-2010 08:23

betul...
tiap2 kali nak buka sekolah, mesti bising2 pasal yuran.. mahal sgt ke yuran sekolah..
rasanya tak sampai 100rgt pun.. yg lain2 jadi mahal tu sebab duit buku...

yuran skolah anak seratus dua setahun pun ada mak bapak nk berkira?

bli rokok seploh hengget s ...
TanSriJess Post at 17-12-2010 08:28

i second you on this Tan Sri.

Reply  tongkatwaran75

memang kena sediakan duit sebelum anak2 nak masuk sekolah ni...banyak yang ...
noor2 Post at 17-12-2010 08:28

yg depan makan, yg belakang2 telan air liur

yg ramai anak tu, elok la simpan sikit demi sikit supaya ujung tahun tak teruk sgt
nak selesaikan yuran sekolah anak..